A.H.'ers aan Amerika's westkust Over rozijnen, pruimen, steden en Amerikanen De „instuif"- en Zaandagen van de afgelopen maand Haagse A.H.-ers uit met Hemelvaartsdag in de regen 4 AH-FLITSEN Los Angeles, met 2'/2 millioen inwoners is een Amerikaanse stad met enormiteiten. Men zegt dat het de meest uitgestrekte en de snelst uitbreidende stad is. (Vyfmaal zo snel als welke andere stad ter wereld ook.) Los Angeles heeft door deze groei geen eigen sfeer en bovendien hangt er nog wel eens mist. Nee, dan is het in San Fran cisco aantrekkelijker. Een bezoek aan de Chinezenwijk (de grootste Chinezenwijk buiten China) is daar zeer beslist de moeite waard. De heren Ligtenstein en Nolte, die onlangs Amerika's westkust heb ben bezocht voor Albert Heijn, hebben zich deze kans niet laten ontglippen, al hadden ze in de drie weken van hun verblijf aldaar niet veel tijd voor deze dingen Een zakenreis is nu eenmaal geen plezierreisje en de bezoeken aan relaties namen dan ook vrijwel alle tijd in beslag. Rommelig stadsbeeld. Toch bleek uit hun verhaal wel, dat ook over het Amerikaanse le ven heel wat te vertellen viel. Zo bleek b.v. dat bij de stedenaanleg schijnbaar geen schoonheidscom missies zijn ingeschakeld zoals in Nederland. Men ziet er allerlei woningbouw typen door elkaar. Televisie-anten nes en bovengrondse leidingen maken een onrustige indruk en de enorme reclameborden dringen zich ook overal op. Dat wij hier aan in Nederland paal en perk stellen, beschouwden de A.H.-ers dan ook zeker als een voordeel. Het Amerikaanse leven. Of wij verder jaloers moeten zijn op de Amerikanen Och, dat is ook al een kwestie van persoonlij ke smaak. Het bezit van een ijs kast en een auto is ogenschijnlijk een rijkdom. Maar als alleen de bakker en melkboer hun artikelen bezor'gen en men verder alles zelf moet halen over dikwijls grote af standen, komen deze zaken in een ander dagiieht te staan. Boven dien werken vele vrouwen bui tenshuis en is er geen huishoude lijke hulp te krijgen, zodat men snel maaltijden moet kunnen be reiden. Zo wordt het hele leven wel anders maar niet altijd zoveel aantrekkelijker. Het vrije weekend (zaterdag en zondag) dient men in hetzelfde licht te zien. Daar het opknappen van allerlei huishoudelijke kar weitjes, zoals schilderen enz. han den vol geld kost en er bovendien weinig ambachtslieden zijn, doet de Aunerikaan zelf van alles in huis. Dit kost hem veel vrije tijd en het hangt er maar van af of men dit werk met of zonder ple zier doet. op de hoofdwegen en de kleinere wagens wilden clan ook wel ruimte geven aan deze bussen. Ook hier weer trof men iets aan wat het allergrootste ter wereld was en wel de amandelfabrieken, die voor de A.H.-ers haar poorten opende. Het reinigen, ontvliezen en op allerlei grootten naar de wens van de klant splitsen van amandelen, ging vooraf aan de automatische verpakking en alles kwam dus verzendklaar van de machines. Pruimen. Ook de pruimenteelt kreeg ten slotte nog de aandacht en in de Santa Clara-vallei werd het cen trum San José bezocht. Meestal worden de pruimen in cartons van 12% kg verpakt, maar ook kan men kleinere hoeveelheden bestellen. Als zogenaamd bulk goed, dat wil zeggen onverpakt, levert men in Amerika geen prui men meer af. Alles wordt tegen woordig in kleinere hoeveelheden, gereed voor de winkel, vanuit de fabriek verzonden en daar bijna alle winkels zelfbedieningszaken zijn, heeft de verpakkingstechniek in de nieuwe wereld een enorme vlucht genomen. Terug naar Nederland. In verband met het slechte weer boven Groenland werd voor de te rugreis een andere route gekozen, over Labrador, en maakte men een tussenlanding op Goosebay. Ondanks deze omweg landde het thuistoestel slechts 5 min. over tijd op Schiphol en de perfecte or ganisatie van de luchtverbindin- gen bracht onze inkoop-directeur en zijn medewerker weer veilig op vaderlandse bodem. .Veie jonge bedienden," aldus de heer Meijer, „geven mij te kennen dat zij zich graag willen bekwa men in het opmaken van étalages, maar daartoe door de chef niet altijd in de gelegenheid worden gesteld. Wanneer ik ze dan uit nodig- mij op een vrije middag of avond te assisteren, kijken ze vreemd op, want dat hebben ze er niet voor over". Rozijnen. Behalve in de grote reeds genoem de kuststeden kwamen onze in kopers nog in de verder landin waarts gelegen steden met een overwegend agrarisch karakter. Fresno was een der eerste bestem mingen en hier was het doel een bezoek aan de rozijnenleveranciers die hier de grootste plantages ter wereld exploiteren. Rozijnen worden in Amerika dik wijls in kleine pakjes verhandeld en beschouwd als snoepgoed voor de kinderen en in één van de pak- kerijen mochten de heren Ligten stein en Nolte een kijkje nemen. Sacramento. Eén van de laatste bezoeken gold de stad Sacramento. De tocht hier heen werd gemaakt per Greyhound bus, die zowel op de lange als op de korte trajecten verbindingen in stand houdt. De rit, die werd gemaakt, ging volgens de dienst regeling over een kort traject slechts 160 km en werd non-stop afgelegd in 2 uur. Een snelheid van 120 km per uur was normaal Dat cok in Amerika nog vee! handenarbeid bestaat, toont ons dit plaatje uit een der visconservenf abrieken. Eialeur M. Meijer „Liefde voor je vak moet niet alleen in de „baas" z'n tijd blijken Ruim 21 jaar geleder, kwam de heer Meijer op 1'1-jarige leeftijd als jongste bediende bij Albert Heijn in dierst. Do ooi st.c vijf jaar in hot filiaal P. C. Hooft.straat verrichtte hij allo voorkomende werkzaamheden. Daarna volgden oen groot aantal filialen in onze hoofdstad, waar do hoor Meijer verder konnis en ervaring opdeed, /vis ideaal stelde hij zich aanvan kelijk oor. chefs-functie, totdat hij op een middag tijdens het eters- uurtje kennis maakte met penseel en verf. Een eerste bediende had vergeten z'n attributen op te rui men en daarvan maakte hij een dankbaar gebruik. Vanaf dat moment werd z'n be- j langstelling gewekt voor het lak- sehilderen. Met veel enthousiasme werd menige vrije middag en avond tevens besteed aan het op maken van etalages, totdat hij tenslotte uitgroeide tot een vak man. In 1948 werd hij opgenomen in de „openingsploeg". De heer Meijer is nu anderhalf jaar getrouwd. Na. vele keren te zijn verhuisd, be woont hij nu met z'n vrouw een gedeelte van een woning en daar mee zijn ze best tevreden. De heer Meijer gaat op in z'n werk. Hij kan er zich in uitleven. Blikvangers weert hij zo veel mo gelijk. De gehele kast moet blik vanger zijn en opvallen boven an dere etalages. Zeker is er enige aanleg voor nodig om etaleur te worden. Men moet beschikken over een rijke fantasie, maar op de eerste plaats stelt de hec Meijer toch het enthousiasme, dat voor welk beroep dan ook, een eer ste vereiste is. Bij nieuwe ideeën, die hij in de praktijk brengt, in formeert hij altijd naar de ver koopkracht die er van uitgaat. Het vak biedt dan ook vele mo gelijkheden, waarin men nooit uit gestudeerd raakt. Veertien man sterk was het A.H. clubje, dat op 10 mei j.l. 's mor geus vroeg in twee auto's de resi dentie verliet. Het clubje bestond uit de volledige bezetting van fi liaal Weiszenbruchstr., de vrouw van chef Polders en de beide kin deren. Voorts ambulant van der Plas en echtgenote, ambulant de Booy en bediende Pronk van filiaal Hogen- houcklaan. Nadat iedereen van bed was ge licht, reed het gezelschap in de beste stemming via Utrecht en Amersfoort naar Apeldoorn. Na de lange autorit had niemand be zwaar tegen een lekker kopje kof fie en een broodje, dat allemaal in de auto was meegenomen. Daarop werd de speeltuin van de uitspanning „De Julianatoren" be zocht, waar vooral de autootjes erg in de smaak vielen. Via Velp, waar eerst een lekke band wat oponthoud gaf, reden ze over Arnhem en Nijmegen naar Berg en Dal. Ondanks het minder mooie weer, genoot het gezelschap van de prachtige omgeving. In de bossen van Beek kreeg men weer de ge legenheid de benen te strekken en Nog twee opnamen van de chefs bijeenkomsten te Woudschoten. een wandeling te maken. Regen noodzaakte het clubje echter na korte tijd weer in de auto te stap pen. In Kaatsheuvel (Noord-Brabant) ging het steeds harder regenen, evenals in Efterling, waar het mooie park alleen van de buiten kant bekeken werd. Toen werd het plan opgevat de ouders van mevrouw Polders in Klundert met een bezoek te ver eren. De hele groep was welkom, er werd koffie gezet en weldra zaten allen heerlijk te eten. Om 9 uur in de avond reed het gezel schap bij de familie weg, om via Dordrecht, Rotterdam en Delft weer naar den Haag terug te ke ren. Hoewel het weer niet mee zat, is het een onvergetelijke dag gewor den. De stemming was ondanks het weer opperbest. ANS BECHT.

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 4