Besluiten Bartelson bezoekt Op tijd bij de dokter Muziek in het bedrijf (II) Over het functioneel gebruik van kleuren Bij hei werk van Willy Rieser AH-FLITSE N 3 Zo hebben wij clan afscheid ge nomen van de heer en mevr. van Dulmen-Boots. Op de receptie wa ren velen aanwezig om hun beiden een goede reis toe te wensen naar Paramaribo en veel succes in hun nieuwe vaderland. Als bruid en bruidegom willen wij vermelden P. v. Gog en mej. J. M. Jagtman. Wij wensen U beiden veel geluk in uw huwelijk. Mej. A. Zijlstra is ook in 't huwelijksbootje gestapt en wij wensen haar en haar echtgenoot goede vaart; de woonplaats is Ermelo geworden. Ook de heer J. Jansen is inmid dels getrouwd met mej. Mook; onze felicitatie ging gepaard met een enveloppe. De heer en mevr. J. v. Harlingcn zijn 12 jaar getrouwd, en de heer en mevi\ K. Keune 25 jaar. Wij deden onze felicitaties ge paard gaan met de gebruikelijke envelop. Op de V.A. hadden wij nóg een bruid en wel mej. R, N. Hobeijn, op de K.B. mej. H. Ekkel, en in 't O.G. mej. L. Hagman. Al deze bruidjes onze felicitatie en veel geluk in uw huwelijk toegewenst. Bij de fam. Blok werd een zoon geboren; bij de fam. H. Eijben een dochter; bij de fam. Plantinga (C.M.een dochter en de fam. P. Schaap (L.F.) een zoon. Wij wensen deze ouders veel ge luk met deze kinderen en hopen dat ze in goede gezondheid mogen opgroeien tot grote vreugde van hun ouders. Zo hebben wij ook enkele nieuwe mensen van de Firma Keg (nu A.H.) in ons bedrqf gekregen. Wij willen hen allen welkom heten en hopen dat ze zich thuis gevoelen in onze grote A.H.-familie. De ontvangst was al prima in de Hal van het O.G., waar ze toegespro ken werden door de heer J. Ph. Ypma, dat direct een goede in druk maakte. Wat onze zieken betreft, enkelen zijn al weer aan 't werk gegaan. Mej. E. Dekker (Lab.) is weer zo ver hersteld dat ze 't werk weer hervat heeft. Ook de heren Tolstra en Bracco en H. Siffels. Wat de heer Siffels betreft, dit liet zich eerst wat ernstig aan zien maar het is nog best afge lopen en hij werkt nu weer. Onze vriend Stelloo is nog steeds niet geheel in orde en ook F. Ver aar en P. Brandenburg zijn nog steeds ziek. Mej. E. Rep moet de eerste tijd rust houden; door een ongeluk met de motor heeft zij haar been gebroken, 't Is nog won derlijk goed afgelopen. Met de heer P. Brueijs (A'dam) gaat 't gelukkig iets vooruit. We wensen hem 't allerbeste toe! Ook met J. de Bakker (Schilder) gaat 't de goede kant op. Over enige dagen kan 't werk weer hervat worden en dan is ook dit leed weer geleden. Mevr. de Jong is nog steeds in het ziekenhuis en wij wensen haar het beste toe. Mevr. Eradus is inmid dels weer thuis gekomen na enige weken in 't ziekenhuis te hebben vertoeft. Mej. Senger wordt ook nog steeds in 't ziekenhuis in Alkmaar ver pleegd. We willen haar een spoe dig algeheel herstel toewensen. Met Cobi Oosting gaat 't prima, ze ziet er uit als Hollands wel varen. Mej. v. Scheppingen is al weer geruime tijd ziek, ook haar willen wij het allerbeste toewensen. Gelukkig dat 't mooie weer zijn intrede nu doet, want dat bespaart een hoop zieken en nu straks de vakanties weer in aantocht zijn, kunnen wij allemaal, naar wij ho pen, volop genieten van de natuur die ook hier in ons land rijkelyk aanwezig is. Ik wil ook nog even vermelden dat op 5 Juli mevr. Kruithof uit Fries land met de zusterkring op excur sie komt. Ze is ons allen wel be kend van de eierenbonnen 1940- 1945. Zij die in de ziekte- of ongevallen wet lopen", zijn verplicht bij op roep op tijd aan de fabriek te zijn voor de medische controle. „Op tijd" wil zeggen: dagelijks uiterlijk om kwart over tien (10.15 uur), behalve donderdag. aangezien dokter Smit dan om kwart over acht (8.15 uur) aanwezig is. Aan hen die te laat komen wordt die dag geen ziekengeld meer be taald! Verandering van spijs doei eten Is er de vorige keer iets verteld over de diverse soorten muziek, waaruit een keus gemaakt zou kunnen worden, nu willen we even praten over: 1. welke soorten zijn geschikt voor het bedrijf; 2. op welke tijden wordt er mu ziek uitgezonden. 1. Voor het bedrijf zijn geschikt de volgende categorieën: Categorie A: Zangplaten, zowel solisten als koor. We bedoelen hier voornamelijk opera- en operettemuziek. We komen direct al op een moeilijk terrein, want er zijn vele opera platen, die door vele mensen zeer gewaardeerd worden, maar totaal ongeschikt zijn om in een bedrijf te laten horen. Want we moeten vooral niet vergeten, dat bedrijfs- muziek andere tendenzen beoogt, dan mooi of niet mooi. Categorie B: Zangplaten, populair. Deze categorie is zeer uitgebreid, met als gevolg dat er ook veel kaf onder het koren zit. Deze platen, veeltijds „eendagsvliegjes", zijn na 1 of 2 weken óf vervelend ge worden, óf al weer overtroffen door een andere schlager. Bij het kiezen van deze platen moeten we hiermee dus wel degelijk reke ning houden. In aansluiting op het vorige ar tikeltje over kleuren zullen we nu ,,de woning" eens onder de loupe nemen. Hierbij gaat men uit van de lig ging der vertrekken. Zo gebruikt men geel voor 't noordelijke deel en blauw voor zuid, groen voor west en grijs voor oost. Dit alles met het oog op de lichtinval. Deze kleuren zal men meestal niet fel aantreffen, maar zij dienen al uitgangspunt en men vindt ze dus in de ondertoon. Verder moet bij de woning reke ning gehouden worden met de eventuele inrichting en speelt dus het meubilair, de stoffering en daarbij de voorkeur en instel'in; van de bewoners een rol van gro te betekenis. Een tweede aspect is, dat b.v. rood een verkleinende werking en blauw een vergrotende werking heeft, zodat men ook deze kleurer zeer bewust toepast en hen ee:.: zekere functie toekent (functio nele kleur), terwijl men in dit zelf de verband een toegangsdeur en een kastdeur niet op gelijke wijze beschildert. Frisse, donkere kleuren gebruikt men voor traptreden en kastplan ken, die men een dragende functie toekent. Ook in de fabriek. Ook in fabrieken en kantoren past men deze ideeën toe omdat een frisse en heldere omgeving mede de sfeer bepaalt in de afdeling, terwijl het schoonhouden pretti ger en gemakkelijker wordt. Zo vertelde de heer Schuddeboom, dat men in Amerika hoeken wit schildert om te voorkomen, dat daarin stof en rommel achter blijft. Bij de veiligheid speelt de toe passing van kleuren een grote tol. Men kent zo langzamerhand allen het rood van brandblusap- paraten en veiligheidsschakelaars en het zwart-geel patroon van balken waar men zich aan kan stoten en gaten waar men in kan vallen. Ook oranje duidt op risico, men vindt die kleur bij handles, waar men voorzichtig mee moet zijn. Belangrijk Is toepassing van kleu ren ook in het kader van de ver lichting. Bij fel zonlicht zal het gewenst zijn kleuren te gebruiken die absorbeien (licht in zich op nemen), terwijl in andere geval len juist lichtweerkaatsing ge wenst is. Geel en groen als het U nog niet groen en geel vocu' de ogen is ge worden) benut men respectievelijk om aandacht te trekken en op te vallen, (geel) transportbanden en rijdende wagentjes en om vei ligheid aan te geven (groen). Men vindt dit beeld „rood-geel- groen" terug in het verkeer en met dit vei haaltje hebt U dus op enigerlei wijze alle dagen te ma ken. Categorie C: Jazzmuziek. Voor velen is er meestal geen verschil tussen Jazz- en dans muziek. Dat er echter tussen dezei twee wel degelijk verschil bestaat, behoeft geen nader betoog. Dooi de vele variaties in stijl, is jazz een verzamelnaam geworden voor vele stijlen als hot jazz, cool jazz, swing, hop, dixieland enzenz. j Van al deze stijlen is de dixieland of new Orleans stijl het meest ge schikt voor het bedrijf. Categorie D: Karaktermuziek. Deze categarie valt moeilijk te omschrijven. Het is meestal die muziek, die geen dans- of jazz muziek is, maar toch een vlot ka rakter heeft en zich soms jaren lang weet te handhaven, b.v. Pen ny Sei-enade, Donkey Serenade, enz., enz. Voor het bedrijf is deze muziek meestal goed geschikt. Categorie E: Populaire muziek. Evenals bij categorie B, geldt ook hier de opmerking, dat veel van deze muziek heel spoedig verou derd is. Bij al deze categorieën gelden de volgende opmerkingen: a) te langzame en te zachte mu ziek, hoe mooi ze ook is, is totaal ongeschikt voor een be dryf; b) bedrpfsmuziek is achtergrond muziek, en op de laatste plaats pas luistermuziek; c) muziek die regelmatig over de radio te horen is, hoeft niet nog eens in het bedrijf ten ge hore gebracht te worden. 2. Wanneer wordt er muziek uit gezonden Iedereen moet 's morgens, bij het begin van de dag, even op gang komen, 's middags na de maaltijd geldt dit eveneens. En naarmate de ochtend of middag vordert, zal uw tempo en werklust enigszins afnemen. Dit is niets nieuws, maar iets, dat al lang bekend is. Met deze oude wetenschap echter zul len we rekening moeten houden bij het bepalen van de tijden waa - op muziek uitgezonden wordt. Des 's morgens van 7.458.15, muziek om even op gang te ko men. Daarna zouden we een sche ma kunnen opstellen, dat onge veer er als volgt uit zou kunnen zien: 's morgens: 9.009.30; 10.00 10.45; 11.15—11.45. 's middags: 12.4513.15; 14.00— 14.45; 15.1516.00; 16.30—17.00. Sommigen zullen zich afvragen: „waarom krijgen we de hele dag geen muziek?" Dit zou waarschijnlijk 1 of 2 da gen aardig wezen en daarna zou het gaan vervelen en op het laatst zou U de muziek niet meer hoi-en. De muziek is bedoeld als afwisse- lings-muziek. Er moet dus afwis selend wel en geen muziek zijn. Het helemaal iedereen naar de zin te maken is niet mogelijk. We moeten het zo regelen, dat het de grootste groep naar de zin is. Over de reis van de heren Ligten- stein en Nolte las U reeds op de eerste pagina. Hier nog enkele foto's. 1. In de haven van Vancouver liggen de schepen gereed voor de visvangst langs Canada's kust. 2. Oogsttijd in een notenboom- gaard in Californië. 3. Het bespuiten der vruchtbomen geschiedt met zeer moderne machines. Willy Rieser is in Zwitserland ge boren, een kleine dertig jaar ge leden. In Biel volgde hij lessen aan de Kunstnijverheidsschool in schil deren en tekenen. Terwijl hij in Bern nog een jaar filosofie en kunstgeschiedenis studeerde, be gon hij te schilderen. Vervolgens ging hij naar Genève, waar hij een vooruitstrevende krant uitgaf en allerlei karweitjes opknapte om aan de kost te komen. Hij woonde ook in Frankrijk; eerst in Saint Rémy en later in Parijs, waar hij enkele tentoonstellingen hield. Toen hij echter in Nederland kwam had hij het gevoel echt thuis te zijn. Eerst kwam hij in Amster dam, later in Den Haag, waar hij een tijdje op de Vrije Academie werkte en ook nu nog woont. Willy Rieser kreeg in 1955 de ma- teriaalprijs bij de uitreiking van de Jacob Marisprijzen, voor zijn schilderij van Jacques Vonk. Hij exposeerde enkele malen in Ne derland. In Zwitserland echter houdt hij regelmatig tentoonstel lingen en wordt veel werk van hem verkocht. In zijn geboorte land spreekt men al van typisch Hollandse invloeden in zijn werk. Willy Rieser woont graag in Ne derland. Hij vindt het land zo ex pressief ondanks zijn vlakte. Toch ging hij zich niet hier vëstigen vanwege het landschap, de koeien of de molens, want veel meer boei den hem de mensen, die hij zo schilderachtig vindt. De muziek is voor hem een steeds terugkerende bron van inspiratie. Vaak tekent hij op repetities van het Residentie-orkest. Hij maakte portretten van grote solisten, zo als de pianiste Clara Haskil, en schetsen van dirigenten. Bij een uitgeverij verscheen een mapje met 12 tekeningen van hem; ook illustreerde hij in sa menwerking met de schilderes Miep de Leeuwe verzen van Dolf Verroen. Willy Rieser tracht in zijn omge ving het leven van mens en dier in zich op te nemen en dat weer te geven in een rake vlotte uitbeel ding. Hij heeft een warme sym pathie voor zijn onderwerp en daarom kan men zijn werk aan voelen en begrijpen. van de vergadering van Di rectie en Contactcommissie op woensdag 9 mei 1956. Ie. De stalling voor motoren etc wordt uitgebreid tot haai maximale capaciteit 2e. Het kinderuitstapje zal ook in 1956 worden georganiseerd. 3e. De ruimte in het O.G. zal op nieuw bekeken worden maa: als wij uitgaan van het eigen personeel, moet er momenteel nog voldoende plaats voor ieder beschikbaar zijn. 4e. Van de regeling dat de 3 uitkering over 1955 alleen geldt voor personeel, dat op 1 mei nog in dienst van de firma was, wordt niet afge weken. Dit is een landelijke regeling en Albert Heijn houdt ook hier absoluut aan vast. 5e. Op een verzoek om in verband met moederdag de wekelijkse verstrekking uit te breiden, kan de directie moeilijk in gaan. Er is ook nog een va derdag en zo kunnen we wel doorgaan. 6e. Aan het einde van de verga dering bracht de voorzitter der C.C. namens het personeel dank aan de directie voor de 3 uitkering en namens een aantal oudere personeelsleden dank voor de verhoogde spaargeldstoi;ting ten bate van de uitkering op 65-jarige leeftijd. De heer Schuddeboom apprecieer de de woorden van de voorzitter zeer en het deed hem genoegen dat het personeel haar tevreden heid uitspreekt.

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 3