Modern verpakkingsmateriaal is kapitalen waard Mevrouw Schouten is bést tevreden met de Trans Wrap Coba Oosting houdt van een kraakheldere machine AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 15e jaargang No. 3 Maart 1958. Verantwoordelijk eindredacteur J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Redactie: J. Lieffering, in- en externe betrekkingen Aan (lit nummer werkten mede: J. Ph. Bartelson, J. Boon, H. Eijben, W. Haeser, J. Janse, L. .J. A. S. Kloos, W. van Maltha, K. Romp, P. C. Vink, J. Zeeman. Druk: Ramshorst, Wormerveer Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Trans Wrap is eigenlijk een aan duiding voor de woorden transpa rantverpakking en op onze. Trans Wrap machines op de SB III ver pakken we dan ook alle soorten drups in de doorschijnende cello- faanzakjes. Uit een rol van 10 kg cellofaan, worden de zakjes, na over een pijp gevouwen te zijn, gevuld en daarna dicht geseald. Met een capaciteit van 50 tot 60 per minuut vallen de gevulde zak jes uit de machine, klaar om aan de klanten te worden verkocht. De meeste drups worden door een doseringsapparaat, dat wil zeggen een aantal verstelbare bakjes, aan hun gewicht gebracht. In elk bakje valt een bepaald aantal drups uit een reservoir en ledigt zijn inhoud weer in een Jacobs- ladder die weer het transport ver zorgt naar het zakje. Zo kan men een dagproductie be reiken van bijvoorbeeld 21.000 zakjes kant en klaar van 1, IV2 of 2 ons. Doseren is echter geen we gen en om de klant zijn gewicht te geven, worden de zakjes, voor ze in de dozen verpakt worden, nog eens nagewogen omdat er in het product dat verpakt moet worden veranderingen in grootte voorkomen en hierdoor weer schommelingen in het gewicht op kunnen treden. Zo zal een fijn pro duct beter het bakje vullen als bij voorbeeld borstulevellen of paas eitjes. Nemen we als voorbeeld nu eens paaseitjes die een grootte hebben van een knikker, dan kan 't voor komen dat 19 in plaats van 20 of 21 eitjes in de bakjes vallen en is het totaal gewicht 5 of 10 gram te licht en het zakje zal dus niet in de winkel komen maar weer worden leeggestort. Het cellofaan zakje is nu waardeloos geworden en het gewicht van de, op één dag afgekeurde zakjes kan soms tot IV2 kg bedragen, hetgeen neer komt op een verlies van 15 gul den of meer, want sealbaai cello faan is zeer duur. Niet voor niets hangt dus een aanduiding bij de machine met daarop vermeld' „Weest zuinig, de zakjes kosten 2 cent per stuk". De meisjes die de machine bedie nen zijn zich er dan ook wel var. bewust dat zuinigheid een eerste vereiste is, en degene die de meeste verantwoording draagt is mevrouw Schouten en haar vroegen we wat zij nu wel van de Trans Wrap vond. ,,'t Is en blijft een machine die op zijn tijd zijn nukken heeft, maar het best ben ik tevreden als ik er uit kan halen wat er in zit, dus zoveel en zo goed mogelijk. Als hij maar rustig doordraait en ik maar niet steeds het gezeur heb van te lichte zakjes die ik er toch weer uit moet gooien." En, vroegen we haar, wanneer U nu zo 's avonds na uw dagtaak thuis komt, hebt U dan nog lief hebberijen ,,Ja, naast de zorgen van het ge zin doe ik graag aan toneelspelen, terwijl ik ook een hoorspel voor de radio als een hoogtepunt van de avond beschouw." Het is dus zo, mocht uw verslag gever constateren, dat de voorkeur wel uitgaat naar iets rustigs, geen overdreven rock 'n roll-muziek of wat daar ook voor mocht door gaan. „O nee", was het antwoord van mevr. Schouten. ,,Als er dan geen hoorspel is dan doe ik graag een handwerkje, want dat is ook een hobby van me. Ook praat ik nog wel eens vaak over m'n werk als er eens een kennisje bij me komt die ook aan verpakkingsmachines werkt, echter in een ander bedrijf als ik. Heus, met het werk wat ik doe ben ik wel in m'n schik omdat er voor mij, om het zo te zeggen, altijd muziek in zit. In de fabriek zijn de laatste jaren vele nieuwe verpakkings machines gekomen en dit heeft tot gevolg gehad, dat ook het erpakkingsmateriaal steeds belangrijker is geworden. Teveel wordt echter in de verpakking maar een stukje papier gezien en als we het naast de grondstoffen en de produkten zetten, dan wordt het verpakkingsmateriaal ongetwijfeld als een stiefkind beschouwd; men heeft vaak geen idee waar het om gaat en wat het allemaal kost. Daarom lijkt het gewenst om op deze plaats eens wat te vertellen over de kosten van het „stukje papier", zoals we dat op vele af delingen in onze fabriek dagelijks gebruiken. Als we op de K.B. één dag ontbijt koek inpakken, dan kost dit ons aan papier per dag een bedrag dat ongeveer gelijk is aan het week loon van 15 meisjes. Het cello faan voor biscuit kost ca. 10 van de prijs van het pakje biscuit, terwijl het verbruik aan blikrib- bels per dag aan de bandovens •dentallen guldens bedraagt. Voor het bedrag' dat op de S.B. per dag aan toffeepapier verbruikt Mej. D. Dorgelo is van alle mark ten thuis. Zij werkt aan de ver pakking van ontbijtkoek, kandij- koek, gemberkoek, toast en Zaan- se koeken. En nu durven we er onze hand niet voor in het vuur te steken, dat we niets vergeten hebben te noemen. Nog twee zus jes van haar werken op de fa briek; op de beschuitafdeling. De familie Dorgelo is dus wel sterk vertegenwoordigd. Mej. Dor gelo is in augustus 1953 bij Al- bert Heijn in dienst gekomen. Het was in de tijd toen de koek nog met de hand werd ingepakt. Er is dus in die vijf jaar wel wat ver anderd als U bedenkt dat er op het ogenblik 15.000 ontbijtkoeken per dag worden verpakt en 7.000 pakjes toast! Sinds een half jaar is zij verloofd en met z'n tweeën doen ze alle moeite om een huisje te pakken te krijgen. Tot nog toe mag het niet erg lukken. Succes. De heer Sanches (27; is sinds ja ren de drijver van de koffie-inpak- machines op de V.A. Met zijn don kere gelaatskleur en zwarte ha- ■en wekt hij het vermoeden in een tropisch land te zijn geboren. Niets is echter minder waar. Hij is een rasechte Zaankanter, al was zijn vader van Franse afkomst. In Heiloo woont hij en hij is ge trouwd. „We draaien gemiddeld 12.000 pakken", zegt hij en laat zijn ogen over de ,,Hesser"-machine gaan. die onafgebroken het papier tot een zak vouwt, met koffie vult en kant en klaar aflevert. Binnenkort" vervolgt hij, „ne men we een andere machine in gebruik die een nog grotere pro ductie zal hebben. We draaien dag in, dag uit, behalve 's zaterdags. Meestal één soort koffie per dag, maar het kan natuurlijk voorko men, dat er 2 of 3 kwaliteiten ach ter elkaar worden verwerkt. Het gebeurt wel eens dat de ma chine hapert en dan ben ik er om te grijpen. Er is hier op de af deling natuurlijk wel wat rivali teit wie met zijn machine de grootste productie haalt en dat brengt levendigheid in de brou werij Wat ik buiten m'n werk doe? Ik heb een motor, 'n BMW 600 cc en daarmee neem ik deel aan ster- •itten." wordt, zou U een prachtig tele visietoestel kunnen kopen, terwijl U voor de kosten van een rol cel lofaan, dat op de drupstwistma- chines verwerkt wordt, verschil lende dagen van Uw vakantie in een hotel kunt doorbrengen. Sen rol aluminium voor repen kost meer dan een gehele doos repen, terwijl het verbruik aan cellofaan voor de transwrap per dag vele honderden guldens bedraagt. Vooral op de V.A. is natuurlijk het papierverbruik enorm hoog; de koffie- en theeverpakking en de kartonverpakking bedragen per dag alleen al duizenden guldens, terwijl de prijs van een rolletje plakband al meerdere guldens be draagt. Ook aan overdozen wordt zeer veel verbruikt. De kleinste overdoos kost al 25 cent. Als we de totale kosten voor ver pakkingsmateriaal in ons bedrijf bekijken, dan blijkt dit per jaar in de millioenen guldens te lopen. Uit dit alles zal het U duidelijk zijn, dat het papier een niet te on derschatten factor is. Het is van het allergrootste belang, dat U er erg zuinig mee doet en dat af val tot het uiterste beperkt wordt. Wij vertrouwen er op dat dit artikel er enigszins heeft toe bijgedragen U een inzicht te geven in de kos ten van de verpakking. Son ja Kc:.agn:an prettig werk Mag ik U voorstellen: Son ja Kraagman, ons machine-drijfster- tje van een der repenmachines. Denk nu niet, dat ik u ga vertel len, dat Sonja met haar machine „opstaat en naar bed gaat". Zij vindt haar werk inderdaad prettig, ze is echter nog jong en hinkt op twee gedachten, want ze voelt zich ook aangetrokken tot verkoop ster. Ze vertelde, dat grote storingen aan de machine praktisch niet meer voorkomen, maar het bre ken van de aluminium-rol of de omslag (b.v. van de nieuwe dikke reep) gebeurt nog wel eens. Bij storingen moet vlug ingegre pen worden, want anders kost het teveel papier en tijd, welke laat ste, hoewel slechts kort van duur, door het aantal onderbrekingen, toch nog ongemerkt kan oplopen. Ongemerkt, want, terwijl voor een storing van b.v. 15 minuten wordt „afgeprikt", wordt dit voor een halve of hele minuut natuurlijk niet gedaan. Vooi' het opheffen en voorkomen van storingen vindt Sonja het ge wenst, dat men steeds een ploegje aan de machine heeft, dat goed op elkaar ingespeeld is, dus geen veelvuldige wijzingen. Haar hobby Als ze thuiskomt wat in de huishouding helpen en 1 x per week naar gymnastiek, tenzij ze juist die avond een beet je lui wil zijn. De aanstaande vakantie hoopt ze met vriendin en fiets door te bren gen in Hengelo en omgeving. Mooi weer toegewenst Sonja, de vakan tie is verdiend! Coba Oosting en de vulmachine Er zullen weinig mensen zijn die Coba Oosting niet kennen; óf ze zullen vragenwelke van de Oos- tings bedoelt U, maar in dit geval is het erg gemakkelijk aan te dui den: de welvarendste. Reeds van af april 1944 bij Albert Heijn in dienst; een hele tijd dus al. 1944, een jaar dat in ieders herin nering is gegrift. Het werd bij Al- bert Heijn zo stil in de fabriek dat velen in de wachtgeldregeling lie pen, zo vertelt Coba. Anderen gingen weer naar de Ri gewerkt, maar dat beviel niet. In het eerst beviel het hier ook niet erg, maar nu gaat het prima. Er is heel wat veranderd in die tijd. Er stonden toen allemaal kleine tapmachines met tafels er naast waar je met de hand de zakjes en doosjes verder moest verpakken en stuiven!, maar dat is heel wat verbeterd, we liepen hier allemaal als nonnetjes met hoofddoeken om en nog waren je haren wit, daar heb je nu geen last meer van met al die mooie va waar koffie-surrogaat ingepakt vulmachines en een goede afzui- werd voor A.H., nee gelukkig het nu weer beter, het kan dan maar beter druk zijn. „Voor ik bij Albert Heijn kwam heb ik nog bij 5 andere bedrijven De heer Sanches aan de koffie-inpakmachine. Mej. D. Dorgelo sorteert toastjes. ging. Ik weet nog goed dat de pudding- inpakmachine kwam, dat was de eerste vulmachine, buiten de kof fie- en theemachines dan, en om dat de chef vond dat ik nogal ma- ■chinegevoel had moest ik er ook bij. Toen de Hollers kwamen ben ik zelf machine-drijf ster geworden". Dat technisch gevoel speelt niet alleen hier in het bedrijf een rol, ook thuis mag Coba graag wat knutselen of timmeren, een gor dijnenrails bevestigen is voor haar maar een peuleschilletje. Toen wij haar opzochten zat ze juist in het binnenste van de ma chine te poetsen. „Ja. alles moet goed schoon en netjes zijn, dan draait hij weer prima en als de zakken maar goed zijn, dan kun nen we met plezier er mee draaien. Aan storingen heb ik een hekel". Hobbies? Nee eigenlijk alleen maar breien, maar ik ben aan het sparen voor een brommer. Nu die gunnen we haar van harte en als hij even netjes en schoon blijft als haar machine, dan krijgt de nieu we brommer een goede baas.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 2