15.000 kg Zaangoed naar Groningen Van Zaanse koek iot Marfini (toren) AH-FLITSEN 5 ^VH aHc vcuf jA ,,De/i ma//e vent ja, die dat ge schreven heelt"zult U denken, doch wij zullen U even laten zien, dat er toch overeenkomst kan zijn tussen Zaanse koek en Martini. Oh nee, niet als combinatie artikel om te verkopen, want al onze verkoopsters en verkopers weten zo langzamerhand wel, dat bij een fles MARTINI als bij- verkoopartikel geen bus ZAAN SE KOEKEN gebruikt kan wor den, maar iedereen weet ook, dat onze Zaanse koeken in ZAANDAM gemaakt worden en dat ze in Groningen behalve de flessen Martini Vermouth ook de be kende MARTINI TOREN be zitten en nu voelt LI misschien al waar wij heen willen JA JUIST, U heeft het goed ge raden. Wij hebben onze Zaanse koeken op hun weg naar de filialen eens gevolgd en maak ten daarom een reisje met de Zaanzending mee. Een verslag hiervan staat hiernaast afge drukt. I Boven: ZO GROOT was onze j wagen en ZO KLEIN werd hij op de afsluitdijk. Onder: EINDDOEL... Martini (toren). Uitersten Tijdens het uitladen van het Zaan goed bezorgt een plaatselijke ex pediteur juist de vleeswaren en op zulke momenten dan treffen de uitersten elkaar. De expediteur bezorgt zijn goed met een traag en loom stappend paard en begint op zijn gemak een praatje over het weer zoals hij dit misschien al jaren en jaren ge daan heeft en zet zijn wagen dan neer vlak achter onze fonkelnieu we auto. Voor ons heeft Haren echter ook geen rust, omdat wij weten, dat men in Veendam ook op de nieuwe zen ding wacht, dus zo vlug mogelijk naar de laatste plaats Veendam! Als Veendam is uitgeladen heeft de klok al zes uur geslagen en nu wordt het dus tijd om terug te keren. Naar Zaandam terug halen we na tuurlijk niet meer, dus maar zoveel mogelijk oprijden. Sterke verhalen Het avondzonnetje geeft het Gro ningse land warme, zachte tinten, als wij terugrijden richting Zwolle. Nog éénmaal kijken wij om naar het land waar wij vandaag 15000 kg Zaangoed brachten! De nacht wordt doorgebracht in zo'n echt gezellig cafétje langs de weg. Zó'n café waar je van die „sterke" verhalen kunt horen. Dat duurt echter niet lang, want na gedane arbeid is het goed rusten en dat is voor de heer Beekman en zijn helper een welverdiende rust. De volgende ochtend draait de motor al weer om 7 uur en nu gaan we in één ruk dwars over de Veluwe terug naar Zaandam. Zaandamwaar weer opnieuw Zaanse koeken gemaakt worden... waar weer een nieuwe Zaanzen ding op bezorging staat te wach ten, die dan misschien in Uw fi liaal komt! Daarom vonden wij het aardig om voor U eens achter de schermen te kijken, opdat U zich kunt in denken dat zich bij deze verzen ding 1001 moeilijkheden kunnen voordoen. Misschien ligt hierin dan ook een verklaring als diezelfde Zaanzen ding eens wat later komt als aan vankelijk was verwacht Wat was was en wat was is Een eigenaardige titel, vindt U niet? Ja, dat is het ook wel een klein beetje, maar in 't kort komt het hierop neer. Onze wrrjfwas werd tot nu toe ver pakt in de U bekende dozen. Die dozen waren een beetje ouder wets en vooral in de Zelfbedie ningszaken gaf dit nog wel eens moeite met het op elkaar stapelen ervan. Hiernaast ziet U onze nieuwe verpakking. Nog frisser! Nog fleu riger! En?nu ook goed te stapelenDe deksel van de ene doos past door middel van een klein opstaand randje precies in de bodem van de doos die er bovenop staat en daarmede wordt voorkomen dat de dozen van el kaar glijden. n^w«*S«!5*i!r Op dinsdag 28 mei j.l. vertrok chauffeur Beekman 's ochtends om 6 uur uit Zaandam om zijn eerste officiële rit te maken met de gloednieuwe 11 ton wegende Kromhout Diesel. Voor de Heer Beekman was die wagen op dat moment al geen nieuwigheid meer, omdat hij de wagen tijdens de inrij-periode natuurlijk al goed had leren kennen. Nadat de motor even warm gedraaid was ging het full-speed richting afsluitdijk. Niet alleen voor A.H. was het een feestelijke dag, doch ook voor de afsluitdijk zelf, omdat deze op die dag juist 25 jaar bestond. De grote erepoorten aan het begin en het eind van de afsluit dijk gaven aan dit alles dus een echt feestelijke tint. De vlag in top Leeuwarden Nieuwstad. „Fijn dat jullie er zijn" Groningen Korreweg. „Komt de zaak goed op de foto?" vraagt de chef van Landelijke rust Haren Groningen. Groningen V. Hereweg. Wat een drukte Groningen Herestraat. Volop zon Veendam. Een kort oponthoud aan het eind-" jMaar zover zijn we nog lang niet, van de Afsluitdijk en dan direkt I vant eerst moeten de filialen in weer verder, steeds dichter naai 1 Leeuwarden er uit. het einddoelGroningen. Omstreeks 10 uur komt Leeuwar den in zicht en dan begint bij de filialen Nieuwstad en Schrans het lieve leven van uitladen, sjouwen, stapelen, tellen, enz. Dan is er weer even die herken ning, de hernieuwde kennisma king, het weerzien van leden van één grote familie Dit duurt echter niet lang, want de klok draait door en er wachten nog meer filialen! Even lege emballage inladen en dan richting Groningen. Van verre kijkt de Martini-toren al in het stralende zonlicht op ons neer en heet ons op zijn eigen statige wijze welkom. En toch moeten ook de filialen in de drukke Herestraat en op de bedrijvige Korreweg nieuwe voor raad hebben. Met veel passen en meten lukt dit ook wel. Aan de Verl. Hereweg volgt nog een filiaal en even buiten Gronin gen ligt in een aardige omgeving van kleine villa's en veel landelijk groen het filiaal Haren. Haren is zo'n echt gezellig win keltje, waar je jezelf als het ware in een andere tijd waantwaai de mens nu eens niet zo erg veel haast heeft

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 5