Gunstig bedrijfsresultaat Flitsen uit kinderkamp Lunteren iiinoiniiiiiiiiii Reportage A.H. Jubileum- agenda Snipperdagen, vakantietoeslagen en andere brandende kwesties ■HITSIN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam SAH002000038 Flitsen Fabr/Zaan juli 1957 Toelichting jaarverslag 1956 In het onlangs verschenen fleurige jaarverslag over de gang van zaken in 1956 in het concern Albert Heijn N.V. komt duidelyk naar voren dat er alle reden is tot tevredenheid. te moderniseren. Een belemmering vormt het feit dat niet alle voor genomen verbouwingen volgens plan kunnen plaats vinden. Daar om begrijpelijke redenen de wo ningbouw bij de overheid in vele gevallen de voorrang heeft, laten de vereiste bouwvergunningen nogal eens op zich wachten. De fabrieken in Zaandam onder gingen een flinke uitbreiding door het ingebruiknemen van een nieuw gedeelte. In totaal beschikken we nu over een fabrieksoppervlakte van ruim 40.000 m"2. Ons spaar systeem, waardoor de klant de be kende winstdelende obligaties kan verkrijgen geniet een grote popu lariteit. Het blijkt dat de meeste klanten de obligatie niet verko pen maar als een veilige geldbe legging in bezit houden. De x-ente die thans wordt gegeven is 7 In het jaarverslag komt ook de gebruikelijke balans voor. De heer J. W. de Vries, plv. lid van de Raad van Bestuur, heeft evenals vorige jaren, in het ontspanning sge- bouw een commentaar gegeven op deze verzameling van cijfers. In en kele woorden wist hij goed de cijfers tot „leven" te brengen en tot onze verbeelding te doen spreken. Zowel het ki'uideniersbedrijf als de dochterondernemingen Formosa en Sterovita geven gunstige be drijfsresultaten te zien. Door de uiterst ongunstige weersomstan digheden bleven de resultaten van het VAMI-ijsbedrijf beneden de verwachting. Om ons tot de le vensmiddelen te beperkenhet aantal filialen bedraagt 361, waar van 49 zelfbedieningszaken en 4 supermarts. Het modernste filiaa! is thans de in november 1956 ge opende Supermai't in Haarlem. Er wordt naar gestreefd het winkel bedrijf in zo hoog mogelijk tempo Op het vertrekpunt ons O.G. staan de bussen gereed, wachtend op het vertreksein. 18 juli, 17 uur, Hilversum II Als U op 18 juli om 5 uur 's mid dags even de tyd hebt, dan luistert U natuurlyk naar de zender Hilversum II. Onlangs werd door de N.C.R.V. op onze Opleidingsschool te Zaandam een klankbeeld over het kruideniersbedryf opge nomen, dat op die datum zal worden uitgezonden. 11 juli: de heer J. Broek, V.A., 12i/2-jarig huwelijksfeest. 26 juli: de heer A. T. Dekker, H.K., 25-jarig huwelijksfeest. 20 aug.de heer G. Schouten, C.M., 12i/2-jarig huwelijksfeest. De Derde Pinksterdag en de Vakantietoeslag, dat waren de eerste twee brandende kwesties, welke de heer Schuddeboom besprak op de vergadering van directie en C.C. op 17 juni 1957. Het standpunt van de directie inzake de Derde Pinksterdag is reeds lang bekend, doch het blijkt gewenst dit nog eens opnieuw duidelijk mede te delen. In overleg met de Zaanse werkgevers is besloten de Derde Pinksterdag als verplichte snipperdag te beschouwen en al betreurt de directie het dat andere werkgevers zich hieraan niet houden, dit is dan toch geen reden voor haar de gemaakte afspraak niet na te komen. Precies op tyd, dus 3 kwartier te laat, stapten 125 jongens en meisjes en 11 leiders (sters) respectievelijk met blij- en angstig kloppend hart in drie gereedstaande autobussen, die hen 5 dagen naar de Poelakker in Lunteren brachten. Afgezien van het feit dat de kip pen in Barneveld drie dagen van de leg geweest zijn door het ge- j brul in onze bussen, verliep de reis voorspoedig en na een gezel lige middag in een enorme speel tuin en een gezellige dronk in de Pinkenstal met 2 grote deuren (zit niet te grijnzen, Joop, denk je dat ik herrie met de heer Ypma wil hebbenwerd om plm. 5 uur de Poelakker voor 5 dagen door ons in bezit genomen. Het werden dagen, waaraan de jeugd, maar ongetwijfeld ook de leiding, met veel plezier zal terug denken. Hoogtepunten waren de Sportdag met prachtige prijzen, de bonte avond en kampvuur, het roverspel met „lepe Hennie", de filmavond en de regenachtige, maar machtig gezellige knutsel en voorleesmiddag. Wat jammer, dat de Dix-ectie niet in de gele genheid is geweest een kijkje ach ter de schermen te nemen. Zij zou gezien hebben hoe de kinderen ge noten van dit prachtige initiatief. Het teamwork van de leiding was fantastisch. Wanneer bijv. Joop met de kruiwagen met sportarti kelen zwoegde, droeg ik zijn tas zonder mopperen. Moeilijkheden deden zich alleen bij het slapen gaan voor. Wanneer Joop echter met ferme bariton riep: mondjes dicht lieve kinder tjes (hij zei het effies andei's) dan was het beslist muisstiltot hij uit zicht was. Zelf heb ik op een lastige slaapzaal een preek van 10 minuten gehouden. Resul taatmuisstil. Met de blik van Nero in mijn ogen verliet ik de zaal, maar toen ik op de gang nog hoorde brullen: Dag Sinterklaasje daaaag, was Nero nergens meer Onze vriend Stens is een pond af gevallen. De arme stakker kwam zelf niet aan eten toe omdat hij al zijn tijd nodig had heen en weer naar de keuken te hollen voor zijn uitgehongerde wolven. Zuster Numan heelde alle wondjes met jodium en reepjes chocolade maar tegen het gebroken hart van de Graaf (veroorzaakt door het keukenmeisje Meggy) was ook zij machteloos. Ik zou nog zo veel willen vertellen bijv. over de be" voor 't eten, de spinrag op de rug van Berghege, de natte dweilen m het bed van Stens, het fantastisch leuke kamplied van één der mei> jes, de veiTukkelijke kookkunst van Mevr. van Loon, de hartelijke gastvrijheid van de heer van Loon met zijn leerzame praatjes laat in de avond, degenoeg, punt er achter. Alleen nog even dank aan de di rectie voor hun onmisbare mede werking en een grote pluim op de hoed van onze kampleider de heer Ypma, die niet alleen goed en pret tig leiding gaf, maar in samen werking met enige andere dames en heren, onder wie Zuster Numan en de heren Berghege en Over- meer, heel veel voorbereidend werk heeft verricht. Dit geslaagde kamp is een her haling zeker waard. Duimen jongens! Het betalen van vakantietoeslag en extra uitkering, resp. 2 en 2 als eenmalige 4 uitkering, acht de directie wel mogelijk. Wel iswaar bestaan hiertegen bezwa ren. Men ontvangt n.l. vóór de fa- brieltsvakanties dan 4 weken loon ineens (loonweek, vakantieweek en 2 weken extra) en dit kan beteke nen dat men te gemakkelijk geld uitgeeft en zodoende in het najaar om voorschotten gaat vragen. De directie zal er dan ook prijs op stellen als de C.C.-leden het perso neel adviseren zo mogelijk reeds van deze 4 extra een deel te be stemmen voor het aanschaffen van brandstoffen tegen zomerprijzen. De heer Overmeer dankte de di x-ectie voor de inwilliging van het door de C.C. gedane verzoek en zal gaarne met de andere perso- neelsvertegenwoordigers gehoor geven aan de door de directie ge maakte opmex-kingen betreffende de besteding. Opgemerkt dient nog te woi-den dat de beslissing voor 1957 geldt en dat er in 1958 opnieuw een standpunt bepaald zal moeten worden afhankelijk van de reac ties in dit jaar. Het feit dat in ons bedi'ijf in het algemeen 10 dagen aaneengesloten vakantie wordt gegeven is op deze beslissing van invloed geweest, zo dat er in alle opzichten een voor ons personeel aantrekkelijke va kantieregeling tot stand is geko men. Het punt loonbelasting zal apart bekeken worden daar de 4 uit kering nu in één kwartaal valt. Voor alle groepen blijkt belasting berekening volgens de tabel bij zondere beloningen voordeliger, zodat hiermee de zaak is opgelost. Vertrek personeel zonder overleg met C.C.-leden Indien personeel wordt ontslagen vindt in bijna alle gevallen een gesprek plaats met de personeels vertegenwoordiging. Alleen bij ontslag op staande voet wegens wangedrag kan dit wel eens on mogelijk zijn. Wanneer personeel ontslag neemt of wegblijft vindt er geen overleg plaats behalve indien de vertrek kende zelf contact opneemt met een C.C.-lid. Onlangs zijn twee meisjes wegge gaan zonder dat dit overleg had plaats gevonden en dit was dus normaal. Het is evenmin mogelijk bij elke discussie tussen chefs en meisjes of mannen de C.C. in te schakelen; dit zou veel te om slachtig zijn en vaak zijn de mis verstanden al heel snel opgelost. Wel kan de C.C. er op rekenen dat belangrijke geschilpunten in ovex-leg met C.C.-leden zullen wor den opgelost en hieronder vallen zeker de moeilijkheden, die vertrek van personeel tengevolge kunnen hebben. Eten in 0 G. bij ziekte huismoeder Op een desbetx-effend verzoek ant woordde de heer Schuddeboom dat bij ziekte van de vrouw des huizes de bij ons werkende echtgenoot eventueel een warme maaltijd in het O.G. zal kunnen krijgen. Dit moet geval voor geval bekeken worden. Er moet echter wel een bon voor gevraagd worden. Korting op tarieftoestag bij stagnatie Indien bij machine-stagnatie steeds een tarieftoeslag wordt ge geven tot het maximale tarief, ontstaan vreemde situaties. In de eex*ste plaats komt hierdoor het px-estatiepercentage soms uit bo ven het maximum tarief, terwijl dit niet eens wordt uitbetaald en in de tweede plaats ontbreekt de prikkel om storingen zo snel mo gelijk te verhelpen. Daarom heeft de leiding besloten bij stagnatie een toeslag te betalen tot maxi maal 18 voor mannen en 27 voor meisjes. In vele gevallen zal door over- verdienste in de productie-tijd toch wel de maximale premie worden behaald omdat een gemiddelde wordt betaald over de premie, welke in 6 dagen is behaald. Alleen daar waar door bijzondere om standigheden welke door de betrokken werker niet veranderd kunnen worden de onmogelijk heid is de volle premie te behalen zal deze worden aangevuld tot de gemiddeld verdiende premie van de laatste 4 weken. Wel verzocht de C.C. aan deze voorlichting vooraf betere aan dacht te besteden. Vervolg op pagina 2)

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 1