AH'WTBIN Huize Pi66ELM Wat Direktie en C.C. op 13-11- 56 bespraken Na 27 dienstjaren gesloopt P.V. kreeg nieuw bestuur Gedwongen emigranten 2 AH-FLITSEN Personeelorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 13e Jaargang - No. 10 December 1956 Verantwoordelijk eindredacteur J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Redactie: G. J. van Hulzen, in- en externe betrekkingen Aan dit nummer werkten mede: M. Barette Muziek J. Ph. Bartelson Personeelfonds A. J. Bicker Loonbetaling Dr. Mr. P. E. J. Boml' Ondernemingsraad H. Eijben Brandweer J. C. Hali Foto's A. v. d. Hazel Bridge J. W. Hekkert Hongaren J. Janse Interview J. Overmeer Terugblik 1956 K. Romp Foto's P. C. Vink Tafeltennis C. v. d. Vliet Jaarwisseling Druk: Ramshorst, Wormerveer Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie Na de opening stelde de heer Seliuddeboom de vraag inzake ver hoging der meritrating-premie in de T.A. en de B.A. aan de orde. Via de C.C. is dit punt op de agen da geplaatst omdat de premie in de fabriek maximum 20% kan be dragen en het grondloon in de hoogste vakgroepen van T.D. en productie maar weinig uiteenloopt. Het bedrijf heeft zich echter te houden aan de loonvoorschriften en de meritrating-premie voor de afdelingen waar geen tarief geld is nog in oktober 1955 verhoogd. De heer Schuddeboom zegde toe de gestelde vraag te onderzoeken en er in de volgende vergaderin op terug te komen. Behalve voo" de T.A. en de B.A. zal ook gelet worden op enkele andere groepen, die nooit voor tariefwerlc in aan merking komen. Vervolgens kwamen de kantinecon certen in het O.G. aan de orde. En kele personen vinden daarbij hun stoelen bezet door buitenstaanders. Dit zijn zowel personen, die om één o[ andere reden op de fabriek moeten zijn, als echtgenotes van personeel Zonder tegenover deze gasten al te strak op te treden of omvangrijke maatregelen te nemen zal getracht worden de stoelen voor ons personeel te houden. De inhouding van het statiegeli van 10,voor verstrekte schor ten aan meisjes zal op 1,per week gebracht worden, indien de C.C. hier geen ernstige bezwaren tegen heeft. Hiex-door wordt de termijn van verrekening op 10 we ken gebracht, hetgeen een niet on belangrijke vereenvoudiging voor de administratie betekent. De C.C zal zich hierover nog even bezin nen en na ongeveer een week haa" standpunt kenbaar maken. Garderobe in O.G. Bij de rondvraag bracht de voor zitter der C.C. naar voren, dat de instelling van een garderobe op de feestavonden in het O.G. aan beveling verdient. Dit punt had reeds de aandacht en één van de personeelsleden heeft aangeboden dit te verzorgen. Er zal nu een proef worden genomen met een tafel achter de deuren die uitko men op de hal. Opnieuw kwam de kwartaal-afre kening in discussie, daar bekend gemaakt was, dat deze in de eer ste helft van november zou plaats vinden. Nu zal uitbetaald worden op 23 november maar vermoedelijk zal begin 1957 de nieuwe boek houdmachine komen, zodat de oude belofte van snelle verreke ning gestand gedaan kan worden Als laatste punt kwam de beta ling der via het personeelsfonds gekochte aardappelen ter tafel. Verzocht wordt om bij betaling over 'n aantal weken de loonadmi nistratie te mogen inschakelen. Hoewel de directie in principe be zwaar heeft tegen bemoeienissen harentwege met dit soort aanko pen, zal in beperkte mate aan in houdingen van 2,50 per week worden meegewerkt. Dit dan tot een maximum van 20,De heer S. Vos zal eerst gegevens verza melen en de mogelijkheid tot con tante betaling openstellen. Terwijl wij staan te wachten op het toestel dat ons naar huis zal brengen, kwamen zij de wachtka mer binnen. Voorafgegaan door een vrouwelijke tolk vormden ze een grote groep van 70 perso nen. Nee, verstaan icon ik ze niet. Ze spraken hun eigen taal, Hon gaars. Allen hadden de bekende vlieg tuigtas om de schouders hangen en het belangrijke document, de instapkaart, stevig in handen. Nee, geen treurige gezichten, eer der gewild vrolijk. De groep be stond hoofdzakelijk uit jongeman nen. Ze waren eïgenlyk op „door reis". Gedwongen emigranten. Wat, we wel verstonden was: Montreal, Ca nada. In twee speciale machines zouden zij aanstonds vertrekken. Ja, ze waren behoorlijk gekleed. Ongekleed waren ze niet gevlucht. Oude uniformen en laarzen, ge watteerde jassen, bontmutsen za gen wij erbij. Stil in een hoekje een gezin met 3 kinderen, onwennig in de leren fauteuils. Ja, bagage hadden ze ook, d.w.z. 70 bundeltjes op een lorrie, in pak papier, doeken of zeepdozen. Dat was hun hele hebben en hou den, hun leven, het bundeltje, de kleren die zij aan hadden en een nieuwe vliegtuigtas. Ik kwam om 9.30 uur thuis. Mijn vrouw wachtte op me. Even kij ken. Ja, de kinderen sliepen. Het gezin was dus compleet. Bij U thuis waarschijnlijk ook. Op de jaarvergadering van 11 de cember werd het nieuwe bestuur van onze personeelsvereniging ge kozen, zodat dit nu bestaat uit de volgende leden: De heer A. A. Koopman, le voorz. A. H. Pilger, 2e Mej. G. Meijn, le secretaresse C. van Vliet, 2e De heer A. Slob, penningmeester. Wij wensen de vereniging en haar nieuwe bestuur veel succes. A De heer Schuddeboom tijdens zijn toespraak tot de oude kern van bakkers. Dit najaar werden de oude ovens, die 27 jaar voor ons bedrijf van zo grote betekenis zijn geweest, gesloopt. De heer Castelein, hoofdchef van de K.B., wilde niet zonder meer aan deze belangrijke gebeurtenis voorbijgaan en in november vond hierom een kleine bijeenkomst plaats. Behalve directie en stal waren hierbij ook aanwezig die genen, die een belangrijk deel van hun leven aan deze ovens ge werkt hebben. Bovenstaande foto toont U de aanvang van de sloop. Inmiddels gaat het bakken op de nieuwe ovens in de mooie lichte afdelingen in de nieuwbouw voort en zullen de bakkers deze over gang zeker niet betreuren. Personalia 12/11 H. Scheffer en M. C. van Leeuwen, Exp. H.K. Geboren 8/10 Ellen Hulst, Adm. contr. 4/11 Hessel IJskes, Inkoop 30/10 Ronald v. d. Brink, Adm. Contr. 16/11 Gert jan Huisman, Calc. afd. 15/11 Micheline Cornélie Wagtcr, Beclr. Bur. 20/11 Maartje v. d. Bijl, Mag. 1 23/11 Constantia Clazina en Dina Niesje Wulfert, Centr. Mag. 24/11 Johannes Marinus van Goq, V.A. 25/11 Margaretha Caroline Vonk, Exp. Door de uitbreiding van het machinepark op de V.A. moest de heer Hogendijk een deel van zijn toch al kleine kantoortje missen. Achter de wolken schijnt echter de zon en ..Huize Piggelmee" zal wel geen lang bestaan beschoren zijn. De feestdagen en verplichte snip perdagen met Kerstmis en de jaar wisseling maken het noodzakelijk dat er bij de loonuitbetaling enigs zins van de normale gang van za ken wordt afgewezen. Het doel hiervan is om ondanks de kortere werktyd toch op de gewone tijd Uw loonzakje te kunnen uitrei ken. Eind december en begin januari wordt het loon als volgt betaald. a. 21 december (week 51): loon van week 51 met het overwerk en de premies van week 50 (dat is dus nog normaal b. 28 december (week 52)een voorschot, dat zo goed mogelijk het normale loon nabij komt en dat in week 2 van 1957 zal wor den afgerekend. c. 4 januari 1957 (week 1): loon van week 1 met het overwerk en de premies van week 51. d. 11 januari 1957 (week 2) loon van week 2 met het overwerk en de premies van week 52 en week 1. Tevens wordt met deze loonbe taling administratief de verplich te snipperdagen 24 en 31 decem ber benevens de feestdagen 25 en 26 december en 1 januari ver werkt en het voorschot, dat U op 28 december ontving, afgetrok ken. Op het loonbriefje komt dan te staan: 1. Gewerkte uren: de gewerkte uren op 27, 28 en 29 decembs"' plus de gewerkte uren van 2, 3, 4 en 5 januari. 2. feestdagen: de 2 kerstdagen en nieuwjaarsdag. 3. vakantie: de 2 verplichte snip perdagen. In totaal dus 12 dagen Hiervan wordt afgetrokken: 4. het reeds uitbetaalde voor schot. e. 18 januari (week 3): loon wlc 3 plus premie en overuren week 2 (dus dan is alles weer normaal.) Aangezien het voorschot in 1956 wordt betaald en de afrekening daarvan in 1957 geschiedt, word op 28 december het voorschot ge splitst in een bruto bedrag, ge schatte inhouding en netto bedrag, terwijl tevens de vaste inhouding, zoals Spaarfonds, huishuur enz (maar niet kleding ed.) wordt in gehouden. In het kort komt de wijziging dus hierop neex', dat na Kerstmis een voorschot wordt uitbetaald, dat 2 weken later van de kerst- en nieuwjaarsweek wordt afgetrok ken, terwijl de overui'en en pre mies van de week voor Kerstmis niet de week daarop, maar 2 we ken later worden betaald. Looncompensatie Alg. Ouderdomswet Zoals thans algemeen bekend mag worden geacht, moet door al le werknemers met ingang van 1 januari 1957 6% van het loon (tot een bepaald maximum) als premie voor de Ouderdomswet worden betaald. Deze looninhouding wordt gro tendeels gecompenseex-d door een loonsverhoging van 6 Voor onze weeklonen betekent dit, dat de inhouding voor belas ting, sociale verzekering en de bijdx^agen voor 't personeelsfonds en de personeelsvereniging de z.g. voorlopige inhouding per 1 januari met 6 zal moeten worden veiixoogd. Hierbij doet zich echter een eigenaardige moeilijkheid voor met betrekking tot de elders in dit blad uiteengezette regeling betreffende loonuitbetaling in de kerst- en nieuwjaai'sweek. In de tweede week van 1957 wordt als het ware 2 weken loon uitbe taald, verminderd met één week, die in 1956 als voorschot is ge geven. Bij onmiddellijke invoering van de looncompensatie zouden wij dus in één week teveel beta len. Om dit te voorkomen voeren wij de loonsverhoging niet de eerste werkweek in januai'i, maar de tweede week in. Het in 1957 uit betaalde loon is echter wel ver- zekeringsplichtig voor de Alg. Oudersdomswet. Om de admini stratie hiervan niet te ingewik keld te maken moet wel meteen de hoge „voorlopige inhouding" worden toegepast. Onderstaand voorbeeld maakt U duidelijk, dat U precies krijgt waar U recht op hebt. Loon 1956 per week 50, Loon 1957 (voor het gemak stellen wij de looncompensatie op 6 53,De nieuwe verhoogde voorlopige inhouding in belasting- groep 1 hiervan is 16 Uitbetaling 4 januari 50,- Uitbetaling 11 januari 2 x 53,— 106,— min voorschot 1956 50, verhoogde vooxdopig inhouding 16 vex'hoogde vooi'lopige inhouding 16 Totaal 106— 16,96 Was de loonsverhoging onmiddellijk ingegaan en behoefden wij geen rekening te houden met een te voren gegeven voorschot, dan werden deze cijfers: Uitbetaling 4 januari 53,- - Inhouding 16 8,48 11 januari 53,-16 8,48 Totaal 106,- 16,96 De totaalbedragen loon en belasting zijn op beide manieren gelijk. Wat u dus op 4 januari door hogere inhouding meende tekort te krijgen is U op 11 januari weer uitbetaald.

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 2