De fabrieksingang is verplaatst naar het nieuwste fabrieksgebouw Bent U soms een radio- of een televisie-artiest? De kwaliteitscontroleur heeft een zeer verantwoordelijke taak Dit is mijn nieuwtje „Juf" van Leeuwen stond 30 jaar achter A.H.-toonbank AH-FLITSEN „Ik hoop, dat je niet te gauw weer weg gaat, je woont zo ver weg". Met deze woorden begroette de toenmalige chef van filiaal van Wou- straat 141 in Amsterdam op 1 november 192ó Margrieta van Leeuwen, die op die dag voor het eerst bij Albert Heijn kwam werken. De chef verwachtte kennelijk beslist niet, dat zijn nieuwe winkeljuffrouw eerst dertig jaar later haar verkoopstersjas voor het laatst aan de kapstok zou hangen! Hoe zij er toe kwam by Albert dere slaolie". Omstreeks 1930 was Voor wie dagelijks op de fabriek komt is de verplaatsing van de ingang naar het nieuwste fabrieksgebouw geen nieuwtje meer, maar voor buitenstaanders en niet te vergeten voor de portiers is het toch wel een feit om even aandacht aan te besteden. De portiers zijn meer dan tevreden over hun nieuwe, ruime dienstloge, van waaruit zij met een wakend oog letten op degenen die de fabriek in- of uitgaan. Daarom is er een veiligheidssy steem aangebracht, waardoor de schuifdeur tot stilstand komt als er iemand dreigt plat gedrukt te worden. Een hele geruststelling... Heijn te gaan werken? Och, zij werkte reeds enige tijd in een kruidenierszaak, toen haar moe der een advertentie van Albert Heijn las, waarin een verkoopster werd gevraagd. Zij spoorde haar dochter, die er zelf eigenlijk niet eens zoveel voor voelde, aan te solliciteren. Zij heeft het maar gedaan en werd prompt aangenomen. Zeven jaar bleef zij in de Van Woustraat en drie en twintig jaar in filiaal Scheldestraat. In dit laatste fi liaal kende iedereen, personeel zo wel als klanten, haar als „juf" en zo werd zij ook op straat aange sproken. Emmers meel en slaolie Veel is er in de afgelopen dertig jaar veranderd. Op zaterdagavond tot elf uur werken, was in het begin heel gewoon, terwijl ook de vrije middag een ongekende weel de was. „De eerste was gewoon een feest", zegt juf en ze heeft er nog plezier over. Behalve dit, veranderde er nog meer. Wij zouden wel even vreemd kijken, als een klant met twee emmers binnen kwam en zou zeg gen: „In de ene meel en in de an- I Portier Bavtelson en mej. Van Houts poseren voor de nieuwe portiersloge. Dit wakend oog moet ook letten op de „poort", waar de zus-en-zo- veel-tonners van tijd tot tijd in komen draaien om de nooit te verzadigen filialen van goederen te voorzien. En aan die poort zit nog een nieuwigheidje. Automatische schuifdeur Vanzelfsprekend behoeven de por tiers of de chauffeurs de zware schuifdeur voor de poort niet eigenhandig open en dicht te schuiven. Dat gaat allemaal auto matisch; één druk op de knop is voldoende om dit zware karwei tje geruisloos te doen verlopen. Automaten hebben echter één na deel; als ze brokken maken, dan trekken ze zich nergens wat van aan en gaan onverstoorbaar ver der. Zo zou ook de schuifdeur voor de poort iemand kunnen vermorzelen, als die iemand niet op tijd tussen muur en deur weg sprong. Misschien denkt U direct: „Waar om wordt dat nu aan mij ge vraagd? Daar heb ik toch niets mee te maken?" Natuurlijk gelo ven wij ook niet, dat U iedere dag voor de radio-microfoon of tele visiecamera staat, maar toch Enfin, leest U maar eens verder. Weet U eigenlijk waar U als televisie-ster speciaal op letten moet? Wij lazen hierover één de zer dagen iets in een aardig arti kel, dat door een bekende radio- en T.V.-figuur was geschreven. Voor de televisie is het noodzake lijk, dat je kleding er tip-top uit ziet en dat deze tevens goed past in de omgeving, waarin je op treedt. Verder moet ook de make up aangepast zijn aan de eisen, die de camera daaraan stelt (lippen lelijk fel oranje!), terwijl je gebaren altijd beheerst moeten zijn. Tenslotte dient het gesproken woord natuurlijk correct te zijn. Bij de radio behoeft U eigenlijk alleen maar op dit laatste te let ten, maar dat moet U dan ook zeer goed doen! Weet U nog, wat een deining er ontstond, toen de om roeper zich eens een paar hartige woorden liet ontvallen? De micro foon stond „open", terwijl hij meende, dat dit niet het geval was. Ja, en hebt U er wel eens over na gedacht, dat U eigenlijk ook de gehele dag als radio- en televisie artiesten optreedt? Dat U op de zelfde punten moet letten als deze mensen? Gaat U maar eens na. U werkt in een winkel, waar U da gelijks door honderden mensen ge zien en gehoord wordt. Al deze mensen nemen U iedere keer weer even critisch op en letten terdege op wat U doet en zegt. Is het dan een wonder, dat U er ook tip-top moet uitzien: heldere jas, goed gekamd haar, schone handen en bescheiden make-up, alles evenals bij de T.V. aan de omgeving aangepast? Van de tele visie-mensen verwacht U, dat zij hun best doen om er iets goeds van te maken; van U verwacht de klant hetzelfde en terecht, zoals U dit ook terecht van de T.V.- man of -vrouw verwacht. Wan neer U de telefoon-klanten te woord moet staan, bent U niet minder dan de radio-omroepster, met Uw stem moet U alles berei ken. De klanten zien nu Uw vriendelijke gezicht niet, maar nu moet U deze vriendelijkheid uit sluitend uit Uw woorden laten blijken en door de toon, die U daar in legt. Doet U dit als een ervaren microfonist, dus rustig, beleefd en duidelijk, dan kunt U ook op deze manier goodwill kwe ken voor de naam Albert Heijn en een klant zal dan graag het nummer draaien, dat haar oproep beantwoordt met: „Goede morg- gen, U spreekt met Albert Heijn". dat in de Van Woustraat echter heel normaal. En verkoopt U wel eens „een ons gepelde gerst met een snuifje meel" Juf verkocht dat nogal veel aan de joodse klan ten. Geliefd bij de klant Dat juf in de vele „Scheldestraatse" jaren bij de klanten geliefd geworden is, blijkt het duidelijkst uit de viering van haar 20- en 25-jarig jubileum. Het eerste werd niet officieel ge vierd, maar chef Hali had een bloem- stukje gekocht, dat op de toonbank werd geplaatst. Toen de klanten ver namen, dat juf jubileerde stroomden de bloemen binnen; de bakfiets was nodig om alles naar huis te brengen. Bij het zilveren jubileum in 1951 her haalde dit zich op nog grootser wijze. Toen waren er twee auto's nodig voor de bloemen, terwijl vele winkeliers in de buurt vlagden. En de rayonleider liet een echt Amster- dams draaiorgel voor de deur spelen! Koffie Merkwaardig, dat de rayonleiders nogal eens vaak omstreeks kof- fie-tijd in de Scheldestraat waren. Dat was echter niet zo merkwaar dig, want juf zorgde al die jaren voor de koffie en uit eigen erva ring weten wij dat zij daar een expert in is. Daar is ook de heer C. Kaashoek, met wie juf op dinsdag 5 maart in het huwelijk hoopt te treden, van overtuigd. Waarom op dins dag? Wel, nogal logisch, dan zijn de winkels in Amsterdam gesloten en de ploeg uit de Scheldestraat wil in de kerk aanwezig zijn als „hun" juf trouwt. Wij geloven trouwens, dat er nog wel meer zullen zijn, die juf daar of in de Van Brakelstraat 30 zul len feliciteren, want hoevelen hebben haar niet leren kennen. Ook wij wensen „Juf" van Leeu wen en de heer Kaashoek van harte een gelukkig huwelijk. Bijgaand treft U een formuliertje aan waarvan het doel U duidelijk zal zijn. De „Flitsen" is u w blad en het is dus logisch, dat er ook een stukje van U in komt. U vraagt waarover? Hindert niet! Iets over Uzelf, over hel filiaal waar U werkt, leuke en aardige dingen, kortom over alles wat een ander ook zal interesseren. Foto's kunt U er ook bij doen. Wij wachten met spanning. RED. De „stille" werker Er zijn nu eenmaal mensen, die uit hoofde van hun functie aan de weg timmeren en zoals het spreekwoord luidt „veel bekijks hebben", terwijl anderen niet buiten hun studeervertrek komen, zich zelfs vreemd voelen tussen de mensen, maar een enorm wetenschappelijk werk verrichten, waarvan zij zich niet altijd bewust zijn, of het tot heil of onheil gebruikt zal worden. in verband met de woningnood, weer bij A.H. terug voor kwali- teits- en gewichtscontrole. Toen hij hier zijn nieuwe taak be gon had hij van vele artikelen bui ten zijn oorspronkelijk vak niet voldoende kennis. Hij sleepte ech- Wjj hebben ook zo'n stille wer ker nl. de heer A. v. d. Hazel. Ook zijn naam is niet bekendbij de massa buiten ons bedrijf en toch is hij uitsluitend werkzaam in het belang van deze massa. Een van zijn voornaamste taken is de kwa liteitscontrole van de bij A.H. ver- ter verschillende boekwerken over Een gewichtig woord: tact In verband met toezichthoudend per soneel heeft men het veel over dat gewichtige „tact", maar voor de an dere werknemers is het even belang rijk. Wanneer U bijvoorbeeld weet, dat uw chef laboreert aan de zoge naamde „ochtendziekte"kom dan voor twaalf uur 's middags niet bij hem aan boord met een uurtje vroe ger naar huis, verlof, „opslag" enz. Een ander voorbeeld: wordt uw col lega voor de 18e maal vader, vraag hem dan niet of de ooievaar bij hem soms op het dak gespijkerd is, maar informeer vol interesse of de laatste aanwinst even aanvallig is als de zeventien vorigen Gaat U van een achtergehouden extraatje een avondje alleen uit, dan is het zeer tactloos uw vrouw te laten merken, dat U dat leuk vindt: dat kost U dan minstens een zuur ge zicht plus een gedeelte van uw pe cunia. Doe liever alsof juist d i e avond de rampzaligste van het jaar belooft te worden; U maakt dan zelfs nog een kans, dat U wat extra toegestopt wordt om het „leed" te verzachten, 't Zijn allemaal met schade en schande opgedane eigen ervarin gen, zodat ik wel moet onderteke nen als Tactloze A.H.-er vaardigde artikelen. Advertentie-paal Hij is een van de palen waarop dejjÊBBÈb. j wekelijkse adver- tentie steunt, f'-'.I waarin vermeld staat, dat, indien de klant niet 'l- 100 tevreden is j 'j over de kwaliteit, 'x*v';foVi Je prijs van het ar- gal v EiSl tikel onmiddellijk Bar. wordt teruggege- ven. Maar ziet U zijn foto hier wel eens bij staan? Ik niet, wel zie ik iedere week in de adverten tie de dame, die steeds maar weer opnieuw de penhouder wordt in- De heer v. d. Hazel nam de kwa liteitscontrole over van wijlen de heer Boom. Zoals het vaak gaat, ging het ook hier. Hij vond altijd, dat de heer Boom een pracht baantje had; toen hij het echter zelf kreeg, bleek het niet bepaald een sinecure te zijn en er moest hard worden aangepakt. Uit de cacao Van oorsprong „zat hij in de ca cao", eerst 17 jaar bij Van Hou ten, daarna 6 jaar bij de Coöpe ratie, vervolgens als cacaobran- der een tweetal jaren bij A.H., om daarna een uitstapje van een half jaar naar een modern ingericht chocolade-fabriekje in Hamburg- te maken, doch hij kwam, mede warenkennis bij elkaar en daar door gelukte het hem meer ver stand te krijgen van de dingen waarover hij moest oordelen (dit gebeurde natuurlijk niet door het bijeenslepen alleen). Vooral in den beginne liep het tussen hem en de chefs niet altijd gesmeerd; men moet tenslotte er gens een grens maken tussen „ja" en „nee" en er komen ook elders weieens kwesties over grensgeval len voor, doch tenslotte is er steeds meer samenwerking en vooral begrip ontstaan. Bijna een eenmanszaak Hoewel hij op het gebied van de gewichtscontrole thans hulp ontvangt, blijft deze toch ge deeltelijk mede tot zijn taak be horen. Ook hier doen zich wei eens moeilijke gevallen voor. Eén voorbeeldje, hij heeft b.v. enige honderden steekproeven genomen en alles klopt, maar dan komt er een klacht van een filiaalchef, dat er in een doos een half ons te weinig zit. Ja, dan verdubbelt hij zo mogelijk zijn waakzaamheid, maar wat kan er niet allemaal met zo'n doos gebeurd zijn? Ook de buitencontrole vraagt zijn volle aandacht en als alles vlot verloopt gaat het wel, maar treedt er een storing op, dan wordt het veel moeilijker en hij verzucht weieens „Wanneer zal mijn éénmansafdeling worden uitgebreid?" „Ik heb het altijd met plezier gedaan"

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 8