Uw enthousiasme inspireerde ons Grote werkkracht, toewijding en inzicht vereist ah-flitsen 5 De kok P. van Roon had reeds spoedig vrienden gevonden in di leden van de wandelclub „Sterovita" uit IJsselmondc. Een blik op de cadeaux, die de heer G. Heijn in ontvangst mocht nemen. Machtig interessant Is het niet machtig interessant ge tuige te zijn van de groei van een zaak, beginnend met een winkeltje in Oostzaan en dank zij de persoon lijke bekwaamheid van haar leiders in zestig jaar uitgroeiend tot het imposante geheel, dat wij thans voor ons zienEn geeft het niet een ge voel van voldoening om, elk op zijn plaats, te mogen medewerken aan de groei van een onder zo bekwame leiding staand geheel? Natuurlijk, het leven hangt aan elkaar van kleinigheden, niet alleen in het kruideniersbcdrijf, maar over al; wie deze kleinigheden over het hoofd ziet, zal het nimmer tot iets kunnen brengen. Het is echter de grote kunst in het leven om niet alleen „op de kleintjes te passen", maar om daarnevens te zorgen vooi frisse dynamiek volgens forse, dui delijk getekende lijnen van grote ontwikkeling. Het is volkomen onverschillig, in welke bedrijfstak men zich bevindt. Maar een goede ontwikkeling ziet men slechts daar, waar deze beide elementen in hel oog worden gehou den: de toegewijde zorg voor het dagelijkse detail en de ruime blik op de toekomst. Ziet men deze beide eigenschappen verenigd en dat is het geval bij onze jubilaris van van daag dan mag men zeggen: hier staat een groot ondernemer voor ons. een van die mensen, die de wereld verder brengen. De functie van ondernemer is er in onze maatschappij niet gemak kelijker op geworden. Wij leven niet meer in een tijd van „laissez faire". Veel gebondenheid is er, waar vroeger vrijheid heerste. Dat maakt de taak van de onderne mer, die nooit gemakkelijk is ge weest, nog moeilijker dan eertijds. De extreme gebondenheid van de oorlogs- en de eerste na-oorlogse jaren, waarvan in het reeds eerder aangehaalde Gedenkboek Dr. Bomli zulk een voortreffelijk re laas heeft gegeven, ligt achter ons en enigermate is het optimis me, dat genoemde schrijver aan het slot van zijn beschouwingen schuchter en met aarzeling naar voren brengt, wel gerechtvaardigd gebleken. Geen terugkeer Maar van terugkeer van het oude is toch geen sprake en kan ook geen sprake meer zijn. nog geheel afgezien van tijdelijke maatrege len, zoals bestedingsbeperking en prijsstabilisatie. Wanneer in zulk een tijd de ondernemer zijn vitali teit weet te behouden, wanneer hij op zijn gebied men denke voor al aan de modernisering van het winkelbedrijf met zijn tijd weet mee te gaan, wanneer hij nieuwe denkbeelden op het gebied van de financiering introduceert klan- tenobligaties - en nog tal van andere belangrijke maatregelen op net gebied van de economische en sociale ontwikkeling weet te trei- ren en zijn bedrijt ziet groeien en bloeien, dan past een woord van opiecnte hulde en van dank, niet aileen aan hem, maar ook aan zijn familie, die hem de si eer ver schaft, die hij voor zijn werk be hoeft; en dan zal hij zelf zeker een deel van deze hulde en dank en dosseren aan zijn collega's en zijn medewerkers. Lastige vragen Ik wil wel bekennen, dat in een zo dynamisch bedrijf als dat van Al- bert Heijn ook de Raad van Com missarissen vaak voor lastige vra gen staat, wanneer de heer Gerrit b.v. somtijds wel eens op het laatste ogenblik na een reeds in houdrijke en vermoeiende verga dering de commissarissen uit nodigt hun toestemming te verle nen tot formidabele beslissingen, die de leiding na veel overpeinzin gen meent te mogen voorstellen. Maar ik wil hier aan toevoegen, dat het toch heel wat beter is om telkens weer met grote deci sies te worden geconfronteerd, dan verbonden te zijn aan een zaak, die vanzelf loopt, maar dan ook heel weinig groei en aanpassing bij de moderne tijd vertoont. Commissarissen wensen de heer G. Heijn, die in zijn zaak een zo cen trale plaats inneemt, nog vele ja ren van voorspoed voor de N.V. Albert Heijn. Zij beseffen, hoe moeilijk de leiding van een modern bedrijf is, hoe eenzaam de leiding zich soms moet voelen, als zij de verantwoordelijkheid voor essen tiële beslisingen meent te mogen nemen en hoeveel geestkracht zij nodig heeft. Voorrecht Daarbij de heer Gerrit Heijn, zijn broer en al hun medewerkers naai de mate hunner krachten behulp zaam te mogen zijn, blijft voor commissarissen een voorrecht. Daarom wensen zij Gerrit Heijn van harte geluk met het in het verleden bereikte resultaat en zij wensen hem het beste voor de - naar ik hoop talrijke jaren, die hem nog in zijn huidige functie te wachten staan. Het is gebruikelijk om op een ju bileum als dit niet met lege handen te komen en Commissarissen en Raad van Bestuur hebben inlich tingen bij insiders ingewonnen. Wij geven hem een gescnenk voor zijn werkkamer in de vorm van een tafel. Dit was een wens van hem en wij zijn blij dat wij als Raad van Commissarissen en Raad van Be stuur aan deze wens kunnen vol doen. Het is geen werktafel, doch het is een tafel om wat op neer te leg gen. Wat zou de heer Gerrit daar op neerleggen? Erg veel ontspan ningslectuur waarschijnlijk niet. Wij hopen echter, dat dit wel eens zal gebeuren, maar wij hebben het idee dat zijn vrije tijd even betrek kelijk „vrij" is als de ondernemers vrijheid dat in de loop der tijden is geworden. Ook in zijn vrije tijd zal hij veel tijd aan het lezen van do cumenten besteden. Overdrijft U dat echter niet en legt ook nog eens wat anders op deze tafel neer. Als U er aan zit, kan het zijn dat U nog wel eens even Uw gedach ten vry laat uitvlieden. Realiseert U zich dan dat één der waardevolle elementen in dit com missariaat voor mij geweest is ze ker niet in de eerste plaats m\jn zakelijke kennis die ik in de /.aak van Albert Heijn heb kunnen ver meerderen, maar wel de gevoelens van persoonlijke vriendschap, die in de loop der tijd tussen onze families zijn gegroeid. Dit is in het mensenleven een zeer essenti eel element. Moge dit ook bij U een grote rol spelen als U aan deze tafel zit; dit zou my zeer ge lukkig stemmen." Heer S. Dijkstra Op deze voor U en Uw gezin en ons bedrijf zo heuglijke dag, valt mij als oudste in dienstjaren de grote eer te beurt enkele woorden tot U te mogen richten. Omdat ik U zelf al die jaren heb meegemaakt, kan ik met volle overtuiging zeggen en alle aanwezigen hier, vooral die genen die dagelijks met U samenwerken, kunnen dit ten volle beamen, dat wij allen als één van Uw belangrijkste eigenschappen vonden, de inspiratie die van U uitgaat. De zaak, onze zaak, is in deze 40 jaar onder Uw leiding zo enorm groot geworden, omdat U de kunst verstaat Uw enthousiasme op Uw medewerkers over te brengen en wij zijn er dan ook trots op in deze grote A.H.-familie onze beste krachten te mogen geven. U heeft in Uw bedrijf al vele ma len jubilarissen gehuldigd; thans is U aan de beurt om gehuldigd te worden. Wij staan hier voor U met zijn vijven als vertegenwoor digers van Albert Heijn, Formosa, Sterovita, Vami en Patria om U I namens 5300 personeelsleden een geschenk aan te bieden. Wij hebben gehoord dat U nooit een erge fotograaf geweest bent, maar we vinden dat U nu de leef tijd hebt dat U daar de tijd maar eens voor moest nemen, daarom overhandigen wij U hier een Leica kleinbeeld foto-apparaat met bij behorende projector. Tevens over handigen wij U een album met de handtekeningen van de schenkers. U en Uw gezin van harte gelefici- teerd namens ons allen en veel ge noegen met de Leica. De heer E. Vinke, voorzitter van Albert Heijn's muziek korps, aan het woord: „Natuurlijk neemt ook de harmonie met de drumband deel aan de hul diging van de heer G. Heijn. Het opluisteren van de feestelijke ge beurtenissen is tenslotte het voor naamste doel van onze vereniging. Dat wij bij dit jubileum extra ons best zullen doen, spreekt vanzelf. Een feest als dit, een 40-jarig jubi leum van een lid van de raad van bestuur, komt nu eenmaal niet iedere dag voor en bovendien wil len wij ook graag onze dank tot uitdrukking brengen voor de steun, die wij altijd van de directie heb ben ondervonden. Ook de heer Gerrit heeft altijd grote belangstel stelling gehad voor het muziek korps. Wij zullen dus een taptoe verzor gen. Veel extra oefening is hier voor niet nodig, omdat de eigen lijke taptoe, de mars door de stad dus niet meegerekend, slechts 20 minuten duurt. Dat is natuurlijk voor ons wel jammer, maar wij kunnen ons levendig voorstellen, dat de dag voor jubilaris en familie toch al zwaar genoeg is. Desondanks zullen wij in die twin tig minuten laten horen, dat wij een goede partij blazen." Prof. Dr. G. M. Verrijn Siuari: Het is voor mij een bijzonder voori als eerste onze jubilaris, de heer i en geluk te wensen bij deze mijlpa: zakelyke loopbaan. Ik spreek hiei commissaris en ik moet direct op Raad tot hun bijzonder leedwezen Jonkheer Six van Hillegom is ziek en ik hoop dat hij spoedig beter zal zijn. De heer Voute bevindt zich op een reis in de Verenigde Sta ten. Maar ik weet, dat ze in ge dachten hier met ons zijn en dat hun hartelijke gevoelens naar de jubilaris uitgaan. Het is vandaag 1 oktober en als ik goed ben ingelicht zijn wij een paar dagen te vroeg. Het eigen lijke jubileum valt op 4 oktober. Het is echter beter een jubileum een paar dagen te vroeg te vieren dan een paar dagen te laat. Volgens de annalen van de ven nootschap is het op 4 oktober 1917 geweest dat de heer Gerrit daad werkelijk is gaan meewerken in de zaak, die zijn vader, die zijn naam aan deze zaak heeft gege ven, in 1887 was begonnen. Veer tig jaar, dat is meer dan wat men gewoonlijk een generatie noemt. Zelden is er in de geschiedenis van de wereld en van ons eigen land op economisch gebied een pe riode geweest van zo grote bewo genheid als het tijdvak 19171957. Het slot van de Eerste en de ge hele Tweede Wereldoorlog vallen erin. Tussen de beide oorlogen heeft het mensdom een periode beleefd waarin de grootste depressie viel, die zich in de laatste anderhalve eeuw had voorgedaan. Daarbij was het een tijd van enorme technische veranderingen en sociale verschui vingen; een tijd ook, waarin de in vloed van de Overheid op het eco nomische en sociale leven belang rijk is toegenomen en waarin zich op elk gebied een wijziging voor doet in het „klimaat", waarin de ondernemer, de leider van een be drijf, moet leven. Inzicht Dit eist van hem, die een zaak wil leiden en tot bloei brengen, grote werkkracht, grote toewijding en een meer dan gewoon inzicht in de economische, sociale en technische problemen. En als iemand daarin slaagt, is er alle aanleiding om op een passende datum even stil te staan om zich de belangrijkheid van het verrichte werk te realise ren. Toen Gerrit Heijn in 1917 in de zaak van zijn vader kwam, enkele jaren later gevolgd door zijn broer Jan, stapte hij niet in wat men kan noemen „een opgemaakt bed". Zeker, de zaak van de oude Albert Heijn, kundig zakenman in de bes te zin van het woord, was reeds toen belangrijk. Naast een aantal winkels was er reeds een begin van de eigen industrie: de koek- bakkerij van 1911, de suikerwerk- fabriek van 1913. Maar hoe minus cuul was dit alles vergeleken bij datgene, wat wij thans in 1957 om ons heen zien. echt en een groot genoegen heden Jerrit Heijn, te mogen toespreken il in zyn zo bij uitstek vruchtbare in mijn kwaliteit van president- merken dat mijn collega's in deze andaag niet aanwezig kunnen zijn. Verleden jaar bij de opening van het nieuwe fabrieksgebouw in sep tember 1956 had ik gelegenheid om de ontwikkeling, die zich bij Albert Heijn heeft voltrokken, nog eens in vogelvlucht te be schouwen en ik wil thans niet in herhalingen treden. Grote vlucht Maar wel wil ik er op wijzen, welk een grote vlucht het concern Albert Heijn heeft genomen bui ten het eigenlijke kruideniersbe- drijf en de daarmee verband hou dende industrie; het restaurant bedrijf dat in 1923 ter hand werd genomen; de melkindustrie, waar bij groot belang werd verkregen sinds het einde van de dertiger ja ren en waarvan de betekenis ver buiten onze landsgrenzen uitgaat: het aumobielbedrijf, waarbij zij het buiten verband van de Albert Heijn N.V. als zodanig belang verkregen werd in de oorlogsja ren. Op een dag als deze doet men goed een boek ter hand te nemen, dat men niet alle dagen inkijkt; een boek, dat 10 jaar geleden in 1947 verschenen is ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de zaak. Als gedenkboek werd toen gepubliceerd een bundeling van opstellen van de voornaamste me dewerkers van onze onderneming. Als U daarin herleest de bijdrage van de heer de Vries over „Be drijfsleiding", zult U zich wel ter dege bewust worden hoe omvang rijk de groei van de diverse onder nemingen is geweest juist in de tijd, waarin de tweede generatie Heijn, van welke de heer Gerrit Heijn de senior is, het heft in han den kreeg en waarin Gerrit Heijn, gesterkt door voortreffelijke tradi ties, die hij in zijn ouderlijk huis had meegekregen, in zo menig en zo beslissend opzicht zijn stempel op de zaken kon drukken, die hij met zyn broer en zijn medewer kers in goede banen wist te leiden. Toen mij bijna elf jaar geleden het voorrecht ten deel viel als commissaris aan de N.V. te wor den verbonden, zeide mij eens een mijner vrienden, dat het bedrijf van kruidenier toch maar matig interessant moest zijn en vermoe delijk uitmuntte door een aaneen schakeling van beslissingen van klein formaat. Ik heb hem hee' spoedig en grondig uit de droom kunnen helpen, zonder zakelijke geheimen van de firma aan hem prijs te geven. In de eerste plaats herinnerde ik hem aan het welbekende woord uit de proloog „im Theater" van Goethe's Faust: „Greift nur hin- ein ins volle Menschenleben. Ein jeder lebt's, nicht vielen ist's be- kannt, Und wo Ihr's packt, da ist's interessant!" Op deze pagina's drukken wy de volledige tekst van de toe spraken, welke in het O.G. werden gehouden.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 5