Deze maand vijftig Z.B.'s liiiDBiinaiin Tien jaar rayonleider Heer Au! dem Brïnke leerde zijn vrouw in A.H.-filiaal kennen Albert Heijnse voor de televisie A.H. bezii 12.5 van alle Z.B.'s in Nederland Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie 13e Jaargang No. 7 - September 1956 ^ALITfT, SAH002000163 Flitsen Landelijk september 1956 TVanneer in september onze nieuwste zelfbedieningswinkels in nancieel krachtigste en meest be- Hilversum-Koopcentrum en in Venlo-Blerik zullen zijn qeopend, kwame zelfstandige kruideniers betekent dat, dat Albert Heijn in Nederland het respectabele var^hun zTak tot ombouwen aantal van 50 ZB's heeft. Nederland telt ca. 25.000 kruideniers- Het is dan ook geen wonder, dat bedrijven en Albert Heijn maakt met 375 filialen dus ongeveer de grootwinkelbedrijven, die 11,5 1,5 r;'c uit. Wanneer we spreken over zelfbedieninq dan komtPct- van de totale kruideniers- vestigingen hebben, ca 40 pct. var de ZB's exploiteren. (U ziet dat A.H. ook hier met 12,5 pct. een goed figuur slaat). Waar we heen gaan? au j i mK.fi/ j x i vestigingen hebben, ca 40 pct. van A.ri. met een aandeel van ruim 12,5 yc van de in totaal nog geen 400 ZB-winkels uit de bus. Wel het duidelijkste bewijs, dat zelf bedienen" voor ons geen experiment meer is, doch zijn deugdelijkheid ten volle heeft bewezen. Amerika U.S. is de bakermat van de self-service. In 1917 reeds pas te hier de geniale uitvinder Cla rence Saunders voor het eerst de zelfbediening toe. Betrekkelijk snel groeide in de V.S. uit de ons bekende ZB-winkels de Super Market, d.w.z. de grote winkel van minimaal 300 m-, waar naast kruidenierswaren ook, al dan niet voorverpakt, werden geleverd: vers vlees, verse groenten, fruit, tabak, ijs, tal van diepvriespro ducten en nog een keur van andere dagelijkse gebruiksartikelen. Op het ogenblik is het beeld als volgt: Super Market 6,5 van aantal vestigingen. 55 van de omzet, Normale ZB's 20 van aantal vestigingen. 30 van de omzet. Toonbankwinkels 73,5 °/t van aan tal vestigingen. 15 van de omzet. De Amerikaan koopt dus 85 van de door deze zaken aangebo den artikelen via zelfbediening. Hoe is dit in Nederland? In ons land ligt het verre van een voudig om de Amerikaanse ont wikkeling zo maar te volgen. Er zijn diverse factoren die dit on mogelijk maken. Ie. Het gemiddelde Nederlandse winkelpand is te klein voor een ZB-winkel, waarvoor, wil men het goed doen, een win kelruimte van 150 m- en een magazijn van 100 m2 nodig zijn. Het is duidelijk, dat het nog wel even zal duren eer Nederland 6,5 Super Mar kets (dus 1.625) met een win keloppervlak van min. 300 m en 20 „gewone" ZB's (dus 5.000) zal tellen. Nederland is klein en zeer dicht bevolkt: het bouwvolume is beperkt en de nieuwbouw zal hier nooit de vormen kunnen aannemen als in de U.S.A. De bouwstop vraagt een spe ciale vergunning, die niet zon der meer wordt verstrekt, voor het verbouwen van een pand. Wel, het experimentele stadium ir in Nederland gepasseerd en de be drijven, die zich tijdig op alle ZB- vraagstukken hebben „geworpen", gaan door met nieuwbouw en om- De kosten van het bouwen bouw. van een ZB-winkel zijn enorm. Natuurlijk is het tempo hierbij be- Alleen inrichtings- en inven- perkt. Op het ogenblik wordt in tariskosten bedragen al 50 Nederland gemiddeld één ZB-win- duizend gulden. In dit bedrag kei per week geopend. En we kun- zit dus nog geen verbouwing nen U verzekeren, dat A.H. hierbij Hieruit volgt, dat slechts de fi- zijn partij meeblaast! De twee foto's links: Op 21 juni jl. verscheen in Schie- broek een hypermoderne AH-zelf bedieningswinkel. Eén van de attracties was een kindertrein, die zich in een letterlijk overstelpende belangstelling mocht verheugen. Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Wij wensen de Heer Veld hoven met zijn verkoopteam veel succes en een daverende omzet! De twee foto's midden: De nieuwe ZB-winkel in Apel doorn, Adelaarsweg, die 5 juli jl. werd geopend, is een prachtige, ruime zaak geworden. Op de ope ningsdag vormden de a.s. klanten een enorme rij. De Heer Goedraad heeft ze met zijn verkopers en verkoopsters op de juiste manier ontvangen, dat kunnen wij 11 ver zekeren. Ook hier reed de kinder trein. De twee foto's rechts: In Sneek leek het wel of men al die tijd op onze ZB heeft zitten wachten. Er was een enorme be langstelling bij de opening op 19 juli jl., die werd verricht door Burgemeester de heer L. Rasterhoff. De Heer Canrinus staat voor niets en is er van overtuigd, dat hij met zijn pittige verkoopteam een zaak gaat maken, die klinkt als een klok. In november 1927 werd de heer Auf dem Brinke door de heer G. Heijn als bediende voor de van Woustraat aangenomen. Hij had toen 3 jaar H.B.S. en enige ervaring in het kruideniersbedrijf, want voor z'n militaire dienst had hij reeds enige tijd gewerkt bij de fa. Cornelissen in Amsterdam op de afdeling centrale boekhouding. Na z'n diensttijd meende de jonge Auf dem Brinke wel recht te hebben op één gulden loonsverhoging per week. Toen hem dit geweigerd werd, liep hij kwaad weg en ging naar Albert Heijn. aangesteld en met mej. van Gel- I der in het huwelijk trad, kwamen I haar verkoopkwaliteiten goed van Drie jaar later kreeg de heer Auf I dem Brinke een aanbod van een familie-relatie en werd vertegen woordiger voor de firma Buisman Veertien jaar lang bezocht hij de klanten in Noord- en Oost-Neder- iand en deed in deze periode veel ervaring en mensenkennis op. Toch bevredigde hem het werk niet en meermalen gingen zijn ge- dachten terug naar Albert Heijn i Om dezelfde woorden van de heer Auf dem Brinke te herhalen: .Wanneer je eenmaal een A.H.- 'njectie hebt gehad, valt het niet mee elders te wennen". Via de van Woustraat kwam hij in de Sophialaan. In dit laatste filiaal leerde de heer Auf dem Brinke zijn toekomstige vrouw kennen, nl. Mej. van Gelder, die daar als verkoopster werkzaam was. De filialen Kinkerstraat en J. P. Keyestraat volgden nog alvorens hij als één van de eerste ambulanten de vervanging inging. Huwelijk Toen hij in 1929 als chef van fili aal Hilversum, Havenstraat, werd Rayonleide: In 1946 vroeg Albert Heijn via een advertentie een rayonleider. De heer Auf dem Brinke bedacht zich geen moment, solliciteerde en werd aangenomen. Kreeg hij eerst het rayon Arnhem en omgeving, later verplaatste zich dat weer naar het Westen Nu heeft hij de leiding van de filialen in 't Gooi en onmiddellijke omgeving, plus de Westrand van de Veluwe. De heer Auf dem Bi-inke gaat op n z'n werk. Hij is nu eenmaal met hart en ziel kruidenier en wanneer je dat in het bloed zit De familie woont nog niet zo lang n Hilversum. Het gezellige huis aan de rand van de stad, dat zij nu bewonen, valt op door de machtig onderhouden tuin, die door mevrouw zelf wordt bijge houden. Behalve bloemen en plan ten, die ook in huis rijk vertegen woordigd zijn, valt de grote col lectie boeken op. De grootste lief hebberij van mevrouw is nl. lezen Door de drukke werkzaamheden komt de heer Auf dem Brinke e: veinig toe, evenals aan z'n hob bies, zwemmen, biljarten, knutse len en tekenen. Een enkele maal knutselt hij nog wel eens. Meestal is zijn zoon Peter (8) dan op drachtgever. Dochter - Jazz Als de dochter (25), die in Ara- hem apothekersassistente is, over komt, gebeurt het, dat men zon- dagssmorgens jazz-muziek door- het huis hoort galmen, tot grote ergernis van de „conservatieve" Pa, althans volgens de dochter. Als enige dochter echter kan ze wel een potje breken. Hierboven een foto van Mevrouw A. G. de Wolff-Scherphuis. Mevr. de Wolff is journaliste en redactie lid van het Zaanse dagblad „de Typhoon". In haar vrije tijd werkt zij reeds gedurende enige jaren mee aan de A.H. Flitsen en Aller-Hande. De Pluspluimers, die bij ons op be zoek kwamen, zullen zich haar nog wel herinneren. Enige maanden ge leden is zij getrouwd met een ma rine-officier, die thans op Woens- drecht geplaatst is ter opleiding tot straaljagerpiloot. Met hun woon schuit verhuist de familie de Wolff nu naar 't Zuiden en heeft Mevrouw de betrekking aangenomen van tele- visie-omroepster bij de A.V.R.O. U kunt dit lid van dc A.H.-familie dus voortaan op het T. V.-scherm zien Wij wensen haar veel succes. Geslaagd MIDDENSTANDSDIPLOMA-. Verk. H. Verwey Fil. 96 J. Bakker212 Vermey227 B. de Wild 273 J. de Kroon 38 H. Rohof151 J. Roelofs505 C. Kradolfer C. L. Bouwman J. Jonkers A. Blaak G. Lange Th. Beer huis K. Bok A. Swanenberg A. Albertsma Mej. L. v. d. Heiden Verk. G. A. de Groote. VAKDIPLOMA: Mej. L. PistersFil. Verk. A. Smit militaire dienst) TABAKSDIPLOMA: Verk. F. Meinders Fil. Vcrv. C. Spek Chef D. H. Toering Verk. Th. Henning Chef J. W. F. de Ruyter Chef J. Faber Cref W. A. de Vries Chef G. A. Kolb Verk. H. Leyenaar Verk. A. Albertsma Fil. 536 264

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 1