Artisten van leve nsmiddeien bed rijf Drie voor 95 cent! maïzena maïzena raaiena Ginneken won Pluspluim elfde periode mei rookworst, zachte zeep, snijbonen en taai Dankbetuiging Medewerkers van de reklame-aideling AH-FLITS EN 3 Losjes, wat voorovergebogen, trekt hij met vaste hand griliige lijnen op het papier. Zyn pijp hang-t vergeten in zijn mond, zo verdiept is hij in zijn werk. De lij nen groeien uit tot figuren, ge zichten, caricaturen. Het gaat rit misch, speels en als vanzelf. In november 1938 kwam de heer A. van Maltha (50) als tekenaar bij het bedrijf voor de verzorging en illustrering van gestencilde lessen van de opleidingsschool, de recla medrukwerken en strooibiljetten. Thans 20 jaar later komen van zijn hand de showkaarten voor de nieuwe Z.B.'s. raambiljetten en reclamekaarten, waarbij hij ook veel werk verricht voor de redac tie van Flitsen, die nooit tever geefs bij hem aanklopt, als het gaat om een tekening of illustra tie. De kop die voortaan ons blad zal sieren is ook te danken aan zijn inspiratie. dag was afgebrand Deze baan, die hem goede perspectieven open de, ging zijn neus voorbij. Nu kwam hij bij de ene, dan weer bij de andere baas en tijdens de werk loosheid van '28 werkte hij als zelfstandig kunstschilder. Maar de spoeling was dun en het loonde niet. Verf en palet. Met een zware trek aan zijn onaf scheidelijke pijp, waar hij zijn in spiratie uit schijnt te putten, zegt hij tussen een dichte rookwolk door: „Het schilderen en tekenen is me bij m'n geboorte meegege ven. Het zit me in het bloed. Ik werd in de schildersbuurt in Am sterdam geboren in de straat die naar de befaamde 17-eeuwse schil der van der Helst genoemd is. Van jongsafaan zat ik dus in de sfeer van verf en palet. Zo kan ik me herinneren dat ik als kind op vei'jaardagen altijd een tekenboek bij me had en dan m'n ooms en tantes stilletjes vanuit 'n hoekje uittekende. Dit doe ik nu nog het liefste: portrettekenen. Daarnaast het schilderen van stil levens. Op wat oudere leeftijd kreeg ik toestemming van het Eigen carricatuur De scherpe blik van zijn onderwij zer op de Lagere School te Am sterdam had gezien dat er in zijn leerling Willem tekentalent stak en raadde hem de Kunstnijver heidsschool aan. Drie en een half jaar later verliet hij deze weer met een diploma van decorateur in zijn zak. Wat zou er uit de toen 17-jarige gegroeid zijn als het Paleis van Volksvlijt, waar hij als decorateur van de coulis sen was aangenomen, niet dezelfde Wat is dat een gemakkelijke prijs! Er zijn meer van die prijzen, die gemakkelijk zijn te noemen voo' U en voor de klant gemakkelijk om te besluiten. Daarom kozen wij voor deze stoe re repen een prijs, die U helpt bij het verkopen. Dit artikel gaaf eigenlijk automatisch alsU er maar even de aandacht op vestigt, want het is nodig om deze repen hetzij in Uw verkoopgesprek, op de toonbank of in de etalage er UIT TE LATEN SPRINGEN! De klant koopt bij u ACHTTIEN overheerlijke BONBONS, omdat ieder blokje afzonderlijk gemakke lijk kan worden afgebroken en twee hele hazelnoten bevat. Dank zij onze nieuwe machine zijn wij tot deze formidabele presta tie in staat. De verkoop wordt vanzelfspre kend een succes! sen op kantoor hebben er eigenlijk geen begrip van wat ik uitvoer. Regelmatig zien ze een mannetje dat ben ik dan met een ge kleurde stopfles naar de keuken lopen om warm water te halen om vervolgens te verdwijnen achter een deur waarboven een rood licht brandt. Voor wie 'n vluchtige blik in het kamertje werpt, zijn een massa schakelaars en knoppen te zien en wat vreemde instrumenten." Het is aardig te horen dat hij laatst zijn scooter helemaal uit el kaar heeft gehaald en ieder onder deeltje stuk voor stuk heeft na getekend en genummerd. Hij heeft namelijk geen notie van de con structie van dit vervoermiddel en hij zag dit als de enige manier om hem weer in elkaar te krijgen. De heer Hartog, actief betrokken bij iedere reclameactie, is tevens de ontwerper van de kerstpuzzle... De pit ploeg i ■i filiaal Ginneken, na de uitreiking van de pluim in Zaandam, poseert voor de fotograaf. De heer Hartog aan een van zijn instrumenten. Rijksmuseum om in haar zalen beelden als voorbeeld voor mrjn schilderijen te nemen. Affiche. En onlangs heb ik meegedaan in een prijsvraag die een Duitse atle tiekvereniging had uitgeschreven voor het beste affiche. U kunt zich voorstellen dat het een hele vol doening voor mij was dat mijn ont werp werd bekroond." Naast zijn grootste liefhebberij van tekenen en schilderen schept hij veel plezier in speurdersromans en showfilms. Met zijn rechter hand zijn linker gebruikt hij voor zijn beroep schrijft hij gedichten en verhalen. Technische kant „Er werd een tekenaar gevraagd met kennis van fotografie," ant woordt de collega en kunstbroeder van de heer v. Maltha, de 25-jari- ge J. Hartog, als we hem vragen noe hij bij Albert Heijn kwam. En hij vervolgt: „Dit was een geknip- ce baan voor mij, want ik heb al tijd veel belangstelling gehad vooi de technische kant van de kunst. Na de H.B.S., die ik 3 jaar volg de, begon ik als aankomend te kenaar bij een reclamebureau, 's Avonds naar de Kunstnijver heidsschool om de artistieke kant erbij te leren, want overdag was het alleen maar lettertjes tekenen om het vak goed te leren. Vervol gens de diensttijd. Hier werd ik ook tekenaar en dit was een bes te baan. Na deze onderbreking kwam ik via een reclamebureau bij Joh. Enschede en Zn., de druk ker van ons bankpapier. En nu op de reclame-afdeling vorm ik de technische schakel tussen die af deling en de drukkerij. Nee, voor het werk van mijn collega zie ik geen kans. Hij laat de tekeningen bij wijze van spreken zo maar uit z'n mouw rollen. Ik ben niet zoals hij scheppend kunstenaar, maar houd me bezig met reproductie tekenen." Dan geeft hij een uitvoerige uit eenzetting van zijn werk, dat ech ter' zo technisch en ingewikkeld blijkt dat het ons bevattingsver mogen te boven gaat. Wat vast staat is dat hij o.m. de uitvoering van het wekelijkse verkoopbulle tin voor zijn rekening neemt en bovendien de uitgave van het boekje HOE EN WAT heeft ver zorgd. Voor de insiders vermel den wij nog dat dit alles volgens het offset procédé gaat en veel met fotografie te maken heeft. Vingervlugheid. Routine en vingervlugheid zijn een eerste vereiste. „De meeste men- 5 jaar in dienst: fil. 276 chef A. Sterenborg 12-1 298 mej. A. Blom 19-1 74 mej. E. Hermans 26-1 44 mej. M. T. Sely 19-1 527 mej. H. Kok 21-1 2 jaar in dienst: fil. 102 mej. E. Hoek 2-1 55 verk. G. d. Drijver 19-1 128 verk. G. v. Osch 2-1 170 mej. E. J. Spoor 30-1 207 mej. J. Groenewoud 30-1 526 mej. L. G. Hommen30-1 546 mej. C. Roskam 16-1 23 mej. L. de Visser 30-1 516 verk. C. v. d. Broek 16-1 539 mej. C. Nomden 9-1 539 mej. A. Buys 16-1 517 verk. J. Allis 2-1 5 verk. A. C. v. Groningen 25-1 58 mej. M. Bogerd 16-1 13 verk. L. P. Heerkens 9-1 80 mej. A. W. de Koning 23-1 249 verk. A. P. Ikink 16-1 535 mej. E. J. Rabou 5-1 540 verk. J. Deurloo 16-1 540 verk. H. Beurskens 23-1 Maizena extra -faast de U bekende pakjes mai zena gaan wij maizena „Extra" verkopen. Dit is een extra blanke kwaliteit, vellce in een zeer aantrekkelijk loos je verpakt is. -Iet geringe prijsverschil en de verbeterde kwaliteit, zullen ma- xen, dat U het grootste deel van Jw klanten de EXTRA kwaliteit verkoopt. „Goede wijn behoeft jeen krans". Rookworst, zachte zeep, snijbonen I en H en pakjes taai waren onder werp van de plusverkoop in de elfde periode, met als inzet de over winning en liet bezit van de pluspluim. Chef A. de Wilt uit filiaal Ginniken (N.B.) met zijn ploeg was het, die met de eer ging strijken. „Het ging lang niet gemakkelijk", vertrouwt hij ons toe. „We had den te kampen met veel zieken en zelf viel ik in het midden van de wedstrijd van een ladder, zodat ik geen 100 was. De voldoening die wij van deze pluim hebben is er des te groter door. We hebben hard er voor gewerkt en zelfs een verafgelegen wijk waar we in geen anderhalf jaar geweest waren, werd bewerkt. Ons enthousiasme was op een gegeven moment zo groot, dat twee van ons elkaar in de haren vlogen omdat ze elkaar de klanten afsnoepten. We hadden een lijst waarop voor iedereen de stand werd bijgehouden." Mogen wij dan nu de ploeg aan U voorstellen Frans Roelandt (19) is al bijna 4 jaar bij het bedrijf. Hij is een en thousiast biljarter en lezer van boeken, waarin geknokt wordt. Als je bij Frans voetballen zegt, zeg je NAC, van welke club hij een fanatiek supporter is. Hij eet vier dagen niet als zijn club verliest. (Arme Frans, dat gebeurt nogal eens!) Mevrouw A. van Aalst heette, toen zij nog in het filiaal werkte, Adrie van Eekelen, maar is inmiddels getrouwd met chef P. van Aalst van filiaal Rotterdam, Overschie. Als ze nu haar man even goed aelpt als ze toen rookworst en zachte zeep verkocht, zal het waarachtig wel gaan. Eel van Steeiuleren (16) was de zachte zeep-kei. In zijn vrije tijd is hij heel wat poëtischer. Hij boet seert en knutselt en vervaardigt artistieke figuren in abstracte vor men. Etaleren ligt zeker op zijn weg. Mevrouw de Wilt heeft het wel en wee van de pluspluim in haar wo ning boven het filiaal gevoeld als geen ander. Haar huishouden stond regelmatig op stelten en haar man was flink zenuwachtig. Clief A. de Wilt gnuift nog na. Hij nad het niet durven verwachten maar het was toch gebeurd. „He! was een teg'enslag", zegt hij, „dat de prijsverlagingsactie midden in de taaiweek startte." Zijn Jawa De instuif van 2 december 1957 I in een vrolijk zonnetje. 150 cc., wordt nu weer van stal gehaald, storm en sneeuw ten spijt. At je Exel (15) komt iedere dag uit Raamsdonkveer naar het fi liaal. Ze heeft het goed naar haar zin. Ze weerde zien geduent met pakjes taai. Wat ze in haar vrije lijd doet? Wel dansen en sport, Niet actief, maar kijken naar voet ballen en wielrennen. Piet Vervaart (23) is de oudste van de ploeg. Hij heeft zijn beide diploma s. Kortgeleden verloofde hij zich met een aardig meisje. Toos Hoeven heet ze. Hij zingt in net Oudenbosch Mannenkoor de eerste stem. In de pluspluim maak te hij zich vooral verdienstelijk met de rookworst. Ans Hendrikx (16) verkocht pak jes taai aan de lopende band. Ze woont in B*eda en ziet in de af stand Breda-Ginneken geen be zwaar. Ze heeft 's avonds naailes en is sinds 3 jaar bij de Gidsen. R'ina van Rijsbergen (19) voert een drukke correspondentie met haar verloofde, die op het ogenblik als stoottroeper in mili taire dienst is in Venlo. Ze mag graag zingen en is erg bedreven m de boerinnekensdans. Snijbonen was „haar" artikel. Johnny Bertens (22) was even eens gebrand op de snijbonen- verkoop, waarin hij goede re sultaten behaalde. Als de deur van het filiaal dicht is, houdt hij van een partijtje biljart of een bios- coopje. Hij maakte een aardig ge dicht op de pluspluim, 12 couplet ten lang, waarvan we er een paar afdrukken. Over het begin zegt hij: Op een maandag vroeg in de. morgen Riep de chef ons. het hoofd vol zorgen om de nieuwe pluim goed te beginnen en hem zo mogelijk meteen maar te winnen. Vier keer bovenaan en we waren binnen! En over de rookworst: Die eerste dag was al een goeie, we begonnen fluks de rookworst te snoeien. Elke klant, rijk, arm, gewoon of charmant wing naar huis met een worst in de hand. Ze waren zo lekker, ze waren zo fijn, Die Gelderse worst van Albert Heijn. Het bleek ons onmogelijk de stroom van Kerst- en Nieuwjaars wensen van onze kursisten per soonlijk te beantwoorden. Langs deze weg willen wij alle inzenders hartelijk danken en eveneens een voorspoedig 1958 toe wensen Opleidingsschool Albert Heijn N.V. Zaandam.

Personeelsbladen | 1958 | | pagina 3