f, 3'J" X i er e „Hij is nog niets veranderd'' Ter introductie Etaleur in het zilver Flitsen Landelijk mei 1957 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie 14e Jaargang No. 5 - Mei 1957 De heer P. Mobach wordt als eerste klant geholpen bij de ope ning van onze Z.B. in Utrecht. Handelstraat. Belangengemeenschap Albert Heijn-,,Patria'' Zoals U waarschijnlijk reeds ver nomen hebt, heelt onze N.V. be sloten een onderhandse emissie te olaatsen wegens ruil van een pakket aandelen in verband met een tot stand gekomen belangen gemeenschap met de N.V. Biscuit fabriek ..Patria" te Amsterdam. Aanleiding tot deze overeenkomst was de dringende behoefte aan uitbreiding der productiecapaci teit in onze biscuitfabriek. Dit probleem was in Zaandam niet op korte termijn op te lossen. „Patria" daarentegen was in de gelegenheid de productie op te voeren, zodat op deze wijze de belangen van beide ondernemin gen gediend zijn. Oud-Hoofdrayonleider P. Mobach 75 jaar „I-Iij is nog niets veranderd", fluisterden enige medewerkers, die het weten kunnen, ons in de oren en ze bedoelden daarmee de nog steeds kwieke heer P. Mobach, oud-hoof drayonleider (nu zeggen we districts leider), die op 15 april j.l. zijn vijf en zeventigste verjaardag vierde. groeien en zette het nieuwe jaar 1905 goed in. Een goed begin is het halve werk Ter gelegenheid van dit heuglijk feit zijn wij eens naar Utrecht ge reden om hem daar in zijn wo ning aan de Joseph Haydnlaan 19 op te zoeken. 43 jaar van zijn le ven heeft de heer Mobach aan Al- bert Heijn gegeven. Hij heeft er geen spijt van, integendeel: „Ik zou het nog best een keertje wil len overdoen", is het commentaar, dat wij uit zijn mond vernemen. Rustig een pijpje stop pend, gaat hij er eens „echt" voor zitten om ons van zijn schitterende carrière te --7^ verhalen. Het gaat j» hem vlot af Tot in de details weet hij vele gebeurtenissen uit zijn kruideniersloopbaan te herinneren. Kunstaardewerkfabriek Wijzend op allerlei potten, pullen en vazen in het huis, zegt hij vol trots: „Allemaal Mobach, mijne heren". Een beetje verrast be wonderen wij de sierlijke kunst voorwerpen. Reeds beginnen wij ons af te vragen, of wij niet de verkeerde persoon aan het inter viewen zijn, als spoedig ons de zaak helder wordt. Het was in 1895 dat de familie Mobach, die oorspronkelijk uit Bolsward komt, zich in Utrecht vestigde en een aardewerkfabriek stichtte. Ook de naam van Piet werd op de arbeidslijst geplaatst, maar niet voor lang. Hij deelde n.l. niet de kunstzinnige zin van zijn vader, maar had meer belangstelling voor minder kunstzinnige artike len, zoals: suiker', bloem, nou ja, noem maar op. Nauwelijks een jaar later was Piet dan ook op weg om kruidenier te woi'den enniet zonder succes. Zeven jaar werkte hij in 'n drietal particuliere kruidenierszaken in Utrecht, waar hij heel wat kennis had vergaard, toen zijn oog viel op een advertentie van Alber Heijn, die een eerste bediende zocht voor een te openen filiaal in Gouda. Dat was toen zaak no 12, maar ja, we leefden toen ook pas in 1903. Een jaar later moest hij uit Gouda weg, niet omdat hij niet voldaan had, maar de huishoudster', een zuster van de chef, kwam te veel in de winkel. Met een verliefd hart vertrok hij naar filiaal Jonker Fransstraat in Rotterdam. Echter niet voor lang, want een goed half jaar later werd hem de leiding van een nieuwe zaak in Breda aangeboden en dat opende de deur voor Piet's verdere toekomstplan nen, die hij reeds geruime tijd had Hij liet er dan ook geen gras over Het is, dat 1 januari altijd een vrije dag is en op deze dag de ambtenaren van de Burgelijke Stand geen „echt" verbinden, an dersenfin. Hij moest zijn ge duld en dat van mej. van Aalst, de huishoudster uit filiaal Gouda een dag op de proef stellen. De opening van de nieuwe zaak kon nu plaats vinden. De drukte was enorm en de politie kon niet verhinderen, dat de ruit van de voordeur werd ingedrukt. Nu kon de jonge chef Mobach zich nog meer als kruidenier uitleven. Vooral het „betere artikel" stond bij hem in de belangstelling. Van „Zout en Soda" zaken, zoals de heer Mobach het uitdrukte, had hij niets terug. Promotor Zeven jaar later ging de heer Mobach naar Dordrecht, waar hij weer in een nieuwe zaak stapte. Ook hier trachtte hij zoveel mo gelijk naast het gewone dagelijk se, het „betere" artikel te verko pen en vestigde ook in Zaandam hierop de aandacht. Het was niet zonder succes. Langzamei'hand kregen onze zaken een ander aan zien, en trokken we steeds meer klanten aan. Het is niet zonder Alles scheen tegen te zit ten. De vrije dagen met Pasen en het stralende weer waren zeker geen aanmoediging voor de puzzelliefhebbers om zich te verdiepen in de paas- puzzel. Dit is toch eigen lijk een tijdverdrijf voor het koude jaargetijde als men behaaglijk in een fauteuil zit weggedoken. De waardevolle prijzen, de puzzelliefde en de be langstelling voor de Flit sen hebben de kracht proef met het lokkende paasweer echter glans rijk doorstaan. Verkoper A. Schroër, Filiaal Oos terbeek, bestond het zelfs om op 20 april, Paas zaterdag, zijn puzzel kant en klaar op ons bu reau te deponeren. Jam mer dat het geen ge woonte is om een prijs toe te kennen aan de eer ste inzender. De eerste drie dagen na Pasen moet de P.T.T. wel vreemd hebben op gekeken zoveel brieven als aan A.H. Personeels zaken waren ge adresseerd. Er waren veel goede inzenders, zodat het lot over de toeken ning van de prijzen heeft moeten beslissen. Een groot aantal per soneelsleden, onder wie chefs, verkoopsters en verkopers, etaleurs en vervangers beproefden hun vakkennis en geheu gen met het invullen van de woorden. Enkele woorden bezorg-1 den nogal eens hoofdbre kens. We noemen Frank furter Knak en polyaety- leen die voor sommigen een onoverkomelijk strui kelblok bleken. Overigens bleek het met de aan de tand gevoelde feeling voor het goede woord op de juiste plaats verheugend te zijn ge steld. Plet is niet voor gekomen dat er woorden waren ingevuld die be slist niet op hun plaats waren; de inzender dong echter niet mee naar de prijzen, daar we één stan daardoplossing hadden die was samengesteld I aan de hand van de wa renkennis-artikeltjes de beide voorgaande nummers, zoals we ook bij het aankondigen van de puzzel hadden gesteld. De winst van de puzzel is drievoudig: Drie deel nemers hebben een prijs in de wacht gesleept, U hebt er allemaal plezier aan gehad en het succes geeft aan de redactie alle reden nogmaals iets dergelijks op touw te zetten. Verkoper B. Wijnbergen, filiaal Kerkstraat in Brunsum won de eerste prijs, chef A. Svvart, fi liaal P. Breughelstraat, Utrecht werd tweede en de derde prijs was voor Ria Drost, filiaal Drie bergen. De rayonleiders belasten zich met de uit reiking der prijzen. De oplossing van de prijs vraag staat op pag 3 af gedrukt. Boven ziet U de drie winnaars. In het mid den troont de eerste, links de tweede en rechts de der de prijswinnaar. heel Nederland. Zondags was hij altijd thuis! Een opsomming van het aantal fi lialen, die de heer Mobach open de, zullen wij U besparen. Het zou een te lange lijst van namen worden. Hoofd-Rayon leider Nog later, toen de heer J. Ruijs (nu rayonleider in Limburg) deze taak overnam, werd hij aange steld als controleur (rayonleider) in Utrecht en 't Gooi. Helaas maakte mevrouw Mobach niet meer mee, dat haar man tot hoofdcontroleur werd benoemd. In 1933 werd zij van haar man weg genomen. Zeven jaar nam één van de twee dochters de huishouding waar. In de meidagen van 40 her trouwde de heer Mobach. Weer was het een Friezin, hoewel enigs zins verfranst. 15 jaar lang is mevrouw B. Mobach-de Boer n.l. in de Franse huishouding in Nice werkzaam geweest. Gepensioneerd Reeds 12 jaar geniet de heer Mo bach van zijn pensioen. Nu is hij alle dagen bij zijn vrouw en wach ten hem geen dringender zaken dan de dagelijkse boodschappen bij de kruidenier. Bij de opening van ons filiaal in de Handelstraat ging zijn hart weer open. Hij was de eerste klant! De twee dochters zijn getrouwd. De oudste woont in Utrecht en komt natuurlijk nog wel eens aanwippen. De jongste kan zich Uit niet veroorloven, want die woont met haar man en drie kin deren in Addis Abeba. Dit jaar komen ze echter met verlof naar Holland. De enige zoon werkt op kantoor bij de N.V. Hope te Rot terdam. Het drukke leven heeft nu voor de heer Mobach afgedaan. Het viel in het begin niet mee, maar nu is hij er aan gewend. Hij heeft nu de tuin en zijn parkieten die hij verzorgt en daarnaast leest hij nog graag eens een echt Friese roman. Daar de heer Engel benoemd is tot algemeen personeelchef van het concern, is het mij een genoegen als zijn opvolger bij U te introduceren de heer F. Brandsma, die voortaan samen met de heer Koerse, ge assisteerd door de heren Noort- man en Kloos, de personeels zaken van de filialen zal behar tigen. De heer Brandsma woont in Zaandam, waar hy tevoren onder-directeur was in een kleiner bedrijf. Hij is 41 jaar. Ik vertrouw dat IJ allen op prettige wyze met de heer Brandsma zult samenwerken. J. LEGERSTEE. reden dat wij de heer Mobach hier van één van de promotors kunnen noemen. De eerste wereldoorlog De eerste wereldoorlog riep een j halt toe aan de uitbreiding van ons filialenaantal. Na 1918 ging men echter onverstoorbaar door. Tientallen zaken stonden op het program en het was in 1923 dat de heer Mobach speciaal met het openen hiervan belast werd. Hij verhuisde naar het centraal gele gen Utrecht en bereisde per trein Op 2 mei 1957 was onze etaleur de heer v. d. Brink 25 jaar werkzaam in ons bedrijf. De jubilaris werd bij hem thuis te Tilburg gehuldigd door de heren D. A. ter Wee en Th. Daalhuyzen en de heer L. A. Schneider. De heer Ter Wee overhandigde de jubilaris hel gouden kruis van verdienste. Ook mevrouw v. d. Brink werd in de huldiging betrokken. Zij ontving een fraai byouleriedoosje, waarmee ze kennelijk erg in haar nopjes was. Van de heer Daalhuyzen ontving de jubilaris het diploma van Nijverheid en Handel. Daarna ontving de familie nog een prachtig radiotoestel, dat aller bewondering zeker waard was.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 1