AH-muziekkorps haalde de Sint in te Amsterdam liilllilIlllQIIIIIIIillllllDI Nieuws van de ideeënbus Belastingaftrek Knipogende zebra bij station Zaandam Personeelszaken Hoofdkantoor Introductie nieuwelingen Waarom erop 27en 28 december normaal gewerkt wordt Prijzen zullen omlaag gaan Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 14e Jaargang No. 9 - November 1957 SAH002000042 Flitsen Fabr/Zaan november 1957 1 Enige jaren geleden onder- vond het overwerken om de ze reden veel tegenstand, vooral van Amsterdammers en andere niet-Zaandammers 2 De trein-dienstregeling kan niet gewijzigd worden. 3 Overwerken door verkor- ting van de middagpauze is een gedeeltelijke oplossing en stuit op bezwaren van de Zaandammers, die 's middags thuis eten. 4 Er zijn slechts enkelen die nog snipperdagen over heb ben en snipperdagen over 1958 kan men hiervoor niet bestemmen. 5 In het algemeen is er be- zwaar tegen het vaststellen van vele verplichte snipperdagen, zodat in het voorjaar zelfs niet is overwogen 27 en 28 december vast te leggen. 6 Onze regeling betreffende 8 dagen aaneengesloten vakantie, waardoor het aantal „vrije" dagen beperkt is. 7 De onmogelijkheid van ploe- genwerkers e.d. om uren uit te werken. 8 Het feit dat diverse maga- zijnen o.a. het centraal ma gazijn en de expeditie-afdeling, om bedrijfsredenen niet kunnen slui ten. 9 Het produktieverlies op en- kele afdelingen. IA Van een algemene gedrags- JL"» lijn bij de Zaanse bedrijven kan niet worden gesproken. Tenslotte bleek dat tegenover een aantal voorstanders ook een aan tal tegenstanders bestonden. Na rijp beraad is dan ook besloten dit jaar normaal door te werken, terwijl in principe voor 1958 op 27 december een verplichte snipper dag wordt vastgesteld. Op zaterdag 16 november arriveerde de goed-heiligman in Amsterdam. Helaas liet de zon verstek gaan en in de stromende regen deed hij zijn intocht. Ook dit jaar viel ons muziekkorps de eer te beurt aan deze optocht luister bij te zetten. Onze fotograaf, die voor het nemen van deze foto's speciale toestemming verkreeg van de politie, slaagde erin zowel de Sint als ons muziekkorps op voortreffelijke wijze vast te leggen. Hen, die belastingaftrek genieten, maken wij er op attent, dat hun vergunning per 31 december a.s. afloopt en zij de nieuwe vergun ning voor het jaar 1958 reeds in november moeten aanvragen. Krijgt U de verlangde vergunning na 1 januari a.s. dan hebt U daar schade van, want zonder vergun ning geen extra aftrek en de ver gunning wordt niet met terugwer kende kracht gegeven. De ideeënbus-commissie thans uitgebreid met de voorzitter der contactcommissie kreeg in de laatste vergadering een 16-tal ideeën te behandelen. Opvallend was dit keer het verhoudingsge wijs grote aantal ideeën waarover nog niet direct een beslissing kon worden genomen. Er waren n.l. 4 inzenders, dus 25 die nog een maand of lan ger geduld zullen moeten hebben, omdat hun suggesties beproefd moeten worden, alvorens de waarde ervan te kunnen beoor delen. Gelukkiger is de inzender uit de chcoladefabriek, de heer H. Veenis wiens idee reeds beproefd en inge- i voerd is. Hij was het dit keer, die met de hoogste beloning a 25, I ging strijken. Een tweetal anderen, de heer J. Pasma uit de K.B. en de heer J. Mooy kwamen wat bescheidener uit de bus met elk 10,De j eerste heeft het echter wat mak- keiijker gekregen, zodat hij dubbel beloond is. De tweede had wel een goede suggestie gegeven die tot een verbetering leidde, maar zijn technische oplossing bleek niet uitvoerbaar. De heer B. Kuyt uit de KB ont ving tenslotte 2,50 voor een op merking, die niet nieuw was maar wel getuigde van oplettendheid in het belang van het bedrijf. Zo was er in de afgelopen maan den zeker een levendige belang stelling, al menen we er op te mogen rekenen dat het aantal in zendingen onder invloed van de extra beloningen, die worden uit geloofd in de maanden november en december nog groter zal zijn. U hebt toch de publicatie gelezen! 300,voor het beste idee uit Uw eigen afdeling, 200.voor het beste idee dat niet direct op Uw eigen afdeling betrekking heeft. Progr. Personeelsvereniging 7/12 Dansavond. 10/12 Jaarvergadering. 18/12 Kienavond. Feestkalender Veertig jaar in dienst: C. P. Gout, H.K. 20-12-'57 L. Wans, H.K. 20-12-'57 Vijf en twintig jaar in dienst: G. Hulst, C.F. 19-12-'57 Twaalf en een half jaar gehuwd D. Vethaak, C.M. Nu de heer Engel benoemd is tot Hoofd Personeelszaken van het gehele concern, wordt het moge lijk, dat hij extra aandacht be steedt aan de personeelszaken van het hoofdkantoor. Dit wordt zo gezien dat hij, in samenwerking met de heer Kraay de werving, de selectie en de aan stelling van nieuw pei'soneel con troleert en voor hoger personeel zelf behartigt. Zo zal er overleg zijn tussen de heren Engel en Kraay over be- oordelings-, belonings- en ontslag kwesties, terwijl de heer Engel ook in bepaalde gevallen chefsbijeen komsten zal bijwonen. Hij is dan ook mede verantwoordelijk voor de goede werkverhoudingen onder het kantoorpersoneel. Meestal is hij vrijdags en zater dags op het hoofdkantoor aanwe zig. In het algemeen kan gesteld worden, dat zijn taak uitsluitend adviserend is en dat zijn contacten I met het personeel lopen via de chef van de administratie en de afdelingschefs. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De introductie van nieuwelingen is een zeer belangrijke zaak en daarom heeft dit onze voortduren de aandacht. Eigenlijk valt deze introductie uiteen in twee onder delen, n.l.: 1. De ontvangst op de eerste dag. 2. De voorlichting in algemene zin. Ten aanzien van de ontvangst op de eerste dag is er de laatste ja ren weinig nieuws gebeurd doch we gaan dit nu geleidelijk in nieu we banen leiden, waarbij in zeer belangrijke mate een beroep wordt gedaan op het aanwezige perso neel. In elke afdeling zullen n.l. enkele personen worden aangewezen, die de nieuwkomers als gids zullen dienen gedurende de eerste paar dagen. Hierbij zal gebruik worden ge maakt van een lijst met vragen die is afgedrukt op de achterzijde van een welkomstbrief. Uiteraard zullen degenen die bij deze introductie worden inge schakeld ingelicht worden over de antwoorden en zal aan hen een soort antwoordenlijst worden ge geven. De voorlichting in algemene zin zal voortaan plaats vinden op een tweetal maandagmiddagen, waar op inleidingen gehouden zullen worden over de groei en de ont wikkeling van ons bedrijf en der gelijke algemene onderwerpen Wij hopen er op deze wijze in te slagen de intrede van nieuwelin gen in ons bedrijf prettig en ge makkelijk te maken. Al deze maatregelen hebben ech ter geen zin als niet allen die in onze fabrieken werkzaam zijn, er toe bedragen dat er een prettige sfeer heerst. Iedere medewerker heeft hierin een eigen taak en wij hopen dat hij deze taak goed zal vervullen. Hieronder volgen de overwegingen die hebben geleid tot het besluit om op 27 en 28 december a.s normaal door te werken. Onlangs is hierover een ministeriële beschikking afgekomen, welke inhoudt, dat deze dagen zonder overwerkvergunning mogen worden uitgewerkt in een periode van zeven weken. Van verschillende zijden in de fabriek is er op aangedrongen van deze regeling gebruik te maken. Op een onlangs gehouden vergadering van directie en contactcommissie is deze kwestie onderwerp geweest van uitvoerige discussie, waarbij de volgende punten aan de orde kwamen: Op vrijdag 25 oktober publi ceerden de dagbladen, dat Mi nister Zijlstra na overleg met j vertegenwoordigers van handel, industrie en nijverheid ver wachtte, dat de prijzen in Ne- derland een dalende tendenz zouden kunnen gaan vertonen, omdat de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt eveneens I een dalende tendenz laten zien. Dit was voor de tekenaar van „De Telegraaf" aanleiding de j tekening te maken, die wij hiernaast afdrukken. Frappant was, dat twee dagen na de publicatie van dit plaatje Albert Heijn bewees, dat het geen maanden zou duren! „Maar mevrouw Steenstra, dat kan nog maanden duren Nu de voetgangersoversteekplaats bij het station Zaandam van knip- perbollen is voorzien, is het goed nog even te repeteren wat dit alles voor de gebruikers betekent. Men is immers zo gauw geneigd te denken, dat de voetganger nu ge heel heer en meester op de rijweg is geworden en het is beter de on juistheid van deze gedachte in te zien, vóór het te laat is. Want hier zijn de regels: Bestuurders van voertuigen mogen de zebra-oversteekplaatsen alleen met matige snelheid naderen en wel zo, dat ze als het nodig is kunnen stoppen. Ze mogen de be schermde voetgangersoverstcek- I plaats alleen passeren, als ze de voetganger, die er gebruik van maakt, niet hinderen. Stilstaan op een zebra-oversteekplaats is voor j het rijverkeer verboden; hij moet worden vrijgehouden. Voetgangers moeten zoveel moge- i lijk rechtshouden en in groepjes oversteken. Nu EXTRA aandacht hiervoor s.v.p.: de zebra-oversteekplaats is alleen DAN beschermd, als er knipperende knipperbollen bij staan. De bescherming van de voetgan- ger op de oversteekplaats geldt alleen als de voetganger zich BE VINDT op de voetgangersover steekplaats. Hy mag er echter geen stap opzetten, als een voer tuig of tram al zo dichtbij is, dat de bestuurder redelijkerwijs niet meer stoppen kan. Altijd vrij baan voor: politie, brandweer, ziekenauto (u hoort het aan de signalen), begrafenis- stoet en militaire colonne. En tenslotte: Binnen een afstand van 50 meter is een voetganger verplicht van de beschermde ze-1 bra gebruik te maken.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 1