In ons gezin was „werken" het devies Wij werken ruim 38 jaar samen Goed voorbeeld doet goed volgen AH-FLITSEN Wandelclub Sterovita met het vaandel voorop. Heer G. Heijn Zware taak Als U het mij vraagt, dan komt de jonge direktie het komende jaar voor een heel zware taak te staan. Ik heb zoeven geschilderd dat ik zeer beangst ben. Ik zie zakkende markten, ik zie niet veel verbete ring in de personeelssituatie, mo gelijk zal deze iets verbeteren. Ik geloof dat wij het in dit opzicht gemakkelijker hebben gehad dan U. Hoe het ook zij, U doet alles om de personeelssituatie goed te krijgen en te bereiken dat de men sen zeggen „het is prettig werken bij A.H." Alleen als de band tussen directie en personeel innig is, zie ik met veel vertrouwen ook de toekomst voor het kruideniersbedrijf tege moet. De chef en z.'n vrouw Nu een woord tot de filiaalhou ders: er is een tijd geweest dat ik 3, 4 dagen per week op reis was om met U plaatselijk de zaken te bespreken. De heer Dijkstra zei „als U bij mij geweest was, was ik weer geladen". Ik heb dat nooit beseft. Ik heb alleen beseft wat plicht was. Ik vraag mij af hoe U wist dat ik zo graag een goed fototoestel wil de hebben. Ik heb een rolleyflex die 30 jaar oud is. Kenners zeggen dat de lens niets meer is, doch ik maak er voor mijn doen mooie fo to's mee. Of me dat ook met dit prachtige apparaat zal lukken, be twijfel ik nog. U zult beseffen, dat in een groot gezin als het mijne een foto in de loop der jaren voor de familie veel waarde heeft. Ik meen dan ook stellig dat ik mag zeggen: TJ hebt een wonder baarlijke keuze gehad en ik wil U allen hartelijk bedanken voor dit mooie cadeau. Ik zal stellig mijn best doen om er veel mee te foto graferen. Ik kom aan het einde van mijn oog. Ik heb me met de orga nisatie van deze dag niet be moeid. Ik wil de feestcommissie hartelijk bedanken voor de prima organisatie. Ik wil eindigen met deze woorden: ,Ik geloof dat Albert Heijn groot geworden is door de grote samen werking die er bestaat tussen di rectie en personeel. Moge dit ten opzichte van de jonge directie nog heel lang bestendigd blijven." Heer J. Heijn: Als broer en als degene die het langst met je heeft samen gewerkt, vind ik het prettig je te mogen toespreken. Als jubileumdatum hebben we 1 oktober aangehouden, maar eigenlijk is dat niet goed. Je was veel eerder in dienst dan in 1917, In de tijd van de Eerste Wereldoorlog was je opgeroepen om het vaderland te dienen. Je hebt dat kranig gedaan als vaandrig. Toen je er genoeg van had, kwam je naar Zaandam om vader te helpen. Reeds nadat je drie dagen weg was, werd je gemist; zo onmisbaar was je. Vader heeft toen gedaan weten te krijgen dat je zakenverlof kreeg. Dat was in begin oktober. Zodoende is deze datum aangenomen. hoop dat het je gegeven is om in elk geval je oudste zoon, Albert, de eerste lessen te mogen geven. Als Oscar zo ver is, zullen wij wel uit de mode zijn en moeten wij ons niet meer bemoeien met het op voeden van zakenmensen. Ik hoop dat ze net zo'n goed zakelijk ge voel zullen krijgen als hun vader heeft. Dezelfde opvattingen Wij werken meer dan 38 jaar sa men. In al die jaren hebben wij nog nooit ernstige verschillen van mening gehad. Wij hebben dezelfde opvattingen. Wij hebben altijd prettig samengewerkt en ik hoop dat ons de kracht en gezondheid gegeven zal worden dit nog vele jaren op dezelfde manier door te zetten. Prof. Verrijn Stuart heeft je di verse goede capaciteiten en ver diensten voor de zaak opgenoemd. Ik sluit mij daar geheel bij aan. Ik wilde je namens de Raad van Bestuur gaarne iets aanbieden. Het was geen gemakkelijke taak iets te vinden, dat zowel je vrouw- als jij mooi vinden. Wij menen dat gevonden te hebben in 2 antieke zilveren kandelaars voor de huis kamer. Ik hoop dat je er nog lang plezier van zult hebben. Toen wij in onze jongensjaren nog geen fabriek hadden, maar alleen een klein pakhuis aan de West zijde, brachten wij daar het groot ste deel van onze vrije tijd door. We speelden er met vrienden, maar ook kregen we er goede wen ken van vader en van Luc Hoeven, de eerste magazijnknecht. Daar werden we ingewerkt in het krui deniersbedrijf. Voor in de wieg gelegd Je bent eigenlijk als kruidenier in de wieg gelegd. Ik bedoel kruide nier hier niet in de kleine beteke nis, die men er dikwijls aan wil geven, maar als goed zakenman en als goed vakman. Daarna begonnen we met een eigen koffiebranderij. Vader had geen tijd om zelf de monsters te proeven, 's Zondags gingen wij branden en proeven. We hebben spelenderwijs het vak geleerd en daar wij de groei van het begin af hebben meegemaakt, zijn er maar weinig onderdelen van het bedrijf die wij niet kennen. Voor onze op volgers zal dat veel moeilijker zijn. De onderneming is zo groot geworden, dat niet één persoon alle onderdelen kan kennen en be heersen. Ik weet dat het je hartewens is om je zoons het vak te leren. Ik Heer J. van Heuveln Toen ik 10 jaar geloden in onze zaak trad kreeg ik, nadat ik in Duitsland bij do grootste particuliere kruidenier enkele maanden had gewerkt en in Engeland bij een koffie- en thecfirma (ze verkochten ook condensmelk) iets van koffie en thee geleerd had, van de oude heer direct instructie om de verantwoording te nemen voor koffie en thee. Mijn broer heeft het al gezegd, zelf had hij daar geen tijd voor en dat moesten wij in orde maken. H(j proefde wat wij gemaakt hadden. Als hij 's zondags thuis was, door de week was hij in de filialen, proefde lip de melanges die ik, als knaap van 22 jaar, voor elkaar gemaakt had, of ze goed waren Zoals ik verder in mijn leven heb ondervonden, was het oordeel van de oude heer zeer scherp. Het was echter nooit zo, dat hij mij enig- verwijt heeft gemaakt. Alleen konden wij aan zijn gezicht zien of' het goed was of niet. Dit heb ik beschouwd als één der grootste karaktertrekken van mijn vader. Ik kwam uit een gezin van 7 kin deren met een vader, die hard werkte en een moeder, die haar handen vol had aan de kinderen. Wij zijn opgevoed in een gezin, dat „werken" tot hun devies had. Bovendien moesten wij erg zuinig- zijn. 's Zondags, als ik thuis was, dooi de week bezocht ik de filialen, hield ik de kas bij. Thuis zijn ken den wij niet. Alleen 's zondags wa ren we allemaal thuis, maar maan dag om 6 uur gingen we alweer naar de filialen. Ik ben opgevoed in een zeer zui nig- milieu en ik wil daar even op verder borduren, omdat ik zelf zie en wij allen ondervinden het vandaag dat wij in Nederland in de verkeerde richting zitten te werken. Wij zien naast ons Duits land, dat weer door hun vrije eco nomie op komt zetten en Engeland dat door de gebonden economie ten gronde gaat, naar mijn idee. Ne derland zal ondervinden dat wij niet mee kunnen komen op deze wijze. Persoonlijk inzicht Dit is een kwestie van persoonlijk inzicht. Wij in onze zaak moeten, zoals mijn broer al zei, krenten- teller blijven, omdat het kruide niersvak nu eenmaal vaak werkt met centen, ik ben bang, dat als wij deze politiek verlaten, we ver keerd uitkomen. Ik zal U eerlijk zeggen, dat ik het bijzonder waardeer dat ik in de na-oorlogse jaren van 19181919 de tijd meegemaakt heb dat wij een pond suiker met cent winst moesten verkopen. Het gevolg daarvan was, dat wij erg uit moes ten kijken om de eindjes aan el kaar te knopen. We leven in een tijd waarin alles iets royaler kan en dit zelfs verwacht wordt. We moeten ons realiseren dat na de 7 vette jaren de 7 magere jaren ko men. Het is verstandig als we van daag al inzien dat wij weer de echte krententeller moeten wor den. Natuurlijk heb ik in mijn leven erg veel fouten gemaakt. Ik ben ech ter ook overtuigd dat er ook en kele goede dingen geweest zijn. En ik geloof dat ik mag zeggen dat de goede de slechte overwonnen hebben. Niet alleen Maar wat zou 1 man in zijn leven bereiken kunnen als hij niet de medewerking had van een staf waar hij op kan rekenen. Ik be weer dat dat mij ten volle gelukt is. Ik beweer dat wij om ons heen verzameld hebben mensen die meer weten op hun gebied dan ik zelf. Toen wij de zaak overnamen, had ik wat het kruideniersbedriji betreft, alles meegemaakt. Ik was in 1917 jongste bediende, maar toen in 1920 de zaak omge zet werd in een N.V. werd ik met mijn broer en mijn zwager Hille, waar ik 20 jaar lang prettig mee gewerkt heb en waar wij met zijn drieën ook in die tijd erge grote plannen hadden en ook veel be reikt hebben, daadwerkelijk inge schakeld. Ik geloof, dat als wij niet het ge luk hadden gehad dat wij mensen om ons heen hadden, waar wij op konden rekenen, wij dit niet voor elkaar gekregen hadden. Als ik even terugkom op wat mijn broer zo even zei, kan ik ook met de hand op mijn hart verklaren, dat in de 38 jaar dat wij samen werken er niet 1 keer iets is ge weest waar wij het niet over eens waren. Ik hoop, dat zolang als wij nog meelopen, het ons gegeven moge zijn op deze weg door te gaan. Wij allen weten welke kracht er uit kan gaan van de filiaalbeheer der. Ik weet ook welke grote rol de vrouw van de chef daarbij speelt. De vrouw van de chef kan haar man enthousiast maken voor zijn werk; zij kan ook veel voor hem verknoeien, maar wij mogen ons gelukkig prijzen dat veel vrou wen van chefs inzien dat het be lang van de zaak medebrengt dat de chef hard werkt en dat hij met groot enthousiasme werkt. Als ik spreek over de vrouwen van de chefs, dan denk ik aan mijn eigen vrouw. Jij bent in al die tijd voor mij geweest iemand die mij aanzette tot grotere da den. Nooit is het gebeurd dat je zei: „moet je dat er weer bij heb ben, moet je nog meer romp slomp op je hals halen". Als ik thuis kwam, deed je alles om mij rust te geven en een prettig thuis te maken. Voor de kinderen ben je een moeder die voor alles klaar staat. Nooit is het gebeurd, dat de kinderen thuis kwamen en jij er niet was. Ik bewonder je en zeg je daar hartelijk dank voor. Trots De heer Verrijn Stuart zei dat ik in 1917 daadwerkelijk mee ging werken. Ik moet eerlijk zeggen dat ik betwijfel of een knaap van 22 jaar daadwerkelijk kan meewer ken, misschien verbeeldt hij het zich wel, maar het zal wel meer kinderspel geweest zijn. Toen wij in 1920 de volle verantwoording kregen, toen was de tijd aange broken dat wij werkelijk daadwer kelijk gingen meewerken. Mag ik U hartelijk danken voor de lof die U mij hebt toegezwaaid. Die lof komt niet alleen mij toe, maar stellig aan al onze medewer kers en ik ben overtuigd dat wij alles doen om onze commissarissen het niet moeilijker te maken dan nodig is, maar wij hebben U erg vaak voor grote moeilijke beslis singen gezet, die wij zelf uitge dokterd hadden, maar waarvoor wij Uw fiat nodig hadden. Alle 3 leden van de Raad van Be stuur zijn er trots op U als com missaris te hebben en wij willen de wens uitspreken dat het U ge geven moge zijn ons nog vele ja- ren met Uw waardevolle adviezen te mogen blijven dienen. Hr. v. Heuveln. Wij werken al een heel lange tijd samen. U bent de oudste directeur van de dochter ondernemingen. U zoudt mij ver waand maken met hetgeen U ge zegd hebt, maar ik zal proberen het niet te zijn. Ik dank U harte lijk voor Uw woorden van lof. Hr. Dijkstra: het is wel heel erg toevallig, dat ik U van de week aan de telefoon had en ik U vroeg: „ga je met pensioen of ga je nog een paar jaar door". Wij zouden graag willen dat je nog een paar jaar door ging. Je antwoord was dat je de winter nog wel kon mee maken, maar de drukke zomer niet meer. Het spijt mij dat je niet meer daadwerkelijk aan onze zaak mee kunt werken, maar ik ben er van overtuigd, dat U als één van onze trouwste medewerkers, ook in de tijd van Uw pensioen stellig met veel plezier terugdenkt aan de tijd dat U bij A.H. gewerkt hebt. Dank Ik voldoe gaarne aan het verzoek om namens de directeuren van de dochterondernemingen van de N.V. het woord tot U te richten. Een spreekwoord zegt „goed voorbeeld doet goed volgen" en dat goede voorbeeld heeft U, jubilaris, Uw medewerkers in alle opzichten ge geven. Een voorrecht noemen wij het met IJ t.e mogen samenwerken en alle resultaten en successen in de doch terondernemingen zijn voor eer. groot deel bereikt door IJw stimu lerende werkkracht en groot za kelijk inzicht. De wekelijkse be spreking met U; geven het beeld van een tankstation, waar steeds nieuwe ideeën worden besproken Na afloop hiervan voelen wij ons dan ook geladen met nieuwe ener gie en zelfvertrouwen. Het is voor ons een genoegen om onze taak goed te vervullen en zodoende in belangrijke mate mee te mogen werker, aan de resultaten van hot. concern. Wij prijzen ons gelukkig een zo groot man als U als hoofdleider te mogen hebben. Onze wens is, dat U nog vele jaren deze belang rijke functie zal kunnen blijven be kleden. Wij spreken de wens uit dat alle bedrijven en in het bij zonder de N.V. Albert Heijn zal groeien en bloeien. De AH'Harmonie zorgde voor H een luisterrijk slot van het feest De heer en mevrouw Heijn in H volle aandacht [voor de taptoe.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 6