Zij kwam terug en bleef Dank brengen Bartelson bezoekt Jaarwisseling 4 AH-FLITSEN Zo loopt ook het jaar 1956 wee: ten einde, en wij kunnen dit goed bespeuren aan de donkere dagen die vooraf gaan aan de Kerstda gen. Vroeg donker en 's morgens laat dag. Als wij nog eens een terugblik werpen over het afgelopen jaar dan is er veel, dat tot tevreden heid stemt. Hoofdzaak is de ge zondheid, als deze ons maar steeds mag blijven omringen, dan zijn we toch bevoorrecht boven vele andere mensen. Kijk maar eens in de ziekenhuizen en niet te vergeten de sanatoria, waar ve len voor soms jaren liggen te wachten op hun herstel, en ook deze mensen leven toch veelal met nog wat humor als één grote fam - lie, hopend dat ook voor hen nog eens de gezondheid zal wederke ren. Ook onder ons personeel zijn enkele gezinnen, die gebukt gaan onder langdurige ziekte Gelukkig bezitten deze mensen de wil om hun gezin zo goed mogelijk tegen ondergang te behoeden. Er is ook nog veel vreugde in d" verschillende gezinnen. Laten w' maar eens kijken bij de fam. Wul- fert (C.M.waar een tweeling (meisjes) werd geboren. Wat een vreugde in zo'n gezin, al zal de e moeder straks heus wel weten wat haar te doen staat. Ook bij de fam. Wagter werd eer dochter geboren, en de bij de fam Vonk eveneens, de fam. van Gog werd verblijd met een zoon en d" fam. v. d. Bijl en Venema nog met een dochter. Wij feliciteren dez- ouders met dit heugelijke gebeu ren, en hopen, dat deze kinderen in goede gezondheid mogen op groeien tot vreugde van hun ou ders. De heer Kok (Mag. T. Afd wa- 25 jaar getrouwd. Wij wensen di' echtpaar nog veel goede jaren toe De bruidegom werd in triomf d° T. Afd. rondgedragen. Wij hadden ook nog bruidjes ir ons midden. Mej. Brilleman er. Mej. A. Kreeft stapten in het hu welijksbootje, wij wensen hen go~- de vaart en veel gezondheid toe. Als deze Flitsen bij U thuis zijn heeft v. Wessendorf op 4 dec. z':r 25-jarig zakenjubileum gevierd. Wij feliciteren hem met deze grote feestdag en hopen, dat hij nog ve'e jaren met vreugde zijn arbeid zal mogen doen. Voor wij !t nieuwe jaar betreden, gaan we eerst nog op bezoek b'; het echtpaar de Vries (C.F.) en bij het echtpaar v. d. Burgt (S.B Deze echtparen zijn op 24 dec. 2" jaar getrouwd. Wij wensen beider een prettige dag toe temidden var hun familie. Met deze Bruidspare" sluiten we 1956 af. Nu wachten wij maar weer op de nieuwe opgaaf 1957 van jubilaris sen enz. Wat onze zieken betreft gaat he" de laatste tijd vrij goed. De fam Cappelleveen is weer verenigd, want mevr. is weer uit het zieken huis teruggekeerd en de baas ze'f is weer aan het werk. Mej. v. Scheppingen werkt nop steeds halve dagen, maar het gaa< toch alweer wat beter. G. Brehler (B.B.) is na de operatie weer thu - en hoopt weer spoedig aan hei werk te gaan. Wel een ongeluk kig jaar voor Gerrit, maar als al les goed gaat is ook dit weer gau vergeten. Chef C. de Grooth is a' een paar weken thuis wegens ziek te, en Mej. D. Kuyper moet oo' rust houden. We hopen, dat he* voor korte tijd zal zijn en de ge zondheid weer gauw mag terugke ren. Mej. J. Oosting (V.A.) is ook ziek en B. Keizer is al geruime tijd niet goed, hij is wel opgewekt, maa de algehele wei-klust is toch nie' aanwezig. Zo hebben we ook Mevr. Hofstr.- die al geruime tijd ziek is. Laten wij hopen, dat 1957 voor on allen mag worden, een jaar va veel vreugde en gezondheid. Ook onze gepensioneerden zijn di jaar niet vergeten. Ik wil dan oo' namens hen Directie en personee hartelijk dankzeggen voor de ko len en aai-dappelen die zij moch ten ontvangen en waar ze erg bl mee waren. Zo raak ik dan voor 1956 aan he einde van mijn praatje. Laat i dan besluiten om Directie en per soneel prettige feestdagen toe te wensen en een gezond nieuwjaar. Vervolgens een actueel onderwerp: Kerstmis. Het was een indrukwekkend ogenblik, toen ik het interview met deze dame van hoge geboorte begon, want zelf ben ik onder de zee spiegel geboren en zij 1800 m daarboven. Zij beschikt echter over na tuurlijke charmes, waardoor een gesprek met haar een aangename bezigheid is. De moeilijkheid is echter, dat dergelijke mensen niet zo heel erg spraakzaam over zichzelf zijn. Over wie ik het heb? Wel, over mevrouw Mathilde Anna Christi na Westers-Höfer. Wat zegt IJ, kent U die niet? Kent U dan mi schien wel tante Tilly? Oh, di kent U dus wel, nu over haar gaat dit stukje. Zij is geboren in het bergdorpje Heiligen Kreuz niet ver van We nen. Haar ouders wonen daar nv nog en daarom slaat zij geen jaar over met aan haar geboortehu een bezoek te brengen. Natuurlijl is dit een eigen huis, zoals vrijwel steeds in de bergdorpjes het ge val is; de voorouders beginnen het huis te bouwen en als het te klein wordt, dan bouwen de nazaten er een stukje bij, waarbij ook de vrouw des huizes dapper mee werkt. Skieën deed ze natuurlijk al zeer jong. Ook dit jaar heeft ze de lange latten nog onder gehad, maar voelde zich toch niet meer zodanig in vorm, dat ze aan de Olympische winterspelen meedeed. Jeugdherinneringen Haar verdere jeugdherinneringen? Ze zijn deels prettig, maar deels ook vol oorlogsellende. Juist deze oorlogsel lende zou van beslissende invloed blijken te zijn op haar verdere leven. Na wereldooilog No. 1 kwam zij namelijk met een groep kinderen naar Nederland en wel naar Am sterdam. Deze stad maakte op haar een zodanig prettige indruk (dank U, tante Tilly), dat toen ze later in Oostenrijk was opge groeid tot jonge vrouw, maar er noch in Wenen noch bij haar in de buurt werkgelegenheid was, zij 't besluit nam naar Amsterdam te rug te keren om een betrekking te aanvaarden als kindermeisje. Zij is hier getrouwd en heeft d Nederlandse nationaliteit, doch z ontkent ten sterkste, dat zij dez aan haar man te danken heeft; zc had deze nationaliteit toch wel gekregen! Dan komen wij te praten over d vele rampen, welke Oostenrijk me een eenvoudige, hartelijke bevol king, de laatste 40 jaar hebbe; getroffen. Ook zij kan zich de vro lijke uitgelatenheid van het vroe gere Wenen nog best herinneren maar vooral wereldoorlog No. 2 e: niet te vergeten het voorspel e. .ïaspel met de gedeeltelijke Rus- ;ische bezetting, hebben de leven - blijheid veel afbreuk gedaan, zoda het nog wel even zal duren voo men weer met reden kan zegge ,Wien bleibt Wien!" Natuurlijk hebben deze omstan digheden tot gevolg gehad, dat d sociale toestanden en in het bij-1 zonder de zorg voor de bejaarde:1 iog ver bij sommige landen va West-Europa zijn achtergebleven. Kerstfeest Voor het Kerstfeest bakt men veel koek en grote ronde broden, gevuld met vijgen, pruimen, noten, sucade e.d., en natuurlijk is er wijn genoeg. De kerstboom ont breekt ook daar niet. In de bossen staan dennenbomen genoeg, doch het is verboden ze zonder meer weg te halen. De boom wordt in het geheim op getuigd, de geschenken er onder gelegd en de viering van de Heili gen Abend 24 dec. kan be ginnen. 24 December is altijd vas tendag en omdat de bevolking overwegend r.k. is, eet men die dag geen vlees, doch is het ge woonte gebakken karper te eten en men drinkt daarbij „weisz- wein". 's Nachts te 12 uur begint de nachtmis en dan kan men getuige zijn van een tafereel, waarvan wij in onze lage landen altijd dromen Door het stille besneeuwde berg landschap ziet men dan in de kou de nacht de bergbewoners zich als zwarte stipjes over het glinsteren de witte kleed naar het kleine, met Ons O.G. is nog altijd zeer ge wild door tal van buitenstaanders. Zo werd ook dit jaar de zaal afgestaan voor de internationale wedstrijden om het damkampioen schappen op 29 november j.l. veel liefde onderhouden, kerkje begeven. Sommigen maken n gebruik van de arrenslee, die voorzien is van rinkelende bellen en versierd met dennengroen. Een wonderlijke ontroering van een vredige, ware kerststemming Na de nachtmis, welke tot hal. twee duurt, drinkt men om dc koude te verjagen nog eerst een glas hete punch alvorens naar be:l te gaan. De kerstdagen worde: doorgebracht met skieën o: schaatsenrijden. Stookproblemen Oudejaarsviering komt veel met onze gebruiken overeen, alleen is het geen gewoonte, dat grote fa milies bijeenkomen. Men moe hierbij niet vergeten, dat speciaa in vroegere winters er practise!1 geen verbinding tussen de bergbe woners bestond. Het fornuis is een der belangrijk ste meubelstukken. Vroeger stook te men uitsluitend hout en ook nu gebruikt men buiten de steden nog slechts weinig kolen. Het hout kost kachelklaar ong. 30,pe: m3, waarvan er tijdens een stren ge winter ongeveer twaalf nodig zijn. Ofschoon tante Tilly hier gehee" ingeburgerd is, heeft ze natuur lijk voor haar geboorte-streek een zeer warm plekje in haar hart vrij gehouden. De jaren tot nu toe bij A.H. door gebracht, zijn goede jaren voo haar geweest, doch ik ben ervan overtuigd, dat zij met haar „Weens" humeur daartoe zelf veel heeft bijgedragen. Ilt wens haar namens allen toe, dat zij nog vele jaren haar ouders in Heiliger. Kreuz zal mogen bezoeken en bin nenkort haar hartewens in vervul ling gaat en men weer met over tuiging kan zeggen: „Wien bleibt Wien!" •an jubilarissen werd dit jaar gesloten door B. Wessendorp, die op 4 december in de bloemetjes werd gezet. OUDEJAARSAVOND U kent het: warme wijn, goede siga ren. luidende klokken, verheven stem ming, elkaar tot tranen toe bewo gen omarmende familieleden die elkaar alles wat goed is wensen. Om twee uur naar bed met het hei lige voornemen om het komende jaar nu eens goed en vriendelijk te zijn, alles te vergeven, kortom mede te helpen de laatste strophe van de ne gende „nu worden alle mensen broeders" tot een waarheid te hel pen maken. NIEUWJAARSDAG. 's Morgens om half tien met hoofd pijn 't bed uit. Onder de douche kom je met een ingezeept lichaam tot de ontdekking dat de huisgenoten je voor geweest zijn, m.a.w. 't warme water is op en laat zich vervangen door een ijskoude straal die je doet koken van woede over zoveel egoïsme. Dan bij 't aankleden rolt je boordenknoopje onder 't bed of de honcl vermaakt zich met je beste das en je zegt dingen, die je niet schrijven magOm half elf voor thee was geen tijd meer achter dc koffie met een smakelijk gebakje, er wordt gescheld en daar komt dein tante. U weet wel; die tante die er warmpjes in zit, een wrat met veel haar op haar ene wang, een dame tot en met het zwarte fluwelen bandje met de hon denpenning er aan om haar blote spichtige hals en dan oneindig be moeiziek Die komt dan het lekkers mee helpen opeten, terwijl zij zelf thuis haar vi site „af doet" met een allerhandje uit de tijd van Toetanchamon. Al con verserend haalt zij een of ander da mesblaadje uit haar tas en zoekt zij de horoscoop over 't komende jaar op. Zij begint met ondergetekende ik ben een „stier"): ik krijg geluk in zaken die ik niet heb!), ik ga een verre reis maken ('k heb de p aan reizen en ik moet oppassen voor een vrouws persoon, die zich tussen mijn weder helft en mij zal plaatsen, 't Laatste ontlokt mij de onhandige opmerking: „Als zij dan maar aardig is", waarop ik door de dames zó aangekeken word, dat het mij wat waard zou zijn, wanneer ik als Onze Lieve Heer beestje in tante's voorspellingsregis- ter was onder gebracht. Na de late koffietafel komt de andere visite, waaronder een paar aardige dames, die ik evenwel, vanwege 't in cident, met een bloedend hart, negeer. Dan, na 't schamele avondeten (door de drukte), gaan wijzelf nieuwjaars bezoeken plegen: na een half uur op m'n vrouw gewacht te hebben, gaan wij eindelijk, doch dan springt voor de deur mijn schoenveter stuk en in de tram blijkt mijn portemonnaie in m'n daagse costuum te zitten, 's Avonds laat vermoeid en voldaan naar bed, doch met de troost geven de gedachte, dat het pas over 364 dagen weer oudejaar is. A.H.-er aan de Directie en personeel voor de bewezen attenties: Fam. W. G. van der Bijl, P, van Gog, S. Veenema, E. Vonk, M. J. Wagter en P. J. Wulfert bij de geboorte van hun dochters en zoons. De heren N. Bakker, J. Broersma, de heer en mevrouw van Capelle- veen, de heer W. Leonards en zijn zoon Wim, mevr. Loa, mevr. Sui- dema en de heer A. Vos bij hun ziekte. De heer en mevrouw Kamst-Bril- leman bij hun huwelijk. De heer en mevrouw D. Kok bij hun 25-jarig huwelijksfeest. De heren S. Krom en J. Kabel hij hun 12'/» jarig jubileum. De heer B. Wessendorp bij zijn 25-jarig jubileum. Voor kolen en aardappelen: Mevr. H. Boom, Mej. D. Kuyk, Mevr. Otten-Krauwel, de heren C. J. de Bruyn, D. Engel, J. Heijn, C. Klopper, D. Onrust, J. Pregh- ter, J. Schram, Th. Vernooij.

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 4