v wa lit e/r ■nmnBUi Nieuwe behuizing voor teken kamer en kantoor bouwafdeling De heer G. Heijn installeerde Ondernemingsraad in aanwezigheid van vrijwel gehele personeel Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 14e Jaargang No. 3 - Maart 1957 Flllsen Fabr/Zaan maart 1957 Op woensdagmiddag 20 februari is de AHOR geïnstalleerd, de ondernemingsraad van Albert Heijn N.V. Die installatie geschiedde in aanwezigheid van vrijwel het hele personeel in het OG van AH. Twee sprekers voerden bij die gelegenheid het woord: eerst de heer G. Heijn, lid van de raad van bestuur en voorzitter van de OR. Zijn rede werd namens de leden van de raad beantwoord door de heer Van Petten. Beide toespraken drukken we hieronder nog eens af, meer ten behoeve van de huisgenoten dan voor de AH'ers zelf, want die waren er tenslotte voor het merendeel zélf bij. De heer Heijn begon als volgt: In de tweede plaats geeft de lei ding U haar vertrouwen. De leden van de ondernemingsraad zijn dus leden van een college van overleg van vertrouwelijke aard. Wij bezitten thans in ons land vele sociale zekerheden, zelfs zovele, dat geen enkel land in de wereld die als totaliteit kan evenaren. Natuurlijk zal ieder weldenkend mens de meeste van de sociale maatregelen toejuichen, hoewel er naar mijn inzicht voor gezorgd moet worden, het verantwoorde lijkheidsbesef van de mens levend te houden. Deze sociale zekerheden brengen voor ons land grote lasten mee, en willen wij die blijven dragen, dan zullen wij hard moeten wer ken en meer produceren. Dit hard werken betekent niet langer wer ken zodat het zweet van je voor hoofd afdruipt, maar wel doorwer ken en nog meer met overleg en verstand werken. Wij hebben in fabriek en kantoor al heel veel gemechaniseerd en hierdoor een grotere productie be haald. Als nu door nog doeltref fender arbeid door de mensen nog meer geproduceerd woi'dt, zijn wij in staat het artikel tegen nog la gere prijs te verkopen en kan de huisvrouw in de komende tijd van bestedingsbeperking hetzelfde ko pen voor minder geld. Voeren wij in Nederland deze pro ductie verder op, dan kan er uiter aard meer uitbetaald worden. Im mers, ieder hoger loon moet eerst verdiend worden. Wij hebben 2 jaar geleden, toen ieder dacht, dat wij in een tijd van welvaart leefden, een bescheiden belastingverlaging gehad. Wij kre gen loonsverhogingen van onge veer 12 Vakantietoeslag. Een welvaartsuitkering. Algemene ou derdomsvoorziening. Vakantiever- lenging. Plotseling moeten wij horen dat de besteding te groot was. De geleerde economen beweren dan wel dat zij de conjunctuur in handen hebben, doch naar mijn mening kunnen ze alleen de pie ken enigszins afzwakken en de grote op- en neergaande lijnen hebben zij niet in de hand. Wij kunnen ons dan ook gelukkig prij- I De heer G. Heijn tijdens het uit- I spreken van zijn installatierede. Gekozen leden van de Onderne mingsraad, Dames en Heiden, Ik heet U allen welkom en hoop dat als straks de leden van de Ondernemingsraad geïnstalleerd zullen zijn, U altijd met voldoe ning zult terug zien op de 20e fe bruari 1957. De dag waarop Uw vertegenwoordigers deze vertrou wensfunctie hebben aanvaard. Wat is nu die Ondernemingsraad Voor goed begrip diene dat de On dernemingsraad iets anders is dan de oude fabriekskernen, fabrieks- commissie, respectievelijk kan toorcommissie; deze waren een personeelsvertegenwoordiging, die bij het personeel opkomende vra gen, welke niet rechtstreeks tot het domein van de chef behoorden, met de Directie besprak. In de ondernemingsraad zitten de ondernemer en de personeelsver tegenwoordiging. Hun opdracht luidt in overleg problemen te be spreken, die het welzijn van de onderneming raken. Dit is dus het welzijn van ons allen, zoals wij hier aanwezig zijn. Aan de gekozen leden van de on dernemingsraad zou ik het vol gende nog speciaal willen zeggen. Hun opdracht is er een van ver trouwen, en wel naar twee zijden: Allereerst blijkt U het vertrouwen te bezitten van ons personeel. Im mers, het heeft U gekozen. De nieuwe tekenkamer kenmerkt zich door licht en rust, zodat ge concentreerde aandacht een maxi maal resultaat oplevert. zen in een bedrijf te werken dat in dagelijkse levensbehoeften voor ziet en daardoor betrekkelijk on gevoelig is voor die conjunctuur schommelingen. De betekenis van de arbeid gaat verder dan alleen de kost verdie nen. Arbeid oefent op het lichaam van de mens en op zijn geest een heilzame invloed uit en het is een noodzakelijke voorwaarde voor de instandhouding en de groei van zijn gehele persoonlijkheid. Het is dus meer dan enkel de productie factor. Het is een levensnoodzake lijkheid en een levensvervulling. En wat kan de mens alléén doen? Alléén kan men niet veel, doch met een onderlinge samenwerking kan er zeker veel tot stand wor den gebracht. Het is daarom zo hoogst belangrijk dat de sfeer in de fabriek en op het kantoor en in de filialen goed is. En met die sfeer bedoel ik: Prettige omgang, Goede samenwerking, Rechtvaardigheid, Naastenliefde, Eerlijkheid, Welwillendheid, Hulpvaardigheid, Plichtsbetrachting. En als U allen bezield bent van deze geest, dan zal de Onderne mingsraad van Albert Heijn een bijdrage leveren tot de groei en bloei van de onderneming en tot geluk van U allen. En hiermede, Dames en Heren, verklaar ik de Ondernemingsraad geïnstalleerd, zo besloot de heer Heijn zijn toespraak. De Ondernemingsraadleden op de eerst rij vormden een aandachtig gehoor. Namens de gekozen leden der O.R. voerde de heer Van Petten j het woord. Namens de zo juist geïnstalleerde leden van daarna de heer Van Petten het woord. Het antwoord Volgens de dagbladen heeft een enquête uitgewezen dat de Onder nemingsraad bij de werknemers niet leeft. Punt. Uitroepteken. U zult dit misschien een vreemd be gin van mijn betoog vinden, nu wij hier zo pas zijn geïnstalleerd. Toch wilde ik dit krantenbericht als uitgangspunt nemen. Want toen men mij vroeg zitting te wil len nemen in die O.R. hebben ik, en velen met mij, aanvankelijk ge zegd:Nee, liever niet>k zie daar niet zoveel in. Wellicht heeft ook de Directie gezegd: „Wat motten we daarmee?" Toch was dit na enig nadenken niet alleen een negatieve maar ook een foutieve stelling. Niemand zegt boven de wieg van een pasgeboren baby: „Dat wordt een mislukke ling". Wanneer de heer A. Heijn bij de opening van de kleine winkel in Oostzaan gezegd zou hebben „Over enkele tientallen jaren heb ik duizenden mensen in dienst", <le O.R. Over verbouwing en nieuwe machines Nog steeds wordt ernaar gestreefd onze huisvesting te verbeteren en het bedrijf van de nieuwste snufjes op machine-gebied te doen profi teren. In dit nummer wordt daar weer verslag van gedaan. zou iedereen gelachen hebben om een mop die allang geen mop meer is maar nuchtere werkelijkheid. Zeker, wanneer de werknemer meent dat de problemen van het bedrijf niet óók zijn problemen zijn of meent dat hij te dom is om ook eens een goed advies op tafel te gooien, wanneer de werkgever zijn personeel zou zien als mensen, die niet verder kunnen tellen dan de inhoud van hun loonzakje en niet evenals hij óók een beetje kwaad kunnen worden als een kennis be weert, dat de Gruyters koffie be ter is dan Boffie, wanneer direc tie en personeel aan één tafel gaan zitten met de bedoeling naar bui ten een geslaagde komedie op te voeren en binnen niet van eikaars goede bedoelingen overtuigd zijn, zeker, dan heeft een O.R. geen zin. Wanneer we de O.R. echter wil len zien als één harmonisch orkest waarbij de dirigent en orkestleden samen hun uiterste best doen met veel repeteren een goed concert te geven en er van overtuigd zijn dat men elkaar, voor een goed afge stemd samenspel moet aanvoelen en respecteren, dan heeft de O.R. wel degelijk zin. Wij leden van de O.R. willen onze dirigent dan ook vragen: Wij zul len ons uiterste best doen om het samenspel met U te leren maar geef ons dan ook een goed instru ment om het te leren en geen fluit met één of twee tonen. Wij hebben vertrouwen en het feit dat mijnheer Gerrit zelf de voor zittershamer hanteert sterkt ons nog in dit vertrouwen. Niettemin willen wij een woord van dank brengen aan de heren J. W. de Vhes. Schuddeboom. Kraay IJpma voor de prettige manier waarop zij de vergaderingen van de diverse Contactcommissies hebben geleid en hopenlijk in de toekomst zullen blijven leiden. 6 Maart 1957: een nieuw jaartal in de geschiedenis, tekenkamer en kantoor van de Bouwafdeling verlaten, na 45 jaar, de fabriek, trek ken (of zakken) de Oostzijde op (of af) en vestigen zich op no. 54-58; een verlaten nederzetting van de Zaanse drukker Huig. Het is geen treurig afscheid ge-1 voor hun werk zo noodzakelijke ook richten wij een woord van worden, want daar in de nieuwe rustige omgeving gekregen. dank aan de heer Bomli voor het ruimten hebben ze eindelijk de Geen gedender meer van triltafels vele voorbereidende werk dat hij en gierende stoomleidingen van de heeft verricht. C.Fgeen hitte en gedreun meer wp besluiten met het volgende, van de ketels in de stookruimte, Toen gisteren bekend werd dat geen gewring meer om achter bu- Dok ik bij deze installatie moest reau of tekentafel te komen om spreken, zei een collega: ik wist hun werk te doen wat concentra- wej dat jij naast mijnheer Gerrit tie vergt. Concentratie voor het werk aan verbouwingen filialen, fabriek en hoofdkantoor en aan de plannen voor nieuwbouw winkelpanden. de belangrijkste man in het bedrijf was. Wij hebben hartelijk gelachen om die grap, maar toch hoop ik dat over 10 of 20 jaar deze mop geen schaterlach, maarlaten wij zeggenglimlach waard is. Nu zitten ze dan in hun nieuwe Namens mijn collega's beloof ik U ruimten, maar ze hebben er voor onze uiterste best te zullen doen moeten vechten, er waren vele ge- de O.R. te doen slagen en verze- gadigden enbezwaren. De verhuizing hebben ze zelf maar „even" gedaan, ten koste van nat te ruggen en een gebroken trap leuning (beter zo dan andersom), maar ze zijn er gekomen. Gefeliciteerd en werk prettig daar, keren U dat wij het volste ver trouwen hebben dat ook de Direc tie van harte zal meehelpen te be vorderen dat de gedachte die de initiatiefnemers voor ogen moet hebben gestaan in de toekomst een werkelijkheid zal worden. Al dus besloot de heer Van Petten.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 1