AH's „vlaggeschip" is grotendeels het werk van de bouwafdeling In de Grote Hout hoorden we langs het lijntje: Rondom de opening van de Supermart in Haarlem 4 De Initiatiefnemers van de bouw en de inrichting van de nieuwe Supermart waren, zoals U begrijpt, de heren A. Heijn en J. Leger stee, terwijl de beide heren, die de spits afbeten van de interne organisatie, de heren Th. Daalhuyzen en H. de Roode waren. Zowel bij de bouw van de nieuwe fabriek, als bij de bouw en inrich ting van de Supermart en andere niemye zaken, is echter één per soon, die wel zéér in het bijzonder een vinger in de pap had. Deze persoon is de heer C. J. Koomen, chef van onze Bouwafdeling. Het is ons daarom een genoegen hierbij een interview te plaatsen met de heer Koomen. Het was geen gemakkelijke op- gave voor de heer Koomen en zijn medewerkers, om de ijzerwinkel van Heenk te verbouwen tot een hypermodern levensmiddelenpa leis. Heel wat balken moesten worden weggebroken en vele muurtjes uitgehakt, voordat men met het eigenlijke werk kon be ginnen. Zo was de pui één van de eerste problemen, waarvoor de heer Koomen zich geplaatst zag, want het Enige dames bezig met het voor verpakken van de artikelen. Koomen als tekenaar bij Alber' Heijn in dienst trad, is de B.A. wel zéér uitgebreid. De leiding was toen in handen van de heer On rust. die met enkele timmerlieden het onderhoud van de filialen be hartigde. Hoofd B.A. Kort na de oorlog werd de heer Koomen aangesteld als hoofd van de B.A. Hij beschikt nu over een uitgebreide staf van medewerkers. De heer Schot, chef van de teken kamer, behartigt de voorbereidin gen, terwijl de heer Tepaske de leiding heeft bij de uitvoering. De heer Huisman, voorman van de timmerlieden en de heer Roos, voorman van de schilders hebben rechtstreeks met deze uitvoering te maken. De opzichters, de heren Stadt en Smit, zijn speciaal belast met het toezicht op de nieuw- en heeft, zal moeten bekennen, dat de B.A. hierin volkomen is geslaagd. De pui is een ontwerp van de B.A. zelf. Het idee kwam van de heer Koomen, terwijl de heer Schot chef van de tekenkamer, dit ver der uitwerkte. Ook het „fries", zoals men met een vakterm de voorkant van de pui aanduidt, is een ontwerp van de heer Koomen en zijn medewerkers. In de winkel zelf vormden de pi lasters technische moeilijkheden, doch ook deze wist de B.A. te om zeilen, door ze als het ware in het interieur van de winkel op te ne men. Het bezwaar van een te hoog plafond werd door de B A uit de weg geruimd, want over het gehele winkeloppervlak maakten zij een nieuw plafond, enkele tien tallen centimeters onder het oude. Hoewel Albert Heijn voor het eerst voor de inrichting van de Supermart een binnenhuisarchi tect in de hand nam, wil dit nie'. zeggen, dat de B.A. daarmee geen bemoeienis had. Integendeel, het advies van de B.A. werd zeer ge waardeerd. Eén centrale figuur. Ruim een jaar heeft de verbou wing in beslag genomen en hoe wel vele mensen er mee te maken hadden, bestond er maar één cen trale figuur, nl. de heer Koomen. Niets ging buiten hem om. De uit voering van het werk was in han den van de heer H. v. Urk. On danks het feit, dat de gemeentelij ke instanties van Haarlem aan de verbouwing en inrichting van het filiaal bepaalde eisen stelden, was er toch een zéér prettige samen werking met de B.A. Sinds januari 1930, toen de heer verbouw van de filialen, Formosa I restaurants en woningen. Ook het interieur van zijn eigen woning heeft de heer Koomen ge- j heel zelf modern ingericht. Hier had hij echter ook met de wensen van de opdrachtgeefster, mevrouw j Koomen, rekening te houden. Zijn dochter Lea (19) is dit jaar ge- slaagd voor het Lyceum. Zij is nu net terug uit Parijs, waar zij I voor haar taal een paar maanden bij een familie voor kinderjuffrouw heeft gespeeld. Zij j is van plan in de I moderne talen I door te studeren. j Docher Jola (12) j zit in de eerste j klas van het Lyceum. Zij heeft haar hart verpand aan het ballet en haar enige wens is: „Balletdan seres worden". Of haar dit zal gelukken zal afhangen van haar prestaties. Kees Jan (9) zit al in de vierde Idas van de Lagere School. Hij heeft nog geen vaste plannen voor de toekomst. Naast hoofd van de B.A. is de heer Koomen ook nog zes jaar voorzitter geweest van de perso neelsvereniging. Dit jaar heeft hij zijn functie neergelegd. Hij is van mening, dat nieuw bloed een ver eniging levendig moet houden. De heer Koomen, die een open oog heeft voor opbouwende critiek, vindt veel voldoening in zijn werk Het is mooi als je een werk ziet groeien. Is het echter voltooid, dan trekt de B.A. zich terug, want een volgende opdracht staat al weer te wachten Zo zag de Supermart er uit tijdens de verbouwing. dat een van onze medewerk sters mevr. Koelemij op een koop avond met haar man kwam winke len. Toen ze merkte dat de slagerij het bijzonder druk had, stopte ze haar man het mandje in de handen om vei der te winkelen, trok haar witte jas aan en ging meehelpen achter de toonbank. haar collega mevrouw Zonne- veldt presteert het om de gehele dag gehakt te draaien. Michiel de Ruijter was er niets bij, toen hij in de lijnbaan stond, aan 't grote wiel. dat er op een moment in de afdeling vers vlees 3 rijen klanten stonden. Een oud vrouwtje in de derde rij moest een ons ham heb ben van 69 ct. Ze had geen zin om te wachten en nam toen maar een ons ham uit het mandje van een andere klant, rekende af bij de cassière en vertrok! dat de eassières, die van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat hard werkten, in 2 Va week voor f 15000,kwartjes en dubbeltjes moesten verwerken. -dat er 's nachts in de slagerij druk liederen gezongen werden, onder aanvoering van de heren Louw en de Roode. De laatste rtond in hemdsmouwen achter de neatlabel machine. dat mej. Rozeboom-de Vries getoond heeft dat Haarlem per se opaanse meloenen wil eten. dat de eassières specialisten zijn jn het verkopen van banketstaven. dat een van de medewerkers van de slagerij een grote hoeveel heid spek en rollade had uitge- seald en dit in de vitrine legde. Foto boven en foto neven: Hoe het is en hoe het was. Foto onder: Een kijkje in de modern ingerichte uit- benerij. Links onder op de foto niet zichtbaar, ziet U) is een luik, waar door het vlees wordt aangevoerd vanuit de koelcellen. Na behandeling gaan de karbonaden en runderlappen naar de slagerij in de winkel. Een jaar geleden hebben we de heer van Zijl, het hoofd van onze openingsploeg, geïnterviewd. Uit dat verslag bleek wel, hoe hard en hoe lang er bij de opening van een nieuwe zaak gewerkt- moe! worden. Niet alleen door de openingsploeg, maar ook door de bouw afdeling, de leveranciers, de aannemers en het personeel van de nieuwe zaak. Toen hij zich omgedraaid had, was de partij alweer verkocht. „Je draait je om en 't is weg". een andere medewerker had 32 zakjes leverworst klaargemaakt en moest tot zijn schrik ervaren, dat deze na 3 minuten alweer uit verkocht waren. dat de eerste erwtensoep pak ketreclame gepland was voor een gehele dag maar dat deze grote hoeveelheid reeds om 9 uur 's morgens weg was. dat de heer Jaustra een nacht met de heer Versluis had doorge werkt en dat ze elkaar 's middags bij de lunch zaten te verwijten dat ze wartaal spraken. om 3 uur 's morgens kregen wij de politie op bezoek, waarbij zich het volgende gesprek ontspon: „Wat doet U hier?" „Werken". „U mag niet werken." De heer Versluis: „Maar ik ben niet van A.H.!" (hij is een vrijwil liger van Nationaal Kas n.l.). „Wat doen die etaleurs hier?" Werken". .Maar U hebt geen etalage." .Meneer, de gehele zaak is één etalage!" ,Maar U mag niet 's nachts werken'. „Ja, maar wij zijn leidinggevend pei-soneel". I „Waar is dat personeel dan?" „Slaapt." „Hoe kunt U dan leiding geven als er geen personeel is?" Tot overmaat van ramp komt net de heer van Zanten, omhangen als een kerstboom met vette darmen, de slagerij binnen. „Is dat dan geen personeel?" „Neen meneer, U zult het niet ge loven, maar dat is de inkoper!" Deze zelfde inkoper had dan twee nachten doorgedraaid en was in 't donker op weg naar Rotterdam. Nadat hij al tweemaal in het grint terecht gekomen was, dacht hij wijselijk: „Ik ga even een uiltje knappen, want dat wordt te gek." Het was echter bitter koud, dus liet hij zijn motor aanstaan en het kacheltje branden. Na l'Vs uur wordt hij wakker, mo tor afgeslagen, benzine op. Hij liften naar een benzinepomp. 10 liter benzine in een blik ge kocht, maar had maar 2,56 bij zich. Zegelring als onderpand ach ter moeten laten. Teruggelift maar wist niet meer precies waar z'n auto stond. Op verkeerde plaats uitgestapt en nog een uur net z'n blik benzine moeten sjou- ven om z'n auto terug te vinden. Jet voorval had een voordeel: hij was tenminste wakker. De vleeswaren worden op de snij- I machine aan de lopende band ge- j sneden en gewogen. Hierbij treft U een fotoreportage aan van de medewerksters en me dewerkers, zoals zij enthousiast aan hun werk zijn, waarmee wij een eresaluut willen brengen niet alleen aan het personeel in Haar lem, maar aan al ons personeel dat bij andere openingen en tijdens hamstei'periodes of andere drukke dagen, hun schouders onder het werk hebben gezet.

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 4