AH-mrsi Frans de Klerk schrijft ons Studiemogelijkheden en studienoodzaak Oud-rayonleider Verbeek maakt het best in Zuid-Afrika Vervolg rayon - leider De Haas De groeten van mej. A. den Iseger 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 14e jaargang- No. 11 Landelijke editie November 1957 Verantwoordelijk eindredacteur H. K. Engel, Hoofd Personeelszaken Redactie: J. W. Noortman L. J. A. S. Kloos J. J. M. v. d. Meer M. J. H. Grooten J. Lieffering I K. Romp Aan dit nummer werkten mede: J. Verbeek F. de Klerk Mej. M. den Iseger P. Lenssen DrukRamshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam Filialenbureau Personeelszaken Personeelszaken Planning en externe betrekkingen Opleiding Zuid-Afrika Brief uit Zeehospitaal Afscheid Jubileum J. Ruijs Het bedrijf, waar ik nu werk, A. A. Hollmann, heeft twintig win kels. Daarnaast het Nationale Parkhotel, een behoorlijk bedrijf met restaurant en bar, verder een bottle-store en een grote farm van 900 morgen. De oudste firmant, de heer André Hollmann, is juist voor de laatste wereld-oorlog naar Zuid-Afrika gegaan en heeft tot 1945 in een kruidenierszaak gewerkt. Na de oorlog kwam ook zijn broer Alex naar Transvaal, en toen was het moment gekomen om zich zelf standig te vestigen. Hun eerste winkel hebben zij zelf steen voor steen opgebouwd en in In memoriam Met grote ontsteltenis verna men wij dat de heer GERRIT KAMP chef van ons filiaal te Emmel- oord, op zondag 20 oktober, in de leeftijd van 30 jaar, van ons is heengegaan. De heer Kamp trad op 18 juni 1951 in onze dienst als verko per in filiaal Hengelo. Op 3 juli 1954 werd hij als vervanger aangesteld. Toen in december 1955 een nieuwe zelfbedienings zaak te Emmeloord werd ge vestigd, heeft de directie de leiding hiervan aan hem toe vertrouwd. In deze functie heeft hij zich geacht en bemind weten te ma ken, niet alleen bij de directie en zijn personeel, doch evenzeer bij zijn klanten. Zijn heengaan betekent een groot verlies en wel op de eer ste plaats voor zijn jonge vrouw en haar bijna tweejarig zoon tje, naar wie onze innige deel neming uitgaat. De begrafenis van chef Kamp heeft op donderdag 24 oktober i.l. te Hattem plaats gevon den. In memoriam Tot ons leedwezen vernamen wij dat STIENTJE HORNEMAN verkoopster in ons filiaal Gro ningen, Verlengde Hereweg, op 2 oktober j.l. in de leeftijd van 15 jaar is overleden. Hoewel mejuffrouw Horneman slechts kort in dienst van ons bedrijf was, heeft zij zich doen kennen als een prettig mede werkster, die door haar chef en collega's zeer gewaardeerd werd. Wij wensen haar ouders kracht en sterkte toe, om dit zware verlies te kunnen dra gen. Van oud-rayonleider J. J. Ver beek, die enige maanden geleden naar Zuid-Afrika vertrokken is. ontvingen wij een interessante brief, waarvoor wij gaarne een plaats inruimen. die beginperiode hebben zij onder zeer moeilijke omstandigheden ge werkt en gewoond. Zij hebben ech ter het goede zakenbloed en zijn nu groot geworden. Twee van hun zaken zijn erg groot. De winkel in Barleston heeft een vloeroppervlakte van 800 m- en die te Kaapmuiden zal niet veel kleiner zijn. In Barleston wordt per week ongeveer 1000/ 10.900) omgezet. Hierbij moet echter wel worden opgemerkt, dat er, behalve levensmiddelen, ook textiel, ijzerwaren, sigaretten, rij wielen, cosmetische artikelen etc. worden verkocht. Kaff e rwinkel s De meeste van de zaken zijn z.g. kafferwinkels. Dit zal U niet vreemd voorkomen, wanneer U bedenkt, dat er hier op iedere drie blanken twaalf kaffers zijn. Deze winkels worden beheerd door een kaffer en de omzetten variëren van 90/tot 170/per week. Alle verpakte artikelen, die zij ontvangen zijn geprijsd en de losse worden in de winkels afgewogen door een z.g. ,,scale-boy", wiens enige taak het afwegen is. Een aardige bijzonderheid is, dat deze scale-boys in een aparte ruimte achter gaas zitten, 's Morgens gaat het deurtje open, de boy kruipt er in en de deur gaat op slot tot het einde van de werktijd. Dit gebeurt om diefstal te voor komen. Rieten hutten. De kaffers leven hier nog in rie ten hutten, juist zoals ze eeuwen geleden door de ontdekkingsreizi gers zijn aangetroffen. Hoe rijker de kaffer is, des te meer hutten heeft hij, want iedere vrouw heeft een eigen hut voor haar en haar kroost. Met een van de bazen bezocht ik vorige week nog een kraal. De kaffer, die er de eigenaar van was, had negen vrouwen en wij telden tussen de omheining zeker een zestigtal kinderen. Daar het gebied, waarin de win kels liggen, grenst aan het wild park, zien wij vrij veel wild zoals springbokken, bavianen, giraffen etc. Leeuwen heb ik nog niet ge zien. Ook zijn er veel slangen. De heer André. reed vorige week een py thon dood van 8 meter lengte. Ik doodde, toen ik met mijn zoons een wandeling maakte in de bergen, een cobra. De hartelijke groeten aan U allen. Verkoopleider In 1952 solliciteerde hij n.l. bij de N.V. C. Keg te Zaandam en werd hij aangesteld als verkoopleider in dit bedrijf. Veelomvattend was het werk, dat hier aan hem werd toevertrouwd. Allereerst moest hij leiding geven aan 20 vertegenwoordigers, die over het gehele land verspreid wa ren. Dan was daar de verkoop aan de grote scheepvaartmaatschap pijen, de Horecaf-inkoopvereniging en de export. Bovendien bleef hij ook hier de koffie en thee proeven en kwam dagelijks nog even in de branderij. Alsof dit alles nog niet voldoende was, werd ook nog het personeels beleid in zijn handen gelegd. Met hart en ziel wijdde de heer de. Haas zich aan zijn veelomvat tende taak, die hem veel voldoe ning schonk. Het was voor hem dan ook een zware slag, toen hem werd medegedeeld, dat het bedrijf door Albert Heijn zou worden overgenomen en opgeheven. Rayonleider De heer de Haas is er echter de man niet naar om bij de pakken te blijven neerzitten, zodat hij kort na de liquidatie van Keg de hem aangeboden functie van rayonlei der aanvaardde. En zo rijdt de heer de Haas nu da gelijks van Zaandam naar zijn fi lialen op de Veluwe, in Amers foort, Wageningen, Driebergen enz. Het bevalt hem goed, alleen, hij moet nu weer iedere dag over de Hempont en door Amsterdam. Kort voor de opheffing van Keg, was hij juist om dezelfde reden van Duivendrecht naar Zaandam verhuisd. En nu, enfin U begrijpt het wel. 7 kinderen De kruidenier in Duivendrecht vond deze verhuizing niet prettig. Met de heer en mevrouw de Haas verhuisden n.l. ook hun zeven kin deren. De man verloor er dus een goede klant door. „Lijken de kin deren cp elkaar, mevrouw? „In één opzicht wel: zij zijn allemaal dol op muziek, evenals wij trou wens." Het blijkt dan dat de oudste, Theo (14 jaar en leerling op de land bouwschool) met zijn zusje July, die 12 jaar is en volgend jaar naar de MULO gaat, klassiek is inge steld, terwijl de 13-jarige dochter Marloes een grote voorliefde heeft voor jazz-muziek. Willy (11), In- grid (10) en Paul (7) hebben hun keus nog niet gemaakt, evenmin als het vrouwelijke benjaminnetje Josje (5), dat een trouw bezoek ster is van de fröbelschool. „Zelf hebben wij altijd veel concer ten en opera's bijgewoond," ver volgt mevrouw de Haas, „maar nu de kinderen groter worden komt er jammer genoeg weinig meer van." Uit de klank van haar stem horen wij echter dat zij dit, juist door de kinderen, helemaal niet erg vindt. Frans de Klerk, verkoper in filiaal Groene Hilledijk, Rotterdam, wordt sinds enige maanden verpleegd in het Zeehospitaal te Floek van Hol land, Wij ontvingen nu van hem een brief, die LI hierbij afgedrukt vindt. Nu ik voor enige tijd noodgedwon gen rust moet houden en dus geen normaal contact met U kan heb ben, wil ik mij gaarne via „Flit sen" tot U wenden. Mijn gezondheid gaat nog steeds goed vooruit, ik voel me zelfs in staat om in 1 uur de hele „Zaan" op te ruimen. Op 14 september j.l. ben ik gepro moveerd tot „oploper". De eerste 3 weken mocht ik per dag twee maal een kwartier op. Daarna tweemaal een half uur en a.s. zaterdag hoop ik het te mogen brengen tot tweemaal een uur. Nu mag ik in dat half uur in de tuin wandelen, als het droog is tenminste. Een enkele keer ga ik met een verpleegster langs de Nieuwe Waterweg of op het strand wandelen. Verder vul ik mijn dag met ku ren, lezen, luisteren naar de radio of met platen draaien. Mijn ouders hebben me een tijdje terug een nieuwe platenwisselaar cadeau ge daan, zodat er, van de kant van de zusters wel eens kreten opgaan van „Houd nu eens op met dat gejammer!" Dat „gejammer' duidt dan voornamelijk op jazz en rock and roll. Buiten dit alles ben ik druk bezig met mijn middenstandsdiploma. Volgens het hoofd van onze school, de heer Schiphorst, zat de kans er in, dat ik thuis kom met mijn di ploma in mijn zak, zodat deze „verloren tijd" nog niet helemaal verloren is. Een juiste datum voor mijn thuis- Weef U dat: Grog de naam was van een Brits zee-officier, die de drank sa menstelde, die ons in de kille win termaanden zo vaak verwarmt? de Haagse Hopjes werden be reid naar een recept van Baron Hop? Lord Sandwich zo'n verwoed gokker was, dat hij de speeltafel voor de maaltijden niet wilde ver laten en daarom sneetjes brood met vlees verorberde, die nu nog altijd Sandwiches heten? Boch de naam was van een brouwer in Munchen, die in 1860 het donkere bier in de handel bracht, dat nog altijd zijn naam draagt de Franse generaal Mac Ma- hon tijdens een veldtocht een heer lijk gerecht te eten kreeg met een saus erover, die men later Mayo naise noemde? Verschillende malen kregen wij het verzoek inlichtingen te geven over de studie voor het middenstandsdiploma, vakbekwaamheidsdi ploma en tabaksdiploma. Die belangstelling vinden wij verheugend en daarom het volgende: Middenstandsdiploma. De duur van de cursus is 1 jaar. De cursussen worden plaatselijk, bijna overal in het land door di verse instituten gegeven. Vakdiploma. Er bestaat een goede schriftelijke cursus die wordt verzorgd door het instituut N.I.V.A. te Biltho- ven. De duur er van is 1 jaar. Het prettige van deze cursus is, dat er wekelijks plaatselijke bijeen komsten van cursisten zijn. Er bestaat dan gelegenheid onderwer pen, die moeilijkheden opleveren, nader te bespreken. Tabaksdiploma. Deze cursus neemt 7 maanden in beslag. Ook uitgegeven door de N.I.V.A. Ook mondelinge bespre king van de stof. Lakschryven. Tenslotte kunt U deelnemen aan een 4 maandse schriftelijke cursus lakschrijven, verzorgd door de Op leidingsschool. Aan het einde van de cursus wordt een examen afge nomen. De geslaagden krijgen een diploma. Kosten 3,50, welk be drag na behaald succes, wordt te rugbetaald. De lesgelden voor de cursus vak bekwaamheid en middenstand krijgt U ruimschoots terug. Want als U één diploma in Uw zak hebt het geeft niet welke van de twee wordt Uw loon verhoogd met 2,64 per week. Een toeslag van 6.34 wordt gegeven als U de beide diploma's hebt. Ziehier de mogelijkheid om Uw kennis te vergroten en Uw vak nog interes santer te maken. Om vooruit te komen is kennis onmisbaar en daarom studie noodzakelijk. Dit geldt vooral voor onze verkopers. komst dux'f ik nog niet te noemen, maar er is een goede kans, dat dit vóór 1 april van het volgend jaar is. Dan is deze vervelende tijd weer voorbij en hoop ik mijn beste krachten weer te kunnen geven aan Albert Heijn. Met de hartelijke groeten voor superieuren en collega's, Frans de Klerk. En namens alle lezers en redactie: „Van harte beterschap, Frans!" Geslaagd voor het tabaksdiploma 526 Verk. C. E. F. Spoor Jubilarissen 5 JAAR IN DIENST IN OKTOBER 1957 Fil. 361 Verk. R. van Silfhout 6/10 350 Verk. E. Scholtens 13/10 160 Mej. C. van Vliet 6/10 549 Mej. W. 't Hart 20/10 17 Verk. P. Baan 26/10 52 Mej. Koreman 20/10 214 Verk. A. Visser 20/10 519 Chef A. Beekman 13/10 170 Chef J. Becx 13/10 2 JAAR IN DIENST IN OKTOBER 1957 Fil. 99 Verk. J. Hondema 124 Mej. T. Jans 203 C. Bergkamp 276 B. de Jong 330 C. van Brake! 347 R. Nijdam 123 J. Poortvliet 532 Verk. A. Pörtzgen 549 Mej. G. Holt je r 175 Verk. L. v. d. Water 216 Mej. L. Wekema 508 A. Weymarshau- sen 539 L. Dierkens 539 I. v. d. Merk 195 A Hondeman 273 Verk. L. de Wild 273 Mej. A. van Kampen 523 Mej. J. Koertshuis 91 Verk. T. Ruys 44 Mej. J. A. de Bruin 364 Mej. K. J. Uding 511 Mej. M. v. d. Drift 10 Mevr. van Beekhoven- Bonink 65 Verk. H. N. van Hoof 240 Verk. J. H. Jehae 541 Verk. T. Berkens 31/10 31/10 24/10 3/10 3/10 31/10 3/10 1/10 24/10 10/10 17/10 24/10 10/10 3/10 3/10 10/10 24/10 24/10 3/10 10/10 10/10 3/10 31/10 24/10 10/10 24/10 110 Mej. M. Hofland 10/10 193 Mej. T. Rutjes 3/10 701 Mej. A Mulder 3/10 702 Mej. H. van Ge y Is wijk 3/10 Mei. A. den Iseger, die in febr. j.l. uit Canada naar Nederland kwam en sindsdien in het filiaal Bussum, Havenstraat en in de snpermart in Rotterdam werkte, is onlangs weer naar Canada teruggegaan. Ze schreef bij haar afscheid de vol gende brief aan U. „Natuurlijk kan ik niet van U alle maal persoonlijk afscheid nemen, daarvoor bent tl met tevelen. Graag doe ik dit door middel van de Flitsen. Op het ogenblik zit ik te schrijven in de bibliotheek van de Rijndam, U zult U. afvragen waarom op de Rijn dam in plaats van op de Nieuw Am sterdam. Dat komt doordat er in de nacht vóór ons vertrek brand, is uit gebroken op de Nieuw Amsterdam die nogal wat waterschade tenge volge had. Het was hier bij de H.A.L. een hele drukte en tot onze grote spijt mochten er zelfs geen bezoekers aan boord lcom.en. Dit was natuurlijk een grote teleurstelling voor onze familie leden, maar er was niets aan te doen, Ik ga nu besluiten met voor ieder de allerbeste wensen voor de toe komst."

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 2