Demonstratiedag voor het personeel Hoensbroek won de Pluspluim Een oase zonder Arabier in de winkel 6 AH-FLITSEN Hoewel het werk als verkoopster of verkoper in een filiaal interes sant en afwisselend is, neemt dat toch niet weg, dat wij er daarom geen „dagje tussenuit" zouden willen. Onze reactie was dan ook te begrijpen, toen enkele weken geleden de rayonleider, de heer Den Ambtman, onze zaak binnenkwam en ons vroeg of iemand er iets voor voelde, om wat meer aan de weet te komen van de zuivelproduc ten. Wij keken aanvankelijk argwanend, maar toen hij zei, dat we er dan een dagje tussenuit zouden gaan, voelden we wel, dat het ernst was en begonnen we enthousiast vragen af te vuren. Er bleek een zogenaamde demon stratiedag bedoeld te worden, maar wat dat nou precies was, mochten enkelen van ons zelf gaan ondervinden. Om 10 uur waren we aanwezig in het Groothandelsgebouw in Rot terdam. In totaal waren we met ongeveer 25 personen, die stuk voor stuk door de heer Den Ambt man en de heer Hali van de be- drijfsschool in Zaandam ter ver welkoming begroet werden. Na het drinken van een kopje koffie, stelde de heer Hali ons de demon- stratrice van die ochtend voor en gaf tevens een korte inleiding op het te behandelen onderwerp: zui velproducten. Mevrouw Eekhof, demonstratrice van het zuivelbureaubezig met het bereiden van lekkernijen. Doe meer met kaas Toen de demonstratrice, die ge flankeerd werd door allerlei re clameplaten zoals: Doe meer met kaas, enz., eenmaal flink op dreef was gekomen, bleek al gauw, dat wij tot nu toe veel te weinig had den geweten van de artikelen bo ter en kaas. Ons werd verteld over de berei ding en het ontstaan der verschil lende soorten en kwaliteiten en I voorts ook over de beste, dus enig juiste, wijze van behandeling van deze producten, al vanaf het ogen- j blik dat wij het in de zaak ont vangen. Wij moesten deze voor allerlei in vloeden zo gevoelige waren „koes teren". (Ik heb mij trachten voor te stellen, hoe men als jonge vent een boerenkaas zou koesteren en hoe een pakje roomboter. Erg ver kwam ik met mijn overdenking- niet, daar er op dat moment juist geproefd moest woi'den.) Het proeven van de vele blokjes kaas was voor ons echt geen straf, maar het werd nog aangenamer, toen wij ons ook over de „borrel hapjes" gingen ontfermen. Deze hapjes wai'en door de dame „ge- componeei'd" bij wijze van voor beeld, doch hadden als gevolg van onze eetlust een kortstondig be staan. Over voorbeeld gesproken: onze rayonleider hield zich ook niet achteraf, maar ging ons voor in de strijd tegen het bestaan van voox-beeldjes. De heer Hali hield zich hierbij op de achtergrond, maar dat was dunkt mij een kwestie van taktiek. Hij wist waaruit de lunch zou bestaan! Spoedig was het toen ook zo ver, dat we gingen lunchen en het leek wel of enkelen van ons sedert da gen geen eten hadden aangeraakt. Het was dan ook wel de moeite waardwe begonnen met een slaatje. De ogen waren nog maar net allemaal open na het „even stilte" of de heer Hali drukte ons op het hart om vooral de smaak van de bij het slaatje aanwezige aspex-ges te onthouden, want daar zouden we het 's middags nog even over hebben. Ideaal diner Het bleek al spoedig, dat we het niet alleen over asperges zouden hebben, want toen we na het eten weer aandachtig luisterden naar wat de heer Hali ons allemaal ver telde, werd ons duidelijk, dat we gezamenlijk bezig waren een ideaal diner samen te stellen. Natuux-lijk was de bedoeling om ons te wijzen op de in onze zaken aanwezige sortei'ing, verder om ons bekend te maken met de toe passing van artikelen, waarvan de toepassing op het eerste ge zicht niet voor de hand ligt en vervolgens om ons te leren, dat wij I Foto links: Geboeid zijn de ogen gericht op de film, die door de heer Kuyvenhoven van het zuivel bureau wordt gedraaid. Foto rechts Het kaasproeven is geen straf. gehalte, jaar, plaats van herkomst e.d., moet ook bedacht worden, dat vex*schillende wijnen slechts bij het eten gedronken kunnen worden en andere weer beslist niet bij het eten. Er zijn wijnen, die men als aperitief (vóór het eten) speciaal t, maar vergist U niet, tij dens de maaltijd mag men aan deze wijnen alleen nog maar den ken. Toen dit alles tot ons doorgedi'on- gen was, wei-den wij op onze zo juist verworven kennis getoetst. We kregen een zakje, waax-in tien tallen kaartjes, die stuk voor stuk een naam droegen. Het kunstje was om deze kaaltjes in dezelfde volgoi'de te leggen, als ons tijdens het opbouwen van het menu door de heer Hali in het groot op zijn ,,tover"bord was voorgedaan. Bij de meesten gelukte dit uit stekend, een bewijs dus, dat we De wel goed hadden meegedaan. de klant kunnen en ookmoeten afsluiting van deze dag werd ge- Waarom „Ik was bakker in extra dienst (en heus geen slome). Ik verkocht kokosbanket en hippo drome." Als echte bakker zwiex-f hij door de winkel om te laten proeven hoe lekker en hoe vers onze koek jes zijn. En kennelijk heeft hij succes gehad want ook die week won Hoensbroek. ns Grijp de kaï Tientallen malen hebben we de opmerking gehoord: „Een ZB kan de pluspluim niet winnen". Chef Wouters en zijn team uit Hoensbroek hebben bewezen dat deze pessimistische uitspraak niet waar is. Zy namen zich gewoon voor de Pluim te winnenen ze wonnen. Voor ieder artikel een stunt Dinsdag 12 maart kwam de com plete ploeg (10 man stei'k) naar Zaandam, om uit handen van de heer J. Legex-stee de Pluim in ontvangst te nemen. Bij die ge legenheid overhandigde de chef een keui-ig boekje, waarin stond beschreven op welke wijze de strijd werd gewonnen. Uit dit boekje is ons weer eens duidelijk geworden, dat het winnen van de Pluspluim de inzet van de gehele ploeg eist, van de chef tot de jongste bediende. Chef Wouters bestudeert de plus artikelen op bijna wetenschappe lijke wijze. Zo gauw hij weet wat het plusartikel wordt, begint hij te piekeren welke mogelijkheden dit artikel biedt. Tenslotte vindt hij altijd wel twee of drie stunts. Hij bespreekt deze eens met zijn assistent en dan wordt de beste stunt gekozen. Die wordt dan ook volledig uitgewei'kt. Eerste hulp bij verkoudheid Dit was de lijfspreuk van Hoens broek in de week dat drop het plusartikel was. Betsy Kusters werd voor die gelegenheid in een keui-ig verpleegster-uniform ge stoken. Wij laten haar even zelf aan het woord. „Onder het motto: Eei'ste hulp bij verkoudheid, sprak ik over hoesten en nare benauwd heid. Als echte verpleegster in de dop, verkocht ik hele hopen drop." De laatste regel is eigenlijk niet helemaal waar. Betsy verkocht de dx'op niet, maar liet de klanten alleen maar proeven. Als de klan ten bij de Rode-Kruispost in de winkel kwamen, namen ze de drop vanzelf wel mee. En als er geen klanten in de winkel waren ging Betsy de straat op om de mijn- wei'kex's, die op de bus stonden te wachten, ook eens te laten proe- ven. Een klant vond dit zo aardig, dat hij twee ons drop kocht en meteen maar alles uitdeelde. Boze tongen beweren dat hij dit deed om een goede beurt bij de leuke vex-pleegster te maken. lucht in adviseren zodra het niet-alledaag- se artikelen betreft. Hoewel niet de hoofdschotel van het menu, was de wijn toch wel de hoofdschotel van onze bespre king. Als een van ons ooit had ge dacht, dat wijn en wijn hetzelfde is, dan werd hij of zij in deze en kele uurtjes wel volkomen van die dwaling genezen. Behalve het onderscheid, dat te maken is in kleui-, smaak, alcohol- Op één van de hoogste punten van Rotterdam, het dakterras van het Groothandelsgebouw, werd de groepsfoto gemaakt van de dames en heren, die de demonstratiedag meemaakten. vormd door het proeven van en kele wijnen, waar ik vei'der over moet zwijgen. Toen we de volgende dag weer in het filiaal present wax-en, vroeg de chef hoe of het was geweest. Na dat we het bovenstaande aan hem verteld hadden, was zijn conclusie: „Jullie zijn er geen dagje tussenuit geweest, maar integendeel, juist middenin!" En laat hij nou nog gelijk hebben ook! In Hoensbroek was dit mogelijk. Wij kunnen ons vooi'stellen dat deze methoden niet in ieder filiaal kunnen worden toegepast. Elk fi liaal heeft zijn eigen mogelijkhe den. Het is maar de kunst om de mogelijkheden te zien en uit te buiten. Hoensbi'oek zag ze en greep ze met beide handen aan. Enthousiasme en doorzettingsver mogen bewezen ook hier weer eens hun waarde. Het winnende team Chef Wouters is al langer dan 25 jaar in dienst van A.H. Hij is geen Limburger van geboorte, maar zijn lange verblijf in deze pi'ovin- cie en vooral ook zijn Limburgse vrouw hebben van hem een echte Limburger gemaakt. Hij is voor zitter van de V.V.V. Hoensbroek. Verder is hij adviseur van „de 40 van de Akex-straat", een winke- liersvex'eniging in Hoensbx-oek. En blijft er na al die werkzaamheden nog wat tijd over, dan verdiept hij zich graag in een goed boek. Mevrouw Wouters: zij bakt en kookt graag. Haar grootste hobby is om als kassière achter een kas sa te staan. Ook zit ze wel eens een uurtje bij de telefoon om be stellingen aan te nemen. Zo le- leverde zij een actief aandeel in de strijd om de Pluspluim. Zij houdt van zwemmen en als echte Lim- burgse van opera en operette. Drie dagen per jaar vergeet zij haar wex-k en haar liefhebberijen om Carnaval te vieren. Jozef Höppener (23) is bij wijze van spreken met AH geti'ouwd. Zijn verdoofde wei'kt in de ZB te Heerlen. Jozef mag graag een voetbalwedstrijd zien. 's Avonds luistert hij liefst naar opei'ette- muziek. Hij verzorgt de plusarti kelen in de winkel, neemt de voor iaden op etc. Jo van Mierlo (24) levert zijn aan deel in de pluspluim in de wijk. Als hij 's moi'gens een behoorlijke lading cacao, beschuit of wat dan ook meeneemt, komt daar des avonds niets van terug. Hij houdt van voetbal en opexa-muziek. Twee keer per week neemt hij een x-etourtje Maastricht. Daar wacht zijn meisje Margriet op hem. Theo Beerkens (22) vei'zox'gt de afdeling vleeswaren. Theo houdt er van om op zijn tijd eens goed uit te gaan. In de zangvereniging zingt hij zijn hoogste lied. Rini Smeets (20) houdt van dan sen en van knutselen. Waarom zij „ons schuimpje van de week" ge noemd wordt, is ons niet bekend. Ria Montie (20) houdt ook van dansen. Zij heeft daarvoor een vaste partner. Een jaar geleden kwam zij bij AH in dienst. Joke Cox (19) werkt al drie jaar bij AH. Haar grootste liefhebberij is het verzamelen en beluistei'en van platen. Betsy Kusters (17) heeft haar hart vei'pand aan Rock 'n Roll. Of haar vriend Frans daar ook Theo Beei'kens verliet een week van houdt, heeft ze ons niet ver zijn plaats achter de vleeswaren. teld. Wij hopen het voor haar. Een rol beschuit de De slagzin: „Onze beschuit vliegt er uit" werd in Hoensbroek let terlijk toegepast. Voor de winkel danste een rol beschuit tegen de gevel, die door drie ballonnen in de hoogte werd gehouden. Een dun touwtje belette deze rol om weg te vliegen. In de winkel zaten de rollen niet vastgebonden. Daar vlogen ze weg. Op de vrijdagmid dag werd er met veel tam-tam een rol beschuit (dummie) de lucht in gelaten aan tien ballonnen. Hon derden mensen staarden deze rol na en gingen nog even een rol ko pen. Heel Hoensbroek praatte die week over beschuit en kocht ze. De oase Voor dadels en vijgen werd een oase in de winkel gemaakt met veel groen en palmen. Door de strubbelingen in de omgeving van het Suez-kanaal kon er geen Ara bier naar Holland komen. Anders had er beslist een onder Hoens- broeks palmen gezeten om te zxen hoe vlot de pakjes dadels en vijgen de deur uit gingen. Maar ook zon der Ai-abier werd het een succes. Hoensbroek was die week num mer één. Koekebakker in de winkel Het kaasfilmpje gaf meermalen aanleiding tot 'n smakelijk lachen. V.l.n.r. staan Joke Cox, Jozef Höppener. Rini Smeets, Jo van Mierlo. Wouters jr., Ria Montie, Theo Beerkens en de heer J. Le- I gerstee. Zittend: Mevrouw Wou ters, de heer Wouters en Betsy I Kusters.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 6