En dit zijn onze Snekers Een brief uit Leiden Voor watersportliefhebbers AH-FLITSEN :vcniWM«j Sneek is al oud Sneek is waar schijnlijk reeds ontstaan om streeks 1200 na Chr. en werd door zijn ligging aan de vroegere Middel zee tot de Hanze steden gerekend. Nadat de Middel zee daar plaatse lijk dichtslibde, kwam er verande ring. De bevolking bestond naast am bachtslieden uit vrije boeren, die buiten de stad him land hadden en rij ke grootgrondbe zitters. Uit deze laatsten vormden zich later de stand der edelen. Omstreeks 1770 kende men in Sneek nog de gil den der Schippers, Bakkers, Zilver smeden, Chirur gijns, Glasmakers, Schilders en Schoenmakers. Admiraalzeilen Uit die tijd dateert nog het ad miraal zeilen, dat nu alleen bij speciale gelegenheden beoefend wordt. Jaarlijks kwamen op de verjaar dag van stadhouder Willem V tus sen de 30 en 40 versierde jachten in de stadsgracht bijeen. De be manningen van de schepen hadden i muziekinstrumenten mee aan boord genomen. Onder commando van een admiraal, een vice-admi- i raai en een schout bij nacht, voer De oude waterpoort. Waarom zouden wij dit jaar ei genlijk niet eens aan WATER SPORT doen? Omdat we het nooit gedaan heb ben? Misschien omdat wij niet de j dachten er voorheen ook zo over. gelukkige bezitter van een eigen Wij durfden niet goedomdat het boot zijn? Geen nood!Dat hin- vreemd was en griezelig onbekend, dert toch allemaad niets! 1 doch allen, die eenmaal kennis ge- Och, laat ik U eerlijk zeggen, wij maakt hebben met Friesland, zijn ZeiI er eens uitmet een boot Chef Canrinus houdt het in Sneek best uit, aangezien hij zelf uit deze omgeving komt (IJlst). Van af zijn veertiende jaar werkt hij reeds in een kruideniersbedrijf. Chef Canrinus was eerst geruime tijd chef in filiaal Ommen, doch toen vorig jaar een nieuw Z.B.- filiaal geopend werd in het pand te Sneek, waar hij als jongen ja renlang had gewinkeld, was dit voor hem een prachtkans. Was in Ommen de dinsdag de drukste dag, (marktdag), in Sneek vallen de drukste dagen op vrij dag en zaterdag. Niet dat er in Sneek geen markt is, want een groot en goed uitgerust veemarkt terrein bewijst het tegendeel. Dat er ook nog filialen met veel ruimte zijn, werd hier in Sneek weer eens getoond. Wanneer de Zaanzending b.v. eens na winkel sluiting zou arriveren, dan moet chef Canrinus precies 110 m. lo pen voor hij de deur kan openen. Wanneer U weet, dat het huis totaal 24 vertrekken telt, kunt U zich indenken, dat men hier over gebrek aan ruimte voorlopig nog niet behoeft te klagen. HOBBY'S? In onze reeks artikelen over be kende vakantieplaatsen hebben wij dit keer eens SNEEK in het zonnetje willen stellen. Sneek, het centrum van het Friese water- sportgebied, zal van 17 tot 22 augustus weer een verzamel plaats zijn van zeilliefhebbers, die dit in de zomer tóch al leven dige stadje zullen maken tot een bedrijvige mierenhoop, van welke drukte ook ons filiaal weet mee te praten. „Oh ja, die heb ik wel," zegt de heer Canrinus, „doch vooral in de zomer kom je er zo slecht toe. Ik houd veel van licht-klassieke mu ziek." Bed. v. cl. Ploeg heeft een gezonde hobby, n.l. kaatsen. Als rechtge aarde Fries is hij als het even kan op de kaatsbaan te vinden. Ook Mej. Blom beoefent een ge zonde sport, want in het handbal team waarin zij speelt, slaat zij lang geen gek figuur. Mej. Smit heeft de meest gezonde hobby van allen, n.l.lachen! Wat kan men nog beter beden ken? Zo is het ook en Chef Canrinus vertelt dit alles met enige trots waarvoor hij ook alle reden heeft. Hij kan trots zijn op een ploeg mensen, die stuk voor stuk me, ijver en enthousiasme werken en ten volle berekend zijn voor de taak die hen iedere dag opnieuw wacht! Succes Sneek! meren en de watersport, denken er anders over en daarom: trek er eens op uit met een boot. Laat de zoele zomerwind alle muize nissen uit uw hoofd waaien en de kabbelende wateren een vakantie liedje neuriën dat schoner klinkt dan het „gecroon" van de radio. Neem eens een kijkje in de rustige dorpjes, praat met de vriendelijke bevolking, die alhoewel gewend Fries te spre ken, zeker geneigd is tot een Neder lands praatje. Laat de sfeer van een oud stadje als Sneek op U inwerken, dat nog een groot deel bewaard heeft van de oude historie, de rustige grachtjes, de dromerige oude geveltjes en de rust van het land. Wel een leuk idee. Karei, maar ik betwijfel of er van verkocht [wordt. de vloot uit. De admiraal gaf daar toe het sein, door met zijn jacht voorbij de schepen te varen onder het lossen van saluutschoten. Wanneer na enige uren zeilen de vloot in de stad terugkwam, werd deze evenals bij het uitvaren be- Temidden van al dit „waterige" gedoe is het chef Canrinus die in Sneek de scepter zwaait in de 1 jaar oude Z.B.-zaak. Op de foto van links naar rechts: Mej. A. Werkmans, Mej. A. Blom, Mej. A. Westerhof, Mej. J. Smit, Mej. J. Elzinga, Verk. K. v. d. Ploeg, Verk. L. Hengst en Chef Canrinus met zijn vrouw. (Mej. M. Hoekema was juist met vacantie). groet met schoten uit de stukken op de wallen. Het admiraalzeilen bracht vele mensen op de been en leverde een interessant schouw spel op. OOK NU NOG kennen wij een groot zeilfestijn, dat jaarlijks dui zenden bezoekers trekt, n.l. de SNEEK-WEEK. De Sneek-week zal in 1957 gehou den worden van 17 tot en met 22 augustus. Het is onmogelijk maai bij benadering te zeggen wat dit festijn voor een rechtgeaarde Fries en zeiler betekent. Dan is Fries land op zijn best. Dan zullen duizenden vreemdelin gen de wateren bevolken in hon derdtallen van bootjes. Grote, machtige Boeiers, ranke Regen bogen, kittige Valkjachten, fleu rige B.M.'s, stevige Schouwen, schuivende Larken, Olympia jol len, de zeer snelle nieuwe „Flying Dutchman", de minuscule ..Pluis- -u jes", te veel om op te noemen. Dan /va viert de zeilsport hoogtij en het leuke isiedereen zeilt, nie- mand uitgezonderd. Het hele Frie- Een inleiding van de Sneekweek vormen in Sneek de z.g. Wipfeesten, se Merengebied met zijn ongerepte Op een podium dat over „de Wip" (een klein grachtje) gebouwd is natuur staat voor een ieder open brengen bekende radio-a,listen een keu, uan aardige program,na s. en kunt de bekori ondergaan nier ziet U het podium in aanbouw en zoals U kunt constateren heeft Chef Canrinus één van de beste plaatsen. (Vorig jaar wilde een vreem- van zonbeschenen zomerweel- deling zelfs f2,50 voor een plaatsje betalen). de aan weiden, water en riet. Uit de Sleutelstad, filiaal Haarlem merstraat, ontvingen wij een brief, die wij in z'n geheel afdrukken Bijgaand twee foto's van een door ons gehouden personeelsavond. Wat hebben wij die avond ge daan? Op nevenstaande foto ziet U ver vanger Laros met verkoper K. Bender. We hadden 20 vleesschaal tjes klaargezet met verschillende artikelen welke wij verkopen, zoals zout, soda, kandij, maizena, bloem, aardappelmeel etc. Nu moesten alle personeelsleden geblinddoekt raden, na met de hand gevoeld te hebben, welke ar- Geblinddoekt moet verkoper K. I I Bender raden naar de artikelen die hij betast. tikelen het waren. Als hoofdprijs, voor degene die de meeste goed had, was er een kaasschaaf be schikbaar gesteld, welke per on geluk expres niet naar Zaandam was teruggestuurd en voor dit doel bewaard. Deze is gewonnen door mej. Knib- be, na verloting, want er waren er drie met 19 goed. Daarna zijn we gaan fuiven met A.H. kwa- n M J liteitsartikelen, A» ij|§welke we nog ,0 niet kenden. T|j|(Zie grote foto) lu'V W\ Al met al is het d een gezellige i avond gewor- Bull'. "w -ï y J den. De foto's u* m zijn gemaakt i. l niet een „Agfa Clack" van de ^HHS| punten en een blitzapparaat van „Orsi" kilo meters. De personen op de foto zijn, van rechts naar links mej. Knibbe. mej. Broers, mevr. v. Tienhoven, mej. Molenaar, mej. Lamboo, verk. Bender, verv. Laros, verk. Selier en chef Van Tienhoven. Sneek: een oude sfad aan een prachiig meer Zilverachtig glanst het Sneker meer in de gouden stralen van de zon, terwijl honderden witte zeilen statig over het wateroppervlak glijden. Het hart van de watersportliefhebber gaat open. De vrolijke klanken van het aloude carillon klinken de zeiler van verre in de oren. Dat geeft al direct iets vertrouwelijks, iets gezelligs; het verraadt heel voor zichtig de vriendelijkheid en de gemoedelijkheid van deze schone plaats aan een der mooiste meren van Friesland. Ook al verwelkomde het carillon ons bezoek met het lang niet vleiende liedje „En de boer had maar éne schoen... We weten niet hoe het U zal vergaan, maar wij, wij hielden direct van Sneek.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 3