AH'WTSIN <VMat Grafische kunst in het O.G. Als de kat van huis is Tc Wil weten wat ik verdien! peper en jout H E ~R F 5T 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 13e jaargang - No. 8 Oktober 1956 Verantwoordelijk eindredacteur J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Redactie: G. J. van Hulzen, in- en externe betrekkingen Aan dit nummer werkten mede: D. Abbink J. Ph. Bartelson J. Bouters W. Haeser J. C. Hall A. v. d. Hazel J. Janse G. B. Kosters Voetbal Personeel fonds Muziek 'k Wil weten Foto's Bridge Interviews Tafeltennis C. v. d. VlietDiversen Druk: Ramshorst, Wormerveer Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie De thans aanwezige prenten in de kantine, vertegenwoordigen enkele technieken in de grafische kunst. Het woord „grafische" heeft be trekking op dié kunst, die zich toelegt op het vervaardigen van etsen, gravures, houtsneden en litho's. De technieken vallen in drie groepen uiteen en wel A Hoogdruk B Diepdruk C Vlakdruk de kantine 2 groepen aanwezig tav. de hoogdruk i Ditmaal zijn de vlakdruk. HOOGDRUK De graficus snijdt, met behulp van bepaalde instrumenten, sommige gedeelten uit hout of linoleum weg; het materiaal dat niet is weggesneden wordt met inkt be streken en vormt het zwarte deel van de prent. Houtsnede Dé houtsnede is de oudste grafi sche techniek; er is een houtsnede uit China bewaard gebleven, die uit het jaar 868 stamt. Als mate riaal gebruikt men meestal zacht langshout, d.w.z. de nerf loopt met het plankje. Voor het wegsteken van het hout gebruikt men holle steekbeiteltjes gudsen Houtgravure Bij de houtgravure, waarbij men kopshout (een blokje, loodrech' op de nerf van het hout afge zaagd) gebruikt, worden drie kante steekbeitel tjes (burijnen) gebezigd. De houtgravure kenmerkt zich door dunne witte lijnen op zwart fond, bij de twee andere werkwij zen (houtsnede of linoleumsnede^ ontstaan door het gebruik van de guds brede witte lijnen en vlak ken. De afdruk wordt verkregen door een inktrol over het vlok te rollen waarbij de hoge delen (overgeble ven dus na de bewerking met bu rijn of guds) de inkt opnemen Nadat een vel papier op het blokje is gelegd, ontstaat onder enige druk, een prent. VLAKDRUK Lithografie (steentekening) De lithografie berust op de af stotende werking van vet en wa ter. De voor steentekening meest geschikte steen wordt in Solen- hofen (Beieren) gevonden en ir kalkachtig en enigszins poreus. Voor het gebruik wordt de steen vlakgeslepen en van een uiterst fijn gekorrelde oppervlakte voor zien door middel van een glazen 'oper, gemalen vuursteen en noten. Men tekent met krijt, bestaande uit vet (zeep) en zwart (om de lijnen zichtbaar te maken). Daar na wordt de steen geprepareerd d.w.z. de steen wordt met een Arabische gom-oplossing met enig salpeterzuur behandeld, opdat ai- 'een de tekening inkt aanneemt en de rest van de steen het vocht op zuigt. Na enige tijd wordt de steen met terpetijn en water afgewassen, waarbij de tekening verdwijnt. De vochtige steen wordt nu ingerold met speciale drukinkt waarbij de tekening weer tevoorschijn komt De inkt zal zich alleen hechten waar met vet getekend werd, ter wijl de blank gebleven vochtige plaatsen de vette drukinkt niet opnemen. Vervolgens wordt een vel papier op de steen gelegd en een afdruk gemaakt. De steen wordt dan op een zgn slee gelegd, die op rails loopt en onder een vaststaande kam met sterke spanning doorgedraaid. Door wrijving van de kam ont staat de afdruk. Meer stenen in andere kleuren ingerold kunnen over de eerste afdruk worden af gedrukt. Men spreekt dan van kleurenlithografie. Hiernaast ziet U een plaatje van het nieuwe A.H.-filiaal in Blecik. A.H.-korps musiceerde in Hilversum Het was ongeveer half drie toen we uit Zaandam naar Hilversum vertrokken om een mars door Hil versum te maken ter gelegenheid van de opening van de 50ste zelf bedieningszaak. Om kwart over vieren waren we in Hilversum ge arriveerd waar we direct afmar cheerden. Tegen half zes waren we na een gezellige mars het was er erg druk bij de ook deze week ge opende Heigalerij aanwezig waar ons door de heer Schuddeboom een flesje Coca Cola werd aangebo den, hetgeen door ons, gezien de zomerse temperatuur, zeer op prijs werd gesteld. Na nog enige marsen op een op gesteld podium ten gehore ge bracht te hebben, gingen we, maar nu met de autobussen, weer terug In de Hei-galerij te Hilversum opende A.H. onder enorme belangstelling een nieuwe winkel. Zo af en toe is mijn vrouw een paar dagen op reis naar ouders of familie: ik zelf ga dan meesta niet mee. daar ik le moeilijk wer kan, 2e een hekel heb aan reizen en nog wel speciaal naar familie 3e de hond moet verzorgen. Wij dat zijn de hond. mijn doch ter en ik blijven dan gezellij; thuis. Tot zover lijkt 't allemaal pro bleemloos, tenminste, als men mijn mijn ega kent, die o.i. toci" wel eens iets te economisch i: aangelegd: die reis van haar zij zegt het 't wel niet, maar m'r dochter en ik gevóélen het moet er namelijk „uitkomen"! Dat gaa dan zó: De avond voor de reis wordt e een conferentie op huishoudelijk niveau gepleegd, waar wij van dc naar het Stationsplein en zijn we vrouw des huizes dit soort in- nog een uurtje gezellig bij elkaar structies krijgen: geweest in restaurant Santbergen. „Er staat wat gebakken vis, die Hier werden ons nog drie con- kunnen jullie bij twee broodmaal- sumpties aangeboden door de tijden opeten; dan zijn er gekookte winkeliersvereniging die hun za- aardappelen over, die morgen ken gevestigd hebben in de Hei- avond opgebakken met sla galerij. Kwart over zevenen huis- en een ei nog een goede maaltijd waarts en na een voorspoedige /ormen. reis om half negen in Zaandam. Mijn dochter je reinste uitslo- dat zei een meisje toen ze de prestatielijst zag hangen op de afdeling vlug even wilde kijken wat ze verdiend had. Inderdaad, volkomen logisch, dat ze wil weten wat ze verdiend heeft, maar begrijpt ze het wel Velen denken, dat het berekenen erg moeilijk is, maar dat valt mee. Het beste is om dat aan de hand van een voorbeeld duidelijk te ma ken. We pakken dozen in, het ta rief is dit hebben we op het lijstje gezien 2 punten per doos. Na een uur hebben we 54 dozen klaar. Nu gaan we rekenen. 2 punten kregen we voor 1 doos; 54 dozen hebben we klaar, 54 x 2 punten voor iedere doos is 108 punten, 100 punten is 100 108 punten dus 108 Nog een voorbeeld. Per 100 kg van een bepaald artikel worden 8 punten gegeven. Na een uur heb ben we 15 zakken a 100 kg klaar, dus 15 x 8 punten is 120 punten of 120 We werken nog een poosje door en dan blijkt, dat het kar weitje klaar is. Er is 1,6 uur ge ve rij komt dan nog met de .tip", dat er nog een restje soep van gisteravond over is, waarna natuurlijk prompt het menu ver anderd wordt: morgenavond soep 'want die bederft zo gauw met lit warme zomerweer) met wat rijst toe en overmorgen het ge bakken aardappelen feest met het konijnenvoer (de ten mijnen hui ze oneerbiedige benaming van de zo vitaminerijke luie-dames-groen- te!) Infin, de volgende morgen reist mama door allerlei verdere In structies en bespiegelingen: een half uur te laat af. Dan gaan mijn nageslacht en ik aan 't „organiseren": Wij begin- ïen met een kopje koffie en een paar gebakjes; daarna even een lubbele uitsmijter met rosbief en dan -want zó zijn wij gaan ve 't allereerst voor de hond zor- -en. Die krijgt het dan wat goed: aardappelen met soep er over heen an wat zorgvuldig ontgrate gebak ken vis lerst als wij overtuigd zijn dat hij smult, gaan wij eens aan ons zelf lenken en het menu voor de avond opstellen: ieder een biefstuk van een half pond (de slager weet het al: „Uw vrouw op reis?"), dan elk twee porties patates frites (spaart gas uit!) en dan be scheiden als wij nu eenmaal zijn een blik met de allerkleinste doperwtjes die AH verkoopt en een blik ananas voor „het opbre ken van 't vet" toe. De volgende maaltijden zijn dan navenant: as perges, tong of bijv. weinig maca- "oni met veel ham en kaas. Wanneer mijn vrouw dan na een dag of drie thuis komt, is de zond vloed die nó. ons komen zou er inderdaad héél even, doch ebt gelukkig nog vrij gauw weg en lacht zij mijn vrouw er uit eindelijk nog om ook, wat niet zeer opvoedend, maar wel gemakkelijk is! AH-er werkt (dit is 1 en 6/10 uur, dur niet 1 uur en 6 minuten) en we hebben 25 zakken klaar, dit levert op 25 x 8 punten is 200 punten in 1,6 uur, dat zijn 200 1.6 is 125 punten per uur of wel 125 Nu behoeven we natuurlijk niet ieder uur te gaan zitten rekenen. Belangrijk voor een goede produc tie is rustig doorwerken. We hebben b.v. op zekere dag rustig doorgewerkt en 4 karwei tjes gedaan: 4 dozen ingepakt a 20 punten 80 punten 40 zakken afgewogen a 18 punten 720 punten 19 blikken in gepakt a 12 punten 228 punten 38 dozen ingepakt ii 11 punten 418 punten We hebben die dag 8,5 uur ge werkt en door dit puntenaantal te delen krijgen we 1446 punten BIJZIENDE TANDARTS Z OM f R igsé. Is het de onderste Totaal 1446 punten 8,5 is 170 punten per uur is 170 De getallen hebben we zomaar uit de mouw geschud, want die zijn voor ieder tarief verschillend. Iedere chef of voorjuffrouw kan zeggen hoeveel punten per doos of wat dan ook gegeven worden. Voor enkele afdelingen waar veel klein werk ingepakt wordt, zijn de punten per 100 doos gegeven dat wil dus zeggen als er staat 120 punten per 100 doos, dat per doosje 1,2 punt gegeven wordt. We hopen met dit voorbeeld tot een beter begrip betreffende het tarief te hebben bijgedragen en zijn er nog vragen, dan zijn wij gaarne bereid deze verder te be spreken. Dank brengen aan directie en personeel voor de bewezen attenties: Mej. E. Koers, de heer A. Wieten en de heer C. Stuijfbcrgen bij hun ziekte Fam. G. J. de Jong bij geboorte van hun dochter en fam. R. J. Tang bij de geboorte van hun zoon J. van 't Kaar bij zijn 25-jarig jubileum D. Vonk bij zijn 12l/2-jarig jubileum Hr. en Mevr. Weeland-Lambcek en fam. A. Jong bij hun huwelijk Hr. en Mevr. E. Vinke bij hun 25-jarig huwelijksfeest

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 2