3 nieuwe zelfbedieningszaken geopend Wij waagden het er op.... mmm het er op - pbusïerlw Langs vele omwegen werd de heer L. de Haas rayonleider Landelijke editie 14e Jaargang No. 11 - November 1957 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam SAH002000177 Y Flitsen Landelijk november 1957 ROOKWORST 1 AN&NSS VERMICELLI 5 I KOFFIE J9 I LUCIFERS caur pruimen HQRING LEVERPASTEI CITROENSAP - BISCUITS SLAOLIE ZWARE DWEILEN SINAASAPPELSAP SPUTERWTEN SMEN&të TOF FEP 6EL0ERSE HAM SPINAZIE In drie weken tijd Op 19 september jl. opende Albert Heijn aan het van Loenshof te Enschede de deuren van een tweede hypermoderne zelfbe- dingszaak. Precies een week later volgde 's-Hertogenbosch en op 3 oktober, weer een week later dus, werd Amersfoort met een nieuwe Z.B. verrijkt. Voor de inwoners van Enschede was de 19e september wel een zéér belangrijke dag. Niet alleen Albert Heijn, maar ook nog een drietal andere firma's openden op deze dag in het grote nieuwe, moderne pand aan het van Loens- hof, hun nieuwe zaken. Op de kijk- middag, een dag voor de opening, maakten officiële gasten, waaron der de burgemeester, een rondgang door de nieuwe zaken. Door onze demonstratrice mevrouw Hetter- schijt werden zij op een heerlijk kopje koffie onthaald. De volgende morgen verrichtte de derden mensen stonden om negen uur reeds in de rij en politie-assis- tentie was noodzakelijk. De inwo ners waren echter spoedig ver trouwd met deze prachtige zaak en de bedrijfsleider, de heer J. N. Claassen. Den Bosch heeft nu haar eerste A.H.-zelfbedieningszaak. De nieu we winkel in de J. van Maerlant- straat in 's Hertogenbosch Zuid werd op 29 september eveneens De laatste twee weken van sep tember en de eerste van oktober stonden in het teken van de openingen. In drie steden werden prachtige Z.B.'s geopend. De foto's tonen van boven naar beneden de puien van de zaken te Amersfoort, En schedé en Den Bosch. Districts leider de heer M. B. Middelkoop is in gesprek met de burgemeester van Enschedé. onder grote belangstelling ge opend. De leiding is in handen van burgemeester om tien uur de ope ning van het van Coenshof. Hon- de heer H. H. Janssen, die reeds jaren onze bedieningszaak in den Bosch beheerde. Wij wensen chef en personeel veel succes met deze belangrijke nieuwe aanwinst. Niet minder groot was de belang stelling in Amersfoort aan het Euterpeplein, waar op 3 oktober j.l. aan de rand van de stad Albert Heijn de deuren van een nieuwe Z.B. voor klanten openstelde. Op 5 okt. werd met muziek om 10 uur de opening van de winkelgalerij, waarvan deze winkel deel uit maakt, feestelijk ingeluid. Vlak voor de opening hield rayonlei der L. M. de Haas voor de nieuwe jonge chef M. J. v. d. Knaap en personeel nog een geestige speech, die goed insloeg. Wij twijfelen er niet aan, of ook deze nieuwe zaak gaat een goede toekomst te gemoet. Zo zagen onze zaken er op maandag 28 oktober uit, toen de Nederlandse huisvrouw haar inkopen kwam doen. Ze stond verbaasd. En dit was nog maar het begin van een grote serie prijsverlagingen Marconist, artillerist, koffiebrander, verkoopleider „Jö kom gauw, de school staat in brand!" Deze woorden klonken de 16-jarige Louis de Haas in de oren, toen hij in de nacht van de 18e april 1929 met een slaperig gezicht de hoorn van de rinkelende telefoon pakte. De school! Dat was de Amsterdamse radioschool, waar Louis leerling was en hij sprong dan ook direct op zijn fiets. Bij aankomst bleek hem, dat de brand niet woedde in de school, maar in het paleis van Volks vlijt, waar de grote Buziau in die tijd zijn triomfen vierde. Deze brand was zelfs voor Amsterdam een gebeurtenis en geboeid hebben de aspirant-marconisten, die bijna allen uit hun slaap gewekt waren, die nacht gekeken naar „de brand van hun leven". Hoe Louis op de radioschool terecht kwam? Eigenlijk had hij nu al liever op zee gezeten, maar de crisis had al zijn sollicitaties op niets doen uitlopen. Door de omstandigheden gedwongen was hij daarom na de handelsschool gaan werken in het bedrijf van zijn vader. De verkoop van comestibles, groente, fruit en wild stond hem echter niet erg aan en om zijn ideaal „naar zee!" toch later te kun nen bereiken, ging hij 's avonds naar de radioschool. Er moest hard aangepakt worden, doch na ongeveer een jaar behaalde hij het diploma „techniek". Nu nog het diploma handvaardigheiden dan kon hij naar Ned. Indië. Zover is het nooit gekomen. Vader dc Haas was het er nl. in het geheel niet mee eens, dat zijn nog jonge zoon naar de Oost zou gaan en ver bood hem het tweede examen af te leggen. Daarmee was zijn zee-carrière voorgoed van de baan. ..Achteraf bekeken is dit verbod van mijn vader voor mij zeer belangrijk en waardevol geweest", peinst dc nu 44-jarige rayonleider de Haas hard op. Koffie en thee. „Ik ben toen n.l. bij mijn oom gaan werken, die een koffiebranderij en theepakkerij had. Dit mooie vak heeft me direct gegrepen en ik heb er toen nooit meer over ge dacht om naar zee te gaan." An derhalf jaar heeft hij koffie ge brand en theemelanges samenge steld. Het zou langer geduurd hebben als hij niet voor de mili taire dienst was opgeroepen. Artillerie. Hij kwam bij de gemotoriseerde artillerie en bracht het tot serge ant. („Wachtmeester werd je al leen bij de bereden artillerie!'') Hij heeft er gewerkt met seinlappen, waarmee tekens gegeven werden aan verkenningsvliegtuigen, met radio en trekkers. („Dat waren toen o.m. gewone landbouwtracto- ren"). Weer koffie Na zijn militaire dienst werkte hij gedurende 9 maanden als volon tair bij de kruidenier Jules Hos- man te Haarlem en vandaar kwam hij het was in middels 1934 bij de N.V. Handel in Koloniale Waren v.h. S. R. Smit, Leidsestraat 94 te Am sterdam. Deze zaak verkocht toen hoofdzakelijk koffie en thee, zuidvruchten, chocolade en specerijen en had pl.m. 25 man personeel in dienst. Aangenomen als bediende werd de heer de Haas na drie weken als bedrijfsleider aangesteld en ook nu weer kon hij zijn grote lief de voor koffie en thee uitleven in de grote monsterkamer en de koffiebranderij. Tijdens de oorlog moest ook de firma Smit door het uitvallen van de koffie-import op surrogaat overschakelen. Hiervan weet de heer de Haas dus ook het nodige, hoewel hij hoopt, dat hij deze kennis nooit meer in praktijk behoeft te brengen. Er zijn uit de oorlog nog twee be langrijke dingen te vertellen. Al lereerst zijn huwelijk in 1942 en ten tweede zijn eerste contact met Albert Heijn N.V. Hij solliciteerde Onze prijsverlagingsactïe heeft stof doen opwaaien. Dat is begrij pelijk en logischerwijze doet dat u en ons goed. Het is prettig als er veel over A.H. wordt gesproken. Bij de eerste serie van 20 prima artikelen blijft het niet. Meerdere, zeer belangrijke artikelen zijn of worden binnenkort in prijs ver laagd. Er zal dan ook nog veel méér over A.H. gesproken worden. Nu mogen wij het allemaal prettig vinden dat A.H. in de belangstel ling staat. Nu mogen wij het alle maal fijn vinden als het lekker druk in de winkels is.daarmee zijn wij er niet! In de krant heeft u kunnen lezen, dat, bedrijfseconomisch gezien, de ze prijsverlaging een groot risico voor de zaak mee brengt. Dat onze actie alleen zin kan hebben, al leen dan verantwoord zal blijken te zijn als de omzetten sterk stij gen. Niet alleen van de week, maar ook de volgende en die daar na. Week in week uit is die omzet stijging NOODZAKELIJK. Een nieuwe klant die vandaag komt, moet volgende week weer terug komen, iedere week op nieuw. En hoeveel voordeel wij in de prijs ook kunnen aanbieden, die prijsverlaging doet z'n werk alléén goed als de klant het bo vendien nog prettig, erg prettig vindt om door u geholpen te wor den! U kunt uw taak in deze het best vergelijken met een estafette. Hoe hard de drie eersten ook liepen, degene die het laatste stuk loopt moet de overwinning brengen. U bent degene, die dat laatste stuk !oopt. U hebt in de voorste gele deren het contact met de klant. Voor de klant bent U Albert Heijn. Ziet u hoe verschrikkelijk belang rijk uw taak is? Het is uiteinde lijk de klant die u uw salaris be taalt! Het is óók de klant die be paalt of u uw werk goed of niet goed doet. Doet u het goed, dan komt ze bij u terug. Maar doet u het NIET goed, dan komt zij NIET terug. Dan zal zij jammer genoeg dus ook uw salaris niet kunnen betalen. Albert Heijn staat in de belang stelling. Voor de klant bent IT Al- bert Heijn, LT ja, iedereen in welk filiaal ook, wordt dus nu door de klant critisch op de korrel geno men. Krijgt zij een goede indruk van U, van Albert Heijn J. Legerstee, n.l. op een advertentie, waarin „een groot levensmiddelenbedrijf in het Westen des Lands" een assis tent vroeg voor de fabrieksdirek- tie. Op zijn brief volgde een onder houd met de heren G. en J. Heijn, die hem tenslotte een commerciële functie aanboden. Hij hield dit aan bod nog even in beraad, doch toen zijn baas plotseling overleed en hij de enige man was, die op dat mo ment het bedrijf kon leiden, zag hij het als een plicht om te blij ven. Voorlopig, althans. Zie vervolg pagina 2

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 1