A H-FUT5IN Oei - dat smaakt Dank brengen Geen ziekengeld bij zonnebrand Waf Wijnomzet uit Zaanse kelders ging met sprongen omhoog AH-FLITSEN aan directies en personeel voor de bewezen attenties: De heer en mevr. Wijkstra-de Jong, de heer en mevr. M. Se- bregts by hun huwelyk. F am. Peter se, F am. van Galen bij de geboorte van hun zoon en dochter. Fam. G. Zwart bij haar 12J/2- jarig huwelijksfeest. De heren F. v. d. Kint. L. Land. en H. v. d. Loo tijdens hun ziekte en de heer A. J. C. Kuijzer tijdens ziekte van zijn echtgenote. Alle ouders van de kinderen, die mee geweest zijn naar het Pink sterkamp in Lunteren voor de prettige dagen. A.H.-er Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 14e Jaargang No. 6 Juli 1957 Verantwoordelijk eindredacteur J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Redactie: J. Lieffering, in- en externe betrekkingen Aan dit nummer werkten mede: M. Barrette Muziek J. Ph. Bartelson Personeelfonds A. J. Bicker Loonbelasting H. Eyben Brandweer A. v. d. HazelVacantieplannen J. Janse Vacantieplannen L. Kloos Jaarverslag W. van Maltha Diversen H. van Pettenkinderkamp K. Romp Foto's R. J. Tang Foto's C. van der Vliet Diversen Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. wat wijn uit het vat in een glas en houdt het keurend tegen het licht van een kaars. „Een van de weinige dingen die de techniek niet heeft kunnen verdringen," zegt hij met een zekere voldoening. De productie gaat met sprongen om hoog en bedraagt op het ogenblik een veelvoud van die van enige ja ren geleden. De reden? In ieder geval is een groot gedeelte van deze verheugende stijging te dan ken aan de aandacht die de op leidingsschool aan de wijnen be steedt. De instructie die zij regel matig aan de cursisten geeft is geen vergeefse moeite! Misschien doet het feit dat de mensen in steeds toenemende mate het bui tenland bezoeken, en daar pas goed met de wijn als volksdrank kennismaken, ook een duit in het zakje. 1 600 flessen Terwijl we praten met de heer Ko- nings zijn Willem Rebel (18) en Piet Schipper (22) bezig met het vullen van de flessen. Ze hebben de rode Port onderhanden. Willem werkt ca. 10 maanden in de wijn kelder en Piet 7 jaar. Ze vullen zo'n 1600 flessen per dag en doen er de kurken op; om de beurt vul len en kurken, het gaat gesmeerd. Ze werken met plezier en naar ze verzekeren zetten ze hun ogen en oren wijd open om zo veel moge lijk van het vak op te steken. Logisch en onlogisch Waarom men zich het vreemde woord „logisch" heeft aangemeten, terwijl men een goed Hollands woord „vanzelfsprekend" heeft, is mij, als vele andere dingen, een raadsel Zou het misschien zijn, omdat wij van elkaar verwachten, dat wij tijd vanzelfsprekende dingen doen of zeggen, maar dat daar in 't dage lijks leven om de goede gang van zaken in stand te houden of te red den wel eens weinig van terecht komt Dan klinkt „onlogisch" altijd wat zachter dan „onredelijk" of „onver antwoord". Begrijpt U? Zo ongeveer 't verschil tussen „is U niet bezijden de waar heid?" en „nu staat U te liegen, zó dat U 't zelf gelooft". Logisch U weet het al dat wanneer U uw achterste verbrandt, U op de blaren moet zitten m.i. nog lo gischer, als U dan maar blijft staan of op uw buik gaat liggen). Logisch is ook, dat wanneer U op weg naar huis uw salaris verliest, uw vrouw U niet jubelend om uw hals valt. Maar onlogisch vind ik het, dat ik vroeger op school voor dierkunde een knots van een onvoldoende kreeg, wanneer ik mijn leraaar niet precies kon vertellen hoeveel botjes een of ander beest had en men nu van mij verwacht, dat ik mijn kleine neefjes en nichtjes vertel van een paashaas, die eieren legt of over een ooievaar, die levende have thuis be zorgt Onlogisch is 't ook, dat de stoere grijsaard St. Nicolaas altijd een of meer zwarte Pieten tot zijn beschik king heeft, terwijl men het stokoude kleine Kerstmannetjee altijd moeder ziel alleen ziet afgebeeld, gebogen onder een zware zak geschenken, met nog dikwijls een denneboom er bovenop. Onlogisch is het ook, wanneer liefde of vriendschap altijd maar van ene kant moet komen, en nu word ik héél even persoonlijk 't is ook niet vanzelfsprekend, dat altijd de- zèlfde mensen maar moeten zien dat zij, elke maand opnieuw, de A.H.- flitsen volgeschreven krijgen, terwijl U die dit allemaal leest even goed, en in vele gevallen waarschijn lijk zelfs beter, een steentje bij kunt dragen. Toe, doe uw best nu ook eens: 't valt heus wel mee. U schrijft het maar precies zó op, zoals U het uw vriend of vriendin of kennis zou vertellen en U zult zelf versteld staan over het resultaat (Vervolg verslag vergadering Direciie en C.C. van pagina 1 Ter vergadering wordt een publicatie voorgelezen betreffende ziekte verzuim tengevolge van verbranding door zonnebaden. Deze publi catie houdt in dat iemand, die tengevolge van overmatig zonnebaden van zijn of haar werk verzuimt, geen recht heeft op ziekengeld uitkering. De ziektewet erkent verzuim door zonnebrand niet als een ziekte, waarvoor uitkering ontvangen wordt. Introductie Het verschuiven van het tijdstip, I waarop introductie van nieuwelin gen plaats vindt naar de zaterdag- I morgen, acht men niet erg geluk- kig. Om hieraan tegemoet te ko-1 men stelde de heer Schuddeboom I voor dan om 10.30 uur te begin nen, zodat men t.a.v. de tijd wat ruimer zit. In elk geval zal om 12 uur geëindigd worden. Voor de ï-ondleiding en de eerste bijeen komst zal een ander tijdstip nodig zijn, zodat het geheel nog eens be keken wordt. Mede in verband met de Zonne bloemcursussen op vrijdagmiddag was de afwezigheid van nieuwe meisjes aan het begin van de mid dag bijzonder bezwaarlijk. Wel licht valt de Zonnebloemcursus voor het nieuwe jaar op een ander tijdstip, zodat de vrijdagmiddag minder moeilijkheden geeft bij de introductie. Behalve de algemene introductie wordt ook verzocht om de eerste dag de nieuwelingen wat wegwijs te maken door inschakeling van collega-personeelsleden. O.a. wordt hierbij gedacht aan het schaften in het O.G. e.d. Deze suggestie zal worden uitgewerkt. Pinksterkamp De heer Eijben dankte tenslotte namens de C.C. de directie voor het pinksterkinderkamp in Lunte ren en deelde mede dat een be dankbrief namens de ouders on derweg was. De heer Schuddeboom zei blij te zijn dat dit kamp zo goed geslaagd is en en bracht op zijn beurt dank aan degenen, die zich met de lei ding en de voorbereiding hebben belast. was was en wat was is Een eigenaardige titel, vindt U niet? Ja, dat is het ook wel een klein beetje, maar in 't kort komt het hierop neer. Onze wrijfwas werd tot nu toe ver pakt in de U bekende dozen. Die dozen waren een beetje ouder wets en vooral in de Zelfbedie ningszaken gaf dit nog wel eens moeite met het op elkaar stapelen ervan. -i- li, a, 'fff ^£53 Hier ziet U nu onze nieuwe verpakking. Nog frisser! Nog fleu riger! En?nu ook goed te stapelen! De deksel van de ene doos past door middel van een klein opstaand randje precies in de bodem van de doos die er bovenop staat en daarmede wordt voorkomen dat de dozen van el kaar glijden. De heer F. Konings keurend oog. net genoeg om alle dorstige kelen te laven. We beseffen heel goed dat we niet volledig zijn geweest. Aan de wijn zit meer vast. Maar of U nu een fles Port in de hand neemt of Sa- mos of Madeira, de wijn is recht streeks geïmporteerd uit het land van herkomst en gebotteld, ge kurkt, gecapsuleerd, geëtiketteerd en geëxpedieerd door de handen van de 4 werkers in de kelder. Fietje Draayer (18) zit al 2K jaar in de wijn. De flessen die in de filialen liggen, (ze liggen toch! staan is slecht voor de wijn!) zijn alle door haar van een etiket voor zien. Bovendien klaargemaakt voor de expeditie en in de admi nistratie verwerkt. Zij komt uit Amsterdam, uit het hart van de Jordaan. Ze kan zingen als „Zwar te Riek" en het liefst liedjes van Johnny Jordaan. Dank brengen Aan de ouders der kinderen van het Pinksterkamp alle lei ders en leidster voor de ont vangen verrassing in de vorm van een waardebon. P.S. Ik heb logischniet in de nieuwe spelling waarmee ik trouwens doorlopend op voet van oorlog sta geschreven. Vindt U zelf ook niet, dat „logies" op papier nogal ,.ho- tel-stoot-je-hoofd-niet"-achtig aandoet? Chocoladepasta komt bij de kleintjes altijd van pas. Nu onze chocolade pasta verpakt wordt in zo'n keurig versierd drinkglas wordt dit artikel voor de klant nog aantrekkelijker. Deze kleine dreumes bewijst, dat hij er ook zo over denkt. Diep verscholen onder de fabrieken in Zaandam, bevindt zich de wijn kelder. Een grote, koele ruimte, sterk ruikend naar de bruine logge fusten, die hier by tientallen liggen opgeslagen. Dit is het domein van de oudste en eerbiedwaardigste aller dranken: de wyn, met liefde ge koesterd en bewaakt door de heer F. Konings, die prat gaat op een 40-jarige ervaring, chef van wynkelder en limonadefabriek. Noot redactie: In de nieuwe spelling blijft logisch - logisch. Links: Piet Schipper en Willem Rebel.... 1600 flessen per dag. Rechts: Piet Schaap.... dorstlesser. Om U enigszins een beeld te ge ven van de weg die de wijn moet afleggen en de bewerkingen die zij moet ondergaan voordat het edele nat, gevangen in flessen, de kelder verlaat, wendden we ons tot de heer Konings kon het beter om uit zijn mond de pro cedure van begin tot einde te ver nemen. „De wijn," zo vertelt hij, „impor teren we uit Portugal, Spanje, Ita lië, Frankrijk en Griekenland. Hij wordt in fusten aangevoerd en hier in de kelder opgeslagen. De wijn wordt gebotteld, gekurkt, ge- etiketteerd en tenslotte naar de filialen verzonden. Maar voor het zover is gaat er nog wel iets aan vooraf: Als een fust binnengeko men is, wordt ze eerst gecontro leerd en dan op een houten stelling gebracht en ze blijft daar een paar maanden liggen om de inhoud tot rust te laten komen en de wijn de keldertemperatuur te laten aan nemen. 10-15° C. Blassig Kent U de term „blassig", lezer? Dit wil volgens onze expert zeg gen, dat er een soort mist in de wijn hangt. Om te voorkomen dat U, filosoferend over het leven, peinzend starend in Uw glas, daar in een nevel zou ontdekken, krijgt de wijn nog een aparte bereiding. Klaring noemen ze dat. Zo terloops en met een licht ont zag laten we onze ogen gaan dooi de diepe ruimte. Langs de muren volle flessen, 50.000 in getal. 200 fusten, gevuld met het kostelijke druivesap liggen massief en on tilbaar op de stellingen. Hoe zul len ze toch versjouwd worden De doodschrik die ons plotseling om het hart slaat doet ons slechts aan lijfsbehoud en niet meer aan dit vraagje denken. De heer Konings beukt n.l. verwoed met lange arm zwaaien een fust met een houten hamer. „De stop moet los," ver klaart hij. Het harde geweld heeft resultaat. Met een hevel doet hij Fietje Draayer: uit het hart van de Jordaan. Piet Schaap (42) houdt het re cord wat diensttijd aangaat: 27 jaar bij A.H. en wel niet altijd in de wijnkelder werkzaam, maar toch als voorman van de limona defabriek een „dorstlesser van de eerste rang". Ja, U leest 't goed: 13.000 flessen per dag en maar

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 2