Bartelson bezoektA.H.'ers aan Amerika's westkust Over rozijnen, pruimen, steden en Amerikanen Excursie naar Saval's brandblusapparatenfabriek RVB was weer de sterkste AH-FLITS EN Los Angeles, met 2% millioen inwoners is een Amerikaanse stad met enormiteiten. Men /.egt dat het de meest uitgestrekte en de snelst uitbreidende stad is. (Vyfmaal zo snel als welke andere stad ter wereld ook.) Ik wil dan nu reeds in de eerste plaats welkom heten Cobi Oosting (V.A.) die na lange afwezigheid weer in ons midden is terugge keerd, voorlopig voor halve dagen. Ook mej. v. Scheppingen is weer voor halve dagen aan de slag ge gaan. Stelloo knapt op en mocht het werk hervatten. Mej. C. Senger wordt nog steeds in het ziekenhuis in Alkmaar ver pleegd. Bij de fam. Sijbrands heerst vreug de, daar zijn vrouw na een jaa weer is thuis gekomen. Onze feli citaties, mevrouw en gezondheid toegewenst! J. Kuijk (portier) is weer aan de slag na vele weken met een zere hand te hebben gelopen. Mej. E. Rep heeft na het motor ongeval haar werk hervat. Er zijn vanuit ons midden ook weer goede berichten te melden P. v. Gog en mej. J. M. Jagtman zijn getrouwd, evenals mej. Hobijn mej. P. Bakker, mej. Zalmstra, mej. H. Ekkel en mej. L. Hagman De heer en mevr. Hogendijk wa ren op 9 mei 12% jaar getrouwd Mej. F. de Kruijff was op 15 mei 7% jaar in dienst van A.H. J. Land was op 22 mei (dit werd dan op 23 mei herdacht) 12% jaar in dienst. De heer Vink sprak als eerste de jubilaris toe en over handigde namens de directie de vork en lepel. Ook de heren Van Dam en Talsma spraken de jubi laris toe en Berghege overhandig de namens het personeel de enve loppe met inhoud. Wij willen dan al deze bruidjes en bruidegoms, benevens de beide ju bilarissen langs deze weg harte lijk feliciteren en wensen u veel gezondheid toe, bovendien voor de pasgehuwden goede vaart. Op 6 juni is mej. Bonsee 7% jaai in onze dienst geweest. De voor zitter der C.C. overhandigde haar de enveloppe. Op 15 juni vierden de heren J. Maas en W. Rem hun 12% jarig jubileum. Op 30 juni is het echtpaar P. Spil 12% jaar getrouwd. Ook dit bruidspaar van harte gefeliciteerd We hopen, dat u nog vele jaren voor elkaar gespaard moogt blij ven. Bij de fam. Slinger (v/h Keg, nu nog werkzaam op de Hogendijk) is een dochter geboren. Wij hopen, dat zij mag opgroeien in de beste gezondheid en tot vreugde van haar ouders. Onze ziekenlijst in lange tijd niet zo klein geweest als op heden 't geval is, wat ook voor het bedrijf gunstig is. M. Berg C.M.is een paar weken thuis, evenals T. de Lange (C.M.). Wij wensen hen het allerbeste toe en hopen dat ze weer spoedig in ons midden zijn. P. Bruijes in Am sterdam gaat gelukkig wat voor uit, wij hopen dat het zo door mag gar.n en de gezondheid weer spoe dig geheel zal terugkeren. Zo raak ik alweer aan het einde van mijn nieuwsbron. Wij willen namens allen de fam Brehler condoleren met het zwa re en onverwachte verlies van vrouw, moeder en oma. Moge u allen gesterkt worden in deze zo droeve dagen. Mochten er onder u collega's zijn die een tuin bezitten en deze zelf door ziekte niet kunnen bewer ken, dan stel ik als voorbeeld twee collega's uit de expeditie (en de zaaiers gingen uit om te zaaien) die bij een zieke collega, waar dringend gezaaid moest worden, dit werk opknapten. Een mooi voorbeeld, wat navol ging verdient. Ik wens nog in 't bizonder mevr. Cappelleveen en mevr. Vinke (ge- pens.) het allerbeste. Mag ik tenslotte de dames uit Friesland, die op 5 juli de fabrie ken komen bezoeken namens ons personeel hartelijk welkom heten en een gezellige dag toewensen. Los Angeles heeft door deze groei geen eigen sfeer en bovendien hangt er nog wel eens de mist, die in Londen de beruchte naam ,,smog" draagt en bepaald onaan genaam is. Nee, dan is San Fran cisco aantrekkelijker. Een bezoek aan de Chinezenwijk (de grootste Chinezenwijk buiten China) is daar zeer beslist de moeite waard De heren Ligtenstein en Nolte. die onlangs Amerika's westkust heb ben bezocht voor Albert Heijn, hebben zich deze kans niet laten ontglippen, al hadden ze in de drie weken van hun verblijf aldaar niet veel tijd voor deze dingen Een zakenreis is nu eenmaal geen plezierreisje en de bezoeken aan relaties namen dan ook vrijwel alle tijd in beslag. Rommelig stadsbeeld. Toch bleek uit hun verhaal wel, dat ook over het Amerikaanse le ven heel wat te vertellen viel. Zo bleek b.v. dat bij de stedenaanleg schijnbaar geen schoonheidscom missies zijn ingeschakeld zoals in Nederland. Men ziet er allerlei woningbouw typen door elkaar. Televisie-anten nes en bovengrondse leidingen maken een onrustige indruk en de enorme reclameborden dringen zich ook overal op. Dat wij hier aan in Nederland paal en perk stellen, beschouwden de A.H.-ers dan ook zeker als een voordeel. Het Amerikaanse leven. Of wij verder jaloers moeten zijn op de Amerikanen Och, dat is ook al een kwestie van persoonlij ke smaak. Het bezit van een ijs- kast en een auto is ogenschijnlijk een rijkdom. Maar als alleen de bakker en melkboer hun artikelen bezorgen en men verder alles zelf moet halen over dikwijls grote af standen, komen deze zaken in een ander daglicht te staan. Boven dien werken vele vrouwen bui tenshuis en is er geen huishoude lijke hulp te krijgen, zodat men snel maaltijden moet kunnen be reiden. Zo wordt het hele leven wel anders maar niet altijd zoveel aantrekkelijker. Het vrije weekend (zaterdag en zondag) dient men in hetzelfde licht te zien. Daar het opknappen van allerlei huishoudelijke kar- eitjes, zoals schilderen enz. han den vol geld kost en er bovendien weinig ambachtslieden zijn, doet de Amerikaan zelf van alles in huis. Dit kost hem veel vrije tijd en het hangt er maar van af of men dit werk met of zonder ple zier doet. Rozijnen Behalve in de grote reeds genoem de kuststeden kwamen onze in kopers nog in de verder landin waarts gelegen steden met een overwegend agrarisch karakter. Fresno was een der eerste bestem mingen en hier was het doel een bezoek aan de rozijnenleveranciers die hier de grootste plantages ter wereld exploiteren. Het klimaat is er mild en vrij droog en in deze streek, waar ook walnoten en pruimenboomgaarden zijn, is het prettig wonen. Rozijnen worden in Amerika dik wijls in kleine pakjes verhandeld en beschouwd als snoepgoed voor de kinderen en in één van de pak- kerijen mochten de heren Ligten stein en Nolte een kijkje nemen. Alles geschiedde er volautomatisch Dat ook in Amerika nog veel handenarbeid bestaat, toont ons dit plaatje uit een der visconservenf abrieken. en uiterst zindelijk, zodat de he ren zich konden overtuigen van de kwaliteitszorg die aan deze ar tikelen wordt besteed. Sacramento Eén van de laatste bezoeken gold I de stad Sacramento. De tocht hier heen werd gemaakt per Greyhound bus, die zowel op de lange als op de korte trajecten verbindingen in stand houdt. De rit. die werd gemaakt, ging volgens de dienst regeling over een kort traject slechts 160 km en werd non-stop afgelegd in 2 uur. Een snelheid van 120 km per uur was normaal op de hoofdwegen en de kleinere wagens wilden dan ook wel ruimte geven aan deze bussen. Ook hier weer trof men iets aan wat het allergrootste ter wereld was en wel de amandelfabrieken, die voor de A.H.-ers haar poorten opende. Het reinigen, ontvliezen en op allerlei grootten naar de wens van de klant splitsen van Op woensdag 16 mei werd onder auspiciën van de Zaanse vereni ging van Bedrijfsbrandweren dooi de Saval-fabrieken een excursie georganiseerd, waaraan door de heer v. Rooyen en ondergetekende werd deelgenomen. Om 8 uur werd gestart vanaf het station te Zaandam, waarna we amandelen, ging vooraf aan de automatische verpakking en alles kwam dus verzendklaar van de machines. Pruimen. Ook de pruimenteelt kreeg ten slotte nog de aandacht en in de Santa Cl ara-vallei werd het cen trum San José bezocht. Meestal worden de pruimen in cartons van 12% kg verpakt, maar ook kan men kleinere hoeveelheden bestellen. Als zogenaamd bulk goed, dat wil zeggen onverpakt, levert men in Amerika geen prui men meer af. Alles wordt tegen woordig in kleinere hoeveelheden, gereed voor de winkel, vanuit de fabriek verzonden en daar bijna alle winkels zelfbedieningszaken zijn, heeft de verpakkingstechniek in de nieuwe wereld een enorme vlucht genomen. Even pauzeren op de lange rit j naar Breda Terug naar Nederland In verband met het slechte weer boven Groenland werd voor de te rugreis een andere route gekozen over Labrador, en maakte men een tussenlanding op Goosebay. Hier lag naast de startbanen 2 a 3 m hoog de sneeuw en zo wissel den de zomer en wintertempera- turen elkaar op deze reis steeds af. Ondanks deze omweg landde het thuistoestel slechts 5 min. over tijd op Schiphol en de perfecte or ganisatie van de luchtverbindin- gen bracht onze inkoop-directeur en zijn medewerker weer veilig op vaderlandse bodem. Hun zakelijke, geslaagde en zeer leerzame maar zeker ook uiter mate vermoeiende reis had wee: een einde genomen. Bridge De revanche, die geen revanche van een onzer krijgen om dit geld is geworden, is gestreden. Enige j te innen. Verleent u hieraan alstu- moeilijkheden van het laatste mo- blieft uw medewerking, ment, vermissing van speelkaar-1 ten, ziekte en zonder meer weg-1 blijven van enkele leden, werden gelukkig nog op tijd opgelost, en zo kon onze voorzitter om 10 min. voor acht onze gasten het welkom toeroepen. Dit werd beantwoord door de voorzitter der R.V.B. die dit ver gezeld deed gaan van een gegra veerd asbakje als herinnering. De strijd kon toen aanvangen en er is tot kwart over elf vinnig gekampt. Tenslotte moesten we weer het hoofd buigen voor onze absoluut sterkere tegenstanders. Er was echter één lichtpunt: gingen in Amsterdam alle teams ten onder, nu waren er twee, die een gelijk spel uit het vuur wisten te slepen. Onze gasten werden na afloop door enkele wagens in pendel dienst naar het station vervoerd Van deze plaats af een verzoek aan onze leden. Door ziekte van onze penningmeester is enige ach terstand ontstaan in de contribu tiebetaling. Als we nu ook de zo mermaanden met innen wachten, wordt de achterstand wellicht te groot. U zult dus af en toe bezoek ongeveer 1 km konden rijden en 3 kwartier konden wachten (voor de pont). Om half tien werd onder Den Haag gestopt waarna we aan de laatste ruk naar Breda begonnen. Om half twaalf werden we dooi de directie van Saval ontvangen en naar een restaurant geloodst, waar we begonnen met iets te ge bruiken, waarna we een zeer uit gebreide koffietafel kregen aan geboden. Om half twee begaven we ons naar de fabriek, waar onze groep in vijf groepjes werd verdeeld. Groep voor groep ging men naar oinnen, vergezeld van een terzake kundige leider. vVe zagen hier het fabriceren van brandblusapparaten van het begin tot het eind. Saval is nl. de enige fabriek in Nederland, welke zelf z n apparaten geheel in eigen be- irijf maakt. Rookmekling'skast. fn een speciale afdeling zagen we aen zgn. rookmeldingskast, zoals die op schepen wordt geplaatst. Deze apparaten zijn zo scherp af gesteld, dat, wanneer inen in het ruim van een groot schip zou ro ken, dit direct door deze melder wordt gesignaleerd en op de brug kenbaar gemaakt door een rood signaallampje. Hierna werden ons op een braak liggend terrein de apparaten ge demonstreerd. Indrukwekkend .vas vooral de automatische nevel- blussing van een hoogspannings transformator. Verder werden er diverse branden geblust met water, schuim of poe der. Het bleek ons, dat men met één enkel apparaat al een vrij grote brand kan blussen, als de omstandigheden gunstig zijn: geen belendingen, geen brandbaar pla fond er boven en van alle kanten te bereiken. Na deze demonstratie, waarvan Je demonstrateur de blaten op z'n handen had, vertrokken we weer naar 't zelfde restaurant, waar een prima diner voor ons klaar stond. Hierna vertrokken we om 7.30 uur naar de Zaan, waar we om half 12 arriveerden. Zo maar een plaatje

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 4