Hoe denkt U over vrije-tijdsbesteding en wat doet Uw vereniging hieraan «Met muziek door 't leven» A. Heijn naar Amerika SAH002000045 Flitsen Fabr/Zaan 15e Jaargang No. 2 - Februari 1958 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam fftcJCP?-: alStCT «tUtt In cle zomermaanden kunt U uw ontspanning buiten zoeken, zoals onze voetbalploeg, die dit jaar zon goed figuur sloeg. „II had geen ongelukkiger moment kunnen kiezen om mij deze vraag te stellen." Met deze woorden begint de voorzitter van onze personeelsvereniging, de heer A. Koopman. „Wij zien onze taak tweeledig: enerzijds stimuleren wij. zo nodig, de verschillende clubs en verenigingen en anderzijds willen wij een bijdrage leveren voor een verantwoorde vrije-tijdsbeste- ding door het organiseren van „avonden", zoals men dat noemt. De verenigingen bezorgen ons geen moeilijkheden. Wij kunnen ons beperken tot het verlenen van subsidies en voorschotten. Het probleem is gelegen in de „avonden", deze moeten „verant woord" zijn en hieronder willen wij verstaanmen moet er iets aan hebben. Wij moeten er voor wa ken, dat men zich slechts laat amuseren. Men moet er toe komen zelf iets te doen. Of men moet er geestelijk rijker van worden. De belangstelling voor onze uit voeringen is echter de laatste tijd sterk dalende. Dat ligt niet aan de programma's, die zijn goed. Stel lig heeft de televisie hier ook in vloed op, het is zo gemakkelijk om een knop om te draaien en het beeld is er. Wij beraden ons daarom momen teel op de vraag, op welke wijze wij ons werk moeten voortzetten en daarom komt U op een onge lukkig ogenblik. Wij hopen echter len geleide Hei lijkt me een zeer goede ge- I dichte van de Hj redactie om in nammer eens speciale aandacht te besteden aan degenen, die een W voorname rol H spelen in onze personcclsver- eniging en haar onderafdelingen. Door hun activiteit immers krijgen velen van ons regel matig de gelegenheid hun sport en ontspanning te bedrijven op een wijze, die hen getuige de bloei der per soneelsvereniging zeer aantrekt. Het is goed, dat hierover eens ge schreven wordt, opdat ook anderen zien, hoeveel moeite men zich getroost om dit alles „draaiende" te houden. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats. Daarnaast wil ik toch ook nog eens onderstrepen van hoeveel belang het is, dat medewerkers uit eenzelfde bedrijf het goed met elkaar kunnen vinden, ook buiten de werkuren. Juist dit samenwerken en samenspelen op een ander terrein dan op het zakelijke vlak, kan van zeer veel betekenis zijn voor de onderlinge verhoudingen in het bedrijf. Het gemeenschapsgevoel wordt erdoor versterkt en allerlei misverstanden zijn er gemakkelijk door te voorkomen of op te lossen. Men leert elkaar in de sportzaal, bij toneelrepetities of rond de bridge tafel beter en vaak heel anders ken nen. De een zal daar meer behoefte aan gevoelen dan de ander, maar het valt niet te ontkennen, dat een nau wer onderling contact altijd leidt tot beter begrip en hoe belangrijk dat is, behoef ik U niet te vertellen. U kunt zich voorstellen, dat de steun van het bedrijf aan de personeelsver eniging gegeven wordt met dit doel voor ogen. Het is toch ook een be drijfsbelang, dat alle medewerkers goed met elkaar overweg kunnen. Daardoor kan het werk met plezier gebeuren, en dus zo goed mogelijk. Dit is trouwens in het belang van ons allemaal, want wij allen zijn een stukje van ons bedrijf. Het wel en wee van onze personeelsvereniging moet ons dus allen ter harte gaan. Bijgaand artikel beveel ik dan ook zeer in uw belangstelling aan. A. HEIJN Jzn. een oplossing te vinden, want de geestelijke vrijetijdsbesteding is er belangrijk genoeg voor." V oetbal Gaat het bij voetballen al leen om de sport of is nog iets anders, dat een rol speelt De heer J. M. Over- meer, de voor zitter, is zeer positief in zijn antwoord: „De onderlinge verstandhouding is zelfs 't voornaamste punt naar mijn mening. In onze club speciaal ook nog de goede verstandhouding tussen kantoor en fabriek. Helaas bestaat nog steeds een zekere scheiding tussen deze twee groe pen en ik bedoel hiermee niet de Zaan. Aanvankelijk hebben wij ook een ploeg gehad van de fa briek en een van kantoor. Geluk kig is dat later volkomen veran- derd en men kwam tot de ont dekking, dat die scheiding er eigenlijk helemaal niet hoeft te zijn. Ik geloof dan ook, dat de voetbalclub naast de lichamelijke ontwikkeling ook goed werk ver richt ten opzichte van de mense lijke waardering, van de goede geest in het bedrijf" Ontspanning De heer G. A. v. Rooyen is reeds ongeveer twintig jaar voorzitter van de ontspanningsvereniging. Iedere donderdagavond komen de leden in het O.G. bijeen om te bil jarten en te klaverjassen. De hr. van Rooyen beantwoordde onze vragen als volgt: „Vanaf de op richting is het ons doel geweest de leden een rustige ontspanning te bieden in een gezellige sfeer. Er zit nog iets anders achter: men leert elkaar op deze wijze beter kennen dan in het werk en dat heeft natuurlijk ook zijn goede in vloed op sfeer in het bedrijf. Voor al voor nieuwelingen is dit van belang. Zij wonen vaak in een kosthuis, kennen niemand en mis sen veel gezeligheid. In onze ver eniging kunnen ze die gezelligheid vinden en worden bovendien in de gemeenschap opgenomen. Ook daarvoor is de vrrjetijd belang rijk." Toneel „Toneelspelen is een mooie, maar ook waar devolle vrije tijdsbesteding", meent de heer H. van Petten. Hij is reeds 12,5 jaar voorzitter en nog steeds met vol en thousiasme. „Ieder scheppend en herscheppend werk is waardevol. Het toneel geeft zowel spelers als publiek voldoening. Wij kunnen ons werk voortzetten, omdat wij beschikken over een prachtig ontspanningsgebouw met :oneel en bovendien een krachtige personeelsvereniging achter ons nebben. Wij proberen nooit te hoog te grij pen, doch doen wel ons best ver antwoord toneel te brengen. Stuk ken als „Pygmalion" en „De zaak A.D." hebben wij aangedurfd en zoals uit de reacties gebleken is ook aangekund. Op deze wijze hebben wij een aandeel in de vrije tijdsbesteding van velen". Tenslotte was ook de heer Van Petten van mening dat door het teamwerk baas en knecht, hoofd en handarbeider, fabrieksmeisje en typiste elkaar beter leren kennen en vaak beter gaan waarderen. Tafeltennis Ook de voorzit ter van de tafel tennisvereni ging, de heer P. C. Vink, hebben wij zijn mening gevraagd. Hij denkt er als volgt over: „De vrije tijd heeft een doel: de li chamelijke en geestelijke ontspan ning. Wij hebben beiden hard no dig om ons werk goed te kunnen verrichten. Onze vereniging richt zich op de lichamelijke ontwikke ling. Iedere maandagavond en de meeste woensdagavonden kunt u van zeven uur tot half elf 'n aantal mensen vinden, die zich concentre ren op een uiterst snel celluloid balletje. Deze sport geeft meer lichaamsontwikkeling dan men vaak denkt. Niet voor niets eist de bond van de competitiespelers een serieuze dokterskeuring. Onze ver eniging neemt dan ook beslist een belangrijke plaats in ons vereni gingsleven in." Kaartspel Terwijl de tafeltennissers op maan dagavond hun witte balletje over de groene tafels laten flitsen in de grote zaal van het O.G., zitten in de hal van datzelfde O.G. een aantal mensen te peinzen, of zij I bridgen: „Juist voor de handarbei- nu twee sans, drie klaveren of der is een denksport belangrijk, vier harten zullen bieden. Het zijn j hoewel het natuurlijk ook voor de de bridgers, die zich eenmaal per anderen belangrijk is, dat hun ge- week ontspannen door inspannend dachten zich regelmatig geconcen- kaartspel. De heer A. voorzitter, prijst dat niet slechts d. Hazel, treerd richten op andere zaken zich gelukkig, dan die, welke het werk met zich hoofdarbeiders meebrengt." Een uittreksel uit de burgerlijke stand van A.H. zou, voor wat betreft de heer Evert Vinke, er als volgt uitzien: In dienst 31 jaar, lid van „De mu ziek" 31 jaar en hiervan 10 jaar voorzitter. Als opmerking zou men kunnen bijvoegen „Nog steeds vol enthousiasme". Toen de heer Vinke tot het muziekkorps toetrad, was het nog een fanfare-korps. Omstreeks 1936 werd het een Harmoniekorps. Hij speelde in den beginne piston, daarna de sopraan-saxofoon en thans de klarinet. Natuurlijk konden de buren de oefeningen niet steeds waarderen, maar hij zorgde er wel voor, dat hij voor zijn huis werk de minst hinderlijke uren koos en met zijn huidige buren leeft hij dan ook op zeer goede voet. Een van zijn leuke herinneringen dateert uit de fanfare-tijd. Het korps had deelgenomen aan een concours te Leiden. Na afloop van dit concours kwam men terecht in een groot café, waar echter geen bezoekers waren. De muziek gaf een paar nummers ten beste en de zaal stroomde weldra vol. Dat de eigenaar zich niet onbetuigd liet, laat zich denken. Ook aan het oude, thans ver dwenen, Schinkelhaven te Amster dam, met mars door het Vondel park (met maanlicht?) heeft hij prettige herinneringen. Toch zijn er weinig speciaal pret tige dingen en wel, omdat hij al les prettig vond en vindt, ofschoon het baantje van voorzitter lang niet zo gemakkelijk is als het wel lijkt. Hij heeft deze functie echter steeds met plezier vervuld, omdat niet alleen de onderlinge verhou ding, doch ook de verhouding tot de directie en de korpsen uit de omgeving ook de niet-fabrieks- korpsen buitengewoon prettig In de wintermaanden ziji e veilig geborgen in ons O.G., waar elke avond ei vindt in sport en spel. groep AH-ers elkaar is, terwijl hij zeer grote waarde ring heeft voor de dirigent de heer Kat (waarover binnenkort meer) want ofschoon er eigen lijk te weinig gerepeteerd wordt, zijn de behaalde resultaten uitste kend. In de toekomst ziet de hr. Vinke moeilijkheden voor de korpsen in 't algemeen, omdat de mensen door andere ontspanningen minder tijd over hebben voor het verenigings leven. Voor A.H. ziet hij het ech ter niet zo somber in, de fabriek is een band en de goede stemming doet de rest. Hij zou het echter wel toejuichen wanneer er wat toevoer kwam van jongeren. Of hij nog dacht lang voorzitter te blijven? Over twee jaar loopt zijn huidige periode af. Hij vindt het wel eens tijd worden de voorzit tershamer aan een ander over te geven. Er gaan echter nu reeds stemmen op, die er op wijzen, dat het hem niet gemakkelijk zal wor den gemaakt deze functie neer te leggen. Het is niet ieder gegeven om een prettige geest te handha ven, maar tegelijk, als het moet, ook een vaste lijn te kunnen vol gen desnoods tegen eventuele op positie in. Het gebeurde met de drumband van het muziekkorps is voor hem steeds een moeilijke zaak geweest, daarom verheugt het hem zeer, dat het korps thans weer over een uitstekende band beschikt. Speciale contributie voor het korps betalen de leden eigenlijk niet. Zij geven echter per week een klei nigheid en dit geld wordt gebruikt om leden bij ziekte of anderszins een blijk van medeleven te geven. Het heeft de heer Vinke nooit ont broken aan de medewerking van zijn vrouw. Niettegenstaande de vele avonden, dat haar man weg is, heeft ook zij haar hart aan de muziek verpand. Mijnheer Vinke, nog veel succes met het korps en bovenal een voortdurend prettige sfeer. Midden april vertrekt de heer A. Heijn voor 3 maanden naar de Ver. Staten om o.a. een college te volgen bij de American Manage ment Association te New York in „marketing".

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 1