Waar een plan is, is een pluim „Ze wisien wat ze wilden!'' Filiaal Groenestraat, Nijmegen veroverde 3 pluspluimen in 1956 zwarte Instuif „Hun juk eist onze schouders" A.H.'er B. Lievers won met zijn slagzin een auto 4 AH-FLITSEN Toen chef J. Smit van Castricum zijn ploeg op 2 januari 1956 een gelukkig nieuwjaar had gewenst, zei hij meteen er achteraan: „En dit jaar gaan we de Gouden Pluim winnen!" Achteraf geeft hij toe, dat zijn mensen, dat eigenlijk wel een beetje gek hadden gevonden. Hoe zou nu een ploeg, die nog nooit in de strijd om de zilveren pluim een belangrijke rol had gespeeld nu ineens zich de gouden pluim als doel kunnen stellen? Maar... chef J. Smit kreeg ze allemaal warm: Bep Admiraal, Rie Poel, Rein Silfhoutze vonden het toch bij nader inzien wel érg de moeite waard en als ze niet in de eerste periode over de rookworst waren gestruikeld en maar op de zevende plaats beland waren, dan hadden ze wellicht het jaar 1956 al direct met een zilveren pluim geopend. Die kregen ze nu pas in de twééde periode. tien maal in de bovenste helft van de eerste dertig zat zal zich er niet over verbazen, dat deze sportieve ploeg er langza merhand zéker op rekende, dat zij de „geplande" Gouden Pluim zou veroveren. Zoals „planning", het maken van een goed plan, alles is voor de verkoop, zo is planning ook het voornaamste voor het winnen van een Gouden Pluim. Maar ze zeiden er terstond bij, dat het hen om de gouden pluim ging. (U kunt het nalezen in het eex-ste interview dat we verleden jaar met de Castricumers hadden. Ze kondigden het gewoon aan, heel nuchter, maar heel fanatiek. Ze zouden in de running blijven en... ze déden het.) Een heel jaar lang was Castri cum in de kopgroep te vinden en zelfs in de periode, dat chef J. Smit wegens herhalingsoefenin gen niet in de zaak was, haalde de ploeg tóch een eervolle plaats. „Onze ploeg is een eenheid, zegt chef Smit. We maken elkaar warm en we zijn Zaandam erg dankbaar, dat ze meestal artike len voor de plusactie uitzoeken, waar we succes mee kunnen heb ben. Er zijn veel artikelen, die we graag verkopen, maar het liefst verkopen we toch artikelen waai succes in zit. En nu is het het Een goed plan! Dat was het ook, dat bij Jaap Smit opkwam, toen hij als jongen van 14 jaar op een tuin bij Berkhout bietjes en wor teltjes hielp verbouwen en toen hij de bakfiets van een kruide nierszaak verkoos boven de tuin. Van 1948 tot 1950 zat hij in Indo nesië. Juist veertien dagen voor zijn vertrek leerde hij een heel aardig meisje kennen... zo aardig, dat hij die hele twee jaar in dat verre land juist met dat meisje trouw bleef corresponderen. Na Indonesië kwam Jaap Smit leuke, dat als je je op die arti- directr bg Albert Herjn. Van kelen concentreert het succes zo jjoom ging het naar den Helder gróót wordt. Want juist door die concentratie kom je er spelender wijze achter of Mevrouw X een bepaald artikel soms ergens an ders neemt en dank zij de Plus actie breng je daar dan natuur lijk direct verandering in. Behalve dat we dus nieuwe arti- en in 1952 werd hij vervanger in Noord-Holland. Op 19 november 1953 opende hij als chef het filiaal Castricum en op 7 januari 1954 kwam het „aardige meisje" daar binnen als „mevrouw Smit", ter wijl op 28 oktober van dat jaar de kleine Koos (Nicolaas) het ge- kelen er in brengen, verbeteren zjn kwam completeren. Het voet- we ook de omzet per klant. Maar ook de verkoop van kwa liteitsartikelen hebben we met onze Plus-actie op kunnen voeren. Toen we eenmaal onze limonade verkoop met een mooie strand tent hadden gestart, hebben we het hele jaar geen tweede soort limonade meer verkocht! Wie chef J. Smit zo hoort vertel len over de strijd om de gouden pluim en wie zich herinnert, dat hij en passant twee zilveren plui men, vijf tweede plaatsen, één derde plaats en verder nog een vierde, een vijfde, een zevende, een negende en een vijftiende plaats met zijn ploeg bezette zodat hij in dertien perioden der- ballen beoefende chef Smit voor zijn trouwen actief, nu nog slechts als supporter. In Bep Admiraal heeft filiaal Cas tricum een prima verkoopster met bijzonder veel verantwoordelijk heidsgevoel. Onlangs heeft Bep, die al voor zoveel duizenden gul dens heeft vérkocht ook eens iets gékocht, nl. 'n huis samen met haar aanstaande man. Evenwel het aanstaande echtpaar mocht er Onze demonstratrice, mej. R. Hart, in een echt Noors costuiim. Met dit costuum trok zij steeds grote be langstelling. wat natuurlijk de ver koop van Noorse visconserven) stimuleerde. Dertien Pluspluimen zijn er in het afgelopen jaar uitgereikt en maar liefst drie daarvan veroverde chef L. van Gils (35) van het filiaal Groenestraat in Nijmegen. Daarbij geholpen door zijn echtgenote, mevr. E. van Gils-Luikx, Bart van Mervvijk (15), Nelly Janssen (18), Willy Verbruggen (22), Truus Tennissen (19), Rudi van der Valk (19) en Riet Steer (17). Allen waren zij dinsdag 8 janu ari voor de dei-de keer op het kantoor in Zaandam en allemaal dineerden zij voor de derde keer feestelijk in Formosa. Alleen de 14-jarige Frans Wijers uit Nij megen was een nieuweling in dit bekende gezelschap. Hij werkt van 1 september af in het filiaal in de Groenestraat en levex-de een lang niet onbelangrijk aandeel in de derde overwinning. Zelfs op Oudejaarsavond was hij ver na sluitingstijd nog druk in touw. Frans leest gi'aag, maar als je het hem op de man af vraagt, zegt hij dat hij 't liefst wex-kt en de chef bevestigt dat. De Chef zwaait trouwens niet al leen Frans lof toe, het gehele personeel van zijn filiaal krijgt een grote pluim voor het enthou siasme en de liefde, waarmee zij werken. Op haar beurt schonk de directie van A.H., in de persoon van de heer Legerstee, chef van Gils een grote Pluim, niet een denkbeeldige, maar een echte van hout en zilvei', groter dan de Plui men, die tot nu toe zijn uitge reikt. Voor de personeelsleden waren er de traditionele zilvei'en i'ijksdaalders en een foto met op schrift, genomen tijdens de uit reiking van de reuze-Pluim. Minder tastbaar, maar daarom niet minder waardevol, waren de vele wooi'den, die de chef en zijn helpers en helpsters kregen te ho- ren voor hun grootse prestatie: drie keer in één jaar de Pluspluim te veroveren, d.w.z. 25% van de uitgereikte Pluimen in de wacht te slepen. Ze hebben er hard voor gewerkt in de Groenestraat. „Op 't laatst leek de winkel wel een eii'cus", vertelt de chef. „Compleet met trapezes." Omdat de winkel niet bepaald ruim kan worden genoemd, zag chef Van Gils zich genoodzaakt de Plusartikelen aan het plafond te hangen. Dat deed hij met de rookworsten, waarop een buui-- man-kruidenier prompt zijn voor beeld volgde. Teneinde zoveel mogelijk hoen dersoep te verkopen had de chef zich een dode kip aangeschaft en die, met behulp van lijnen en ka trollen, aan het plafond beves tigd. Hetzelfde deed hij met een blik soep. Wanneer nu de deur van de winkel openging kwam de kip haar beneden, ging de deur weer dicht dan zakte het blik hoendex-soep. Op deze manier maakte hij de klanten attent op de soep, die zij zelf met veel moei te konden bereiden of zo, kant en klaar, kopen in blik. Tijdens de vex-koop van de blikjes ananas was het een gitaar aan een katrol, die de aandacht op deze zuidvruchten vestigde. De vrouwelijke personeelsleden heb ben er nog over gedacht in raffia rokjes op z'n Hawaiiaans te ver schijnen, maar dat bracht teveel moeilijkheden met zich. Helaas was het ook niet mogelijk de to matensap aan het plafond te bevestigen, maar de vex-koop slaagde toch. Met een ruime voorsprong ver- overden de kranige Nijmeegsen en Nijmegenaren, uit de Groenestr. voor de derde keer de Pluspluim. Een prestatie, die respect af dwingt. „En," volgens de chef, „is de derde keer beslist niet de laatste." „Toen ik mijn zin instuux-de, wa ren mijn verwachtingen niet hoog gespannen, in de eex-ste plaats om dat ik anders altijd tot de men sen behoor die nooit iets winnen en verder daar tienduzenden in- zenders iedere week weer opniexxw een gooi naar een van de prijzen doen; de kans is dus tamelijk klein." Zyn slagzin: „Hun juk eist onze schouders", is door het hele land al bekend. „Het winnen van de hoofdprijs heeft nog een hele nasleep", ver telt hij nog. „Ik krijg tientallen felicitatiebrieven en aanbiedingen van mensen die de auto willen kopen. Op straat word ik telkens staande gehouden en van verschil lende kanten wordt mij gratis rijles aangeboden." Verkocht De heer Lievers had het plan zijn aanwinst te vex-kopen, hetwelk hem iixmiddels is gelukt. De on derhoudskosten van een auto zijn nogal hoog en dit is dus de reden dat hij liever een spaai-potje vormt. Voor hem heeft in de staart van 1956 het geluk gezeten. Donderdag 3 januari 1957 was de eex-ste instuif van het nieuwe jaar. De heren van de opleidings school hadden elkaar al eens veel betekenend aangekeken. Geen wonder; de instuif, introductiedag voor verkoopsters en verkopers die pas in dienst zijn, begint nor maal om 10 uur. Maar het was al ruim over tijd en nog niemand was vex-schenen. Op andere instui"da gen gonsde op dit uur de hal van het ontspanningsgebouw al van zeker 25 stemmen, vermengd met het geluid van schuivende kopjes en schoteltjes. De heren van de school wachtten vergeefs. Of het nu kwam door de ongewone dag deze (eer ste) instuif (van het jaar) was niet op een dinsdag maar op een dondei'dag of door de onwen nigheid van het nieuwe jaar, we weten het niet, maar er kwam niemand. Donderdag 3 januari 1957 zal ge boekstaafd blijven als een som bere dag in de geschiedenis van de opleidingsschool. Sterker nog: als de zwarte instuif. niet in, maar hoopt nu weldra een ander huis te mogeix hux'en! Rie Poel, die dertien perioden dapper heeft meegestreden, moest op 1 januari thuis blijven om haar moeder te helpen. Wel licht zien we haar echter nog eens terug achter de toonbank, waar ze secuur en rustig haar wex-k pleegt te doen! Rein Silfhout is de vierde kx-acht in de Gouden Ploeg van Castx-icum, die wegens het verlies van Rie Poel nu on langs is aangevuld met Gx-é Sijm. „Ze wisten wat ze wilden" was indei'dtijd de titel van een goede film. Het is ook een goede om schrijving van de Plusploeg van Castx-icum. Ze wilden daar een jaar lang, van 2 januari tot en met 31 december, de gouden pluim. En ze haalden haar. „Vol gens de plannen." Moraal: Waar een wil is, is een weg. Waar een plan is, is een pluim! Heel televisiekijkend Nederland is er donderdag 27 december j.l. ge- V.l.n.r. Mej. N. Janssen, de heer W. Verbxuggen, de dames T. Teunissen en R. Steer, de hex-en R. v. d. Valk, B. van Mer- wijk en F. Wijers, Mevr. E. v. Gils-Luikx en de hex-en L. v. Gils en J. Legerstee. Vliegende kip en txxige van geweest, dat aan de heer B. Lievers (24), werkzaam op het Hoofdkantoor in Zaandam, de hoofdprijs werd toegekend in de weke lijks terugkerende actie „Goed-Zo" van de N.C.R.V. Deze prijs is niets minder dan een glanzende, liclxt groene D.K.W. Limousine 1957. muziek in de winkel Deze nationale actie U weet het, met als hoofddoel de bestrij ding van de kinderverlamming, is in korte tijd zó populair ge worden, dat iedex-e week 125.000 briefkaarten met slagzin nen wox-den ingestuurd om de ac tie te steunen en mee te dingen naar een van de formidable prij zen. „Dit was de eerste keer dat ik aan de actie meedeed en ik wil wel bekennen dat ik totaal over bluft en vei'bouwereerd was, toen ik hoorde dat mijn slagzin met de eerste pi-ijs was bekroond", ver telt de heer Lxevers. Niet verwacht

Personeelsbladen | 1957 | | pagina 4