Hij was artiest met hart en ziel ^rlelson ,bezoekt;- Half november vertrok de „Willem Barentsz" 4 AH-FLITSEN de V.A., die ons aan het einde van dit jaar •or zijn pensionering de 25 dienstjaren halen. De maand september was een drukke maand voor de ooievaar. Bij ons personeel werden 3 zoons geboren en wel bij de fam. Veene- ma (V.F.), Bakker (B.A.) en Tang (T.A.) terwijl 2 dochters het levenslicht aanschouwden bij de fam. Schot (B.A.) en v. d. Molen. Al deze ouders wensen wij toe dat hun kinderen mogen op groeien in de beste gezondheid. Bij de fam. D. Kop was ook groot feest. Dit echtpaar mocht herden ken dat het 40 jaar getrouwd was. Onze gelukwens deden wij vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. De fam. Talsma is 25 jaar ge trouwd geweest, ook hier werd 'n enveloppe overhandigd met onze felicitatie. Wij hopen dat deze echtparen nog vele jaren voor el kaar gespaard zullen blijven. De Heer L. Westerlaken stapte in de huwelijksboot met mej. v. Dil len. De Heer en Mevr. Konings (K.B.) zijn deze maand 12% jaar ge trouwd geweest. De fam. Sondij (C.F.) was ook 12% jaar getrouwd, onze felici tatie ging gepaard met een enve loppe. Wij wensen beiden nog vele jaren in goede gezondheid toe te midden van hun gezin. De Heer C. Visser (Arb.studie) ging met zijn bruid naar 't Gem. huis om een nieuw leven te begin nen, een nieuwe bladzijde in 't grote levensboek. Wij wensen U allen veel goeds toe en vooral ge zondheid. Zo waren er ook nog jubilarissen in ons midden. J. Kabel mocht op 24 okt. zijn 12%-jarig zaken jubi- leum vieren. De Heer P. Vink sprak de jubilaris toe en wenste hem nog goede jaren in de toe komst toe. Op 26 okt., vergezeld van zijn vrouw, stapte jubilaris A. de Vi'ies ons O.G. binnen, komende van 't Hoofdkantoor, waar hij van de directie 't gouden kruis mocht ontvangen. Dit gouden kruis kan men met trots dragen. Onze drie kleur wapperde op de fabrieken ter ere van de jubilaris. De Heer Schuddeboom overhandigde 'n en veloppe met inhoud en een ge tuigschrift van de Maatschappij van Nijverheid en Handel. Ook de V.A. wilde niet achterblijven en bood de jubilaris een straalkachel aan. S. Krom (Afd. V.A.) zal op 2 nov. zijn 12%-jarig zaken jubileum vie ren en wij hopen, dat U nog vele jaren met plezier Uw werk zal mogen doen. Als deze „Flitsen" bij U thuis wordt bezorgd is dit ook al weer geweest. Onze felicitatie deden wij vergezeld gaan van een enveloppe. Tot slot komt dan nog de fam. v. d. Burgt (S.B.) ook op 24 dec. 25 jaar getrouwd. Maar wij komen hier in de volgende en laatste Flitsen 1956 nog op terug. Wat onze zieken betreft: de Heer en Mevr. Cappelleveen zijn allebei ziek; dit is wel een jammerlijk ge val, omdat Mevr. in 't ziekenhuis verblijft en Cappelleveen thuis moet rusten. Wij willen dan ook U beide een spoedig herstel toe wensen. Inmiddels heeft C. het werk weer gedeeltelijk hervat. Ook B. Keizer die al geruime tijd ziek is, willen wij een spoedig herstel toewensen. J. Vroolijk moet zes weken met zijn arm rust houden, door een val met de scooter (hij reed gelukkig erg kalm, maar slipte in 't grint) met 't noodlottige gevolg. Mevr. Vroolijk kwam er met de schrik af. J. de Goede (Kaas) is ook nog steeds ziek en wij hopen op een spoedige beterschap. Mej. v. Scheppingen, die al zeer lang thuis is en ook verpleegd is geweest in een ziekenhuis, heeft het werk inmiddels gedeeltelijk hervat. Stello is zover hersteld, dat hij weer halve dagen werkt en straks misschien weer hele dagen. Ook Mej. C. Oosting is op 2 uur na weer hele dagen aan 't werk. Mevr. R. Weidema (C.F.) zal als deze Flitsen verschijnt wel weer aan 't werk zijn na de operatie die ze moest ondergaan. T. de Lange (C.M.) is na vele maanden weer voor halve dagen aan 't werk en wij hopen dat 't hem goed mag gaan. Mevr. Mouw, Walz en Maijer wen sen we 't allerbeste toe, de twee laatsten hebben het werk hervat. Mag ik dan besluiten om onze zie ken en bejaarden het allerbeste toe te wensen' I* Een paar weken geleden heb ik een bezoek gebracht aan de nieuwe walvisvaarder „Willem Barentsz", die half november zijn tweede reis naar de Zuidpool gaat maken. De boot aan boord kan men zich af en toe niet voorstellen dat het een schip is meet 44000 ton, is 208 meter lang en heeft het aardige sommetje van 40 millioen gulden gekost. Duur? Een uitverkoopprijsje is 't niet, maar er is toch wel „waar" voor 't geld gegeven. Dit realiseert men zich nog niet, wanneer men over de twee, achter elkaar lig gende, kale enorme dekken wan delt (ca. 25 bij 60 meter); op het eerste dek worden twee vissen te gelijk van het spek ontdaan (ge flenst), waarna de overblijvende karkas met vlees en been door een lier naar het tweede dek ge trokken wordt, waar het verder kort en klein gemaakt wordt. Alles verdwijnt door grote gaten naar de onder deze dekken liggen de fabriek, waar kookketels en machines de grondstoffen verwer ken tot het volledig eindproduct traan en meel. ACHT VERDIEPINGEN Mijn gastheer -- één der werk tuigkundigen nam mij van uit zijn hut mee naar de bodem van de machinekamer; om daar te ko men moesten wij met de lift acht verdiepingen (aan boord dekken genaamd) passeren. Eenmaal beneden, welfde de ma chinekamer als een kerkgebouw over ons heen. Hier bevinden zich de twee grote Diesel voortstu wingsmachines benevens talloze hulpwerktuigen, w.o. ook acht stoomketels, die uitsluitend dienst doen om de fabriek op gang te houden. Alles is hier lichtgroen geschil derd en uiterst zindelijk en ver zorgd: men kan in een goed costuum hier gerust rond lopen. Overal ziet men schakelborden met meters, handels en alarmap paraten; de laatsten zorgen er voor, dat men a la minute na kan gaan, wat en waar er eventueel iets hapert. Op het achterdek, boven de „slip way" (het gat waardoor de dode walvissen aan dek getrokken wor den) ziet men tientallen bolders. Hier worden de dode vissen vast gemaakt, die in het water op hun beurt liggen te wachten. Soms zijn het er wel 15 a 20 (waarde per stuktwaalf duizend gulden 450 KOPPEN De bemanning telt ongeveer 450 koppen, een veelvoud van die op een normaal koopvaardijschip: er zijn bijv. 12 machinisten, 5 marco nisten, navigatie- en „vang"stuur- lieden, een dubbele ploeg keuken- personeel (in de poolzee wordt continu doorgewerkt), dan de ,burger"bezetting t.w. bedrijfs-in- genieur, 6 analysten, slachters, dokter, verplegers, fabrieks- en kantoorpersoneel enz. enz. (het kantoor aan boord heeft zelfs een wachtkamer Men ziet er lange gangen met tal loze hutten, afgewisseld door ha gelwitte betegelde badkamers en keui'ige gezellige dagverblijven voor de bemanning, w.o. een grote ontspanningszaal, wat dezelfde diensten doet als ons ontspan ningsgebouw; er is een groot buffet en er worden ook films ge draaid. Nog een paar gegevens: Bedrijfsonkosten per seizoen (ze ven maanden) ca. achttien mil- licen gulden, waar tegenover een bruto winst staat van twintig a vijf en twintig millioen gulden. Bij het schip behoren twaalf vang- boten die wel duizend ton groot kunnen zijn. Op elk van deze schepen zijn ongeveer 20 man, w.o. twee stuurlieden en drie ma chinisten. De kapitein hierop is meteen de harpoenier, de man die de walvissen met het harpoen kanon schiet. Een walvis kan een lengte hebben van 30 meter en 120.000 kg. we gen; men produceert er dan o.a. 50.000 kg. traan van. De koude aan de Zuidpool valt wel mee, doch er is veel slecht weer. Bovendien is er veel mist. Bij ruw weer kan de W.B. door zijn uiteraard wat logge bouw en hoge dekken, behoorlijk slingeren. Tussen het tijdstip, dat Joopi Compter als moeders jongste op het vacht lag te spartelen en het moment, dat hij zijn intrede deed bij A.H.. heeft hij heel wat beleefd. De kreten, welke hij in zijn prille jeugd aan de kat ivist te ontlokken, wezen in de richting van een muzikale begaafdheid en in 't bijzonder voor het vioolspel. Hij niet de kat kreeg daarom een opleiding aan het Kon. Conservatorium te 's-Gravenhage. Op veertienjarige leeftijd kwam hij bij het orkest van het Scala theater aldaar, onder leiding van Adr. Blokland. Dat hij in deze om geving opviel - - en niet alleen door zijn vioolspel blijkt wel hieruit, dat hij de bijnaam kreeg van „Het kind van Den Haag". Natuurlijk was het voor het on schuldige ventje een hele over gang zo plotseling in de wereld van musici en artiesten te worden geplaatst, maar hij stond reeds toen als een rots in de branding (over liegen gesproken!). ZEVEN JAAR SCALA De toenmalige directie van Scala had niet zo heel veel verstand van muziek. Op zekere dag was de man, die de trombone-partij moest spelen tijdens de repetitie in de orkestbak in dolce far niënte ver zonken. „Waarom speelt die man niet mede", vroeg bedoelde direc teur aan de kapelmeester? Deze antwoordde: „Hij heeft 40 maten rust". „Ben je helemaal denk je, dat ik daarvoor betaal, blazen zullen ze en wel allemaal". Compter is 7 jaar in Scala geble ven. Toen men op zekere dag een operette Kri-Kri (Gri-Gri) op voerde onder leiding van de kom- ponist Paul Lincke zelf, was deze het, die Joop de grens over bracht en bereisde hij 3 jaar Duitsland, gedurende welke tijd diverse ope rettes werden opgevoerd. Nog likt hij zijn lippen af als hij denkt aan het lekkere gebak, dat de Duitse vrouwen kunnen bakken. ZEVEN JAAR CIRCUS Nu had hij de smaak van het rei zen te pakken en stapte over naar Programma Personeelsver. 8 december: Uitvoering eigen toneelver eniging. 11 december: Jaarvergadering. 19 december: Kienavond. het bekende circus Hagenbeek. Ook hier bleef hij 7 jaar maar het waren bij hem niet 7 magere - en 7 vette jaren, nee, het waren voor hem uitsluitend vette jaren in alle opzichten. Met dit circus bereisde hij geheel Europa. Taalmoeilijkheden had hij niet, het beste middel daartegen is blijkbaar het zich onmiddellijk aanschaffen van een vriendinnetje. Hij maakte bij dit circus vele be roemdheden mede zoals: de 3 Cor dona's, de 3 Fratellini's en ook nog een jaar Stan Laurel, U weet wel, de magerste van het beroem de duo. Grote bewondering had hij altijd voor de geweldige en prima orga nisatie van dit wereldje, maar eveneens voor de verhouding tus sen de artiesten onderling, die, ko mende uit alle werelddelen, toch op elkaar konden rekenen en el kaar konden vertrouwen. EIEREN Het reizen en trekken beviel hem wel, doch het eten vaak niet. Hij at maar eieren, eieren en nog eens eieren, uitgaande van het stand punt, dat de Franse kip hierin geen knoflook verwerkt en b.v. de Spaanse geen olijfolie. Eens slaagde hij erin in Spanje Hiernaast 'n foto van de heer en mevr. G. J. Heijn Jz„ die op 1 sep tember j.l. in het huwelijk traden. De heer en me vrouw Heijn dan ken hartelijk al degenen die, hetzij per brief, hetzij per gelukstele- /ram hun belang stelling toonden. een „Hollandse keuken" te vinden. Hij bestelde stamppot van rode kool met schapenbout. Vol ontzet ting bemerkte hij, dat de rode kool was aangemaakt met gember en er na ieder hapje hele wat wijn nodig was. (Ik vermoed, dat de ontzeting niet op de wijn betrek king had.) Toch meende hij in Spanje in de hemel te zijn, want hij zag niets dan engelen, het was voor hem daarom maar gelukkig, dat hij vriendschap met een leeuw had gesloten en dit ongeveer 5 jaar volhield. Hij spreekt dus uit ondervinding als hij zegt, dat een leeuw geen mensen eet, tenzij hij honger heeft. In ieder geval lustte deze leeuw hem niet (waarschijnlijk was deze leeuw geheelonthouder). KLEINE BEESTJES Het doet echter vreemd aan te horen, dat de man, die niet bang was voor een leeuw in een be paald land de naam noem ik niet, want de Veiligheidsraad heeft het al zo druk) zijn hotelkamer wilde verlaten, omdat op het kussen enige wandjes liepen, hetgeen ook het geval was op het kussen van zijn vriend. De hotelier kwam erbij en deze barstte in een daverend gelach uit en riep snikkend nog steeds van het lachen „Hoe bestaat het, dat jullie als nazaten van Tromp en De Ruyter voor een paar van die kleine beestjes op de loop gaan!" EIGEN CABARET Na veie omzwervingen kwam hij tenslotte weer in Nederland terug, richtte zelf een cabaret-gezelschap op en trok hiermede, met veel suc ces, door ons land. Toen kwam de malaise van de dertiger jaren. Compter schafte zich een kermis tent aan en trad zelf op als vio list en humorist. Bij hem werkte ook de bekende boeienkoning Raffles, diverse clowns en an deren. De oorlog maakte hier een einde aan, hij slaagde er echter in met zijn viool het dagelijks brood te verdienen. Na de oorlog (ik bedoel '40'45, een mens raakt zo mak kelijk in de war) heeft hij nog wel getracht met de tent op stap te gaan, doch hij heeft tenslotte het anker uitgeworpen in de Zaan bij A.H. en heeft daar geen spijt van. J.J.

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 4