AH-WTSIN Mode <YMet peper cu jout Het geheim van de tastende staalborstels Aparte Opel-garage in Den Haag De postkamer Veelzijdig kunstenares exposeert in het O.G. Tip van de sluier opgelicht Personalia Wij heten welkom AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 14e jaargang No. 2. Februari 19E Verantwoordelijk eindredacteur J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Redactie: J. Lieffering, in- en externe betrekkingen. Aan dit nummer werkten mede: M. BaretteMuziek J. Ph. BartelsonPersoneelsfonds H. J. BobbePeper en Zout A. v. d. HazelBridgenieuws J. JanseInterview W. van MalthaPeper en Zout Medische dienstVoetverzorging J. NoortmanPostafdeling K. RompFoto's C. van der VlietDiversen M. J. WagterHollerith Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie. Jeanne Bieruma Oosting is een veelzijdig kunstenares, niet alleen wat betreft de verschillende technieken die zij beheerst, maar ook uit het oogpunt van de vele onderwerpen. Haar werk kan dikwijls in ver band worden gebracht met mensen en motieven uit de wereld die ons omringt, met gevoelens die worden opgeroepen door bepaalde ge beurtenissen; soms ook zijn haar werken dromerig en sprookjesachtig. Jeanne Bieruma Oosting is kun stenares met een dynamisch tem perament, altijd bezig, vol var dingen die haar belangstelling wekken en steeds vindt zij tijd voor muziek en letterkunde, iets waar ze een voorliefde voor heeft en waarvan ze bijzonder goed op de hoogte is. Van haar reizen komt ze terug met een ovei'vloed van ideeën, en hoewel ze het prettig vindt om andere landen te bezoeken, keert ze altijd weer graag terug naai Amsterdam, om zich weer met veel energie in haar werk te ver diepen. Jeanne Bieruma Oosting werd geboren te Leeuwarden. Na haa: schoolopleiding kreeg zij teken lessen van Frits Grabijn te Haar lem. Eien jaar lang volgde zij d; cursus etsen en tekenen op dc voormalige Haarlemse Kunstnij verheidsschool. Daarna werkte zij gedurende een jaar op het schildersatelier van Albert Roelofs te 's Gravenhage Drie jaren van studie op de Haagse Academie besloten haar verblijf van zeven jaren in Den Haag. Van 1929 tot 1940 woonde Jeanne j Bieruma Oosting in Parijs. Long werkte ze op het grote atelier van Stanley Hayter en John Buckland Wright, waar ze alle grafische technieken leerde, die ze tot in de perfectie beheerst. Grote Franse kunstenaars zoals Maillol Dufy en Rounault heeft deze kun- stenar-es persoonlijk gekend. Vanaf 1940 woont Jeanne Bieruma Oosting weer in Nederland. Zij illustreerde boeken, maakte een groot aantal exlibris. Behalve het vervaardigen van etsen en litho's, tekent en schildert zij. In 1937 kreeg zij de bronzen me daille van Parijs op een grote ten toonstelling; de Friese schilders- prijs verwierf zij in 1946, en de tweede prijs voor aquarellen in een prijsvraag, uitgeschreven door het Nederlandse Bijbelgenootschap in 1949. Werk van Jeanne Bieruma Oos ting bevindt zich in musea in Amsterdam, Rotterdam, Leeuwar den en Den Haag, in Venetië en in de Bibliothèque Nationale te Parijs. Exposities van eigen werk wer den gehouden in en buiten Euro pa, terwijl zij ook vele malen meewerkte aan groepstentoon stellingen. Het is steeds een bijzonder moment voor ons geweest, wanneer wij de leans kregen meer te horen over mysterieuze zaken, die tot dusverre schuil gingen achter een waas van technisch vernuft. Zo'n gelegen heid kregen wij onlangs toen de heer Martin, de chef van de Holle- rithafdeling, voor een groepje medewerkers van ons bedrijf een uiterst boeiend betoog hield over zyn ingewikkelde machines. en de leveranties van derden heb ben we nog veel minder in de hand. Inderdaad, de heer Martin vraagt dan ook slechts al deze wijzigingen zo snel mogelijk door te geven. Met enorme snelheden worden de ponskaartjes in de machines ver werkt en het aantal ponskaartjes wat een volledige bewerking on dergaat is 10 millioen per jaar: dat is voor elke inwoner van ons land één kaartje. Op ons verzoek was de heer Mar tin maar al te zeer bereid om ook aan andere groepen iets te ver tellen over zijn snelle rekenaars. Verzoeke daartoe contact op te nemen met Uw personeelschef. GEBOREN: 1 febr. Michel Robert van Ewijk, B.A. Zeer overzichtelijk wist hij ons al lerlei ingewikkelde bewerkingen duidelijk te maken zoals: ponsen, stansen, collaten en tableren. Het leek wel alsof het bedienen van een Hollerith de meest eenvoudi ge zaak van de wereld is. Alle in gewikkelde schakelingen, het op sporen van storingen enz. liet hij maar aan onze verbeelding over. Wel bleek ons duidelijk, welke een groot aantal bewerkingen er no dig is, omdat de inhoud van een blik verandert of de vereiste pro- duktie niet gehaald wordt. Dan is het met een hollerith al net als met onze machines in de fabriek: omschakelen is niet alleen moeilijk maar vooral zeer tijdrovend. Alle bewerkingen moeten dan opnieuw gemaakt worden en verlopen veel minder snel dan de eerste maal. Ja, hoor ik U al zeggen, maar een koekje laat zich niet steeds in de gewenste afmetingen dwingen NIEUW PERSONEEL FABRIEKEN: A. J. Hartog-Soff B.W. I. Blok S.B. A. Kohlberg K.B. F. J. Limburg B.B. L. Dekker-Schrier V.A. A. Wielhouwer-Heijne B.B. H. Dussel T.A. Z. Witvoet V.A. Zwier V.A. B. Hulshof T.A. P. K. Fcenstra Kaas N. de Wit C.F. W. C. Dekker O.G. A. W. M. Zonneveld C.F. E. C. Rijks-Visser V.A. T. J. Mekkering Vrio J. Bouwmeester K.B. M. Kristel-Joost K.B. E. Kenter B.A. A. Posma Emb. P. Munster T.A. B. W. van Kooten K.B. C. v. d. Berge Exp. F. J. v. d. Kelen Exp. J. C. Janssen K.B. H. B. Zoetemeijer T.A. B. We^er T.A. P. Schouten V.A. J. Mulder-Luyten C.F. T. Janbroers C.F. G. Brouwer K.B. F. Looijen-van Dijk C.F. N. Geyl-Wingelaar S.B. M. B. Bettingen-Swart S.B. De N.V. Riva Torengarage te Den I het gebouw opengebroken moet Hflïicr (r-.i'1 tiin Keil 1-iit' L-^lIfI- Haag gaat zijn bedryf splitsen in een Chevrolet-Buick-bedrijf en een Opel-bedrijf. Chevrolet en Buick blijven in de Torengarage, tervvyl het Opel-bedrijf gevest.gd zal worden in het gebouw van de Atlas Triplex-fabrieken aan het Leeghwaterplein. De Torengarage zal het Atlasge bouw voor een lange reeks van jaren huren, zodat de kosten die aan de verbouw verbonden zijn, hierdoor gerechtvaardigd zijn. Het Atlasgebouw heeft een bebouwde oppervlakte van 7500 m- en werk- hallen van respectievelijk 66, 63 en 50 m lengte bij een breedte va riërend van 21 tot 12 m. Daar naast is er nog een binnenplaats van 1500 m-. Het gebouw zal flink verbouwd moeten worden om voor de Riva geschikt gemaakt te worden. Ei zullen bijvoorbeeld twee autoliften moeten komen om de auto's naai de le en 2e verdieping te transpor teren. Ook zal er een nieuwe ver warmingsinstallatie gebouwd moe ten worden, waartoe een deel van worden, zó groot is de ketel. De fdannen voor een en ander zijn thans vrijwel gereed. Foto neven.- De postkamer is het domein van de heren W. Masereeuw, A. van Leuverden (chef), M. W. Reijnhout en H. A. F. Heuer, die LI hier van links naar rechts ziet staan tegen de achtergrond van de filalen- postvakkeh. Bijt ie, meneer?" Nieuwe eigenaar: „Zal mij benieuwen!" BIJ DE TANDARTS „Kom heren, wie eerste „Teveel gedronken?' Welneeik doe in ijzer koek heeft geen vloer „Die is nog bij Bruynzeel, meneer „En hier hangen nu de klokkaarten.' „O, ik had gedacht, dat het een rek voor rolschaatsen En Klaas, heb je de mai zena-mars al ingestudeerd? Wanneer U nu soms veronderstelt, dat A.H.-er U gaat uitleggen wat mode is, dan maakt U de vergissing van uw leven: er zijn nu eenmaal van die vage dingen, waarvan men alleen maar de resultaten ziet en ondervindt, zonder een goed begrip te hebben, wat het eigenlijk zijn; mode is er daar zeker één van. Als bijvoorbeeld de damesrokken drie achtereenvolgende jaren 5 a 10 cm korter worden en wij mannen el kaar tevreden toeknikken, dat het zó goed gaat worden dan worden zij het vierde jaar. zonder de minste aanleiding, ineens 40 cm langer: pre cies het ijzeren gordijn! In datzelfde jaar komt dan ook de rock 'n roll, waarbij zo af en toe alles de hoogte in gaat Een paar jaren terug stond ik samen met een rijzige dame op het voor balkon van de tram. Zij had een jurk aan met een compleet schilderij er op gedrukt: boven een groot bos en daaronder allerlei uitheemse die ren: een leeuw, een olifant, een aap, een paar struisvogels en dan nog een beest wat ik niet „thuis" kon bren gen: ik zag nl. alleen de staart, ter wijl de rest, langs de heup, naar me- vrouws zeer forse derrière verdween. Vol geconcentreerde studie ge looft U mij: ik zag mevrouw zelfs niet eens! boog ik mij voorover en opzij, totdat ik de gehele teke ning van het dier gezien had Enfin, 't was een panter. Mij weer oprichtende, gleed mijn ar geloze blik over het gelaat van de eigenares van het werkelijk prachtige exotische kledingstuk: ik had op dat ogenblik liever een onderonsjemet een tijger gehad! Met hoofddoeken heb ik ook lang geen leuke ervaringOp een avond had ik het met een, bij ons logerend, neefje over Zuid-Amerika gehad. U weet wel: de pampa's, de La Platarivier, Patagonië, Indianen, Inca's enz. Laat er nu de volgende dag toen wij samen op lijn 13 stonden een juffrouw voor ons staan, met een hoofddoek waarop de complete kaart van het de avond tevoren be sproken werelddeel. Wij waren er meteen weer i n dit is dit en dat is dat „Kijk", zeg ik, „en dat is nu Vuur land, waar nog niet zo lang geleden wilden woonden". Ik wees met mijn vinger heel even 't interessante ge bied aan. De landkaart draaide zich om: „Seg fint, blaaf fan me laaf ef". Nu vraag ik 11, als men er nu toch niet naar kijken mag, waarom wor den dan door de „mode" dergelijke dingen de wereld in gestuurd? Begrijpt U het?? Ik niet. A.H.-er.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 2