AH TUTSI Rayor Seider De Roode mM Marten Bosma regisseertON A in stukken-van-de-zee solliciteerde bij zijn eigen baas AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 14 e jaargang No. 4 Landelijke editie April 1957 Verantwoordelijk eindredacteur H. K. Engel, Hoofd Personeelszaken Redactie: J. W. Noortman Personeelszaken L. J. A. S. Kloos Personeelszaken J. J. M. v. d. Meer Verkoop M. J. H. Grooten Planning J. Lieffering In- en externe betrekkingen K. Romp Opleiding Aan dit nununer werkten mede: C. v. d. Vliet Na de schoonmaak J. C. Hali ZZZZZZZ\\Z'Z.Foto's W. v. Maltha Tekeningen Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. „Er moet nog wel eens gescholden worden ook", zegt eerste bediende Marten Bosma (36) uit de Stevinstraat te Scheveningen. Daarmee doelt hij niet op een tierende scheldpartij in zyn filiaal, maar op zijn „regie-aanwijzingen" voor de Scheveningse amateurtoneelvereniging ONA (Ontspanning Na Arbeid). „Je moet er boven op zitten en het ze soms wel tien keer over laten doen om de beste prestatie te krijgen. Maar we spelen dan ook voor volle zalen". Die volle zalen, dat zijn Scheve ningse zalen en met het oog daar op zoekt ONA naar stukken-van- de-zee, want daar smullen de Scheveningers van. Bovendien gaat een kluchtig geval er altijd in als koek, terwijl een tikkeltje dramatiek erbij evenmin te ver smaden is. Bosma en zijn makkers zijn van alle markten thuis; één van de drie voorstellingen per jaar is een cabaret-voorstelling. Bovendien is ONA onlangs verrijkt met een band, die in de pauze zoveel luis teraars tot zich trekt, dat de con sumpties erbij inschieten. Begon op 14-jarige leeftijd ONA is een toneelvereniging die voortgekomen is uit een toneel clubje AH'ers uit Den Haag en omstreken, die nu al weer 'n paar jaar geleden ten behoeve van een gezellige avond een toneelstuk in studeerden. En Bosma kan in ONA zijn liefhebberij uitleven, waarmee hij als 14-jarige jongen in Haulerwijk (Friesland) al is begonnen. In Friesland waren het reciteer- clubs, waar memorisaties en im provisaties elkaar afwisselden in ernst en luim. En overdag was het de groenten- en kruideniers winkel van de familie, die Bosma opeiste. De oorlog deed hem naar ander werk uitzien, dat hij vond bij de Veenhuizer gestichtspolitie. Na de oorlog trok hij naar Den Haag om daar op de gevangenen te passen, hetgeen hem helemaal niet beviel. Een baan bij Albert Heijn werd dan ook met beide handen aangegrepen. Al jaren bij AH In verschillende Haagse filialen heeft Bosma reeds gewerkt in de loop der jaren, maar in de Ste vinstraat is hij nu al weer vier jaar. En al woont het echtpaar Bosma met z'n twee zoons (10 en 6) in Spoorwijk, hij voelt de Sche- Wie in deze dagen een bezoek brengt aan onze moderne, gezellige supermart, zal daar waarschijnlijk ook de heer De Roode ontmoeten, de rayonleider van Haarlem en omgeving. In verband met de vele problemen, waarvoor men in de supermaxt gesteld werd, is zijn rayon tijdelijk beperkt tot de stad Haarlem en Aerdenhout, terwijl de „om geving" tijdelijk is toevertrouwd aan de heer De Haas. Kapitein op zo'n grote boot! Het Havens en schepen De heer De Roode kan stellig niet zeggen, dat het kruidend ersvak de droom van zijn jeugd is ge weest en wanneer wij U vertellen, dat hij opgroeide in het haven gebied van Rotterdam, zal dit ook wel duidelijk zijn. U moet bij ge legenheid de jongens, die daar langs de Maas en Nieuwe Water weg zwerven, maar eens vragen, wat zij willen worden. Duizend tegen één dat zij U, wij zend op de schepen, zullen zeggen: De feestvreugde over het winnen van de O.P.W. is in Almelo nogmaals opgelaaid. Chef L. Steffens ver gastte zijn medewerkers en mede werksters op een gezellig avondje om in intieme kring wat na te kaarten over de gestreden strijd. Natuurlijk bleven ze niet op een droogje zitten praten maakt dorstig en tong en gehemelte stonden in het middel punt van de belangstelling. Daar kwam nog bij, dat le verkoper H. G. R o h o f zojuist het bericht had gekregen, dat hij tot chef was aangesteld, wal de stemming nog ten goede kwam. „Want als er wat te feesten is, zijn wij er in Twente als de kippen bij!", schrijven ze. Honderd meisjes op hol Marten Bosma rechtsis niet alleen ONA's regisseur, maar niet zelden vervult hij ook de hoofdrol. Hier speelt hij als baardige grijsaard in „Honderd meisjes op hol". De andere acteurs op deze foto zijn v.l.n.r.) Martin Hummeling, Cor Groen, Piet Neleman en Jan Polderman. [Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ veningse mentaliteit voldoende aan om in Padro, Scheveningen's feestzaal bij uitstek, telkens weer met een stuk te komen, dat het zeemanshart goed doet. is dus niet te verwonderen, dat ook het hart van de jonge De Roode daarnaar uit ging. Na het eindexamen handelsschool kwam hij terecht 'op het kantoor van een grote scheepvaartmaatschappij Naast het werk op kantoor moest hij bij tijd en wijle ook naar de binnengekomen schepen. Eigenlijk beviel alleen dit laatste hem. Dan kon hij varen met de Spido-boot- jes. Overigens vond hij het daar maar matig, maar ja, wat moest je anders beginnen omstreeks 1930? Op de bakfiets De Roode wist het niet, totdat hij op een goede dag een schoolkame raad tegen kwam, die op een bak fiets door de stad reed en kruide nierswaren bezorgde. Toen De Roode vroeg, of dat leuk werk was, kreeg hij ten antwoord: „Moet je maar eens een dag mee gaan, jö, dan kun je het zelf zien". Veel zag hij er eigenlijk niet in, maar hij waagde er een vrije dag aan. Tot zijn eigen verrassing .kwam hij toen tot de ontdekking, dat zulk werk nu juist iets voor hem wasde gehele dag in be weging met enorm veel mensen omgaan en verkopen! Vooral dat laatste trok hem sterk aan. Hij aarzelde geen moment meer en ondanks de aanvankelijke tegenstand van zijn ouders („Heb ben wij je daarvoor laten leren!) solliciteerde hij bij Simon de Wit en werd prompt aangenomen. Van deze verandering van werk kring heeft hij nooit spijt gehad. Zoals iedereen in de winkel moest hij alle voorkomende werkzaam heden verrichten, maar de eerste tijd lag voor hem het zwaarte punt toch wel op het bakfiets- werk. Dit was bepaald geen sinecure, want ritjes vanuit Rotterdam naar Spijkenisse, Bolnes enz. waren aan de orde van de dag. Desondanks heeft de heer De Roode aan die tijd de beste herinneringen be waard. Je was op het platteland een graag geziene gast en je kon gemakkelijk het vertrouwen van de huisvrouw winnen. Speciale opleiding Vanzelfsprekend was het niet zijn bedoeling op de bakfiets te blij ven. Toen hij dan ook in een ad vertentie las, dat „een groot le- vensmiddelenbedrijf" jongelui zocht, die opgeleid wilden worden voor leidende functies, ging er een keurige sollicitatiebrief naar het bureau van de krant. Enige weken later kreeg hij ant woord en hij schrok toch wel even, toen hij las, dat hij gesolliciteerd had bij Simon de Wit, zijn eigen baas! Toch had zijn brief wel enig resultaatvan Rotterdam werd hij overgeplaatst naar de Zuidhol landse eilanden en iedere week moest hij één dag voor speciale scholing naar Zaandam. Personeels-assistent Tot zijn 21e jaar bleef dat door- Onderstaande foto werd ons toegestuurd door de heer H. Kwerre- veld, chef van ons filiaal Den Haag Rijswijkseweg, dat op 21 maart j.l. werd heropend. Vier en een halve week moesten de heer Kwerreveld en zijn klanten met een noodruimte genoegen nemen, in afwachting van de voltooiing van de herbouw van zijn filiaal. Op de foto ziet u een gedeelte van hel fraaie interieur. De heer H. de Roode. gaan, doch toen werd hij gepro moveerd tot assistent op de per soneelsafdeling. In het bijzonder werd hij belast met het bezoeken van de filialen. Dit werk beviel hem absoluut niet. Het was teveel administra tief en zijn enige liefde was eigen lijk de verkoop. Zijn chef, die dit wel wist, stond er dan ook hele maal niet van te kijken, toen hij na een half jaar van zijn assistent te horen kreeg: „Stuur mij maar weer naar een filiaal, dat bevalt me heel wat beter." Jongste chef Hij kreeg zijn zin en werd voor de zomermaanden in Den Haag geplaatst, waar hij enthousiast mee hielp de z.g. zomerwedstrijd (een soort O.P.W.) met als hoofd prijs een zesdaagse reis langs de Rijn, te winnen. Kort na de reis het was in middels 1936 werd hij aange steld als chef van een nieuw fi liaal in Amsterdam. 23 jaar oud, was hij de jongste chef van het bedrijf. Met enthousiasme heeft hij daar gewerkt tot 1948. Hema In dat jaar ging hij over naar de HEMA, waar hij aanvankelijk werkzaam was als chef van aller lei afdelingen in het filiaal te Haarlem. Daarna werd hij belast met een controlerende taak. Hij bezocht in die tijd vele filialen en verkreeg aldus een grote ervaring in de warenhuis-verkoop. In 1951 volgde zijn aanstelling tot bedrijfsleider van het warenhuis te Zaandam. Hier kon hij zich weer ten volle aan zijn grote hobby verkoop! wijden. In deze periode kwam hij evenwel ook in contact met Albert Heijn, met tenslotte als resultaat, dat hij in 1953 weer in de kruideniers branche terecht kwam. Rayonleider Na een opleiding in het bedrijf werd hem de zorg toevertrouwd van een groot rayon, dat behalve het huidige ook nog Leiden en de Bollenstreek omvatte. Dit laatste gedeelte is later door de heer A. de Jong overgenomen. En zo heeft de heer De Roode dan nu 17 bedieningszaken, 4 zelf bedieningszaken en 1 supermart onder zijn beheer. Zoals reeds ge zegd, eist de supermart thans nog veel van zijn tijd, hetgeen even wel niet betekent, dat de andere filialen vergeten worden. Hoewel het werk beslist zijn eer ste liefde is merkwaardiger wijs wordt dit door Mevrouw De Roode lachend beaamd! gunt hij zich toch de tijd af en toe een goede detective te lezen. In zijn kast staan ongeveer 200 pocket- books en niet één er van is on gelezen. Verder gaat hij op mooie dagen graag in alle vroegte vissen, niet zozeer om iets te vangen, maar vooral om te genieten van de mooie, stille natuur. Drie zoons Niet alleen vader is een enthou siast verkoper, ook de oudste zoon Eric (19) kon het op kantoor niet uithouden en werkt nu in het AH- filiaal te Badhoevedorp. Ernst (12) is op de handelsschool. Wat hij worden zal, is nog niet te voorspellen, maar voorlopig schijnt hij het meer op de jeugd dromen van zijn vader schepen! te houden. Hans (9) is nog op de lagere school en maakt zich over zijn toekomst nog geen zorgen. Hij vindt alles nog prachtig, wat stoei en flink lijkt.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 2