Ik interview mijnheer „U" Bartelson bezoekt NOTULEN van de vergadering AH-FLITSEN Wij willen alsnog namens 't gehele personeel (Oostzijde en CM) de heer en mevrouw G. J. Heijn-Engel feliciteren met hun huwelijk. Wij zullen eerst maar beginnen met de huwelijksfeesten. Op 8 aug. stapte D. Dop (linnenkamer) het huwelijksbootje, 't Was die dag (zoals de hele zomer) slecht weer, maar dat kon de goede stem ming niet bederven. Ook T. Lambeek wilde in de hu welijksboot. Wij wensen u goede vaart en veel gezondheid. Bruid T. Smit (SB) willen we eveneens onze beste wensen geven voor 't huwelijk. Op CM is ook een bruidegom en wel A. Jong. Deze koos een vrouw uit Weesp. De heer en mevr. Vinke mochten de dag van hun 25-jarig huwelijk herdenken. Jammer dat er net het sterfgeval van moeder in kwam. De heer en mevr. Ramaker die wij van de firma Schuitema zo goed kennen, waren 50 jaar getrouwd. Wij wensen beide nog vele jaren toe. D. Vonk (BB) was op 6 september 12V2 jaar in ons bedrijf. De heer Vink sprak de jubilaris toe na- van Direktie en C.C. op 12-9-1956 Na de opening gaat de heer Schuddeboom in op de opmerking dat er J ten aanzien van de verstrekking der laatste weken om meer variatie gevraagd is. Uiteraard bevat de verstrekking die artikelen, die in de betreffende weken worden geproduceerd. Van deze artikelen wordt wekelyks gratis een pakketje verstrekt en het kan voorkomen dat dit pakketje soms enkele weken wat eenzijdig is samengesteld. Rondleiding personeel. Onder het Ook de vakature voor vrouwelijke personeel met langer dienstver- vertegenwoordiging der KB blijft band leeft de wens om evenals de dus nog eenmaal bestaan, nieuwelingen rondgeleid te wor den door het bedrijf. De heer Dameskleedkamers. Voor de uit- Schuddeboom herhaalt <Te" reeds I "aiding der theezolder moet de eerder gedane toezegging, dat hij bereid is na de opening van de meisjeskleedkamer der SB ver dwijnen. Tijdelijk zal in de grote nieuwe fabriek deze rondleidingen kleedruimte en op de KB onder- dak vvnrnpn p-pzooht. Daarna zal te doen organiseren. Wel legt hij er de nadruk op dat het rondle' dak worden gezocht. Daarna zal op de KB een nieuwe grote kleed- mens Directie en wenste hem nog een verheugend verschijnsel ge- menig jaar in goede gezondheid, noemd mag worden. Voor emi- Bij de fam. J. den Bakker (schil- granten en gepensioneerden blijft der) werd een zoon Anno geboren. het cadeau wel bestaan. Wij feliciteren de ouders met deze Verstrekking den zal geschieden voor zover de kamer worden ingericht voor alle tijd het toelaat, m.a.w., dat er KB-meisjes, zodat er dan overal geen stagnatie in de productie weer voldoende ruimte komt. door mag ontstaan. Afscheidscadeau personeelsfonds. Het bestuur van het personeel- fonds heeft besloten niet meer aan vertrekkend personeel een ge schenk uit het personeelfonds aan te bieden. Dit houdt verband met het veelvuldig terugkomen van ex-employ's, hetgeen op zichzelf zoon. Bij de fam. Jonker (TW) werd een zoon geboren, maar de vrouw moest 't leven er bij geven; dit was een droevig geval. De fam. de Jong en de fam. Zijl stra werden verblijd met een doch ter. Wij hopen dat deze kinderen in goede gezondheid mogen op groeien. De fam. Keune willen wij condo leren met 't verlies van vrouw en moeder. Deze nog jonge vrouw heeft heel wat pijnen moeten door staan voor dat 't einde er was Moge zij in vrede rusten. Zo is er in de afgelopen weken weer heel wat gebeurd, veel vreug de maar ook veel droefheid. De heer en mevr. Konings (Exp.l hopen op 6 oktober hun 121,£-jari.'~ huwelijk te hei-denken, maar daa- komen we nog op terug. Wat onze zieken betreft, op het ogenblik mogen we niet ontevi-e- den zijn. G. Brehler (BB) is na een knie-operatie weer in dr ouderlijke woning terug gekeerd P. Schaap moest enige tijd he' werk neerleggen door een opera tie in de arm. H. Konings is na enige weker ziekte weer aan 't werk gegaan T. de Lange (CM) is ook al ge ruime tijd wegens ziekte verhin derd zijn werk te doen. Na enige weken in het ziekenhuis verpleegd te zijn geweest, is hij nu weer thuis. Mej. Jurgens lag op haar verjaar dag en het 25-jarig huwelijksfees' van haar ouders in het ziekenhui' voor een operatie. Ook Butter (T. Afd.) moest eer rustkuur ondergaan. We hopen voor korte duur. Mevr. Vermeulen is na haar on geval op de (BB) dat gelukkig wonder goed afliep weer aar het werk. Mej. C. Helsloot had in haar va kantie pech; door een ongeluk moest dit uitstapje onderbroken worden. Ook Binkhorst moest een paa>' weken rust houden maar hij heeft inmiddels het werk weer hervat. Jan Aafjes is na zijn operatie weer in de Kaas gearriveerd. Mej. T. Lagrouw moest haar blin de darm missen. Cobie Oosting is nu zover her steld, dat ze haast weer hele da gen wei-kt. Onze emigranten in verschillende delen van de wereld maken het al lemaal prima. Zo kregen wjj be richt uit Paramai-ibo van de heer en mevr. v. Dulmen-Boots, dat ze het best maken; een opgewekte brief. Onze artikelen in Paramaribo zijn erg gewild, vooral de beschuit en koekjes en snoep vliegen de zaak uit, want de bevolking daar is erg snoeplustig. In deze zaak werken 26 mannen en vrouwen. De heer van Duimen geeft daar ook cur sussen en zijn vrouw staat hem daarbij trouw terzijde. De natuur (zo schrijft Tiny) is wonderbaar aan gepensioneer den. Nu er in de verstrekkingen aan het personeel een wijziging is gekomen, zijn er geruchten ont staan over vermindering van de verstrekking aan gepensioneer den. De heer Schuddeboom wijst er met de meeste nadruk op dat Alleen geschikt voor boven de 18 ?r F. Schuddeboom geeft het I tot de rondleiding der genodigden. Mij was verzocht voor de nieuwe Flitsen het verslag van een inter view te leveren. Nu is een inter view altijd een riskante onderne ming, vraagt men A, dan is B boos; verder kan het zeer vlot, doch ook zeer stroef verlopen. Ik besloot de heer „U" te nemen. Wat zou het deze keer worden en welke vragen zou ik hem stellen? Het liep echter voor de zoveelste maal heel anders, dan ik had ge dacht. Ik had de antecedenten van de heer „U" goed bestudeerd, maar de verschillende schrijvers de huidige verstrekking aan onze ken of beter schreveJn (rpnpncinnpprnpn nrnancptuct nlutr 1 gepensioneerden onaangetast blijft. elkaar tegen. Nogmaals de O.R. In de tweede j De een noemde hem een man met week van september heeft de be- drijfscommissie die ons con- nieuwe frisse ideeën, terwijl een ander hem op nette wijze verge- cept-reglement ondernemingsraad leek met zo-n glibberig iets uit moet goedkeuren haar verga dering uitgeschreven. Nog een maal verzoekt de heer Schudde boom dus om uitstel der verkie zing van nieuwe personeels-ver- tegenwoordigers. zee. Vol spanning betrad ik zijn werk kamer en bleef plotseling staan Wat had deze man een bekend ge zicht, dat had ik meer gezien maar waar? Dan eensklaps wist zijn arbeidscontract moest teke nen, bleek hij niet te kunnen moet met ze werken en zij moeten schrijven en werd daarom niet bij mij passen, dus als het goed aangenomen. Ongeveer tien jaar was, zou men mij te zamen met later verscheen er in de krant een zo'n nieuweling moeten testen. Mijn gastheer stak een sigaret op, verzoek om bijdragen voor restauratie van die kerk. Enige van welke gelegenheid ik gebruik ^agen daarna stapte een mijnheer maakte om de as van mijn sigaar °le pastorie binnen en vroeg de te doen en te vragen: „Hoe bent pastoor wat de gehele verbouwing wel zou kosten. 50.000 fres. 38.000.zei de pastoor. De mijnheer haalde zijn cheque- u uw loopbaan begonnen Luister eens, vele mensen vertel len met neergeslagen ogen als of ze een verschrikkelijke geschie- hoekje uit de zak en vroeg de denis weer geheel beleven - dat pastoor op zijn naam een cheque ze b.v. bordenwasser of kranten- voor dit bedrag uit te schrijven, jongen zijn begonnen en dat is dan Verbaasd deed de pastoor dit. De vaak hun enige prestatie, want heer nam de cheque en zette er voor de rest hebben ze geluk ge had en ze vertellen u van hun een voudig begin niet uit bescheiden heid, doch alleen met het doel om op te scheppen. een kruisje onder. „Zo mijnheer pastoor, int u deze cheque nu maar". „Ja. ja, maar u moet nog ekenen". „Ik heb een kruisje gezet, ik kan Nee, men moet niet langzaam van Tl'e' schrijven de grond af beginnen, het duurt ••Mijnheer, wat zou u wel gewor- veel te lang om door die onderste J '-'en „^n a's u ^a(^ 'tunnen schrij- dikke laag heen te stoten, dan ge nieten alleen de erfgenamen van jouw werk of ze breken de boel in .Nu mijnheer pastoor, dat kan ik u wel zeggen, dan zou ik koster Winkelen bij A.H. Ik heb het land aan winkelen: samen een hoedje kopen voor je vrouw of een cadeautje uit gaan zoeken, wat niet voor je zelf is, enfin U kent het wel: een steeds onverbiddelijk kieskeuriger wordende ega en een al maar aanslepende en sjagrijniger wordende knappe winkel jufrouw en U er voor Piet Sn.t bij Ik zou van een aardig winkelmeisje alles kopen, desnoods haarzelf óók Toch doe ik voor m'n vrouw wel eens graag een boodschap in een van onze eigen zaken:, het personeel is daar óók aardig en bovendien cor rect, hoewel ik natuurlijk óók wel eens wat „heb". Laatst kregen een paar peuters die „voor" waren en véél minder koch ten dan ik: elk een snoepje. Toen ik geholpen was en 't wa ren héél wat boodschappen, daar ik er gewoon niet mee ophouden kón vroeg ik waarom ik niets kreeg, waarop het antwoord kwam, dat al leen kinderen voor een dergelijke attentie in aanmerking kwamen. Vlot, als wij van nature tegen de aantrekkelijke sekse zijn, repliceerde ik, dat toch vrijwel alle vrouwen ze ongeveer alle mannen als grote kin deren beschouwen lijk schoon, als een sprookje gelijk. Peinzend, zich op mijn klacht Wij wensen u beiden veel succes centrerend en gezondheid toe. personeel is se- keek zij mij zeker dertig Zo raak ik alweer aan het einde seconden aan vond ik lang niet on- van mijn verslag en nieuws. Ik wil prettig!), langzaam ging haar handje dan ook onze zieken en alle thuis- naar 't lekkerskistje en Zittenden 't allerbeste toewensen, er drie (snoepjes). ik kreeg Een bezoek aan onze moderne kofpe- en pindabranderij is één der hoogtepunten bij de rondleidingen door onze fabriek. ik het, hij was een verouderde uit gave van de grote jongen, die al tijd onze knikkers stal, toen wi^ nog klein waren. Ik vermande me, want dergelijke vreemde gedachten krijgt men al- leen, wanneer men in grote span ning verkeert. Deze spanning werd echter spoe dig verbroken door een joviaal uitgestoken hand en een zware stem, die samen moesten aanto nen, dat ik welkom was. Zonder een woord mijnerzijds, was het in terview reeds begonnen en ik moest mij haasten papier en pot- 'ood voor de dag te halen. Hier steek een sigaar op, want i houdt niet van sigaretten. Mijl verbazing bemerkend ging hij ver der: Ja, dat is nu een van mijl krachten; ik bestudeer de men sen, hun hebbelijkheden en onheb belijkheden en daarom ga ik eigen lijk niet met mensen om, maar bespeel ze. De sigaar was goed en gaf smaak en rust. Kijk, vervolgde heer „U". Het is daarom ook, dat ik niets van tes ten of giafologie moet hebben. Het zijn hulpmiddelen voor luidjes die geen mensenkennis hebben. Nu, hoe een of ander instituut de mensen ziet, laat mij koud. Ik korte tijd af. Kijk eens, ik heb ge- van ^eze ^e' zlJn geworden, woon een advertentie in de kran-j De derde sigaret ging er aan, ik ten gezet met de volgende teksti ?00ide mijn peukje weg. Wilt u rijk worden, schrijf 1 Hier, steekt u nog eens een verse dan onder letter van dit blad en voeg hierbij 50 ets. voor administratie-kosten. Ik kreeg tienduizenden brieven en alle inzenders kregen van mij als drukwerk een papier met de woorden: „Doe als ik!" Per inzender verdiende ik 47 ets. en nu had ik dus een flink bedrijfs kapitaal. Ik moest dit wel doen. omdat ik in de keuze van mijn ouders niet voorzichtig genoeg ge weest was. Nieuwe sigaret, nieuwe as-pauze, ïieuwe vraag: „Is het waar, dat bet groot maken van een zaak ge makkelijker is, dan het groot hou- len Onzin goede vriend, onzin! Het Troot maken moet je alleen doen, maar als hij eenmaal groot is, dan houden anderen hem groot voor je Daarom kan niemand beter dan jijzelf de geschikte medewerkers uitzoeken. ,Als u iets mocht overkomen, hoe Taat het dan met de zaak?" Natuurlijk ben ik niet onmisbaar 2n gelijk mijn collega de oude Ford hen ik van oordeel, dat men na mijn dood een nieuwe jongste be- liende nodig heeft, de rest schuift gewoon een plaats op, zo hoort het :n een goed geordend bedrijf. .Mijnheer, ik heb nog vergeten te vragen, welke schoolopleiding u hebt gehad?" U bedoelt, wat ik heb geleerd Nu ik heb gelukkig niets geleerd, lit brengt in het leven twee grote voordelen mede: men behoeft na melijk niets af te leren en er is eens iemand geweest, die heeft ge zegd, dat hoe meer men weet, hoe meer men tot de overtuiging kom» dat men niets weet. Kijk, dit laat ste lijkt mij nu zeer geschikt om iemand een minderwaardigheids complex te bezorgen. Ik zal u van het voordeel van niets leren eens een voorbeeld uit de praktijk geven. In deze winter se zomer stapte ik in Leuven een stamminetje binnen in de volks mond aangeduid met „De veertien billekens". Onder het genot van een glas Trappisten-bier sprak ik met de waard over de restauratie van een der plaatselijke kerken en hij vertelde me: „Met die restauratie is het heel vreemd gegaan. Men had er eens een koster nodig. Een flinke vent meldde zich aan. maar, toen hij sigaar op, ik moet nu weg, gaat een leuke film. Duizelig nam ik afscheid, ging naar buiten, stapte in mijn auto, trok de deur dicht en werd met een schreeuw wakker, ik had ver geten mijn vinger tussen het por tier weg te trekken. nutuur beieven Kunnen wij nog van de natuur genietenVelen zullen hier zon der verder nadenken „ja" op ant woorden. Toch is het een grote vraag, of men deze kunst nog wel verstaat, of, misschien beter, deze oer-eigenschap nog wel be zit. Er zijn mensen, die met hun auto of motor in één vacantie vele landen doorrazen en zoveel zien, dat zij het niet kunnen venver- ken. Genieten van de natuur moeten de meesten van ons weer leren, zelfs het eenvoudige „zien" en „opmerken"Heus, men behoeft geen botanicus te zijn om toch bijzonderheden in de plantengroei op te merken en men behoeft geen geoloog te zijn om bijzonder heden in het gesteente van b.v. bergen te zien. Hebt U al eens, in gezelschap van een boswachter, een tocht gemaakt door de duinen van Bergen en Schoorl? Doet U het ?ens, U leert „zien". Diepe indruk maakte het volgende tafreel eens op mij. Voor mij op een smal bergpad liep, of beter gezegd strompelde moeizaam op krukken hij miste een been een nog jonge oor logsinvalide. We bereikten bijna gelijk met hem een bergweide, een pracht plaats om ons brood te eten. wat wij dan ook deden. Hij bleef echter staan, zwaar leunend op z'n krukken. Na een half uur gingen wij weg. hij stond nog op dezelfde plaats, 's Avonds hoorde ik, dat hij ski-leraar van beroep was geweest en bijna dagelijks naar boven trok, „zijn" bergen De natuur houdt hem staande.

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 4