Wijn in Zaanse kelders Reportage A.H, Toelichting jaarverslag Het bedrijfsresultaat 1956 was gunstig Etalagedienst Geslaagd voor vakdiploma De heer Verbeek naar Zuid-Afrika Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie Flilsen Landelijk Juni 1957 Links: Piet Schipper en Willem Rebel1600 flessen per dag. Rechts: Piet Schaap dorstlesser. Verkoper T. de Vries uit filiaal Driebergen slaagde voor het di ploma wijn en gedestilleerd. Terzelfder tijd slaagde verkoper J. G. Klaasse uit filiaal Wormer- veer voor het examen 3-jarige Handelsavondschool. Mooie successen! Proficiat Mej. J. M. K Frech, enige vrouwe lijke filiaalhouder in de Frederik Hendrikstraat te Amsterdam, behaalde het tabaksdiploma. De heer Verbeek heeft gedurende 10 jaar achtereenvolgens in 3 rayons de leiding gehad en bij ons veel ervaring opgedaan. Wij wensen hem veel succes in zijn nieuwe werkkring en hopen nader van hem te vernemen hoe zijn er varingen in deze nieuwe omga ving zullen zijn, waarover wij U dan in de Flitsen zullen Korichten. Diep verscholen onder de fabrieken in Zaandam, bevindt zich de wijn kelder. Een grote, koele ruimte, sterk ruikend naar de bruine logge fusten, die hier bij tientallen liggen opgeslagen. Dit is het domein van de oudste en eerbiedwaardigste aller dranken: de wijn, met liefde ge koesterd en bewaakt door de heer F. Konings, die prat gaat op een 40-jarige ervaring, clief van wijnkelder en limonadefabriek. Pietje Draaijer: uit het hart van de Jordaan. Om U enigszins een beeld te ge ven van de weg die de wijn most afleggen en de bewerkingen die zij moet ondergaan voordat het edele nat, gevangen in flessen, de kelder verlaat, wendden we ons tot de heer Konings kon het beter om uit zijn mond de pro cedure van begin tot einde te ver nemen. „De wijn," zo vertelt hij, „impor teren we uit Portugal, Spanje, Ita lië, Frankrijk en Griekenland. Hj wordt in fusten aangevoerd en hier in de kelder opgeslagen. De wijn wordt gebotteld, gekurkt, ge- etiketteerd en tenslotte naar de filialen verzonden. Maar voor het zover is gaat er nog wel iets aan vooraf: Als een fust binnengeko men is, wordt ze eerst gecontro leerd en dan op een houten stelling gebracht en ze blijft daar een paar maanden liggen om de inhoud to* rust te laten komen en de wijn de keldertemperatuur te laten aan nemen. 10-15° C." Blassig Kent U de term „blassig", lezer? Dit wil volgens onze expert zsg- gen, dat er een soort mist in de wijn hangt. Om te voorkomen dat U, filosoferend over het leven, peinzend starend in Uw glas, daar in een nevel zou ontdekken, krijgt de wijn nog een aparte bereiding. Klaring noemen ze dat. Zo terloops en met een licht ont zag laten we onze ogen gaan door de diepe ruimte. Langs de muren volle flessen, 50.000 in getal. 200 fusten, gevuld met het kostelijke druivesap liggen massief en on tilbaar op de stellingen. Hoe zul len ze toch versjouwd worden De doodschrik die ons plotseling om het hart slaat doet ons slechts aan lijfsbehoud en niet meer aan d' vraagje denken. De heer Konings beukt n.l. verwoed met lange arm zwaaien een fust met een houten hamer. „De stop moet los," ver klaart hij. Het harde geweld heeft resultaat. Met een hevel doet hij wat wijn uit het vat in een glas en houdt het keurend tegen het licht van een kaars. „Een van ds weinige dingen die de techniek niet heeft kunnen verdringen," zegt hij met een zekere voldoening. De productie gaat met sprongen om hoog en bedraagt op het ogenblik een veelvoud van die van enige ja ren geleden. De reden? In ieder geval is een groot gedeelte van deze verheugende stijging te dan ken aan de aandacht die de op leidingsschool aan de wijnen be steedt. De instructie die zij regel matig aan de cursisten geeft is geen vergeefse moeite! Misschien doet het feit dat de mensen in steeds toenemende mate het bui tenland bezoeken, en daar pas goed met de wijn als volksdrank kennismaken, ook een duit in het zakje. 1 600 flessen Terwijl we praten met de heer Ko nings zijn Willem Rebel (18) en Piet Schipper (22) bezig met het vullen van de flessen. Ze hebben Als U op 18 juli om 5 uur 's mid dags even de tijd hebt, dan luistert U natuurlijk naar d? zender Hilversum II. Onlangs werd door de N.C.R.V. op onze Opleidingsschool te Zaandam een klankbeeld over het kruideniersbedrijf opge nomen, dat op die datum zal worden uitgezonden. Onze verslaggever was vanzelf sprekend ook hierbij aanwezig en maakte deze futo, waar op U de heer Pilger een speech ziet houden, waarin hij nog eens duidelijk uiteenzet dat „Boffie Koffie toch voor deliger is". De heer F. Konings keurend oog. de rode Port onderhanden. Willem volledig zijn geweest. Aan de wijn werkt ca. 10 maanden in de wijn- zit meer vast. Maar of U nu een kelder en Piet 7 jaar. Ze vullen fles Port in de hand neemt of Sa- zo'n 1600 flessen per dag en doen mos of Madeii-a, de wijn is recht er de kurken op; om de beurt vul- streeks geïmporteerd uit het land len en kurken, het gaat gesmeerd, van herkomst en gebotteld, Ze werken met plezier en naar ze verzekeren zetten ze hun ogen en oren wijd open om zo veel moge lijk van het vak op te steken. Piet Schaap (42) houdt het re cord wat diensttijd aangaat: 27 jaar bij A.H. en wel niet altijd in de wijnkelder werkzaam, maar toch als voorman van de limona- defabi'iek een „doi-stlesser van de eerste rang". Ja, U leest 't kurkt, gecapsuleerd, geëtiketteerd en geëxpedieerd door de handen van de 4 wei-kers in de kelder. Fietje Draayer (18) zit al 2 J/2 jaar in de wijn. De flessen die in de filialen liggen, (ze liggen toch! staan is slecht voor de wijn!) zijn alle door haar van een etiket voor zien. Bovendien klaargemaakt voor de expeditie en in de admi nistratie verwerkt. Zij komt uit 13.000 flessen per dag en maar Amsterdam, uit het hart van de net genoeg om alle dorstige kelen Jordaan. Ze kan zingen als „Zwar te laven. te Riek" en het liefst liedjes van We beseffen heel goed dat we niet Johnny Jordaan. In het onlangs verschenen fleurige jaarverslag over de gang van zaken in 1956 in het concern Albert Heijn N.V. komt duidelijk naar voren dat er alle reden is tot tevredenheid. Zowel het kruideniersbedrijf als de dochterondernemingen Formosa en Stei'ovita geven gunstige be drijfsresultaten te zien. Door de uiterst ongunstige weersomstan digheden bleven de resultaten van het VAMI-ijsbedrijf beneden de verwachting. Om ons tot de le vensmiddelen te beperken: het aantal filialen bedraagt 361, waar van 49 zelfbedieningszaken en 4 supermarts. Het modernste filiaal is thans de in november 1956 ge- De meesten Uwer kennen de heer B. H. Hattink, die in zijn functie va:i etaleur in de winkels werkt. De wijze, waarop de heer Hattink etaleert, zijn specialiteit in de silk screen-methode en zijn ori ginele ideeën zijn voor ons aanlei ding geweest hem met een speciale taak te belasten. Voor het gr-oot- ste deel bestaat deze taak int het bezoeken van alle etaleurs in hun respect, rayons om met een ieder van hen samen te werken, waar door meer unifoi-miteit in de uit voering van de etalage-objecten zal worden verkregen. Ook zal hij bespreken welke wijze van werken wordt gevolgd. Nieuwe etalage ideeën kunnen dan tevens wórden- getest en ingevoei'd. Wij vertrouwen, dat het gevolg hiervan zal zijn een groeiende sa menwerking tussen de etaleurs er- een onderlinge uitwisseling van ideeën, opdat door nog betere etalages meer klanten worden ge trokken en dus méér vei'koop wordt bereikt. J. LEGERSTEE Fil. 246 Verk. G. Beneker 253 G. W. K. Tinkhof 230 E. Rijnsburger 506 C. P. de Jager 14 A. A. Meester 235 C. v. d. Beek 148 J. Stubbe 516 F. J. H. Vissers 147 J. W. J. M. Augustus 701 J. M. J. Folst 87 P. v. d. Poel 15 Chef R. H. Boersma 352 Vei-k. R. Lok 538 G. J. A. van Dxiel 249 J. H. Nas 49 A. Draaijer 546 B. Heijstelc 77 G. H. Willemsen 51 Mej. J. de Keijzer 176 Verk. G. J. de Lange 95 J. C. Voskamp 283 Mej. C. Koeleman 132 Verk. W. Slicht 143 G. van Lente 182 T. J. Kroon 138 K. Sijtsma 8 H. van Vuuren 326 C. van Mourik 48 H. v. d. Boomen 48 L. P. G. Heerkens 213 G. J. v. d. Lugt Mil. dienst Verk. B. Muurlink Mil. dienst Verk. P. v. d. Waals Onze hartelijke gelukwensen! De heer J. W. de Vries. plu. lid van de Raad van Bestuur, heeft evenals vorige jaren, in het ontspanningsge bouw een commentaar gegeven op deze verzameling van cijfers. In en kele woorden wist hij goed de cijfers tot „leven" te brengen en tot onze verbeelding te doen spreken. opende Supermart in Haarlem. Er- wordt naar gestreefd het winkel bedrijf in zo hoog mogelijk tempo te moderniseren. Een belemmering vormt het feit dat niet alle voor genomen verbouwingen volgens plan kunnen plaats vinden. Daar om begrijpelijke redenen de wo ningbouw bij de overheid in vele gevallen de voorrang heeft, laten de vereiste bouwvergunningen nogal eens op zich wachten. De fabrieken in Zaandam onder gingen een flinke uitbreiding door het ingebruiknemen van een nieuw gedeelte. In totaal beschikken we nu over een fabrieksoppei-vlakte van ruim 40.000 m2. Ons spaar systeem, waardoor de klant de be kende winstdelende obligaties kan vei'krijgen geniet een grote popu lariteit. Het blijkt dat de meeste klanten de obligatie niet verko pen maar als een veilige geldbe legging in bezit houden. De rente die thans wordt gegeven is 7 In het jaarverslag komt ook de gebruikelijke balans voor. Onze rayonleider de heer H. J. Verbeek vertrekt in juli a.s. met zijn gezin naar Zuid-Afrika, waar hij verkoopleider wordt in een le- vensmiddelenbedrijf met 17 filia len.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 1