Ik zag de O.R. geboren worden en legde mijn oor te luisteren Hoe het vorig jaar is geweest en wat er dit jaar komen gaat ISSSIS'l'®!! gspsmi M Vier nieuwe directeuren AH-TUTSIN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 14e Jaargang No. 1 - Januari 1957 i sen Fabr/Zaan januari 1957 Zo was dan de grote dag van de verkiezing der leden van de Onder nemingsraad aangebroken. Dat de mensen er nu bepaald „vol" van waren kan ik niet zeggen. De voorlichting is noch in de dagbladen noch elders op populaire wijze geschied, doch aangenomen kan wor den, dat over enige tijd, wanneer de zaak „draait", liet juiste begrip wel zal komen en dan zal ook blijken, welk een nuttige instelling de ondernemingsraad kan zijn. Als man schrik je toch wel even als je merkt, dat de leeftijd als kiesgerechtigde voor mannen 21 en voor vrouwen 19 jaar is en voor verkiesbaarheid voor ieder 2 jaar hoger. Zou dit zo doorgaan, dan zal het nodig zijn, dat de mannen zich aaneenluiten om ge lijkgerechtigd te worden met de vrouw. Sprak men vroeger van Feministen, in de toekomst spreekt men dan wellicht van Homministen. De heer Eyben toonde zich bij de stemming een zeer ernstig kan didaat, waar men dus wel vertrouwen in kan stellen. Dwalend door de fabriek had ik nog enige flitsende flits-gesprek- ken. „Waarom hebt U zich can- didaat laten stellen?" vroeg ik 'een der dames. „Wel, omdat het mij dunkt, dat de vrouw het recht heeft en zelfs de plicht om in de O.R. voldoende vertegenwoordigd te zijn." Meer hersenen Een meisje van 19, reeds enige ja ren in dienst, vroeg ik hoe zij het vond, dat zij wel mocht stemmen en een jongen van 19 niet. „Nou, dat is toch logisch, wij hebben toch veel meer hersenen dan die kerels". Ik meen met zekerheid te kunnen zeggen, dat het een stadgenote van mij is. Een man vroeg ik: „Denkt U, dat er veel punten ter bespreking zullen zijn of komen voor de O. R. „Meer dan hen lief is, maar ik moet nog maar zien, dat er wat van terecht komt, als ik de candidatenlijst bekijk, nou...!" De rest moest ik maar raden, maar wel begreep ik, dat deze man een cynicus in optima forma was. Ervar aring Iemand, die reeds langere tijd aan het bedrijf verbonden is, stelde ik de vraag, of hij uit de lijst een ge schikte keuze had kunnen doen. „Och ja, ik heb er een genomen, die al 30 jaar hier werkt." Toen ik opmei'kte, dat ouderen inderdaad meer ervaring kunnen hebben, maar leeftijd alléén niet beslissend behoeft te zijn voor iemands ge schiktheid, dus onverschillig of hij jong of oud is, gaf hij ten ant woord: „Ik waag het er toch maar op." Zoveel hoofden, zoveel zinnen Weer een ander zei mij: „Geef mij de kern maar, ik wist wat ik daar aan had." Zou deze opvatting in 't algemeen zijn gehuldigd, dan woonden we nu nog in plaggenhut ten. Iemand, die ter zake kundig was, gaf tot bescheid: „Na een lijdens weg der P.B.O. is het in ons be drijf tenminste zover. Met goede wil van beide kanten is het moge lijk, dat er iets goeds uit groeit.' Er zijn er ook, die zeggen: „Wat, bijzondere stemming, dat hebben we toch al meer gedaan?" Dat het hier niet de bekende kern-stem ming betrof, is hen ontgaan. Alles bijeen een welwillende, afwachten de houding. Ook chef Pistocchi -onze Ita liaan bracht zijn stem uit. Of schoon het met een éénwording van Europa noch politiek noch economisch vlot gaat, is er op so ciaal terrein toch al heel wat ge beurd. Men denke slechts aan de afspraken met vele landen betref fende gelijke rechten voor buiten landers op 't gebied van ouder domswet, invaliditeitswet, ziekte wet e.d. Programma Personeelsver. 5 febr. Lezing door Jan de Troye getiteld: „Een radiorepor ter over zijn reizen". 27 febr. Marionettentheater Bert Brugman met de opera: „De Barbier v. Sevilla" De candidaten, althans aan de Oost zijde, hebben zich zeer netjes gedra gen en bedreven bovendien weinig politiek, want zij beloofden hun kie zers bij voorbaat niet veel. Wel kwam ik er achter, dat een kiezer (nog wel een oudere) een candidate zijn stem aanbood op voorwaarde, dat zij ervoor zou zorgen, dat er iedere dag gratis koffie met gebak zou worden verstrekt. Koffie met gebak, wat een man! Hebben we daarvoor de Spartaanse oorlogen gevoerd of de slag bij Wa- elooAls een fatsoenlijke Batavier dit zou horen, zou hij zich in zijn urn omkeren. door J. W. de Vries, plv. lid v. d. raad van bestuur De directie heeft mij verzocht om een klein praatje met U te houden over hoe het is geweest en wat komen gaat. Als we de omzet in miljoenen guldens van de laatste 10 jaar en de gemiddelde omzet per week per vestigingsplaats bekijken, zeggen we: „Er is wel iets bereikt". In 1956 is de omzet weer behoorlijk gestegen en de omzet Corruptie van 1947 is verviervoudigd. Dit geeft een zeker gevoel van voldoe ning, hetgeen echter altijd gevaarlijk is. Toch wil ik van deze gele genheid gebruik maken om onze dank uit te spreken voor het vele werk dat hiervoor verzet is. Sportief Nee, dan vind ik de candidaat sportiever, die mij zeide op zijn tegenstander te stemmen, omdat hij het zo sneu zou vinden als deze alleen maar zijn eigen stem zou krijgen. Het stembureau heeft zich op bui tengewone wijze van zijn taak ge kweten. Ik raad de drie heren aan te gaan trainen in 't hardlopen. Zij lagen tenminste steeds belangrijk op het scherp gestelde tijdschema voor en ze hebben het voornemen om bij de volgende stemming van het rekord nog een kwartiertje af te knabbelen. J. J. r n I Ook aan de Westzijde zorgde het stembureau voor een snelle en zorgvuldige verkiezing. Het aantal vestigingsplaatsen bedroeg in 1947 249; eind 1956 was dit 361. De samenstelling is gewijzigd; een aantal kleine, on rendabele zaken hebben we ge sloten en een aantal grote, zelf bedieningszaken geopend. Ik praat voornamelijk over de verkoop. Dit is niet zonder reden, want eigenlijk is elke activiteit die op de een of andere plaats bij AH wordt verricht, direct of indirect altijd gericht op de ver koop. Dit moet ieder in ons be drijf in zijn gedachten houden. De omzet is mede gestegen door de invloed van de prijsstijgingen; de laatste 10 jaar bedroegen deze stijgingen ca. 40Voorts heeft het openen van zelfbedieningsza ken in niet onbelangrijke wijze bij gedragen tot het vergroten van de omzet. Een zeer belangrijk gegeven is de Omzet Per Hoofd. Deze is de laatste jaren niet onaardig geste gen. Bedroeg de OPH in 1947 400,in 1956 was dit 800, Houden wij hierbij rekening met prijsstijgingen, dan kunnen we zeggen dat de OPH gestegen is van 560,tot 800, Het stijgen van de OPH is mede veroorzaakt door: het voorverpakken. De fabriek verpakt tegenwoordig veel meer dan vroeger 't geval was. wijziging in bezorgsysteem. er komen meer mensen naar onze filialen. De improductieve uren zijn dus vanzelf minder ge worden. Er is dit jaar wel een heel goede aanleiding om dit praatje te hou den. Er zijn n.l. loonsverhogingen, verhogingen van grondstoffen en kosten die niet doorberekend mo gen worden. We zullen deze kos tenverhoging op één of andere manier moeten verdienen. Ons bedrijf is een goed en gezond bedrijf, maar de marge is maar heel smal en dat is ook wel goed, want wij zijn niet een bedrijf dat het moet hebben van grote winst per eenheid, maar wij moeten het hebben van grote omzetten met een kleine marge per eenheid, Ons bedrijf heeft op dit punt een nationale taak. De grondstoffenverhogingen mo gen doorberekend worden. Ver kopers weten wel dat het niet zo eenvoudig is om juist deze kleine bedragen per eenheid in de prijs tot uitdrukking te brengen. Onze politiek is altijd geweest, hoe laag kunnen we de prijs stellen om er nog net uit te springen We heb ben vaak gezegd: „De prijs niet verhogen, maar trachten de om zet te vergroten". In het verleden is ons dat steeds gelukt en wij zullen ook in de toekomst onze kracht daarin moeten zoeken. Het is ons aller taak er voor te zorgen dat de rendabiliteit van ons bedrijf gezond is. Dit is wer kelijk een levensbehoefte voor ons. Een levend bedrijf moet altijd een open deur naar de kapitaaimai'kt hebben. Een groot concex'n heeft altijd behoefte aan nieuwe geld middelen. Deze zijn alleen te krij gen als het kapitaalgevend pu bliek ziet dat rendement in vol doende mate aanwezig is. Helaas zien we dat veel kosten blijven stijgen met de omzet. Dat mag natuurlijk niet. Willen we de stijgende kosten goed maken door vex'hoogde omzet, dan zullen de kosten waarop we zelf invloed uitoefenen, in geen geval hoger mogen woi'den. Toch zien we dit in alle onderdelen van ons bedrijf. Na mechanisatie gebeurt het vaak dat de kosten bepaaldelijk niet la ger zijn dan ze tevoren waren. We hebben dan alleen een bespa ring aan manuren bereikt. We stellen ons voor dat er een speciale studiecommissie voor de fabriek zal worden benoemd die doelbewust alle onderdelen van de fabriek zal doornemen om na te gaan of er geen mogelijkheden zijn die we voorbij hebben gezien. Deze commissie zal o.a. bestude ren: intern transport; vei'pakkin- gen, eigen vervoer. In de werkmethode die wordt voorgeschreven, moet men kwali teit no. 1 zetten. Daax-bij moeten wij streven naar zo nauwkeurig werk dat spreiding zo gering mo gelijk is. We zullen hier zeer nauwkeurig op moeten letten. We moeten trachten tot het uiterste te gaan zonder de veiligheid in gevaar te brengen. Al onze activiteit zal in 1957 tot het uiterste dienen te worden op gevoerd. Verhoging van kosten zal er dan wel uitkomen met zo weinig mogelijk prijsverhogingen. Wij zullen nog veel meer klanten moeten ti'ekken door onze seiwice, onze kwaliteit en onze lage prij zen. Als we daar gezamenlijk naar I streven, ben ik er niet bang voor of we zullen daarin iets bereiken. Denkt U er om dat dit voor ons bedrijf en voor ons allen een le vensvoorwaarde is. Als wij dit doen in goede teamgeest, met tact en mensenkennis, dan zal ons dit zeker lukken. Dc Raad van Bestuur van Albert Heijn N.V. deelt mede, dat over eenkomstig artikel 14 der statuten der vennootschap de heren A. HEIJN J. LEGERSTEE P. LIGTENSTEIN Fr. SCHUDDEBOOM. aan wie reeds gedurende enige ja ren de algehele leiding van het kruideniersbedrijf was opgedragen met ingang van 1 januari 1957 zijn benoemd tot directeur der vennootschap.

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 1