Van Oost- en Westzijde Dit zijn uw collega's Nieuws van alle kanfen Dank brengen Een beetje vriendelijkheid doet soms wonderen Training hervat Ster Muziek Naar het bloemencorso in Scheveningen Drentse sfeer Nooit meer AH bezette in Alkmaar de tweede plaats Officiële eindstand AH-FLITSEN De redactie is kris-kras de fabriek doorgelopen en heeft met vier meisjes een praatje gemaakt. Ze babbelden wat over het een en ander en de bedoeling is, dat U door het stukje dat hieronder staat Uw collega's weer een beetje hebt leren kennen. Ze werken met z'n drieën op het C.F. en zijn zussen. Verdere uitleg is overbodig, want we maken ons sterk, dat iedereen al begrijpt dat we het trio Duin bedoelen. „Vertel ons eens iets over jezelf, en hoe zijn jullie bij A.H. geko men vragen we. „Oh, dat zit zo, we wonen in As sendelft en waren op een choco ladefabriek tot deze op de fles ging. We vonden het werk altijd leuk en wilden bij elkaar blijven. Dat is gelukt bij Albert Heijn." Rie en Nel zijn tweelingen en zij verschillen van hun oudere zus Annie vooral hierin dat ze niet verloofd zijn. „Ik dans graag", bekent Annie, als we haar naar liefhebberijen vragen, ,,'s Zondagsavonds gaan we dikwijls naar Uitgeest. Je kunt daar veel plezier hebben. Verder mag ik als ik 's avonds thuis kom graag naaien of naar de radio luisteren. Trouwens als ik volledig moet zijn is m'n werk ook een hobby, we hebben de grootste lol". En met een vaart gaat ze weer aan de slag. Mej. Glandorf I verkte voordat zij bij Albert Heijn kwam 2 jaar in een drukkerij. Toen j werd het haar te bar. De her- om haar I heen, het lawaai van de machines en persen, en de doordringende inktlucht deden haar naar Albert Heijn overkomen. Zo werkte ze op de chocoladefabriek echt leuk werk zegt ze en nu op de V.R.I.O., al een hele poos. „Komt U uit Zaandam", vragen wij haar. „Uit Purmerend", ant woordt ze en gaat verder. „Omdat de treinverbinding niet ideaal is, kom ik 's morgens een kwartier later en houd ik er 's avonds om kwart over vijf mee op. Ik heb thuis nog 5 zussen en 1 broer, een paar zijn er van getrouwd. Nee, ik nog niet, lacht ze, als ze merkt dat we naar een gladde ring aan haar handen zoeken, ook niet verloofd." Ze vertelt dat het V.R.I.O. met veel papier te maken heeft. Een groot deel van wat de filialen in het land nodig hebben aan zakken b.v., wordt hier verzendklaar ge maakt. Ze hebben hier zo'n 800 artikelen en de 5 jaar A.H.-er- varing garanderen wel, dat Ans ze allemaal op haar duimpje kent en ze blindelings weet aan te wijzen. U hoeft niet naar Hollywood te gaan. Ans treedt op in een be drijfsfilm die gemaakt wordt door de heer Romp van de Opleidings school. Een ster op het V.R.I.O. een ster op het witte doek. ,Wat is je werk nu?" willen we weten. „Ik sta nu met nog een paar meisjes aan de lopende band op de K.B. Zaanse koeken en spe culaas en dozen pakken. Leuk werk. Een beetje kletsen en ple zier maken onder het vullen... ik mag dat wel. Nou ja, wel eens kibbelen ook, maar waar gebeurt dat niet En ik heb eerst nog vier jaar op de blikwasserij ook ge staan." ,Waar woon je?" ,In Amsterdam". De reis?" „Geen erg meer in!" ,Je liefhebberijen?" .Lezen en dan vooral doktersro mans; maar ook cowboys hoor en detectives. Ik heb nog zeeën van tijd want ik ben niet verloofd of zo iets. Ik mag ook graag judo- en." Wij zijn niet graag pessimistisch, maar een beetje bezorgd voor de andere dames toch wel. Op de S.B. hangt een Drentse sfeer. Niet minder dan drie meis jes uit deze schone provincie wer ken sinds kort op de fabriek. Hil- tje Krikken, een van de drie, ver telt ons dat zij 7 maanden gele den uit het plaatsje Nieuw-Am sterdam is verhuisd. Samen met naar ouders en haar zusje. Haar vader kon hier werk krijgen bij de Amsterdamse Droogdokmij. en slaagde er in een leuk huisje in Landsmeer te pakken te krijgen. Ze is hier met nog twee vrien dinnen. Zuster Moederzoon vroeg haar of ze nog meer meisjes wist, die bij A.H. zouden willen werken en zij zorgde er prompt voor. Ze neten Ria Oosting en Lucie Leune. De eerste uit Hoogeveen en de an der uit Emmencompascuum. „Ik zou niet weer naar Drente te rugwillen", vertelt ze, „hier is alles veel drukker, veel meer men sen en daar houd ik van. In Drente werkte ik op een grote fabriek die hebben ze daar ook," zegt ze met een lachend gezicht„Maar hier vind ik het fijn. We kunnen het met z'n drieën goed vinden en 's avonds komen we dikwijls bij el kaar. We haken of breien wat of we gaan naar de bioscoop. Sinds kort hebben wij televisie thuis en daar gaat ook veel tijd in zitten. Neen, van dansen houd ik niet, daarvoor zouden we naar Am sterdam moeten. Ik blrjf veel lie ver in Landsmeer, weet U." Wij hebben zo de indruk dat het dorp Landsmeer haar toch doet denken aan 't mooie Drente, wijds en vol natuurschoon. Op zaterdagmiddag 10 augustus vertrokken 2 autobussen met mu zikanten naar Scheveningen, om deel te nemen aan het bloemen corso. Bij de Stationsstraat ge komen, stonden daar reeds op de Provinciale weg de auto's te wach ten voor de pont. Onze bussen zijn toen omgereden over Uitgeest en zo naar de pont in Velsen. Na een mooie rit kwamen wij net op tijd aan in Scheveningen. Wij stelden ons op nabij de Boulevard. Er stond een stormachtige wind. Voor de wind marcheerden wij de boulevard af, dat ging nog wel, de stormbanden allemaal om. De heer Bakker kreeg het nog al te kwaad met het vaandel en liep te steigeren als een paard. Toen wachten op de stoet, en daarin op genomen, tegen de wind de boule vard op. Door het vele publiek viel dit ook wel mee. Daarna weer terug voor ontbin ding van de stoet en vervolgens weer tegen de wind zeg storm de boulevard op naar de bus- Nu dit werd een waar ge vecht. Op een gegeven moment waren wij de bassen kwijt, die kwamen zeker 100 meter achter. Door de grote sousafoons kwam meer wind naar binnen dan naar buiten, maar Delforno en Oost huizen hielden stand, al liepen ze blauw aan. Het was ook werke lijk geen blazen tegen de storm. Tenslotte ingestapt en naar Rijs wijk gereden, waar wij gezellig bij de Vliet nog een urntje bijeen ble ven, toen maar weer terug naar 't Zaantje. Zo, dit was het dan weer, een volgende keer verder. Mej. C. Vogels wordt binnen kort 23 jaar. Op zichzelf niet zulk schokkend nieuws, maar van deze luttele jaren heeft ze er 6 V2 aan Al- bert Heijn be steed. Een hele tijd en 't typeert haar. „Ik houd niet van veran deren", zegt ze, „als je ergens pas bent moet je weer wennen en ingewerkt worden. Niets voor mij. Voor ik bij A.H. kwam, werkte ik bij de Galeries Modernes, maar daar werd het altijd zo laat 's avonds en je verdiende zo'n schijntje. Nee, dat doet ik nooit meer." aan directie en personeel voor de bewezen attenties: Fam. J. Argelo bij haar huwelijk. Fam. J. Bijsterbosch bij de ge boorte van haar zoon. Fam. G. Schouten en H. van Pet ten bij hun 12l/2-jarig huwelijks feest. Mevr. J. Does-de Leer tijdens haar ziekte. Drumband Op 31 augustus maakte onze drumband ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Wilhel- mina een rondgang door Zaan dam, met Kracht en Vlugheid. Tafeltennis Na langdurige afwezigheid van de rubriek tafeltennis in de flitsen is er thans toch weer enig nieuws te melden. De training is inmiddels weer in volle omvang hervat ter voorbe reiding van het a.s. competitie seizoen en zo langzamerhand be ginnen we op toeren te komen. Wanneer deze flitsen verschijnen hebben we ook de jaarvergadering achter de rug. Dan staan er nog enkele vriendschappelijke wed strijden op 't programma en wel op maandag 23 sept. a.s. thuis tegen D.S S. uit Alkmaar en maandag 30 september a.s. uit te gen „de Meteoor" uit Amsterdam- Noord. Zaterdag 5 oktober staat de tradi tionele driekamp op het program ma. Dit tafeltennistoemooi begint om 3 uur en zal om ±11 uur ten einde zijn. We hopen bij deze wed strijden ook eens enige belangstel ling van toeschouwers te onder vinden. Het ligt in de bedoeling om in het aanstaande seizoen met 3 heren teams en 2 damesteams aan de competitie deel te nemen. Helaas hebben zich enkele spe(e)l(st)ers teruggetrokken, maar toch hopen we met 5 teams deel te nemen. Het is dan echter wel gewenst dat nog enkele nieuwe leden onze ge lederen komen versterken. Voor de goede orde zij daarom nogmaals medegedeeld, dat ieder personeels lid van harte welkom is op onze trainingsavonden, welke op maan dag en woensdag gehouden wor den. Voetbal Zaterdag 31 aug. heeft de V.V. van Albert Heijn deelgenomen aan een kermistournooi georganiseerd door de V.V. Eijsvogels. Deelne mende verenigingen waren Stoel (bekerwinnaar '56), Witvis, Eijs vogels, Albert Heijn. Alvorens het tournooi een aan vang nam werd de aanvoerder van A.H., P. Brinkemper bloemen aan geboden wegens het behaalde kampioenschap van de Zaanstreek. Een bijzonder sympathieke geste. A.H. moest uitkomen tegen Eijs vogels, welke wedstrijd werd ge wonnen met 20. Doelpunten van Drost en Vermeeren. In de finale moesten wij spelen tegen de kampioen van het vorig jaar, n.l. Stoel. De strijd bleef onbeslist, n.l. 00. Penalty's moesten de beslissing brengen. A.H. bracht het niet ver der dan 1 doelpunt van de 5 kan sen, welke werd benut door Brin kemper. Stoel deed het iets beter, 2 doelpunten. Zo werd V.V. Stoel wederom bekerwinnaar terwijl A.H. de 2e plaats bezette (beter). 2e seizoen 1957-1958 AH I 11 9 2 0 23 10 20 Duyvis I 11 9 1 1 41 5 19 De Zaan 11 6 2 3 20 8 14 Zacoma 11 3 6 2 25 18 12 L.S.V. 11 5 1 5 24 21 11 KI. Schenk 11 4 3 4 23 19 11 Adelaar Boys 11 2 6 3 10 11 10 Elkro Boys 11 2 4 5 18 25 8 Ammeraal 11 2 3 6 15 30 7 AH II 11 2 3 6 12 32 7 Duyvis II 11 1 4 6 10 22 6 G.K.KW. 11 0 6 5 11 31 6 Soms ontdek je ineens, dat een beetje vriendelijkheid wonderen doet. Dan is het net of anderen je zonnige humeur overnemen. De toon wordt veel prettiger, je hebt ineens contact met mensen die je vroeger voorbij liepen. En er komt iets van avontuur in je leven, omdat er opeens allerlei verras sende dingen gebeuren, omdat er een warmte ontstaat die weldadig aandoet. We kennen het allemaal uit onze jonge jaren. Als je contact zoekt met een aardig meisje zette je toch ook geen zwart gezicht! Maar dat vergeten we later vaak. Waarom eigenlijk? Is het contact met de andere gezinsleden thuis, met onze collega's, onze chef, on ze ondergeschikten zo onbelang- ijk dat we daarbij ons de luxe kunnen veroorloven van een som ber gezicht en onvriendelijke woorden? Zo goed als ons goede numeur op anderen overslaat, doe onze zwartgalligheid dat. Het is niet onbegrijpelijk dat het zo gaat. Niet helemaal tevreden. Natuurlijk zijn we niet helemaal tevreden over de gang van zaken thuis of in ons werk of bij allebei. En omdat we niet helemaal te vreden zijn, zien we vaak de goede kanten over het hoofd en worden we helemaal ontevreden. Dan slui ten we ons af en we gaan onver schillig doen. Die onverschillig heid is dan alleen maar je groot houden, omdat je eigenlijk graag plezieriger met de anderen zou omgaan, maar de moed niet hebt om zelf de eerste te zijn die een ander gezicht zet, of een vriende lijk woord zegt. Soms is er moed voor nodig om vriendelijk te zijn en anderen te benaderen. Op zo'n ogenblik ko men allerlei vragen bij je op: „Wat heb ik eigenlijk met die vent of dat meisje te maken?" „Zou ik de minste moeten zijn?" „Zullen ze het niet gek vinden?" „Wat zou den ze er wel van zeggen als ik..." Heb de moed maar eens. Durf het maar eens aan, en je zult merken dat er een wonder gebeurt! Proberen. Ik herinner me een man in een spinnerij die een onverschillige zu re maat had. Die man, Klaas, had allang bekeken dat ze het werk veel beter en vlotter konden doen als ze elkaar hielpen. Maar zou die zure Willem ooit daar toe te krijgen zijn? Klaas besloot het te proberen, en als hij een ogenblik tijd had ging hij Willem helpen. Maar als Willem tijd had, pieker de hij er niet over om een vinger uit te steken om het Klaas wat gemakkelijker te maken. Dat duurde een week zo. Maar Klaas gaf het niet op. „Het is voor ons allebei beter en het zal lukken", zei hij by zichzelf. Wat Willem dacht weet ik niet, maar het zal wel zoiets geweest zijn van: „Als die Klaas zo gek wil zijn om mij te helpen, moet hij dat weten, maar hij krijgt mij niet zo gek dat ik hèm help". Wat een eenzaam, in zichzelf opgeslo ten bestaan eigenlijk. Maar Klaas hield vol en na drie weken gaf Willem zijn weerstand op. Hij merkte dat het met Klaas' hulp veel vlotter ging. Hij vond het eigenlijk wel prettig gaan. Ten slotte was het te gek, dat hij zelf géén vinger voor Klaas uitstak. En toen gebeurde het wonder: hij ging Klaas helpen. Hulpvaardigheid. Zo zijn er tientallen gelegenhe den, elke dag in elk bedrijf, waar een beetje vriendelijkheid, een beetje hulpvaardigheid, even door denken over de moeilijkheden van een ander, ons de kans geeft om een kleiner of groter wonder te la ten gebeuren, een wonder dat aan net leVen van een ander en daar door aan ons eigen leven kleur en warmte geeft. Als je in verschillende bedrijven gewerkt hebt weet je, dat de sfeer m het ene bedrijf veel prettiger kan zijn dan in het andere. Na tuurlijk is er een groot aantal fac toren die met elkaar die sfeer be palen. Maar in het prettige bedrijf speelt ergens die vriendelijkheid v oor de ander een heel belangrijke rol. Onderlinge vijandigheid komt namelijk heus niet zoveel voor in ons bedrijfsleven, maar de onver schilligheid voor de ander is een veel groter punt. Een vriendelijk gezicht, een vrien delijk woord: „Goede morgen" zeggen, een deur open houden, luisteren naar wat een ander je vertelt; iemand een aanwijzing geven hoe lijj iets gemakkelijker of beter kan doen in plaats van hem voor „stommeling" uit te maken; een nieuweling niet op zijn eentje laten modderen, maar hem weg wijs maken met het werk, het vinden van de kantine; het werk voor je ploegmaat zo goed mo- yk achterlaten, enz. enz. Gewichtig. Hoeveel mensen, hoog en laag, bezwijken haast onder hun eigen gewichtigheid. Maar ze zouden v/erkellijk belangrijker zijn als ze meer oog hadden voor de behoef ten en belangen van degenen met wie ze in aanraking komen. Hoe vaak gebeurt het nu niet dat iemand bij een ander komt met een vraag, die voor hem belang rijk is, terwijl hij wordt „afge handeld" als een „geval" en weg gaat met het ongelukkige gevoel, dat hij niet tot zijn recht is geko men. Is dit een pleidooi voor half-zacht- heid? Laat ik deze vraag met een tegenvraag beantwoordenKan een mens zonder andere mensen leven? Als dat niet het geval is, is het de moeite waard aan het contact met andere mensen wat meer zorg te besteden. Eén van de middelen daartoe is vriendelijk heid. Een beetje vriendelijkheid doet wonderen. Misschien is het grootste wonder dan wel dat we daardoor in ons zelf èn in anderen nieuwe moge lijkheden gaan ontdekken. Dr. J. van Vucht Tijssen. Kunt U me ook zeggen waar de afd. van de zwarte mannetjes is

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 3