Het hele jaar door speculaas Niet voor een kleintje vervaard Ere wie ere toekomt Winkels in parken en bossen Over zaden, kruiden en nog wat Eerst nog een vormloze deegmassa, vermengd met de pikan- I Volmondig moeten wij dit beamen. terie van geurige zaden en kruiden, even later een machtig -.Welke ingrediënten geven de karakteristiek patroon van molenmotieven, dat ononderbroken sPeculaas precies zo'n heer- uit de cylindervormige stalen vorm op de lopende band ge- lijke' aparte smaak"' vragen wij zogen wordt. Langzaam gkjdt het speculaasje de 30 meter lange oven in, z'n eerste schreden zettend op de weg naar „Koeketend Nederland". Wat is er door de eeuwen heen al niet voor „zachte koek" opgegeten, wat de bakker in- en uit zijn denderende oven schoof! De speculaas neemt hier wel een zéér bijzondere plaats in; en niet zonder reden. Het kan bogen op een eeuwenoude geschiedenis, waar menig „nieuwbakken" koekje jaloers op zou zijn. Geheim „Dat is nu juist het geheim van de smid", is het enige wat hij ons met een schalks glimlachje rond de mondhoeken toevertrouwt. „Ot liever gezegd, het geheim van Al- bert Heijn. Wel kan ik U verklap pen, dat er suiker, specerijen, krui den enin de amandelspecu- laas echte amandelen verwerkt worden. Wij maken n.l. vier soor ten: amandelspeculaas, molenspe culaas, speculaas X en sinds kort ook de blanke speculaas." Wij wandelen met de heer Talsma langs de crèmekleurige oven. Bij de ovenisten E. Mulder en A. v. d. Brink is het baksel in goede han den. Regelmatig worden de koek jes geproefd en bekeken en een staf van medewerkers op het Al- Onortderbroken wordt dc speculaas uit de cylindervormige vorm op de lopende band gezogen. ^Vant waren het niet reeds de monniken uit de 14e eeuw, die ons hele volksleven uit die da gen in het gewillige hout uit sneden en waren het niet de bakkers, die deze prenten ge bruikten voor hun speculaas baksels? De grillen en grollen van ons volk, met al zijn sier en zwier kregen vorm door de speculaas en jong en oud smulde ervan. Schepen en Schutters, Narren en Konin gen, Hanen en Heksen en nog vele honderden andere vormen kwamen en gingen. In onze koekfabriek, waar de stem van de machine de oude volksklanken overschreeuwt, trof fen wij de heer G. Talsma (55), chef van deze afdeling. Deze „koekebakker" met zijn 40-jarige ervaring, waarvan 33 jaar bij Al- bert Heijn, verhaalde met een waterval van woorden over vroe ger en nu. „Het mag dan jammer heten", al dus de heer Talsma, „dat door de moderne machines en ovens veel van de bezielende hand en geest van de bakker, van geslacht op geslacht overgeleverd, verloren is gegaan, indrukwekkend is toch de oneindig lijkende stroom specu laasjes, die zachtbruin gekleurd de oven verlaten." Het is een indrukwekkend schouwspel om vanaf het dakterras van de luchthaven Schiphol de grote, boeiende bedrijvigheid gade te slaan. De pluspluimers uit Alphen a. d. Rijn hebben dan ook genoten, toen zij daar onlangs in gezelschap van de heer Brandsma een bezoek brachten. Zij vragen zich nog af, hoe het mogelijk is, dat een Strato- cruiser (67 ton zwaar!) ooit de lucht in kan komen! Korte tijd later staat het blik met de verse inhoud op de toonbank, ergens in Groningen, Maastricht of Rotterdam. „Bent U tevreden over de ver- -coop?" vragen wij tot slot de hr. Talsma. „Zeer zeker", is zijn po sitieve antwoord, „de omzet neemt Jank zij ons verkopend personeel steeds toe. Eerlijk gezegd, ver- tt t wacht ik ook niet anders, want 'n bert Heijn Laboratorium waken kwaliteits-speculaasje tegen een voortdurend over de kwaliteit. „Wordt speculaas het gehele jaar door gep'ptèn of alleen rond de december maand?" infor meren wij bij ovenist A. van de Brink (60), die over twee jaar zijn gou den jubileum hoopt te vieren. „Rond St. Nico- laas wordt er natuurlijk erg veel speculaas gegeten, maar mogen de vraag in de drie voorafgaande maanden toch niet onder schatten. De laatste jaren ziet de klsnt reeds in begin september naar het pikante koekje uit". Bevredigen de verkoop Over 'n lopende band worden de dergelijke lage prijs moet een suc- •cs in de verkoop zijn! In ons vorige nummer publiceer den wij een foto van een stand, die was opgericht in de Frans Hals- school in Amsterdam. „Met zorg en onder bekwame leiding ge maakt door chef Korzilius" stond er onder. Thans vernemen wij, dat ook etaleur J. H. J. van Zijl er zijn beste krachten aan heeft ge wijd. Tot half twaalf heeft hij er aan meegewerkt, maar zijn naam werd in ons onderschrift niet ver meld. Gaarne willen wij als re- daktie het „schuldig" over onszelf uitspreken, want „ere wie ere toe komt". „Onze wijnom- zet gaat de laatste jaren met sprongen omhoog." Deze verheugende regel hebt U de laatste tijd al meerdere malen kunnen lezen. Daar is echter wat voor no- speculaasjes, die zojuist de oven i statistische kwaliteitsbeheersing. De lo oKhon iTorloton iron r I es oot'CT ca vpr- r n in neer Fosthuma de Hoer controleert de speculaas op gewicht en grootte. hebben verlaten van de eerste ver- dieping een etage lager geleid. Rappe meisjeshanden tasten de Op de achtergrond de heer G. Talsma, nog warme speculaas in blikken. die controleert op kleur en smaak. In Amerika Amerika, het wonderland, waar I buiten de steden kan vinden. Voordat de wijn bij U in de win kel komt, is er al heel wat ge beurd. Maanden tevoren werd die wijn in Zaandam reeds in onze enorme wijnkelders opgeslagen en kreeg daar de behandeling die nodig was om een kwaliteitsprodukt te ver krijgen. Eén dezer dagen werd in Zaan dam weer een grote hoeveelheid wijn aangevoerd en wij maakten van het uitladen een foto. In Zaandam gaan wij dus door, noch hieraan is voor U voor waarde verbonden, bent het immers, die kunt zor gen dat deze voorraad nóg niet groot genoeg is, want van U hangt het immers af of deze wijn al dan niet snel zijn weg vindt naar de consument? Kunnen wij op U rekenen? Afge sproken! Succes met een enorme verkoop iedereen in een slee-van-een-wa gen rijdt, het land van de onbe grensde mogelijkheden, van wol kenkrabbers en filmsterren, is ook het land waar hard gewerkt moet worden, waar de huisvrouw nog steeds de ongekroonde koningin is die men alle mogelijke service ver leent en waar de werknemers in fabrieken, werkplaatsen en zelf bedieningszaken als een sportief team samenwerken om deze ser vice tot een zo hoog mogelijke graad op te voeren. Bijna alle levensmiddelen die een Amerikaans huisgezin nodig heeft, worden gekocht in een van de vele supermarkets die men in en De laatste jaren verschijnt er ech ter weer een nieuw soort winkels de zogenaamde „Shopping Cen tres". Dit is een verzameling van winkels een eind buiten de stad, soms temidden van de bossen ge legen en voorzien van een grote parkeerplaats (iedereen in de U.S.A. heeft immers een auto, al is het in vele gevallen een tweede hands wagen) In een dergelijk Shopping Centre (winkelcentrum) vindt men meestal: een warenhuis, een su permarket, een snackbar, een café-restaurant, een kledingma gazijn, een schoenwinkel, een bios coop, een kapper, een kinderbe waarplaats en soms nog enkele andere detailzaken. Het geheel be vindt zich meestal in een park achtige omgeving. dit winkelcentrum kan de huis- luw alles vinden. Dit zult U ;t ons eens zijn als we U vei len dat er zelfs boten en kano's koop zijn. Geef Uzelf een hand en kijk! Geef Uzelf eens een hand! Dat klinkt wel ongelooflijk, doch het kan! Gaat U b.v. eens voor de spiegel staan en vraagt U zich eens af: „Veronderstel, dat deze verkoper of verkoopster vanavond bij mij op visite komt, hoe zou ik hem dan vinden? Is het een pret tige vent of lijkt het een zuur pruim? Heeft hij een vriendelijk gezicht of heeft hij een gelaat zon der uitdrukking, stug of nors? Ziet hij er verzorgd uit of loopt hij altijd met ongekamde haren rond Heeft hij een schone jas aan of loopt hij de hele week met die vieze smerige jaskortom Is het prettig om zo'n man te ontvangen ofmoet ik in mijn hart denken: „Ik wou, dat hij maar thuis gebleven was!" Geef Uzelf daarom 2 x per dag een hand. Ga dan voor de spiegel staan en beoordeel Uzelf. Dan ziet U Uzelf zoals de klant U ziet! Maar in New York zijn ook nog wel andere levensmiddelen-„be- drijven" te vinden, die heel wat minder fraai zijn. Kijkt U maar eens naar de foto van een vis- winkeltje in de New Yorkse ne- gerwijk „Harlem". Dan kunt U beter diepgevroren filets kopen bij A.H. Zo is ook in Amerika niet alles goud wat er blinkt. De verschillende afdelingen van het winkelcentrum Maar ook dit is een winkel in zijn door „luchtbruggen" verbonden. Amerika.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 3