Hoe een nieuweling in de grote A.H.-familie wordt opgenomen P.I.T. blijft voor cursisten SAH002000168 Ritsen Landelijk februari 1957 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 14e Jaargang No. 2 - Februari 1957 Introductiedag in Zaandam gezelschap bestonden: bijna alle volksaarden die ons land rijk is, waren hier vertegenwoordigd. Zelfs een klein Belgisch jongetje dat in een Tilburgs filiaal zijn bj- drage zal gaan leveren om de Nederlandse huisvrouw het leven goedkoper te maken was naar Zaandam gekomen en gaf blijk van de pittige geest van onze zuiderburen. Opleidingsschool Foto links: Zo kwamen ze arm in arm naar het pontje over de Zaan, vol verwachting over het geen er ging gebeuren. Foto rechts: Zo keerden ze terug! Moe maar voldaan, naar alle j delen van het land. De humor, die tussen het overi gens zakelijke betoog ten beste werd gegeven, zorgde er voor, dat zijn gehoor steeds geboeid bleef luisteren. Eén artikel liep als het zwarte schaap telkens weer door de uitgebreide sortering heen: chinese thee. Het komt mij voor, dat wij voor de ver koop van dit soort thee wel wat erg bang werden gemaakt: nog één jaar introductiedagen en de chinese thee kan bij gebrek aan personeel, die dit durft te verkopen, uit de sortering worden genomen. Tot slot kregen we enkele jassen, papieren en een pakketje mee en we werden tot aan het station uitgeleide gedaan door twee da mes. Even later was het dus zover, dat ik langzaam de stationstrap weer afdaalde: boordevol van in drukken en met de geruststel lende gedachte: nog wél nieuwe ling maar geen vreemdeling meer. Onder de naam P.I.T. is het kon- taktblad van de Opleidingsschool de laatste jaren steeds verschenen en de ouderén onder de lezers herinneren zich zeer zeker nog de tijd, dat men in het P.I.T.-boek je ook artikelen zoals „Ken Uw artikel" en „Verkoopkunde" be nevens allerlei wetenswaardighe den uit de filialen voorkwamen. _nige jaren geleden werd beslo ten de omvangrijke kopy te split sen en in „Flitsen' alleen het nieuws uit de filialen te plaatsen, terwijl in „P.I.T." uitsluitend vak literatuur zou voorkomen. Mede door drukke werkzaamhe den van de huidige P.I.T.-redaktie .s besloten P.I.T. voortaan niet meer landelijk te laten verschj- nen, doch uitsluitend voor deel- nemers aan de cursussen op de Opleidingsschool uit te geven en zij die zich daar speciaal voor opgeven. _n „A.H.-Flitsen" zal in het ver volg speciale aandacht aan arti- kelen-kennis worden geschonken. Als een kersverse nieuweling in de omvangrijke familie van A.H.ers, rende ik die dinsdagmorgen met drie treden tegelijk de stationstrap op, om mij in het spoedige bezit te stellen van een retourtje Zaandam. Toen ik 's avonds wat langzamer dezelfde trap weer afdaalde, was ik nog wel een nieuweling, maar geen vreemdeling meer in de familie: het eerste, uitge breide en prettige contact was deze dag gelegd. Tussen het oprennen en afdalen I lukkig was het niet nodig dat wij van de stationstrap ligt een voorbeeld volgden i r\-, i tl, De begroeting m het Ontspan- verhaal. Dit verhaal bestaat uit ningsgebouw was hartelijk en mijn persoonlijke indrukken, werd ondersteund door koffie en welke ik tijdens de ontvangst sigaretten. in en kennismaking met „Zaan- BiJ de geanimeerde gesprekken damheb opgedaan. Ueek' dat w<> ult 6611 ^terogeen Eenmaal in Zaandam aangekomen was ik al spoedig verdiept in het plattegrondje, dat op de intro- ductiekaart is gedrukt om de kortste weg van het station naar het Ontspanningsgebouw te kun nen vinden. Gelukkig kon ik hierbij gebruik maken van mijn kaartleeservaring, opgedaan in een grijs verleden van het spoorzoeken en een (al te) groen verleden van het „vij- andje" zoeken in dienstverband. De heer Hali van de opleidings school vertelde ons met een ze kere trots iets van het ontstaan en de groei van het concern. Ook de organisatie van het bedrijf werd ons aan de hand van instructie kaarten uit de doeken gedaan. Vervolgens brachten we de oplei dingsschool een bezoek. Hier voor al kreeg ik de indruk dat kosten noch moeite worden gespaard om het verkooppersoneel een gede gen opleiding te geven in waren kennis en verkooptechniek. Aan de hand van de filmstrip, welke ons hier werd vertoond legde de heer Hali ons uit dat de indruk die de klant van het verkoopper soneel krijgt, een der belangrijk ste is bij de vraag of zij het in onze zaken al dan niet 2>ret.tig I winkelen vindt. I De lessen op de opleidingsschool zijn er nu voor om elke verkoop ster en vei koper die kennis van I het vak en die techniek van de verkoop bij te brengen, die nodig I zijn om mede door ervaring te groeien tot een niet genoeg te waarderen schakel tussen klan' en bedrijf. Nadat ons dit haarfijn was uit gelegd, zetten we ons gezamen lijk aan drie grote tafels, die bi. het oog er op onze eetlust tot eer maximum opvoerden. Het was dar ook maar goed, dat er overvloed was. Tijdens de vrolijke lunch vie! mij opeens het strenge gelaat var het borstbeeld van de heer Al- bert Heijn op. Het kwam mij voor, dat het nu mild gestemd was: hij had in onze groep wel vertrouwen dacht ik toen. Rondleiding Op naar het O.G. Om mij heen kijkend bleek mij, dat er nog anderen met hetzelfde probleem stonden te worstelen; ik zag althans verschillende jon gelui hulpeloze gebaren maken te gen voorbijgangers. Enfin, geza- menl.jk zijn we toch gekomen waar we moesten zijn: het Ont spanningsgebouw Laat ik niet verzuimen om op de ze plaats nog even in herinnering te brengen de moed, welke w toonden, toen we op een minus cuul klein pontje de gevaren van de wilde woestheid van de Zaan trotseerden. Persoonlijk zag ik de afbeelding uit het geschiedenis boekje weer voor me waarop Jo- han Willem Friso met paard en al vanaf een dergelijk pontje een koene doch noodlottige duik in het Hollandsch Diep maakte. Ge- Na de lunch poseerden we vooi de groepsfoto, waarna het hoogte punt van de dag begon: de rond leiding in de fabrieken. Wij wer den in kleine groepjes verdeeld en gingen onder geleide ieder een kant op. Laat ik mij onthouden van een beschrijving van wat we in de fa brieken allemaal zagen, het zou een te uitgebreid relaas worden Ik moge volstaan met onze w nige woorden, die boven het j raas van de machines uit nog dui delijk hoorbaar waren: enorm, machtig, interessant en hoe is mogelijk Wel wil ik vanaf deze plaats de dames en heren rondleid(st)ers bedanken voor de zeer prettige en instructieve wijze van rondlei ding. De overweldigende indruk, welke men na deze bezichtiging overhoudt, culmineert in het we ten, dat achter de verkoopsters en verkopers in de filialen, een sterk en uiterst modern geoutil- leeid bedrijf staat. Slotbespreking !N HET HART VAl\ ZAANDAM Nog een ogenblik en de dames en heren komen bij het O.G. De rijk voorziene dis wordt alle eer aangedaan Toen we gezeten achter een kopje thee onze benen strekten bego;: de slotbespreking. De heer Hall bewees ons, dat ons bedrijf beslist goedkoper de artikelen aan de vrouw kan brengen, dan onze concurrenten.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 1