3 De repen moesten ft doen Qeaclvie Y^e^i\cV\er Limburgse ïnstuivers moesten overwinteren in Zaandam Clief Zoer jubileerde Geslaagd voor liet tabaksdiploma AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 15e jaargang No. 3 Landelijke editie Maart 1958 Verantwoordelijk eindredacteur H. K. Engel, Hoofd Personeelszaken Redactie: J. W. Noortman Filialenbureau L. J. A. S. Kloos Personeelszaken J. J. M. v. d. Meer Personeelszaken M. J. H. Grooten Planning J. Lieffering In- en externe betrekkingen K. Romp Opleiding Aan dit nummer werkten mede: Ageeth ScherphuisAlleen voor dames A. OttenAntwoord A. ZwijgersNaschrift Druk: Ramshorst, Wormerveer Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam Naar aanleiding van de brief in „AH-FLITSEN" van februari j.l. van de heer A. Zwijgers uit filiaal Naarden, Lamb. Horten- siuslaan, meen ik het volgende te moeten opmerken: Punt 1: I mijn bedoeling, dat nu iedere ver- Om vooruit te weten wat men wel koopster en verkoper moet gaan en niet tegen een nieuwe klant handelen naar mijn idee. Ik heb kan zeggen, moet men wel over alleen een kleine tip gegeven en veel mensenkennis beschikken. beschreven zoals ik het in de Anders wordt het gemakkelijk 'n praktijk doe. En deze handelwijze fiasco. Het is veiliger om het de werpt goede resultaten af. eerste tijd wat rustiger aan te De heer Otten schrijft: „Dat doen, om de nieuwe klant eerst praatje van een kwartier kan men goed te leren kennen. Wel kan beter achterwege laten". Het is men haar direct wijzen op de niet de bedoeling, dat men nu met voordelen van ons spaarsysteem, j iedere klant, die in de winkel komt, een kwartier moet gaan staan praten. Bedoeld werd, dat gai'antie en eventuele reclame. Punt 2: Dat praatje van een kwartier kan men beter achterwege laten. Dat werkt nu juist averechts. Heb je nu één klant in de winkel, nu ja; maar zijn er meer klanten in de winkel, dan zullen die gauw den ken: „Ik wou dat hij maar eens ophield met dat gepraat, dan kan hij mij eindelijk eens helpen". (BZ) In de ZB ligt dit natuurlijk even anders: daar heeft men meer ge legenheid om persoonlijke aan dacht aan de klant te besteden, wanneer zij dat wil. Vooral op drukke dagen ben ik er voor de klant zo vlug mogelijk te helpen. Dit wordt meer gewaardeerd dan al dat gepraat over kwaliteit, la ge prijs, enz. Een praatje met een klant als er de tijd voor is, is goed, maar dan over een artikel en met dat arti kel in de hand. Wanneer het stil is en de klant zo maar eens wil babbelen, ligt de zaak natuurlijk anders. Punt 3: Ik neem aan, dat de meeste nieu we klanten, die naar AH komen, reeds weten hoe goedkoop wij zijn en zij zullen gauw genoeg onder vinden, dat onze kwaliteit prima is. Prijzen vergelijken kunnen zij rustig thuis met de krant in de hand. Zelf heb ik meermalen meege maakt, dat een klant vroeg: „Is dat artikel, dat U aanbiedt, wel goed?", waarna zij zelf reeds het antwoord gaf: „Och ja, prima na tuurlijk, want dat zegt U toch!" Kijk, hier is nu het moment om met onze kwaliteitsgarantie op de proppen te komen. Ook wordt er tijdens een reclame vaak gezegd: „Dat is zo goed koop, dat zal wel niets zijn!" Dan zeg ik altijd: „Mevrouw, als dat artikel niet goed is, heeft het geen zin om er reclame mee te maken. De bedoeling van een reclame is om iedere klant op een voordelige manier kennis te laten maken met een bepaald artikel om zodoende de omzet hiervan te vergroten. U begrijpt dus, mevrouw, dat dit ar tikel ook van prima kwaliteit moet zijn." Tot slot zou ik willen zeggen: ge bruik steeds de juiste verkoopter men! Ie verkoper A. Otten, filiaal Baarn, Laanstraat. Naschrift Hoewel ik geen criticus ben, durf ik toch een discussie aan met de heer Otten en ik dank hem voor de reactie op mijn brief. Het is niet mijn bedoeling critiek uit te oefenen op één van mijn collega's. Ik vraag mij echter af, of de heer Otten mijn brief wel goed begrepen heeft. Het is niet men een rustig en zakelijk, dus niet gejaagd gesprek kan voeren, mits men ook maar verkoopt. Want het zijn niet allemaal nieu- klanten, die bij AH komen winkelen. Dan de prijzenvergelijking. Denkt de heer Otten soms, dat ik met twee kranten in de winkel sta en dan de klant laat vergelijken Natuurlijk doe ik dat niet. Ik ver tel haar even, dat onze koffie- en theeprijzen 10 lager liggen dan bij een ander en dat de kaas ge middeld 3 cent per 100 gram goedkoper is. Men hoeft heus niet alle artikelen op te noemen, want de voordelen van de lage prijzen ontdekt de klant wel als zij regel matig bij AH koopt. Over mensenkennis kan men niet discussiëren, daar deze bij iedere persoon verschillend is. Maar ik meen toch te mogen aannemen, dat ieder, die dagelijks onder de mensen vertoeft, een zekere dosis mensenkennis opdoet, de een na tuurlijk meer dan de ander. Wanneer ik de brief van de heer Otten lees, heeft hij het volgens mij voor 80 over vaste klan ten. Wanneer hij het over deze groep heeft, ben ik het volkomen met hem eens, maar nogmaals: mijn schrijven handelde over die personen, die zich in de winkel als nieuwe klant komen melden. Ik heb dit alles geschreven met een vriendelijke hand en vraag de heer Otten alleen: Wilt U de brief in het februari-nummer nog eens rustig doorlezen Verkoper A. Zwijgers. Ingezonden stukken Onder de kop „Een critisch ge luid uit Naarden" plaatsten wij in ons vorige nummer een brief van verkoper A. Zwijgers uit Naarden, die schreef over de wijze waarop wij (volgens hem) nieuwe klanten tegemoet be horen te treden. Wij merkten toen reeds op, dat wij het niet op alle punten met de schrijver eens konden zijn. Wij verwacht ten toen reeds reacties en het deed ons daarom genoegen een uitvoerig antwoord te ontvan gen van verkoper A. Otten uit filiaal Baarn. De heer Zwijgers heeft hierop inmiddels ook weer geant woord. Wij plaatsen nu beide brieven en eventuele volgende reacties worden in het april nummer opgenomen. Wij zullen dan van onze kant nog com mentaar geven en de discussie sluiten. Nu heeft de heer Otten ons ech ter gevraagd of wij geen vaste rubriek voor dit soort brie ven en discussies kunnen reser veren. Van de kant van de re dactie bestaat hiertegen geen enkel bezwaar. Integendeel, wij stellen altijd graag onze ko lommen voor ingezonden stuk ken open. Wij geloven alleen, dat dit uitsluitend van de le zers moet uit gaan, dan komen ook die problemen ter sprake die het meest in de belangstel ling staan. Mogen wij op U re kenen „Een vorige keer hebben wij juist de pluim gemist doordat onze repen-verkoop beneden de maat bleef. Deze keer waren er weer repen bij en het is dus geen wonder, dat wij deze beschouwden als de spil, waaromheen alles nu draaide." Het is de heer A. TH. DE NIJS, chef van het filiaal Amsterdam, Stadionweg 181, die ons dit vertelt. „Deze keer is het ons dan wel gelukt en vooral voor mijn personeel, dat er hard voor gewerkt heeft, ben ik er erg blij om." Het filiaal van chef tie Nijs be haalde de zilveren pluim van de eerste periode van 1958. Vanzelf is het niet gegaan. Vlak voor Oudejaar had men een personeels- avondje belegd om de te volgen verkoopmethoden uitvoerig te be spreken. Het voornaamste resul taat is echter geweest, dat men enthousiast geworden is en dat ook de gehele periode is gebleven. Het personeel moedigde elkaar aan om vol te houden bij de ver koop van de crackers, de pain d'amande, de pindakaas en de re- pen. Natuurlijk hebben wij ook deze ploeg weer een „kruisverhoor" af genomen. Chef A. Th. de Nijs is danig in zijn schik. Hij vertelt met drukke gebaren, hoe ze het voor elkaar gekregen hebben. Als het op hob by's aankomt, heeft hij naar zijn zeggen en tot ieders verbazing 'n zwak voor de keuken. Minder op zienbarend maar meer sportief is zijn verknochtheid aan (ie voet- De Pluspluimers van de Stadionweg werden ontvangen door de heren P. Ligtenstein, H. Valk en C. Govers. De sneeuwstorm die over ons land heeft gejaagd, speelde ook vijl deelneemsters van de Instuif van 25 februari j.l. parten. De trein bracht hen na afloop van de introductiedag niet verder dan Amsterdam, terwijl hun reisdoel Limburg was. Goede raad was duur en er zat niets anders op dan naar Zaandam terug te keren, waar de heer J. Mignon van het Hoofdkantoor zich over hen ont fermde. Het was inmiddels gaan donkeren. Vijl en twintig jaar trouwe dienst vonden voor chef B. Zoer van [iliaal Emmen hun bekroning in het opspelden van het Gouden Kruis door de heer G. Heijn. Mevrouw Zoer kijkt lachend toe, het zojuist ontvangen bijouterie-doosje in de hand. Om hun ouders niet in ongerust heid te brengen, hebben de on fortuinlijke reizigers hen eerst op gebeld, om ze van hun stranding op de hoogte te brengen. Erg in de smaak viel het blik koekjes dat de heer J. Heijn kwam brengen om de lekkere honger van de da mes te stillen. De echte honger, die spoedig begon te knagen, werd het zwijgen opgelegd met een ste vige maaltijd in de stad. De voe ten van de „dames zonder huis", die ijspegels waren geworden, kon den zich behaaglijk laten door warmen in de huiskamer van de familie Mignon, waar gezellig de avond werd doorgebracht. Voor de nacht werden de dames onder gebracht bij de deelneemsters aan de cassièrecursus die door de op leidingsschool werd gegeven en waar nog een paar bedden over waren. De volgende dag stapten ze vol goede moed in de trein die nu geen last meer ondervond van gebroken leidingen en verstopte wissels. Zo strooide de witte sneeuw roet in het eten! Mej. M. Bakker, fil. Schagen Chef C, Versteegh, fil. Noordwijk Verk. W. v. Gooi, fil. Dinteloord Verk. B. Heystek, fil. Zwijndrecht Verk. G. Lok, fil. A'dam, v. Baer- lestraat (ZB) Verk. J. Ritzen, fil. Kerkrade Verv. G. v. d. Lugt, rayon 10 Verk. J. de Vides, fil. Middelburg. balsport zoals die door Blauw Wit of Ajax wordt beoefend. Eens per jaar trekt hij zijn wandelschoenen aan voor de avond-vierdaagse door Amsterdam. Mevrouw de Nijs bekent openlijk, dat haar rol in de pluspluim be slist geen hoofdrol is geweest. Zij mag* zich echter gesierd weten met de deugd van grote beschei denheid. Want het is bekend, dat de verzorging van het inwendige van de welkers in het filiaal ge heel op haar rekening komt. Voorts goochelt zij met begrippen als siersteek, flanelsteek, een recht een averecht, die recht uit dameskringen stammen. Verkoper W. G. A. Harte (20) legde zich toe op een superomzet in de pain d'amande, zorgvuldig van tevoren gepland. In zijn vrije tijd geeft hij in de functie van be stuurslid leiding aan de K.A.J. te Amsterdam. Krap in zijn tijd als hij zit, verslindt hij nog menig de tective-boek en oefent getrouw met het penseel op de lakschrijf- cursus. Als hij het diploma weet te behalen waar we geen mo ment aan twijfelen wordt het zijn derde. Vakkennis en midden stand liggen al in zijn la. Mej. Joke de Graaff (19) is een verkoopster met talent. Talent ge paard met flair. Zij was de ani mator bij uitstek van de wedloop die de ploeg onderling hield. We durven dit schrijven zonder de anderen in het minst te kort te doen. Zelfs de chef ontzag zij niet met haar aansporingen. (Hij liet zich dit echter goedig aanleu nen.) Vraag haar naar haar hob by's! Vraag haar naar haar va- vantiebesteding. Het antwoord komt neer op reizen; liften met haar vriendin van stad tot stad en het lezen van reisverhalen. Verkoper L. Th. Rozendal (18) giert op zijn Italiaanse bromfiets met open knalpot tot schrik van de voorbijgangers over de lom merrijke Amsterdamse grachten op de vleugelen van pure snelheid In zijn andere hobby vertroetelt hij zijn koerende duiven, die hi zorgvuldig opfokt voor wedstrijd- vluchten. Bezorgd als een moedei voor haar baby geeft hij de dier tjes kindervoeding voor bolle wangetjes en levertraan voor hel beendergestel. Dit lezend zoudt U zich moeilijk kunnen indenken dat er naast zijr bromfiets en duiven nog plaats is voor een meisje, Thea, waarvooi hij toch meer dan normale belang stelling heeft. Mej. Riek van Hees (19) buitte de omstandigheid, dat bij eer glaasje wijn crackers worden ge waardeerd, uitstekend uit. Sinds haar fenomenale verkoop van dii artikel heet zij in het filiaal d( „crackers-crack". „Zonde van de bomen", laat eer van haar teamgenoten zich ontval len, bij haar onthulling, dat zi graag in de auto van haar vrienc rijdt. Behalve dit genoegen vind' ze ontspanning in de gymnastiek vereniging „Odin" en daar zi een Hollands meisje is ii zwemmen. Nog een paar maander en dan zal de temperatuur het ho pelijk mogelijk maken. 10-2-'58 Ellie, dochter van de Hr en Mevr. Snepvangers-v Osch, fil. Den Haag (Aer v. d. Goesstraat). 20-2-'58 Agnes, dochter van de hr en mevr. Kort-Mekke, fil Hillegersberg. 24.-2-'58 Jeanette, dochter van di hr. en mevr. Schalken Schuermans, vervange; rayon 8. 26-2-'58 Mieke, dochter van de hr en mevr. Korsten-vai Meer, fil. R'dam (Staten weg). 27-2-'58 Harry, zoon van de hr. ei mevr. Kolb-Bakker, fil Vlaardingen (v. Hogen dorplaan)

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 2