Texel - paradijs voor vakantiegangers Albert Heijn op Texel Verkauferin werd verkoopster AH-FLITSEN [mfglJZEHBl In de jaren na de oorlog- heeft Nederland, en tot op zekere hoogte ook het buitenland, een nieuw vacantie-gebied ontdekt. Wij bedoelen de Waddeneilanden: Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland en Schier monnikoog. Ook in de jaren voor de oorlog waren er reeds velen, die naar de eilanden trokken, doch de grote trek is eerst in de laatste tien jaren ontstaan. zee aanschouwen, een wonderlijk mooie aanblik. Het is dan alsof het water, door het omslaan van de golven verbruist, geheel gefos- [foriseerd wordt. Nergens zagen wij dit zo helder en zo fascinerend als juist aan het strand van Texel. De Slufter rote, uitge- i verbinding met de zee, doch ver in de duinen Wilt U meer weten? De vereniging voor Vreemde lingenverkeer, Parkstraat 2, Den Burg, Tel. 157, zal U gaarne alle gewenste inlichtingen verschaf fen. Wij zullen ons nu beperken tot Texel, ofschoon wij weten, dat veel van wat daarover gezegd kan wor den. in even grote mate voor de andere eilanden geldt. Strand en duinen Op de lagere school hebben wij geleerd, dat Texel het eiland is j van schapen en vogels. Met alle gen van (je mooiste natuurge- respect overigens voor onze ge- bieden van bet eüand is ongetwij- achte opvoeders, kunnen w, be- I de slist niet geloven, dat al die dui- zenden de tocht van Den Helder strekte vlakte, in op^en verbinding naar Oudeschild op Texel maken, "-J" J om naar deze dieren te gaan kij ken. Neen, naar onze mening vormen de duinen met het brede strand de grote trekpleisters. Aan die kant van het eiland vindt U dan ook de meeste hotels en pensions, bungalow-kampen en kampeer plaatsen. Maar die duinen zijn dan ook de moeite waard. De rij is over het gehele eiland zeer breed en wat voor ons Nedei'landers vooral zo frappant is, de bordjes „Verboden Toegang" zrjn er nau welijks te vinden! U kunt daar dan ook wanneer U tenminste niet tegen de moeite opziet heerlijke wandelingen maken, terwijl kinderen er kunnen ravotten, zoveel ze maar willen. Wel willen wij U verklappen, dat sommige duingedeelten met door nige struiken begroeid zijn. Als U die tegen komt, kunt U maar beter omlopen. Wij zeggen U dit, uit eigen ervaring wijs geworden. Het brede strand dat langs de ge hele westkant loopt, is beslist een van de mooiste, zo niet het mooi ste van ons land. Ook dit is ge heel vrij, niets is afgesloten of ge reserveerd. „Lichten"' van de zee Wanneer U toch op Texel bent, moet U ook beslist 's avonds eens naar het strand gaan. Op een hel dere avond kunt U dan genieten van een zeldzaam mooie zonson dergang, gevolgd door de snel vallende duisternis. En als U dan geluk hebt, kunt U misschien het „lichten" van de Ons land kent vele klassieke 1 vakantiecentra, die ieder jaar op nieuw duizenden vakantiegangers trekken. U kent deze centra: De Veluwe, de Hollandse en Friese meren, Zuid-Limburg en nog vele andere. Al deze streken hebben voor toeristen ieder hun eigen I bekoorlijkheden, die de grote trek verklaren. dat U rijdend over het betonnen fietspad langs de voet van de dui nen plotseling moet remmen, om dat een van hen het nodig oor deelt juist daar van de vermoeie nissen uit te rusten. Dit kan U ook 's avonds gebeuren! Voor de vogels zijn enkele mooie broedplaatsen in de duinen, zoals b.v. de Muy en de Geul, gereser veerd. Deze mogen alleen betreden worden onder geleide van een der vogelwachters, die U met liefde rondleiden en U vele bijzonderhe den kunnen tonen en vertellen. Schapenboet en wolvee te Zuid-Haffel. Garnalen vissen Van „Verkauferin" uit een Duit se Supermarkt tot verkoopster in het A.H.-f'iliaal Amsterdam, Vij- netten uigeworpen om garnalen zeistraat, vormt het verhaal van te vangen. De vangst wordt op mci- van Helden, met wie zee gekookt en gepeld, zodat U °P Instuif, in gesprek lira- er nog een maaltijd en wat voor een! bij krijgt ook. Mocht het U op het eiland te eng worden, wat wij ons overigens niet kunnen voorstellen, dan moet U zich in Oudeschild eens aan boord begeven van de TX 88, een heuse vissersboot, die dagelijks tochten maakt over de Wadden zee. Tijdens de reis worden de Zo ziet de haven van Oudeschild er uit. Rust Alles wat hier beschreven is, vormt uiteraard slechts een ge deelte van wat U op Texel vinden kunt. Wij hebben nog niet ver teld van de schorren, de robben plaat, Hors Onrust en van de ve le andere plekjes, waarover een boek volgeschreven kan worden. Slechts één punt zouden wij nog graag noemen: de rust en stilte, die op Texel heersen ondanks de duizenden bezoekers, die je alleen eigenlijk op de boot en in enkele dorpen ziet. En dat is juist, wat je in alle andere badplaatsen van ons land tevergeefs zult zoeken. „Vier dozen, chef!" Alleen voorvliegers I Ook voor degene, die in het gc- j lukkige. bezit is van een sportvlieg- tuig, staat Texel klaar. Midden in 1 de Eierlandse polder is een gezel lig en goed geoutilleerd sportvlieg- veld. De grasmat wordt steeds keurig geschoren, zodat hij met een gerust hart de landing kan 1 uitvoeren. doorgedrongen. Het gebied is drassig en vol kreekjes, terwijl er een diepe, brede stroom doox-heen loopt. Ofschoon het terrein, en de kreekjes, volstrekt zonder ge vaar zijn, geven wij U de raad er toch niet in donker doorheen te gaan, als U niet zeer goed met de situatie op de hoogte bent. Bossen Het landschap van Texel is veel zijdig. Behalve duin en strand, is er ten Zuiden van de Koog een uitgestrekt dennenbos, in het be gin van deze eeuw aangeplant. Het biedt verrassend mooie doorkijk jes en U zult daar beslist veel genoegen beleven aan een fikse wandeling of fietstocht. Midden in het bos bevindt zich het Te- xels Museum, dat een bezoek b.v. I op een minder mooie dag beslist waard is. Vogels en schapen Natuurlijk zullen wij de vogels en schapen niet vergeten, want on danks alles, Texel zou Texel niet izijn zonder de duizenden vogels en (schapen. De wolproducenten kunt U overal in de duinen en in de (weiden zien rondkuieren op zoek |naar voedsel. Het kan U echter ook overkomen, Ook op Texel is ons bedrijf sinds Den Burg het 99e filiaal geopend merend, als chef. Vanzelfspre kend is het er vooral in de zo mermaanden geweldig druk, zodat chef Pie- terse alle zeilen moet bijzetten om klaar te ko men. De va- can tie-gangers stromen de ge hele dag in en uit, terwijl de bestelauto, be stuurd door chauff. J. Hon- dema, de gehele dag in bedrijf is om alle be stellingen op tijd te kunnen afleveren. Die bestellingen worden soms al maanden tevo ren per post op gegeven. Zo ontving de chef b.v. dit jaar in januari reeds een bestelling, die inau gustus moet worden afgele verd. Tn het hoogseizoen komen de postbestellingen dagelijks bin nen. De aflevering vindt steeds I op tijd plaats. In de winkel wordt niet alleen over kruidenierswaren gesproker.. Er wordt n.l. ook veel gevraagd over pensions, fiets- en wandel tochten, enz. Die inlichtingen wor den natuurlijk vei strekt, hoe druk het ook is. ..Het hoort nu eenmaal bij je taak als vacantie-kruide- nier", meent chef Pieterse. Wan neer hij dan vertelt, dat hij vele vaste klanten heeft, die ieder jaar weer terugkomen, dan is het wel duidelijk van hoe groot belang deze houding is. Chef Pieterse, geboren in Vlissin- gen, werkt al bijna even lang in lang bekend. In 1928 werd n.l. in met de heer Dral, thans in Pur- men. Mej. van Helden 24 i j is in Duits land geboren K en zij heeft, [jgÊfcx. uitgezonderd <2 een paar va- H cantiedagen, HK\ i nooit in Ne- ge- woond. Toch is zij Neder landse van Mej. H- Mvan Helden nationaliteit. Zij heeft een oom in Am- die uit Duitsland naar Nederland overwipte en bij A. H. haar werkkring vond. sterdam en dit maakte haar plan netje om naar Nederland te „emi greren" gemakkelijk uitvoerbaar. Ze is desondanks niet over een nacht ijs gegaan. Om taai-pro blemen te vermijden ze kende alleen Duits begon ze twee jaar geleden al met regelmatig lessen in Nede: lands te volgen en je moet nu wel heel goed de oren spitsen wil je haar op een fout betrappen. In Dusseldorp, iets kleiner dan Amsterdam, was zij zoals gezegd verkoopster in een supermarkt en zij boogt op een 8-jarige ervaring. Logisch dat zij in Nederland in hetzelfde vak doorging en bijna even vanzelfsprekend dat ze bij A.H. aanklopte. „De namen van de artikelen geven wel eens moei lijkheden", zegt ze. „Wat ze in Duitsland Suppennudeln noemen, wordt hier voor vermicelli ver kocht. En zo rijn er meer van die hemelsbrede velschillen. Leuk in een ander land te zijn, je doet weer heel andere indrukken op; wat ook leuk is: de afstand Dus seldorpAmsterdam is niet zó groot en zeker geen bezwaar voor het auto'tje van mijn vader." Den Burg als het filiaal bestaat, eerst als bediende bij chef Dral en later zelf als chef. Hij heeft het op het eiland prima naar zijn zin, hetgeen waarschijnlijk ook wel komt omdat Mevrouw Pieterse, die veel in de winkel bijspringt, wel van Texel komt. Hun zoon Leo (20) verzorgt, te zamen met verk. J. Oude Weer- nink de omvangrijke wijk, terwijl de drie dames N. Verseput (18). L. van Sambael (16) en P. Bonne (16) er voor zorgen dat de klan ten in de winkel zo vlot mogelijk geholpen worden. „Met deze ploeg", aldus de chef, „slaan we ons er wel weer door heen, hoe druk het ook wordt!" Russenkerkhof Tussen Den Burg en De Koog, aan de voet van de Hoge Berg, bevindt zich het z.g. Russen kerkhof met een sober monument. Het is een herinnering aan de heroïsche, doch tragische gebeur tenis van het bataljon Russen, dat in april 1945 tegen de Duitsers in opstand kwam, daar zij zich niet naar het front wilden laten sturen. In de felle strijd, die toen ont stond vanuit Den Helder werd het eiland beschoten is het bataljon gesneuveld en met hen vele Duitsers en ruim honderd eilanders.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 4