JU? Nieuw Stichtingsbestuur Ontspanningsgebouw Acht ideeën beloond! SSSSS&n^ f 450.- voor de heer B. Gruijs Ideeënbus-kampioen 1957 Medewerkers van de reklame-afdeling Artisten van levensmiddelenbedrijf Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 15e Jaargang No. 1 - Januari 1958 Losjes, wat voorovergebogen, trekt hij met vaste hand grillige lijnen op het papier. Zijn pijp hangt vergeten in zijn mond, zo verdiept is hij in zijn werk. De lij nen groeien uit tot figuren, ge zichten, caricaturen. Het gaat rit misch, speels en als vanzelf. In november 1938 kwam de heer A. van Maltha (50) als tekenaar bij het bedrijf voor de verzorging en illustrering van gestencilde lessen van de opleidingsschool, de recla medrukwerken en strooibiljetten. Thans 20 jaar later komen van zijn hand de showkaarten voor de nieuwe Z.B.'s, raambiljetten en reclamekaarten, waarbij hij ook veel werk verricht voor de redac tie van Flitsen, die nooit tever geefs bij hem aanklopt, als het gaat om een tekening of illustra tie. De kop die voortaan ons blad zal sieren is ook te danken aan zijn inspiratie. scheidelijke pijp, waar hij zijn in spiratie uit schijnt te putten, zegt hij tussen een dichte rookwolk door: „Het schilderen en tekenen is me bij m'n geboorte meegege ven. Het zit me in het bloed. Ik werd in de schildersbuurt in Am sterdam geboren in de straat die naar de befaamde 17-eeuwse schil der van der Helst genoemd is. Van jongsafaan zat ik dus in de sfeer van verf en palet. Zo kan ik me herinneren dat ik als kind op verjaardagen altijd een tekenboek bij me had en dan m'n ooms en tantes stilletjes vanuit 'n hoekje uittekende. Dit doe ik nu nog het liefste: portrettekenen. Daarnaast het schilderen van stil levens. Op wat oudere leeftijd kreeg ik toestemming van het Rijksmuseum om in haar zalen beelden als voorbeeld voor mijn schilderijen te nemen. Affiche. En onlangs heb ik meegedaan in een prijsvraag die een Duitse atle tiekvereniging had uitgeschreven voor het beste affiche. U kunt zich voorstellen dat het een hele vol doening voor mij was dat mijn ont werp werd bekroond." |j Hierbij delen wij U mede, dat overeenkomstig artikel 14 der i< statuten van onze vennoot- f schap, de heer K Dr. Mr. P. E. -I BOMLI, die reeds geruime tijd onder is directeur onzer vennootschap was, met ingang van 20 januari 4 1958 is benoemd tot directeur der vennootschap, v De Raad van Bestuur. bij Joh. Enschede en Zn., de druk ker van ons bankpapier. En nu op de reclame-afdeling vorm ik de technische schakel tussen die af deling en de drukkerij. Nee, voor het werk van mijn collega zie ik geen kans. Hij laat de tekeningen bij wijze van spreken zo maar uit z'n mouw rollen. Ik ben niet zoals hij scheppend kunstenaar, maar houd me bezig met reproductie tekenen." Dan geeft hij een uitvoerige uit eenzetting van zijn werk, dat ech ter zo technisch en ingewikkeld blijkt dat het ons bevattingsver mogen te boven gaat. Wat vast staat is dat hij o.m. de uitvoering van het wekelijkse verkoopbulle tin voor zijn rekening neemt en Vervolg op pagina 2, vierde kolom. Onder auspiciën van Ondernemingsraad De Ondernemingsraad heeft door de instelling van een nieuw bestuur voor de stichting „Ontspanningsgebouw Albert Heijn" ingehaakt op de bedoeling van de oprichter van het bedrijf, toen deze in 1937 bij zijn 50-jarig zakenjubileum het personeel dit ontspanningsgebouw aanbood. Hierdoor heeft het personeel in de vorm van de Onderne mingsraad het beheer over dit gebouw en tevens de verantwoordelijk heid voor de gang van zaken op zich genomen. De O.R. heeft de volgende perso- Eigen carricatuur De scherpe blik van zijn onderwij zer op de Lagere School te Am sterdam had gezien dat er in zijn leerling Willem tekentalent stak en raadde hem de Kunstnijver heidsschool aan. Drie en een half jaar later verliet hij deze weer met een diploma van decorateur in zijn zak. Wat zou er uit de toen 17-jarige gegroeid zijn als het Paleis van Volksvlijt, waar hij als decorateur van de coulis sen was aangenomen, niet dezelfde dag was afgebrand? Deze baan, die hem goede perspectieven open de, ging zijn neus voorbij. Nu kwam hij bij de ene, dan weer bij de andere baas en tijdens de werk loosheid van '28 werkte hij als zelfstandig kunstschilder. Maar de spoeling was dun en het loonde niet. Verf en palet. Met een zware trek aan zijn onaf- De heer Hartog aan een van zijn instrumenten. Naast zijn grootste liefhebberij van tekenen en schilderen schept hij veel plezier in speurdersromans en showfilms. Met zijn rechter hand zijn linker gebruikt hij voor zijn beroep schrijft hij gedichten en verhalen. Technische kant Er werd een tekenaar gevraagd met kennis van fotografie," ant woordt de collega en kunstbroeder van de heer v. Maltha, de 25-jari- ge J. Hartog, als we hem vragen hoe hij bij Albert Heijn kwam. En hij vervolgt: „Dit was een geknip te baan voor mij, want ik heb al tijd veel belangstelling gehad voor de technische kant van de kunst. Na de H.B.S., die ik 3 jaar volg de, begon ik als aankomend te kenaar bij een reclamebureau. Avonds naar de Kunstnijver heidsschool om de artistieke kant erbij te leren, want overdag was het alleen maar lettertjes tekenen om het vak goed te leren. Vervol gens de diensttijd. Hier werd ik ook tekenaar en dit was een bes te baan. Na deze onderbreking kwam ik via een reclamebureau Hiermede vervullen wij de droeve plicht U in kennis te stellen van het overlijden van mevrouw A. C. TER WEE-BURG op vrijdag 24 januari 1958, in de ouderdom van 62 jaar. De begrafenis heeft plaats ge vonden op maandag 27 januari 1958. Mag ik U even voorstellen: de hr. Bernardus Gruys „Ideeënbus-kampioen 1957". Zijn laatste idee heeft hem deze titel gebracht en leverde hem, behalve f 150,normale premie ook nog een extra premie op van f 300, Vaak las ik, dat grote uitvinders zeer bescheiden mensen zijn, wel nu, de heer Gruys maakt hierop zeker geen uitzondering. Hij gaf toe de „uitdenker" te zijn eweest maar noemde direct de naam van onze monteur Bijster bosch als degene, die er concrete vorm aan gaf en verder sprak hij met waardering over de heren Delforno en Overmeer voor de zo nodige morele steun, die ze hem ruimschoots gaven. De laatste verbetering betrof „zijn giet-machine" en wel een stoom- nevel-apparaat, wat het mogelijk maakt meer te produceren (we kunnen er hier natuurlijk niet te ver op ingaan), betere kwaliteit te leveren en minder breuk te heb ben. Reeds thans zijn er zeer goe de resultaten en nog betere mo gen worden verwacht. Het is niet de eerste keer, dat de neer Gruys wordt beloond. Met de heer Overmeer samen heeft hij eens een verbetering uitgedacht voor het vervoer van bakken; te- In de laatste maanden van het afgelopen jaar is een extra premie uitgeloofd voor de beste inzendin gen. Dit heeft wel veel ideeën op geleverd maar het aantal beloon de inzendingen bleef beperkt tot een achttal. De gelukkigste inzender was de heer B. Gruys, aan wie we dan ook in een extra interview aandacht hebben besteed. De overige beloonde inzendingen kwamen van: De heer W. B. Her niary, die voor een idee dat tot verhoging van de productie der sorteermachines leidde, 40,be loning ontving. Twee inzenders ontvingen 25, en wel de heren J. A. Blokker en E. de Vries, voor ideeën hun afde ling betreffende. In de bakkerij kon 15,en 10,toegekend worden aan de lieren J. Vrolijk en B. Kuyt, die eveneens verder hadden gekeken dan hun directe werk. Tenslotte ontvingen de heren Hulst (C.F.) en Rebel (L.F.) beide een aanmoedigingspremie. Over de resultaten van de afgelo pen maanden kunnen we dus zeker tevreden zijn, daar uit alles blykt dat vele personeelsleden zich op hun werk bezinnen en zodoende steeds medewerken aan de verbe tering van kwaliteit op producti viteit. Namens de ideeënbuscommissie wenst de heer J. Ph. IJpma de heer B. Gruys geluk met zijn succesvolle inzending. vens staat de uitvinding van een veiligheidsapparaat op zijn naam en een verbetering van een be stuifapparaat. Thuis timmert hij graag, maar hel liefst knutselt hij aan klokken en .vekkers en het leuke is, dat ze na zijn behandeling steeds beter lo pen dan er voor. Het inzetten van een veer heeft voor hem geen ge heimen. Ik hoop nu niet, dat de hele fabriek met kapotte wekkers naar hem toe gaat. Het meest van al heeft hij echter zijn hart verpand aan „zijn" giet- machine, waar hij voor 35 jaar door „mijnheer Jan" zelf is bijge plaatst. Natuurlijk is de huidige machine wel iets anders. Wij hadden het dus over het heden en verleden en ik vroeg ook of hij voor de toekomst nog plannen had Hij had nog geen nieuwe ideeën, natuurlijk niet, uitvindingen en verbeteringen komen plotseling bij iemand op, grijpen hem en laten hem dan niet meer los. Laten wij hopen, dat de heer Gruys nog vele malen gegrepen wordt. N.B. Treft mevr. Gruys het even tjes, 8 februari is ze jarig! nen aangewezen in het bestuur: de heer H. van Petten, voorzitter en speciaal belast mede gezien zijn functie in het bedrijf - - met de financiële kant van het be heer; de heer H. Eijben, secretaris en te vens belast met de organisatori sche werkzaamheden als toewij zing zalen e.d.; mej. H. W. van Houts en de heer A. Stens, leden, belast met het toezicht op de dagelijkse gang van zaken in het gebouw; De heer G. A. van Rooijsn, die sinds jaar en dag als dagelijks be heerder optreedt, zal deze functie blijven uitoefenen in samenwer king met het nieuwe stichtingsbe stuur. De heer Van Rooijen zullen wij niet meer bij U behoeven te intro duceren, maar het leek ons goed wel een foto bij dit artikel op te nemen van de nieuwe bestuurs leden. Het is immers goed, dat ieder niet alleen de namen kent van degenen in wier handen de supervisie in het O.G. thans is ge legd, maar ook hun gezichten. Ieder weet nu tenminste tot wie hij of zij zich met verzoeken of suggesties moet richten. Terwijl het bestuur met betrekking tot het financiële beheer verant woording schuldig is aan de di rectie, zal de Ondernemingsraad tekst en uitleg kunnen vragen wat betreft de kwaliteit van de maal tijden, toewijzing van zalen e.d. Wat dat laatste betreft is het goed er nog eens op te wijzen, dat het Ontspanningsgebouw in eerste instantie bestemd is voor het per soneel, hetzij in bedrijfsverband, hetzij in verenigingsverband, ter wijl bedrijfsbesprekingen voor rang hebben. Tenslotte willen wij het nieuwe be stuur veel wijsheid en succes toe wensen bij de aanvaarding van zijn verantwoordelijke taak. Het personeel daar zijn wij van overtuigd zal alles in het werk stellen door zijn vlotte medewer king ertoe bij te dragen, dat de nieuwe beheersvorm veel vruchten zal afwerpen, voor het bedrijf en voor het personeel. Op de foto v.r.n.l. mej. H. W. van Houts en de heren H. Eyben, H. van Petten en A. Stens.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 1