A Twee centen bleekpoeder Nou Krijn, zo hoort het toch! Amsterdams Formosa leverde een voortrelfelijke prestatie Kwaliteit - S AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 14e jaargang no. 10 Landelijke Editie Oktober 1957 Verantwoordelijk eindredacteur: H. K. Engel, Hoofd Personeelszaken Redactie: J. W. Noortman L. J. A. S. Kloos J. J. M. v. d. Meer M. J. H. Grooten J. Lieffering K. Romp Filialenbureau Personeelszaken Personeelszaken Planning In- en externe betrekkingen Opleiding Aan dit nummer werkte mede: J. Kleppe DrukRamshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie, Zaandam Deze brief van ,,baas Gerrit" betekende zo veel voor de heer K. Scheepmaker, dat hij hem nu, 39 jaar later, nog steeds zorgvuldig bewaart. Van september 1918 tot juni 1956 is de heer Scheepmaker chef van filiaal Aalsmeer geweest. In die jaren is de heer Gerrit Heijn tientallen malen bij hem in het filiaal geweest. ALBERT HEIJN c?Cae<tt(/am, 6 September 1913. >n lieer K.scfieepmaKer p/a Filiaal Albert Heyn. Scheepmaker, Op vrijdag 13 dezer sullen wü balans opmaken in riiiaal Aalsmeer, sa ueze oaians zult ge ai3 cher van dit rillaul moeten optreden en verzoeken wij U aaaroia zoo spoedig mogelijk ae noodige maatregelen te nemen, o;n 0 ln net huwelijk te begeven. Deze bezoeken stelde de heer Scheepmaker erg op prijs. „Baas Gerrit is een zakenman," zegt hij, „zijn raad heb ik altijd opgevolgd." 8 weken De heer Scheepmaker was dan ook Klaas, wat kom jij doen?" vroeg j de heer Albert Heijn. Klaas vertel de zijn verhaal. „Nou, dat is toch I eenvoudig," zei de heer Albert Heijn. „Gerrit ga jij even met Klaas mee dat huis kopen." Nog geen uur later was het huis ge kocht en drie dagen later woonde Klaas er al. Tevreden De heer Scheepmaker heeft meer dan 45 jaar bij A.H. gewerkt. „Wij hebben het altijd met plezier ge daan," zegt hij en zijn vrouw knikt bevestigend. „Voor een belangrijk deel komt dat wel, doordat wij al tijd op de baas konden vertrou wen." Het is beslist geen kleinigheid, om voor vele honderden mensen, die een receptie bezoeken, een koud buffet te verzorgen, dat do toets van elke kritiek kan doorstaan en de gehele bediening op die receptie zo danig te organiseren, dat alles zonder stagnatie verloopt. De Amsterdamse Formosa zag Bediening zieh voor deze opgave geplaatst j 12 serveersters gingen met grote en ieder die op 1 oktober in het bladen vol glazen rustig hun weg ontspanningsgebouw is geweest. zal moeten toegeven, dat men daar in de Kalverstraat wel tot iets in staat is. Een keur van de allerheerlijkste hapjes, uitgestald op een lange tafel in het ontspan ningsgebouw, was het resultaat van enige dagen ingespannen ar beid van de mannen van CHEF KOK L. VAN GELDER. Vier dagen Vrijdags, vier dagen voor het feest, was men reeds begonnen met het braden van vlees, kip, eenden etc., terwijl tevens die dag begonnen werd met het bereiden van de sausen. door de honderden in de zaal. Hun „thuisfront" was de kelder onder het toneel, waar MEJ. N. VER- WOERT, evenals een deel van de serveersters van Formosa, de scep ter zwaaide. In de kelder was het drankenbuffet ingericht en daar wei-den in hoog tempo duizenden glazen gevuld met port, sherry, wijn, sinaasappelsap enz. 108 flessen Graves Mej. Verwoert vertelde ons, dat „Kwaliteit is altijd al, zo lang als ik baas Gerrit ken, het centrale punt geweest, waar hij steeds weer op terug kwam en waarvoor h|j ook altijd met zijn gehele persoon heeft gestreden." De heer G. Talsma kan het weten. 33 jaar geleden reeds kwam hij vanuit het Friese land in de koek- bakkerij en heeft dus een rijke er varing. „Kwam de heer Gerrit veel in de fabriek?" „Vroeger betrekkelijk weinig. Zijn broer Jan was nl. directeur van de fabriek, terwijl hijzelf de filia len leidde. Op de V.A. waar de koffie werd gebrand en de thee gemêleerd, kwam hij echter vaker en dan gebeurde het natuurlijk ook wel, dat hij bij ons langs kwam." „Wat deed U in die beginperiode?" „Ik was deegmaker voor de koek en koekjes. "Baas Gerrit, zo werd hij naar goede Zaanse gewoonte altijd genoemd, informeerde bij zijn bezoek altijd waarvoor het deeg, dat wij onderhanden hadden, bestemd was en welke grondstof fen er gebruikt werden." „Want wij moeten er altijd op uit zijn onze kwaliteit zo hoog moge lijk op te voeren. Dat alleen is het fundament van ons bedrijf. Zonder dat hebben lage prijzen en goede winkelbediening geen enkel ef fect," placht hij dan te zeggen. „Meneer Talsma, herinnert U zich nog iets anders, dat typerend is voor de heer G. Heijn?" zij nog nimmer een dergelijke gro te drukte had meegemaakt en zij is op het gebied van recepties toch werkelijk wel iets gewend. Nu had men zich hierop trouwens wel de gelijk voorbereid. 210 flessen, ge vuld met verschillende wijnsoor ten, stonden gereed voor de slag, omgeven door 1750 wijnglazen. Hoeveel er uitgeschonken werd, Vele duizenden hartige hapjes 1 konden wij nog niet precies ach- werden door bekwame kokshanden tei'halen, maar wij telden in ieder op de tafel gebracht en wat zij geval 108 lege Graves-flessen. hiervoor verwerkten, is bijna niet K. Scheepmaker te geloven. Wat denkt U b.v. van 3 zijden gerookte Noorse zalm, elk 5 kilo wegend? Of van 300 eieren, 26 wilde eenden, 15 kg kalfsfrican deau, 10 gerookte ossetongen en dat is nog lang niet alles. Showstukken Midden op de koud-buffet-tafel be vonden zich een aantal zeer fraaie showstukken. Deze waren geheel vervaardigd door de heer P. VAN ROON, de chef Garde Manger, die met de kok ERICH, een broer van de bekende Tom, en de leerling kok RIGHART, tevens het groot ste deel van het koud-buffet heeft verzorgd. Bewondering wekte een bloemenmand met witte rozen, het mandje uit waterdeeg vervaardigd en daarna prachtig bruin gebak ken, de bloemen gevormd uit kaarsvet. Dit stukje getuigde, sa men met de vele andere, van een waar meesterschap. Krachtproef Ook de heer A. J. WELP, bedrijfs directeur van Formosa-Amster dam, bekende eerlijk, dat deze re ceptie een krachtproef was, te meer nog daar er op het laatste moment slechts drie koks beschik baar waren in plaats van vijf. Des ondanks zijn deze heren er in ge slaagd de koud-buffet-tafel voort durend gevuld te houden. Beslist geen geringe prestatie. Samenwerking Bijzonder dankbaar was de heer Welp voor de wijze, waarop hij werd geholpen door de heer G. A. VAN ROOIJEN en de heer KLEIJ, beheerder van het ontspannings gebouw. „Deze heren is niets te veel geweest en dat mag wel eens gezegd worden! Deze dank geldt natpurlijk ook alle medewerksters van de heer Kleij." G. Talsma. Even moet hij nadenken en dan: „Eigenlijk heb ik er nooit bij stil gestaan, maar nu herinner ik me plotseling het grote aandeel, dat baas Gerrit tijdens de oorlog heeft gehad in de totstandkoming van de verstrekkingen aan het perso neel van de fabriek. Het was hard nodig, dat er geholpen werd, want er werd honger geleden. De haver mout, boter, suiker, koek, etc., die toen door het bedrijf verstrekt werden, waren dan ook zeer wel kom. Dit is na de oorlog nog een tijd doorgegaan." De heer Talsma gaat weer aan hot werk, want ook nu nog moet er voortdurend worden gewaakt over kwaliteit. niet erg te spreken toen in 1920 in acht weken tijd niemand op be zoek was geweest. Eindelijk liet baas Gerrit zich weer eens zien. „Het is dat ik de ontvangsten naai de bank breng, anders zou ik nog denken dat de zaak van mij is," zei de heer Scheepmaker. Waarop de heer Gerrit Heijn antwoordde: „Nou Krijn, zo hoort het toch." Balans Eén keer werd de heer Scheepma ker lelijk in de steek gelaten. Op de dag dat er volgens afspraak balans gemaakt moest worden kwam niemand uit Zaandam. Maar veertien dagen later kwamen baas Gerrit en baas Jan zelf. „Toen het gauw gebeurd," zegt de heer Scheepmaker. Huis te koop De heer Scheepmaker vertelde ons nog een staaltje van „snel afwer ken". In 1920 had hij een vriend aangeraden om bij A.H. te gaan werken. Die vriend volgde zijn raad op en trok naar Zaandam Hij moest zijn vrouw en kin deren echter in Aalsmeer achter laten. Alleen 's Zondags kon hi; naar huis. Na enige tijd begon hem dit te vervelen. Hij wou in Zaan dam gaan wonen. Nu was er we' een huis te koop maar helaas geen huis te huur. En geld om het huis te kopen had hij niet. Op aanraden van de heer Scheep maker stapte hij op zekere dag naar de directie-vergadering. „Zo A. Deal. „Hij was toen zo'n klein huppertje". Deze woorden komen tijdens eei vraaggesprek uit de mond van dc heer Dral, die met z'n 92 jaren tot een van de oudste oud-mede werkers van het bedrijf behoort Het geldt de heer G. Heijn in het jaar 1900. ..Het was toen een heel andere tijd. Je werkte van 's morgens zes tot 's avonds negen uur. Lange dagen, 's Zaterdags en op zondag werd het een twee uur 's nachts De klanten kwamen rustig, zonder bezwaar op dit nachtelijk uur nog voor 2 centen bleekpoeder halen." De heer Dral kan het weten. Hij stond aan de wieg van het bedrijf Omstreeks de eeuwwisseling. Als chef van het eerste filiaal in Pur- merend hij woont er nog steeds - maakte hij de heer Albert Heijn I Sr. en zijn zoon bijna dagelijks mee. „Baas Gerrit" de gewone be naming in die dagen kwam dik- 1 wijls een snoepje halen," zegt h langs zijn neus weg. Het klinkt grappig, „Maar later op 22-jarige leeftijd," neemt de oudste filiaal chef zijn verhaal weer op „kwam de heer Gerrit de balans opmaken. Het bedrijf telde toen pas twintig filialen. Hij was toen samen met zijn vader, directeur en rayonlei der tegelijk. Een merkwaardige tijd was het toen voor de kruidenier. 4 pond dadels voor een kwartje en deze prijs was ook goed voor 2 pond pruimen of 4 pond pinda's. Bij aankoop van ƒ1.— boodschappen kreeg de huisvrouw een blikje thee cadeau. Maar neem nu eens de lo nen, 6 7 gulden per week was I geen bijzonderheid. Het loon van een spoorwegarbeider was toen zo laag, dat deze dag in dag uit rijst aten." De heer Dral mijmert verder; ver loren in zijn herinneringen aan de goede tijd van weleer. En dan „Hij kwam altijd zo vroeg. Zeven uur 's morgens was normaal. Hij nam dan de hele winkel op, praat- te even en ging dan weer verder.' Hij knikt even goedkeurend. „Hij was een goeie baas, hij was eerlijk." j Chef Garde Manger P. van Roon.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 2