Van Oost- en Westzijde Nieuws van alle kanten De voetbalpool kan dromen in vervulling doen gaan, maar Hoe een bosneger aan zijn naam kan komen Schatrijk A.H. verloor, maar ,s neemt revanche Wij heten welkom V akantievoorbereidingeri Een zwartgallige beschouwing van een onverbeterlijke pessimist 2 AH-FLITSEN U zult ze ongetwijfeld ook wel tegen gekomen zijn, die gele, groe ne, rose en andere gekleurde for mulieren, die tegenwoordig de nieuwste hobby vormen van tien duizenden: de voetbalpool. Nu de honderdduizend voor velen, na ja renlang enthousiast twintigjes, tientjes enz. te hebben aange schaft, wel een wensdroom zal blijven, is nu de hoop weer ge vestigd op de verrassende caprio len van het bruine monster. Moeder de vrouw mag een rijtjr Invullen, want zij heeft altijd zo' geluk. De jongste zoon mag een handje helpen, wan', hij is dc „man", die bijna dagelijks met ge vonden voorwerpen thuis kom*, dus ook een geluksmannetje. Dob belstenen komen er aan te pa~ om in geval van twijfel de beslis sing te brengen en zo wordt er wekelijks in tienduizenden gezin nen gepast, gemeten, gecombi- neerd, geconcludeerd, enz. En in gedachten ziet moeder al haar wensen vervuld als over eni ge dagen de premie van de pool de beloning zal zijn van haar hel derziendheid. Voetbalpool! Wat heeft deze een ommekeer gebracht in vele gezinnen. Moeder, anders mopperend en pruttelend, dat va der zijn kostbare zondagmiddag pool. En vader, ook niet van giste ren, maakt hier dankbaar gebruik van en krijgt zelfs geen bezwaren te horen als hij tenslotte besluit zijn „werkterrein" buiten de stad te verleggen, wanneer een kennis hem gratis vei voer met de auto naar Utrecht, Den Haag, Velsen, enz. aanbiedt, om een nóg beter inzicht te krijgen. En als vader niet tijdig thuis is - de goeie man kan niet overal te gelijk zijn dan zit moeder met rode kleur en trillende vingers de met weemoed, dat door deze be- voetbaluitslagen te noteren en naarmate het aantal goed geraden uitslagen stijgt, stijgt ook moeders rode kleur en opgewondenheid. En heeft zij niet zo goed geraden, of vaders succes is niet groot, dan kan zij haar teleurstelling maar ternauwernood verwerken. Dat gaat dan zo enige maanden goed, zonder dat de premie overigens eens in moeders of vaders handen komt. Maar dan komen zo heel onge merkt de kleine prikken. Eerst de opmerkingen over het feit, dat ader zo laat thuis komt; dan of hij het niet iets dichter bij huis kan zoeken en meer van die nu nog onbelangrijke aanvallen. Deze worden echter steeds feller. Moeder, die eerst trouw haar in haar hart zijn haar wensdro men nog steeds levend, maar zij gelooft er nu toch niet meer in en het is dan toch maar zonde van het geld. ltn tijdens visite van de buren komt zij zo fijntjes uit de hoek, als zij vertelt dat haar man elke zondag de tribunes op het voet balveld helpt bevolken om zijn kennis en inzichten in het edele voetbalspel te vergroten en dat d!t zeer zeker resultaten afwerpt, want de voetbalpool, waarin zij meespelen, kan hiervan getuigen. Sarcastisch en voor vader als scherpe messen, klinken de woor den en als de buren vertrokken zijn. neemt vader een dapper be sluit. Geen voetbalpool meer, niet meer naar het voetbalveld en geen kans meer op duizenden guldens. „...i En moeder, ondanks aüej denkt f è'i, """"V' met weemoed, dat door deze he- "V'erentwmt.ï jaar, antwoordde ze. „Hoe weet l dat vroeg ik verder. „Weet ik "niet. Denk ik alleen maar". Een oud-A.H.-filiaalchef in Suriname's wildernis slissing van haar echtgenoot, haar wensen wel altijd wensen zullen n ^117 !i- r i i t V blijven. R merkwsaardige dialoogje komt uit een verslag, dat oud-filiaal-chef Mijns inziens ben ik dikwijls schatrijk, niet in geld. doch rijk daarom, omdat ik mijn werk ge vonden heb, iets heb waar ik met hart en ziel voor leef en dat be zieling en betekenis aan het leven geeft. Vincent van Gogh Pasman (Z.B. Schiedam) ons heeft toegezonden van een avontuurlyke reis door het Surinaamse oerwoud. De heer Pasman was met de heren hebben wij een paar uur met hen J. en T. Roem uit Paramaribo via gepraat, zij het dan ook vaak via op het voetbalveld doorbrengt eigen bijdrage in de gokkerij be moedigt hem nu aan. Dan krijg je taalde - want het rijtje moest een beter inzicht in de krachts- echt helemaal van haar zijn verhoudingen en daarvan kan je vergeet 't eerst enkele keren en profiteren bij het invullen van de dan geheel om te betalen, want brede rivieren en onstuimige stroomversnellingen het binnen land van Suriname binnengedron gen. In het kamp Surocto aan d Coppenamerivier ontmoette hij een inlandse vrouw, die nog pa: een maand tevoren uit boven- Suriname was gekomen. Zij had geen onderwijs genoten en sprak alleen „taki-taki" (Neger-Engels). Zij was gekleed in de eigenlijke dracht der bosbewoonsters, welke slechts een lendedoek verschilt ran Eva's traditionele tenue. Het geen voor de drie Nede lands: „ontdekkingsreizigers een reden was om zich met dit „natuurkind en tolk. In dit gesprek kwam ook de kwestie van naamgeving en "eeftijd aan de orde. Uit belangrijke gebeurtenissen kan men vaak reconstrueren hoe oud deze mensen zijn. Als er ten tijde van het voorbijvaren van een grote boot in het oerwoud een kind wordt geboren, dan krijgt dit kind vaak de naam van het schip, van de eigenaar of van een der opvarenden. Zo zou het dus kunnen gebeuren dat de gebroeders Roem de naam gevers zijn van bosbewoners. Wan neer men derhalve over een 15 of 20 jaar eens een bosneger tegen- jaai GCllö Cl Dinsdagavond 1 mei zijn de brid- dan gers(sters) van de A.H.-ploeg met uit de bossen had ze hiertegen -aij- is Hij werd dan o-eboren tiidens zn 32-en naar Amsterdam ge- niet het minste bezwaar; daar wa djt bez0ek van de gebroeders door Riiks Verz Bank FeTekamn™ °nbedorven VOor' de binnenlanden van Suriname. Rijks Verz. Bank te bekampen. s Avonds - - zo vervolgt de heer aldus de heer Pasman. Maar dit- Pasman zijn relaas hebben we zelfde geldt voor een jonge neger visite gehad van een aantal kamp- uit Suriname, die zich over 15 of bewoners. Onder het genot van20 jaar voorstelt met de naam een glaasje bier en een snoepje Pasman, dachten wij zo. Bij het jaarlijkse uitstapje van de chefs werd o.a. een bezoek gebracht aan Schiphol, waar de ontvangst en de rondleiding boven alle lof verheven was. NIEUWE PERSONEELS LEDEN FABRIEK R. Keur S.B. N. A. de Vries C.F. D. Dijkstra S.B. H. Havik B.A. W. Wayers S.B. M. Groot-Korver S.B J. Cobelens V.A. R. J. Postma V.A G. Schetselaar V.A H. Alders V.A. C. van 't HofKaas L. Hoeve Mag. 1 W. Engberts S.B A. Bemoster Exp. J. Muusse-Overbeeke C.F G. Rep-Ney C.F E. R. v. Riemsdijk-Kuper V.A. J. Busnac K.B. J. A. Goedhart S.B M. Kaagman-v. d. Vegt C.F M. Topman-Bremer C.F. T. Rulke-Schaft C.F. J. Kat V.A A. Rem-de Boer C.F. M. Nel C.F. J. de Vries-Molenaar C.F. A. Vierenhalm C.F. H. Vierenhalm C.F. R. H. Plieger Lab. J. J. Kaper Lab. J. J. Bras P. A. van Zijl J. de Boer C. F. de Ruiter T. Slinger G. Tolk K. J. de Vries K. A. Buth J. J. Gras D. van Steen W. F. Roose N. Visser F. L. M. Brosens G. Visser G. J. Bergers B. H. J. Wezenaar Nog werkzaam in het pand aan de Hogendijk. NIEUW PERSONEEL HOOFDKANTOOR M. Brinkman Holl. Afd H. Scheepbouwer Reel. Afd. J. Tameris Holl. Afd. H. Poen Stat. Afd. G. B. Holtslag Bestell. M Doeve Cantine H.K. G. van Ruiten Holl. Afd. Geboren 23-4-'56: Johannes Hilbert de Boer (V.A.) 24-4-'56: Eduard Nicolaas Blok (T.A.) 30-4-'56: Gerda Eijben (T.A.) 1-5-'56: Rob Schaap (L.F. 2-5-'56: Tjitsche Froukje Plantinga (C.A.) Gehuwd C.F. I 25-4-'56: C. Vos en Ans Zijl- B.W.stra (Tijdschr.) 3-5-'56: H. Jansen en B. Mook (tijdschr. en H.K.) Het was de eerste keer in dit sei zoen dat wij onze krachten met vreemden gingen meten en daar om heerste er begrijpelijkerwijs een enigszins nerveuze stemming. Voor de ingewijden was het echter al vóór het begin duidelijk, dat wij tegen deze ploeg, die reeds jarenlang in de competitie speelt, geen schijn van kans zouden heb ben. Het is dan ook een duidelijke ne derlaag geworden, maar het ver heugt ons toch, dat we er heus niet voor spek en bonen hebben bij gezeten: de tegenpartij heeft voor z'n overwinning moeten spe len. Maandag 4 juni komen deze over winnaars naai' Zaandam, om ons Wanneer Uw kachel of haard niet Moeder loopt weken voor het ver meer dag en nacht Uw aandacht trek al opgewonden rond. Maakt vraagt. Uw shawl en overjas af lijsten en "lijstjes, waarop alles en toe thuis aan de kapstok blij- staat wat beslist meegenomen een sportieve revanche te geven. ven hangen en een waterig zon- moet worden en wat vader doet De tafeltennisclub onze dank, voor netje wat fleur en glans in ons het afstaan van de zaal hiervoor Als een ongunstige reactie op de nederlaag hierboven beschreven, wordt de slechte opkomst van de laatste 3 weken beschouwd. Dit is beslist treurig, en men is dit tot nu toe in de Bridge club niet ge wend geweest. Het Bestuur over weegt, wat voor maatregelen hier tegen genomen moeten worden, want tolereren doet het bestuur dit zeker niet. Laat het zover niet komen en be grijpt uw plicht tegenover hen, die wèl steeds aanwezig zijn. Schaaknieuws Dolle snel-schaakwedstrijd in het O.G. Dinsdag 17 april waren de scha kers weer bijeen in de hal van het O.G.. Ditmaal voor een onderlinge snel-schaakwedstrijd. Het geheel had, dank zij de snel heid, een uiterst geanimeerd ver loop. Er ontstonden op de schaakborden de meest dolle situaties. Zo zagen wij een heer, die in tijdnood ver keerde, met veel élan een van zijn eigen stukken slaan. Een gehele ontblote koningin, die razend snel over het bord rende, wist het nog vol te houden tegen een fel aanvallende koningin (Nou, nou, Red.) De wedstrijdleiding berustte bij de heren v. d. Stadt en Pieters, wel ke zich beiden op voortreffelijke wijze van hun taak gekweten heb- J j ben. Onze hartelijke dank. dagelijks bestaan tracht te bren gen, dan lijkt het er op dat het langzamerhand zomer gaat wor den. Dan beginnen wij aan onze vakan tie te denken, als U laat bent met Uw plannen te maken en mocht dit laatste reeds achter de rug zijn dan gaat U zich reeds verheugen op de dagen, die U uit de dagelijk se beslommeringen zullen rukken. Vakantie de week of weken, waar allen met verlangen naar uitzien, omdat ze afleiding, rust en ontspanning moeten brengen, maar dit helaas meestal precies anders uitvalt. Want, heeft U er al eens over na gedacht wat de konsekwenties van onze vakanties zijn Niet Wel laat ik U het dan eens gaan ver tellen. Als U als hoofd van het gezin de vakantie, rekening houdend met verschillende factoren, heeft vast gesteld en met Uw chef heeft be sproken, zult U als plichtsgetrouw man, indien Uw werk moeilijk tij dens Uw afwezigheid door een ander gedaan kan worden, vooruit gaan werken om te zorgen dat de zaken tijdens Uw vakantie niet vast lopen. Dus overwerken. Komt U 's avonds laat thuis, dan zijn er nog vele karweitjes, die beslist gedaan moeten worden. U kent deze wel. De fietsen moeten worden nagekeken, schoonge maakt, doorgesmeerd, enz Het tuintje moet worden opgeknapt, want tijdens Uw afwezigheid moet de zaak er toch tip-top uitzien. Dat raam sluit niet goed meer en je kan nooit weten, nu we wel een week of veertien dagen van huis gaan. En zo gaat dit maar door. vragen of hij niet beter een ver- huisauto voor kan laten komen, opdat alles mee kan, want daar mankeert nu toch al niet veel aan. Weken van te voren wordt alles reeds' klaar gezet, dagen, avon den tot diep in de nacht zit de vrouw des huizes nog te breien en te naaien: een zwempak voor Pietje, een bloesje van Grietje, enz. enz. Ze loopt rond met een barstende hoofdpijn, wordt prikkelbaar en valt uit tegen de kinderen, die ook reeds worden aangestoken door deze voorbereidende vakan tiekoorts. Zij stellen honderden vragen, komen met al hun speel goed aandragen, dat toch beslist mee moet en maken moeder ra zend en wanhopig, omdat ze uren dreinen en jengelen om die auto of pop, die nu juist onder in een koffer is gepakt en die ze nu juist niet willen missen. En zo nadert dan de dag waarop het hele gezin zich zo verheugd heeft, maar dat nu speciaal voor vader en moeder iets anders is gaan betekenen, n.l. verlossing uit de zorgen, het overwerk, enz. Vader, half gebroken, moeder bek af door gebrek aan slaap en eet lust, slaken een zucht van ver lichting als de deur achter hen dichtvalt en de reis naar het va kantieoord begonnen is. En zij bid den in stilte, dat het weer hen nu maar niet in de steek zal laten, want als de regen nu ook nog overvloedig valt, dan is het leed niet te overzien. En zo tobt ieder huisgezin met zijn problemen en vallen er wel eens minder prettige woorden, maar toch: Leve de vakantie, wij willen haar niet meer missen!

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 2