M moqevi niet mopperen Verkoper werd facteur Twee AH-ers onder-de-wapenen zeggen: Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editii 14e Jaargang No. 8 - Augustus 1957 De schijnwerper van de belangstelling wordt thans gericht op twee Albert Heijn'ers die op het ogenblik niet in een of ander filiaal werken, maar niettemin nog Uw collega's zijn. Het zijn J. van Dongen en W. van 't Veer, die zich thans verdienstelijk maken als dienstplich tige wapendragers van vadertje staat. Hoe zouden zij het nu maken, hebben we ons afge- Chef Muije kon hem wel moeilijk missen Gewapend met notitiebloc en camera stapten we op een zonnige morgen in de trein naar Amersfoort. Voordat we hier J. van Dongen zullen ontmoeten, moet U weten dat het leger bestaat uit twee gedeelten, een strijdend en een verzorgend deel. Van dit laatste maakt o.a. de Intendance deel uit (kleding en voeding). Hierbij is Jaap ingelijfd. anders komt er herrie. Ook 's woensdags hebben we daar onze handen vol aan. De andere dagen van de week zijn we druk met het opruimen en bijhouden van het magazijn." „Dan gebeurt het zeker nogal eens dat je niets te doen hebt", vragen wij. „Neen", zegt hij vlug. „U moet niet vergeten dat de voorraden aangevuld moeten wor den en keurig moeten worden op gestapeld. We halen kaas uit Rot terdam en brengen leeggoed naai den Haag. En dan de administra tie. Al deze goederen en zijn vinger gaat door de tjokvolle, enorme ruimte staan collo voor collo geregistreerd en als er wat afgaat of bijkomt, noteren we dat". „Met z'n hoevelen werk je hier?" „Met nog 4 man". Secuur wegen. Ons slachtoffer werkte sedert sep tember 1954 in filiaal den Helder, van Galenstraat, tot hij op 28 juli 1956 in militaire dienst moest. Chef Muije kon hem wel moeilijk missen, maar jaDank zij zijn diploma vakbekwaamheid werd hij voorbestemd voor de levensmid delen, zodat hij in zijn „vak" is gebleven. De algemeen beheerder van het magazijncomplex, dat aan een stille straat in Amersfoort ligt, is -o wonderlijke gril van het toeval de adjudant onderoffi cier A. de Roode, broer van rayon leider de Roode. Wijk klaar maken Jaap van Dongen is verrast als we het doel van onze komst bekend maken. Hij was juist suiker aan het afwegen en orde aan het stellen op een van de magazijnen. Hij blijkt al vanaf februari hier te werken. Onze eerste vraag is natuurlijk of hij het naar zijn zin heeft. Voor hem is het geen vraag. „Best", zegt hij en vervolgt: „Het werk hier heeft veel overeenkomst met dat in het filiaal. Zoals je in de winkel de klanten bedient, bedien je hier de onderdelen in de buurt. Alleen in grotere hoeveelheden na tuurlijk. Steevast iedere maandag maken we de „wijk" klaar en die brengen we dinsdags in een DAF weg. Ik ben de bijrijder. Het moet vanzelf in goede staat afgeleverd worden, De blikken zijn wat groter maar jam is het! Eten Echt niet slecht We wandelen samen door het com plex en hij laat me de ijskast zien. Nou, ijskast? Zeg liever een ge koelde hal met een capaciteit van 20 ton boter en vet. 2 ventilatie- installaties zorgen voor een tem peratuur van -4 tot -5°. Een an dere deur in en we komen in een dorado van verpakte biscuits, puddingpoeder, Turkse Oleander, macaroni, blikgroenten, cacao, vermicelli en wat al niet meer: te kust en te keur, een waar laby rinth. Dit brengt het gesprek automatisch op het eten. „Is het eten goed?" „Echt niet slecht", zegt hij. „We mopperen wel eens, maar dat komt vooral omdat we Nederlandse soldaten zijn en niet omdat het voedsel slecht is. O, het kan heus wel eens gebeuren, dat de biefstuk wat leerachtig aandoet, maar dat zit 'm in de massale bereiding en niet in de kwaliteit. Menu En zo is het met alles. Trouwens wat de kwaliteit betreft veelbetekend laat hij z'n ogen langs de stapels voedsel gaan. neem nu eens een doodgewone dagelijkse pot. Eerst krijg je: Ontbijt: brood, thee, beleg: worst, kaas, jam, stroop, chocoladepasta. Lunch: brood, koffie, beleg: als ontbijt, jachtschotel. Diner: Bijvoorbeeld aardappelen, sla, komkom mer, tomaten, eieren, gries meelpudding, meloen of soep, aardappe len, worteltjes, runderlappen, koffie, cake. En toch ken ik er die zoiets lie ver aan de kie- belton dan aan hun maag toe vertrouwen". Er uit? Ja „Kun je je 's avonds nogal vermaken „Haast nog be ter dan thuis. Biljarten, tafelten nissen en handenarbeid onder des kundige leiding. De Welzijnszorg geeft op de aanschaf van 't beno digde materiaal 'n korting van 25%. Ik ben bezig met 't bouwen van 'n gitaar. Voor 20 kant en klaar. Verder heb ik een vriend in Amersfoort en sinds kort ook een meisje. Als U me zou vragen of ik niet graag de dienst uit zou willen, dan zeg ik natuurlijk hard- De trein brengt ons terug naar Amsterdam. Aan de Sarphati- straat in Oost, staat grauw en grimmig, een lang, oud gebouw. Zwijgend. Het is de Oranje-Nas- saukazerne, gebouwd onder Ko ning Willem II. Eén van de hon derden militairen, die het binnen haar muren huisvest is Willem van het Veer (21) sedert 6 juni 1956 soldaat der Intendance en daar voor verkoper in filiaal Zaandam, Zuiddijlc, bij chef Gorter. „Wat een geluk, Willem, dat je zo vlak bij je woonplaats zit", om dat hij in Wormerveer woont. We hebben hem gevonden op een kantoortje in de uiterste linker vleugel van de kazerne. Hij knikt en zegt met een lach: „Ja, en het zag er in het begin niet naar uit. Ik werd opgeleid tot messbe- dienöe, een soort kok dus, met een mooie kans om in een van de le gerplaatsen op de Veluwe te wor den geplaatst. Eigenlijk tegen be ter weten in heb ik aan m'n com mandant verzocht in Amsterdam te mogen blijven en laat het nou worden toegestaan!" „Je bent dus nu geen messbediende Papstaten „Nee, ik heb hier administratief werk en ben ook facteur ofwel or delijk is en verklaart dan: „Het zit zo, in deze kazerne is o.m. de School voor Reserve Officieren Intendance ondergebracht, waar dienstplichtige militairen worden opgeleid tot officier. Deze cursus duurt telkens 8 maanden en telt ongeveer 50 leerlingen plus de staf en de leraren. Totaal 100 man. De administratie daarvan, zoals het opmaken van de papstaten - dit zijn dagelijkse bestellijsten voor de voeding - het registreren van uitrusting en kleding en niet te vergeten de soldij, berust bij een sergeant-majoor en ik help hem. Ik ben als burger nooit op kantoor geweest, maar het bevalt me toch best. Behalve typen heb ik ook met papieren leren omgaan en dit komt altijd van pas." „Je had het zojuist over facteur, wat is dat?" ..Een mooi woord voor een eenvoudig iets. Het komt donnanee". Aan ons gezicht ziet neer op post halen en rondbrengen hij, dat het ons niet helemaal dui- over de diverse bureaux, maar het Het is werken geblazen! grondig ja. Je bent nu eenmaal I hoort er nu eenmaal bij". We vra- uit je werk en je vertrouwde om- gen hem wanneer hij afzwaait, geving weggehaald. Maar nu ik Het woord afzwaaien heeft voor er in zit, mag ik niet mopperen." alle rechtgeaarde soldaten een ju belklank en ook op Willem van 't Veer mist het z'n uitwerking niet. Sparen Hij hoeft er niet lang over te den ken, over 3 maanden is het zo ver. ,,Ik heb het hier lang niet slecht, je gaat alleen weer zo verlangend uitzien naar je oude baan." „Wat de verdiensten betreft ook zeker", willen we weten. „Ook dat", be aamt hij, 1,25 per dag is niet veel, maar ik wil U toch wel vertellen dat ik er nog een cos- tuum van heb overgespaard, zon der hulp van thuis. Eén bak koffie in plaats van twee en geen koek erbij, is het hele systeem. Een keeltje minder naar huis scheelt weer 50 cent." Het is niet zo verwonderlijk dat deze A.H.'er het in z'n militaire omgeving wel rooit. Werk naar z'n zin, Amsterdam met z'n 1001 ontspanningsgelegenheden, kazer ne-huis is een afstand van niets en wat wij uit andere bron ver namen een kapok bed in plaats van een strozak. Hij mag niet mopperen. Wij zijn veel dank verschuldigd aan de legervoorlichtingsdienst, die de totstandkoming van deze en nog te publiceren reportages, heeft mogelijk gemaakt. Contrast Vóór 1940 bestond de filiaalorga nisatie in Zaandam uitsluitend uit de directeur filialen, die, bijge staan door de administrateur per soneel, leiding gaf aan de buiten dienst. Tijdens de oorlog is het filiaal bureau ontstaan. In 1945 werd het land verdeeld in 2 districten. De groei van het bedrijf maakte het nodig dat in Zaandam het filiaal bureau en de afd. personeelszaken werden uitgebreid terwijl daar ge leidelijk aan zijn bijgekomen de opleidingsschool, de bouwafdeling, de organisatieafdeling en aparte functionarissen voor het beharti gen van aanschaf en onderhoud inventaris en het zoeken van nieu we vestigings plaatsen. Daar naast had de di- rectie filialen con- tact met de be drijfseconomische afdeling over het beheer en de renta biliteit van de filia len, de afdeling planning, verkoop voorbereiding e.a. Omdat de organi satie van de super- marts steeds meer ijd opeiste, is be sloten de leiding hiervan aan een aparte functionaris op te dragen, n.l. de heer P. van der Meulen. Het arbeidsterrein van de directie van de filialen is thans zó veel omvattend geworden, dat 't nood zakelijk werd haar verder te doen assisteren door een algemeen be drijfsleider. Aangezien de heer P. G. Zwarts, als hoofd van de bedrijfsecono mische afdeling de laatste jaren reeds veel bemoeienis had met de algemene bedrijfsleiding, is hij thans benoemd tot algemeen be drijfsleider filialen. Uit onderstaand schema blijkt duidelijk hoe de organisatie nu wordt. In Edam werd de klok 600 jaar teruggezet. In 1357 verkreeg het stadsrechten en zo zagen de men sen van toen er uit. Chef Buiten en mej. M. Conijn (l.) en B. Knol r.) in middeleeuws costuum voor 20e eeuwse winkel.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 1