AH'WTSIN De juiste verpakking voor het juiste artikel Zilveren jubilaris in Gorkum A.H. op school Maastricht op stap 2 AH-FLITSEN Personeelsoi'gaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 14e Jaargang No. 7 Landelijke editie Juli 1957 Verantwoordelijk eindredacteur H. K. Engel, Hoofd Personeelszaken Redactie: J. W. Noortman Personeelszaken L. J. A. S. Kloos Personeelszaken J. J. M. v. d. Meer Verkoop M. J. H. Grooten Planning J. Lieffering In- en externe betrekkingen K. Romp .ZZZ'ZOpleiding Aan dit nummer werkten mede: W. J. de Jong Zilveren jubilaris in Gorkum C. W. J. Esters Maastricht op stap J. v. Tienhoven Een brief uit Leiden A. H. PilgerOnze etaleurs op school W. v. Maltha Tekening Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. Hebt U zich ooit afgevraagd wie die mooie verpakking voor cakemeel ontworpen heeft? En hoe vindt U de verpakking van de griespuddingen, de wafels, de biscuits en tientallen andere artikelen? Als U ze mooi vindt, waar wij niet aan twijfelen, dan is dat een compliment voor de desbetreffende ontwerper, die op grond van de gegevens van en gesprekken met de heer Sinia, een en ander getekend heeft. De heer Sinia werkt nu bijna drie jaar in ons bedrijf. Voor die tijd heeft hij ruim twaalf jaar bij de A.K.U. gewerkt, eerst ruim vijf jai'en als inkoper van verpak kingsmateriaal, daarna als ver- pakkings-adviseur. De tegenstel ling tussen inkoper van materia len en ontwerper van nieuwe ver pakkingen lijkt erg groot. Toch is dat niet het geval als men be denkt, dat een ontwerper op de allereerste plaats een grondige kennis van de benodigde materia len moet hebben. Die kennis heeft de heer Sinia bij de A.K.U. in grote mate opgedaan, en wel in Nederland zowel als bij de vele heer R. J. Sinia verdiept in bestudering van een aantal I ver pakkingsontwerpen. Op 20 juni 1957 was het 25 jaar geleden dat de heer Th. Ros bij Albert Heijn in dienst kwam. Vanaf het eerste ogenblik in filiaal Gorkum bij chef Selij. De jubilaris werd gehuldigd door de heren D. A ter Wee, M. B. Middelkoop en W. de Jong. Verder ziet U op de foto de heer Selij, de echtgenote van de heer Ros en zijn gezin. De heer ter Wee overhandigde hem het Gouden Kruis van Verdiensten en een gouden polshorloge en uit handen van de heer Middelkoop ontving hij het diploma van de Maat schappij van Nijverheid en Handel. dochterondernemingen die de A.K.U. over de gehele wereld bezit. Verder moet een ontwerper rede- lijk kunnen tekenen en schilderen om in staat te zijn het werk van I een ontwerper goed te kunnen be- I oordelen. De heer Sinia heeft het geluk dat zijn familie met een behoorlijke dosis schildersbloed gezegend is. Eén keer heeft hrj een hekel aan dat schildersbloed gehad. Dat was bij het eind-examen tekenen. Na een uur was de heer Sinia al klaar met het opgegeven stilleven. Het examen duurde echter drie uur. Twee uur lang heeft hij wanhopig naar zijn ploeterende collega's zit ten kijken in de vaste veronder stelling, dat hij niets van zijn op gave terecht gebracht had. Dat kon toch niet in 1 uur, dacht hij. De negen op zijn eind-examen-lijst bewees echter dat het wel kon. Een pakje thee Toen wij de heer Sinia bezochten, was hij bezig met het ontwerp van een nieuwe theeverpakking. Wij vroegen aan welke eisen zo'n ver pakking nu moet voldoen. Dat bleken er heel wat te zijn. De opleidingsschool in Zaandam mag zeker niet over gebrek aan belangstelling klagen. Op de onderste twee foto's poseren de deelneemsters aan een vierdaagse cursus en op de andere staan de dames en heren die op de instuif met het bedrijf kwamen kennis maken. Op de eerste plaats moet de ver pakking natuurlijk mooi zijn. Thee is een vrij duur artikel, dus de verpakking mag ook wel duur lij ken. De kleuren van de verschil lende soorten moeten goed com bineren. Toch moeten de tegenstellingen zo groot zijn, dat er geen ver warring mogelijk is. Het uiterlijk van het pakje moet verkoopkrach- tig zijn. In de Z.B.'s vervangt de verpakking immers voor een gioot deel het verkoopgesprek. Het is ook belangrijk dat de prijs er zo duidelijk mogelijk op aangebracht kan worden. Dat bespaart de klant en de cassière veel moeite. Aan het materiaal worden twee belangrijke eisen gesteld. He. moet waterdampdicht en aroma- dicht zijn. Daarbij moet het na-1 tuurlijk geschikt blijven om op de verpakkingsmachines gebruikt te j kunnen worden. Dit zijn de voornaamste proble-J men. Tijdens het ontwerpen komen er nog wel de nodige bij, maar die zullen wij U besparen. U be grijpt nu in ieder geval wel, dat het ontwerpen van een nieuwe en betere verpakking niet zo eenvou dig is als het wel lijkt. Het grote probleem Het grote probleem voor de heei Sinia is altijd weer het vinden van een verpakking, die aan alle eisen 1 voldoet en die toch zo goedkoop I mogelijk is. Daarvoor moeten vaak I tientallen soorten verpakkingsma terialen geprobeerd worden. Een enkele keer is het ook wel eens een probleem om de verpak- I king goedkoop te laten lijken. De verpakking van huishoudkoffie bij- I voorbeeld mag niet alleen niet duur zijn, maar mag ook niet duur lijken. In Amerika spelen deze problemen niet zo'n grote rol. Daar mag de I verpakking wel iets duurder wor- J den als ze maar mooi en degelijk is. Het Amerikaanse publiek heeft voor een aardige verpakking wel wat geld over. De heer Sinia heeft op zijn studiereizen door Amerika (in 1951 en 1956) veel ervaring opgedaan. Naar zijn mening is Ne derland de achterstand, die het op I het gebied van verpakking zeker had, aardig aan het inlopen. Nu gebeurt het al dat Amerikanen en Engelsen naar Nederland komen om hier ervaring op te doen. Tien jaar geleden zouden ze dat beslist niet gedaan hebben. in Uw smaak valt. Wees dan mild in Uw critiek, want er is beslist de nodige aandacht aan besteed en een bekend spreekwoord zegt immers: „over smaak valt niet te twisten" De heer Sinia is voorzitter van het „Nederl. Verpakkingscentrum", dat aangesloten is bij de European Portaging Federation. Lid van de „Studiegroep Verpak king" van het Nederlands Insti tuut voor Efficiency" te den Haag. De heer J. P. Korzilius, chef van filiaal Ferd. Bolstraat 17, Amster dam, heeft deelgenomen aan een vaktentoonstelling in de Frans Hals- school. Met veel zorg heeft hij een stand ingericht en hierdoor zeer ge slaagd de aandacht op Albert Heijn gevestigd. Nieuwe ontwerpen We mogen niet alles verklappen maar we kunnen U wel zeggen, dat de heer Sinia voor enkele ar tikelen weer een nieuwe verpak king zo goed als klaar heeft. En mocht U nog eens mopperen op een pak vermicelli dat loslaat, of een pakje cacao dat doorstuift, wees dan geduldig. Uw problemen hebben de aandacht. Het kan niet allemaal tegelijk, maar een nieuwe (en betere) verpakking zal er dan zeker komen. Dat is de heer Sinia wel toevertrouwd. Misschien zult U ook wel eens een nieuwe verpakking zien die niet Een van de meestzuidelijk gelegen filialen, dat uil de Brugstraat, Maas tricht. onder leiding van chef Esters, knoopte aan her bezoek aan Zaan dam voor het halen van de zil veren pluim van de 6e periode een uitstapje naar Artis vast. Voor de leeuwenkooi werd deze foto gemaakt.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 2