W ereldtentoonstelling Brood eten Uiteenzetting over onze pensioenregeling Bartelson bezoekt Enkele tips voor de verboden Het „uitlenen" van personeel aan andere afdelingen Burgerlijke stand AH-FLITSEN Wij hebben in onze Flitsen van ja nuari kunnen lezen, dat mr. dr. P. E. J. Bomli benoemd is tot di recteur. Wy willen hem langs de ze weg met deze benoeming har telijk feliciteren. De ideeënbus heeft wel een bij zonder geval te behandelen gekre gen, er was n.l. één idee bij, dat maar liefst 150,opbracht en een premie van 300. De uitden ker was de heer B. Gruijs, hij ont ving dit bedrag. Het technische gedeelte was gemaakt door de hr. J. Bijsterbosch. Wat gebeurde er nu met dit mooie bedrag? De hr. Gruijs gaf de maker van het ap paraat een gedeelte, en verder verdeelde de uitvinder nog een be drag onder zijn collega's. Hulde voor dit spontane gebeuren om ook je collega's mee te laten ge nieten, dit zal zeker navolging vinden, goed voorbeeld doet goed volgen. Wij hebben ook verschillende fa milies, die een blijde gebeurtenis gaan vieren. De fam. v. d. Hazel is deze maand 12V2 jaar getrouwd, eveneens de fam. Bijsterbosch. Beide fam. hartelijk gefeliciteerd namens het personeel en nog vele goede en gelukkige jaren met Uw gezin De heer en mevr. D. Engel zijn op 21 febr. 40 jaar getrouwd, op deze dag zal er op de Notenlaan 17 feest zijn. Wij wensen U een pret tige dag toe temidden van uw fam. en nog vele jaren toege wenst. Er komt deze maand ook nog een jubilaris. De heer M. v. d. Velden zal op 28 febi\ 12 V2 jaar in dienst zijn. Op deze dag veel genoegen toegewenst. Wij blijven nog wat in vrolijke stemming, want bij de fam. Swartsenburg en bij de fam. Klit- sie werd een zoon geboren. Onze felicitatie hiermede. De heer J. Aafjes stapte op 11 febr. in het huwelijksbootje, wij wensen dit echtpaar veel geluk in dit samenzijn. Zo zitten wij dit jaar wel in de feesten, want op 19 maart is de heer J. Krijt (C.M.) 12y2 jaar ge trouwd en de heer J. Abbing is dit op 20 maart. Wij komen in on ze volgende Flitsen hierop terug. De heer J. Krijt is tevens op 1 april 12y2 jaar in het bedrijf. Maar snel beginnen te sparen, want ja, daar moet de geldbeurs bij te pas komen. Onze ziekenlijst is momenteel nog al uitgebreid, niet allemaal van ernstige aard gelukkig. Mevr. Wester-Höfer is reeds en kele weken thuis en Zr. Moeder- zoon moest het tenslotte ook (al liep ze al een hele poos te hoesten) opgeven. Wij hopen ze weer spoe dig terug te zien. De heer J. Pekelharing is ruim drie maanden thuis wegens ziekte. De heer J. IJpelaan van de K.B. heeft het werk eveneens nog niet kunnen hervatten; wij wen sen hem de zo nodige kracht toe in zijn moeilijke omstandigheden. De heer Capelleveen mag nog niet werken, al ziet en voelt hij zich weer aardig goed. M. Hartog loopt nog steeds met het geval van zijn oogoperatie, 't gaat gelukkig wat beter. De heer Tolstra mag na zijn rustkuur weer op. Argelo (C.M.) moet voor zes weken het bed hou den en verwacht door deze kuur weer geheel op te knappen. De hr Vethaak (C.M.) hoopt na het hem overkomen ongeval, weer gauw aan het werk te gaan, dit is nog bijzonder goed afgelopen. De heer Bets werkt weer. Mevr. Popken nog steeds ziek wensen wij van harte het aller beste toe. Dit is een greep uit onze zieken lijst van de laatste weken, die uit groeide tot een hoog aantal, maar laten wij hopen dat dit weer spoe dig tot een minimum zal dalen, we gaan weer een mooie tijd tege moet. Velen van ons bedrijf zullen ook tot het leger van bezoekers aan de Wereldtentoonsteling 1958 te Brussel gaan behoren (er worden 30 miljoen mensen verwacht). Op een oppervlakte van 200 hectaren wordt een ultra-moderne stad gebouwd. Op de Hcizel (tentoonstel lingsterrein) zullen 46 landen vertegenwoordigd zijn, alsmede diverse internationale instellingen, zoals de Raad van Europa, Het Rode Kruis etc. En indien de plannen bestaan, om naar Brussel te gaan, komen er vele vragen die U niet zo maar kan beantwoorden. Wij zullen trachten deze „ongehoorde" vragen te beantwoorden. Vervoer Allereerst komt natuurlijk het probleem „vervoer". Naast de een voudige manier om in een auto te stappen, zijn er nog de trein, scoo ters, brommers etc. Per trein is natuurlijk wel erg gemakkelijk: de T.E.E. brengt u in 2 uur en 42 minuten van Amsterdam naar Brussel. De prijs ligt ongeveer rond de 30 gulden voor een retour. Een geheel andere gelegenheid om in Brussel te komen is de he licopter; vanuit Rotterdam voor 49,retour. Er is echter ook een mogelijkheid om de trein vanuit Amsterdam naar Brussel te gaan, vertrek 7.00, aankomst 10.15 uur, ver trek terugreis 20.00. Met inbe grip van vervoer per bus naar het tentoonstellingterrein en tevens met inbegrip van de toegangs prijs (normaal 30 Bfrs) is de to taalprijs 16, Ook kunt u gebruik maken van de K.L.M., die u in 50 minuten in Brussel brengt voor de somma van 58,retour per „Moonliner". In dien u per helicopter reist, is er het voordeel, dat u op het tentoon- „Ik ben van plan ver anderd! We gaan naar Venetië!" By het lezen van het bovenschrift van dit artikel zult U misschien denken dat wij de broodbakkers willen beconcurreren. Dit is ech ter geenszins het geval, maar wel willen wij U aandacht trekken. Brood eten in Uw afdeling is n.l. verboden en dat was het al zo lang het bedrijf draait. Er schijnt echter een neiging te zijn dit te vergeten, vooral als men 's morgens al vroeg uit huis moet en dan tot 12 uur moet wachten op de middagmaaltijd. Ook de bedrijfsleiding weet dat wachten lang duurt en zij heeft een open oog voor Uw moeilijk heden. Omgekeerd vraagt zij en moet zij vragen dat U een open oog- hebt voor het bedrijfsbelang en dit eist leest u vooral goed ,,DIT EIST" dat er tijdens het bereiden van levensmiddelen niet aan Uw maaltijd wordt begon nen! Om tegemoet te komen aan de wens van het personeel niet in de middagpauze boterhammen te moeten halen uit de kleedkamer hetgeen voor sommige werk nemers een omweg zou zijn op weg naar ons O.G. - zullen voor proef op enige afdelingen brood trommels worden geplaatst bij de stempelklokken. Men kan hierin dus vóór de aan vang van de werktijd de meege brachte boterhammen opbergen om ze bij de aanvang van de schafttijd direct bij de hand te hebben als men naar het O.G. gaat. Wij verwachten van ieder die hier van gebruik wil maken, een cor recte houding en hopen dat ieder medewerkt deze trommels in goe de en schone staat te houden. stellingsterrein landt. Hierbij be hoeft u dus geen gebruik te ma ken van tram of bus. Ook aan dit laatste probleem heb ben de Belgen gedacht, men ver zekerde ons, dat er per uur 60.000 mensen van en naar het tentoon- stellingstererin vervoerd kunnen worden. Een andere manier is nog om Breda als springplank te ge bruiken. U kunt dan 's avonds reeds uit uw woonplaats vertrek ken en 's morgens vroeg per tou ringcar naar Brussel vertrekken. De prijs van logies en ontbijt hier is van 4,tot 10,— per per soon. De busrit Breda-Brussel v.v. kost ongeveer 5, Overnachten Indien u in Brussel wilt overnach ten wendt u zich dan tot één der bureaus van de LOGEXPO, die bij de stations gevestigd zijn. Dank zij een geheel nieuwe mecanografi- sche techniek is men daar in staat om u binnen de minuut aan logies te helpen in de categorie kamers, die men wenst. De prijzen voor lo gies en ontbijt, incl. bediening, va riëren van 100 tot 300 Bfrs per persoon, al naar gelang van het comfort. De tentoonstelling is geopend van 17 april tot 19 oktober 1958. De toegangsprijs is 30 Bfrs. Kinde ren beneden de 6 jaar hebben gra tis toegang. Tussen 6 en 12 jaar betalen de kinderen 20 Bfrs. De diverse paviljoens zijn geopend van 10 tot 18 uur gedurende de maanden april, mei, september en oktober. In juli en augustus kunt u een uurtje langer blijven n.l. tot 19 uur. Het woord „uitlenen" heeft voor velen in ons bedryf een ongunstige betekenis. Men ziet in liet uitlenen vele bezwaren en hoewel er onge twijfeld nadelen zijn op te sommen, meen ik toch dat deze bezwaren vaak te overdreven worden voorgesteld. Bovendien moet het personeel tocli ook vooral een open oog hebben voor de vele voordelen, welke de mogelijkheid tot uitlenen met zich brengt en die men zeker niet mag onderschatten, want deze zijn voor het personeel van het aller grootste belang. het toch het voordeel op die af deling actief bezig te zijn. Het is tenslotte prettig de gehele dag actief aan het werk te zijn. We horen wel eens de klacht: „Als ik de gehele dag moet schoonma ken duurt de dag zo lang!" Ook dit wordt voorkomen door het uit lenen en dit is dan ook één van de gunstige kanten daarvan. Deze voorbeelden illustreren toch wel dat het uitlenen ook vele goede zijden heeft en hoewel het de nadelen niet opheft, wegen de voordelen hiertegen ongetwijfeld ruimschoots op. Uit de personeelsenquete is geble ken dat U bovendien in feite deze mening onderschrijft. Het merendeel van het fabrieks- personeel is ervan overtuigd, dat De voornaamste voordelen zou ik U aan de hand van de volgende voorbeelden willen toelichten: 1. Het uitlenen werkt gunstig voor de constante werkgelegen heid. Indien het op afdeling A tij delijk minder druk is, is er gele genheid het overtollige personeel op afdeling B te werk te stellen. Het gevaar van minder werk met de kans op ontslag is, doordat ons bedrijf vele afdelingen heeft, zo goed als niet aanwezig. 2. Wanneer op de eigen afdeling weinig werk is zou met name het manlijk personeel vervallen in werkzaamheden welke tegen waarderingspremie moeten wor den beloond. Nu de mogelijkheid van overplaatsing aanwezig is, kunnen op andere afdelingen j men in ons bedrijf, door de vele werkzaamheden worden verricht, fabricage-afdelingen welke onze die in tarief betaald worden. Dit fabriek heeft, „niet bang behoeft brengt dus een financieel voordeel te zijn voor zijn baantje". Daaren- voor de betrokkenen met zich tegen maken velen Uwer de op- mee, terwijl bovendien nog als men merking bezwaar te hebben tegen op een andere afdeling werkt en „uitlenen". Dit is nu met elkaar door onbekendheid met het werk in tegenspraak, want juist door het tarief niet kan halen, leerlin- j de mogelijkhid tot uitlenen zal er gentoeslagen worden gegeven. steeds voldoende werk voor- een Aan de ene kant dus mogelijkheid ieder zijn en ook daardoor behoeft om tarief te verdienen, aan de an dere kant bovendien nog leerlin- U niet bang te zijn voor Uw baan. Vergeet U daarom vooral deze gentoeslag. Het uitlenen bevordert gunstige achtergrond van het uit- dus de regelmatige verdiensten. lenen niet, wanneer U zich naar 3. Hoewel het uitgeleende perso- een andere afdeling begeeft om neel natuurlijk even moet wennen daar voor hoogstens enige dagen op een vreemde afdeling, heeft ander werk te doen. Attractiepark Een groot attractiepark en de fol kloristische wijk „Brussel 1900" zijn geopend tot 4 uur 's morgens. Wat het „eten" betreft, op het tentoonstellingsterrein is 30.000 m2 bestemd voor het inrichten van restaurants etc. Wilt u in de stad gaan eten, hier volgen enkele prijzeneen eenvoudig menu in een dito restaurant of warenhuis 35 Bfrs. Een menu met voor- en na gerecht plus een glas witte of rode wijn kost u 60 Bfrs. Een zeer behoorlijk diner met b.v. oesters of gebraden kip tegen een zeer behoorlijke prijs nl. 125 Bfrs. De fooien zullen 15 bedragen. U weet nu één en ander van de Wereldtentoonstelling en u kunt begroten, wat u een bezoek gaat kosten. Wij wensen u in ieder ge val genoeglijke dagen toe op de Heizel. HOOFDKANTOOR: GEHUWD W. Geerling Corr. afd. en M. Schaap. GEBOREN 17/12 Willem Jan Tadema Fit. adm. 29/1 Peter Groenescheij Calc. afd. 10/2 Jean H. M. G. Mignon Verkoop Op verzoek van de kantoorcommissie volgt hieronder nog eens een uiteenzetting van onze pensioenregeling. 1. Mannen, die vallen onder de rechtens geldende loonregeling van de suikerverwerkende industrie, dus zij die uurloon ontvangen, ten minste 24 jaar oud zijn en twee jaar in dienst, ontvangen bij 40 dienstjaren een ouderdomspen sioen van 14.50 op 65-jarige leeftijd of 11,weduwenpen- sioen, wanneer men eerder over lijdt. Wanneer men minder dan 40 dienstjaren heeft, ontvangt men zoveel 40ste van het pensioen of het weduwenpensioen als men dienstjaren heeft. Iemand, die tot zijn 25e jaar bij ons in dienst treedt, ontvangt dus vol pensioen. Iemand die op zijn 30e jaar bij ons komt, ontvangt 35/40 x 14.50 12.70. Mocht betrokkene eerder overlijden, dan ontvangt zijn we duwe 35/40 x 11.— 9.63. Deze ouderdoms- en weduwenpen- sioenregeling is premievrij. De zaak neemt dus de volle premie- betaling voor haar rekening. 2. Mannen, die betaald worden per periode van 4 weken, dus z.g. maandloners, tenminste 24 jaar oud en 2 jaar in dienst. Als basisregeling heeft deze cate- orie personeel dezelfde regeling als het uurloon genietend perso neel, dus resp. 14.50 of 11. premievrij na 40 dienstjaren. Daarboven is een verhoging van het pensioen mogelijk, afhankelijk van salaris en functie, waarvoor een aantal pensioengroepen zijn gesteld. In de premie, die voor de ze verhoging moet worden be taald, wordt door betrokkene bij- •edragen. Het pensioen wordt dus niet uit gedrukt in een van het laatst genoten loon, maar houdt wel ver band met de hoogte van het loon. Van een jongeman, die bij het be drijf in dienst treedt, is van tevo ren niet bekend, welke carrière hij zal maken. Zo nodig wordt het pensioen aangepast. Bij overlijden wordt nog 6 weken het normale loon aan de weduwe doorbetaald, waarna het wedu wenpensioen ingaat. De wezenrente bedraagt 20% van het weduwenpensioen per kind. Volle wezen, dus kinderen die ook geen moeder meer hebben, ont- J vangen 40 van het weduwen Nieuw personeel hoofdkantoor M. de Haan Retourafd. R. Rogaar H. Hermanides Retourafd. J. Barendsma Retourafd. C. Sonneveld T. Bijl E. G. Winter W. Kok Adm. contr. F. C, Blok Fil. Bur. N. Dral pensioen indien zij nog geen 18 jaar zijn. Wanneer men bovengenoemde pen sioenuitkering wil verhogen, dan is dat mogelijk. De volle premie- bijdrage van de extra verhoging, komt dan echter voor rekening van betrokkene. Boven deze pensioenuitkering komt dan de uitkering ingevolge de A.O.W., die momenteel voor ongehuwden 936.en voor ge huwden 1524.per jaar be draagt. Deze bedragen variëren met de loonindexcijfers en zijn sinds 1956 reeds 3 x aangepast. Het vrouwelijk personeel wordt in het algemeen in het Pensioenfonds opgenomen bij minstens 5 dienst jaren en wanneer betrokkene 30 jaar oud is. Vertrek. a. Wanneer een verzekerde meer dan 5 jaar in het Pensioenfonds is opgenomen en onze dienst verlaat, heeft hij het recht te verklaren, dat de verzekering óf premievrij gemaakt wordt, óf dat de contan te waarde als koopsom aangewend wordt voor een niet af koopbare en niet beleenbare pensioenverzeke- (eventueel dus bij een nieuwe werkgever). b. De verzekering wordt in con tanten uitgekeerd bij emigratie of wanneer de afkoopwaarde beneden de 150.pei' jaar ligt. Zij, die onze dienst verlaten en langer dan 1 jaar, maar korter dan 5 jaar in ons pensioenfonds zijn opgenomen, ontvangen de door hen zelf betaalde bedragen contant terug. Met dit overzicht vertrouwen wij U een inzicht gegeven te hebben in onze pensioenregeling.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 4