A.H .-ers vlogen over liet dak van de wereld naar Amerika mWMMI Wie verre reizen doei AH-TUTSIN ^WALITf/V Flitsen Fabr/Zaan mei 1956 Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 3e jaargang No. 5 - Mel 1956 legden om hout, machines en men- sen te vervoeren tussen de be woonde wereld en de onherberg zame gebieden. Nu zijn het de pioniers, die op hun instrumenten het luchtruim doorklieven en lan den op de vliegvelden in de bijna onbewoonde gebieden, waar de temperatuur nooit boven het vries punt komt. Vancouver. Dat onze wereld steeds kleiner wordt gaan we steeds meer ont dekken, want elke streek van ons landje ligt voor de bezitters van auto's, motoren, scooters en bromfietsen al binnen hun bereik. In een gesprek, dat wij met de heren P. Ligtenstein en W. F. Nolte hadden, bleek ons echter overduidelijk, dat ook steeds meer de verre landen wij doelen hier op Canada en de Verenigde Staten binnen een etmaal kunnen worden bereikt. Toen deze heren, voor een be zoek aan onze relaties aan de westkust van Canada en Amerika opstegen van Schiphol, wees de klok 23.30 uur Ned. tijd zaterdag avond en toen zij weliswaar wat vermoeid hun vliegtuig in Vancouver verlieten, was het zondag precies 12 uur plaatselijke tijd. Wie hieruit echter zou aflei den, dat er slechts 12' 2 uur ge vlogen werd, komt bedrogen uit, want in werkelijkheid duurde de overtocht 21 \'i uur. Meen nu niet dat wij hier raadsel tjes zitten op te geven; de zaak ligt eenvoudiger. Het tijdsverschil tussen de klok op Schiphol en die in Vancouver is n.l. 9 uur en deze uren heeft men op de heenweg wel gewonnen, maar bij de thuis reis weer verloren. Een luchtreis is en blijft altijd een bijzondere belevenis en de heer Nolte vertelde ons hierover op de hem eigen levendige wijze vele interessante dingen. Zo kregen wij op onze eerste vraag, van welke maatschappij het vliegtuig was, te horeh dat men aan een toestel van de Canadian Pacific Airlines de voorkeur had gegeven, omdat, deze maatschappij een luchtroute onderhoudt tussen Schiphol en Vancouver via IJsland en Groen- j land, waarbij men ook binnen de poolcirkel vliegt. Op deze wijze wordt er als het ware een rechte lijn getrokken en kon men zonder overstappen via de kortst moge lijke route en dus ook in de kortst mogelijke tijd op de plaats van bestemming arriveren. Ook vanuit Kopenhagen neemt men deze route. Hier verzorgt de S.A.S. (Scandinavian Airlines Sy stem) de vluchten. Over land naar de nieuwe wereld. Opmerkelijk bij deze vluchten is dat men veel over land vliegt, waarbij Schotland, IJsland en Groenland gepasseerd worden, hoewel men hiervan bij een nacht vlucht natuurlijk weinig bemerkt. De eerste lichtflitsen, om 4 uur 's moi-gens kreeg men pas te zien in Sonderstrom op Groenland, waar brengen. Het vliegtuig is n.l. air conditioned, d.w.z. dat een lucht verversingsinstallatie steeds voor de aanvoer van frisse en verwarm de lucht zorgt en het is dan verre van aangenaam om plotseling tus sen ijs en sneeuw in een koude felle wind een luchtje te gaan scheppen. Na Groenland werd het uitzicht fraaier, al kun je van 5000 meter Zondagsmiddags om 12 uur arri veerden de heren Ligtenstein en Nolte dus in Vancouver en deze ontvangst was al dadelijk zeer hartelijk. Een van de relaties stond reeds met zijn wagen op het vliegveld en al spoedig kon men zich in het hotel verfrissen en de eerste indrukken in deze mooie stad opdoen. Gelegen tussen de Rocky Moun tains, de berghelling die in een be schermende boog oostelijk en noordelijk om deze stad heen ge legen is en de Grote Oceaan, die de sterke temperatuurschomme lingen van het landklimaat terug brengt tot het mildere zeeklimaat, maakt het wonen in deze stad ge zond en prettig. Ten zuiden van Vancouver ver breedt zich de landstrook en hier liggen de steden die het verdere reisdoel van de heren inkopers vormden. Terwijl men zich n.l. in Vancouver voornamelijk bezighoudt met de productie en export van viscon- serven vindt men meer zuidelijk de steden San Francisco en Los Angeles, waar omheen zich de fruitkwekerijen uitstrekken. Om nog even in Vancouver te blij ven: Hier is het de delta van de Frazer-rivier, die een belangrijk deel van het leven beheerst. De t-t/i vanity van tv svrieermacmncs utrgerusr mer eieKtriscne ogen vraagt slechts één man bediening. hoogte alleen het landschap waar- visvangst in deze rivier is wereld- nemen tussen het wolkendek door. bekend en ook in onze winkels De mooie witte wolkendeken toont zijn deze producten, die door hun echter dikwijls open plekken en hoge kwaliteit een wereldnaam toen de eerste sneeuw- en ijsvel- verwierven, den met af en toe kale rotsen en toendra's, waarop geen leven te Los An&eles en bespeuren viel, gepasseerd waren, San Francisco. kwamen de wouden en meren van Deze steden liggen niet meer in Canada in zicht. Canada, maar in de Verenigde Staten en in het grensstation Canada. Seattle zagen de heren Ligtenstein v.- en Nolte, welk een enorme plaats Ook hier nog geen plaateen. geen het luchiverkeer in AmeriPa in. mensen, maar wel de eerste teke-1 neemt. nen van de ontwikkeling der tech- Dit douane-kantoor was werkelijk de enige tussenlanding werd ge- niek Lange spoorbanen toonden overweldigend, hoewel San Fran- maakt om benzine te tanken. Voor cisco later nog een groter empla- de passagiers stond hier een auto- e mens de. dtstanden h^d cement bleek te bezitten. Ook de- bus gereed om hen direct naar overwonnen. Destijds waren het ze stad zelf viel op door haar het verwarmd wachthotelletje tede pioniers, die de spoorlijnen aan- schoonheid en naar men zegt, J wordt zij hierin slechts overtrof fen door Rio de Janeiro. De uitgestrektheid van deze Ame rikaanse steden kan vanuit de lucht bijzonder goed worden waar genomen. In het centrum vindt men hoge gebouwen, kantoren en bureaus, maar daaromheen liggen de bungalows der bewoners die slechts in zeer kleine getale in flats wonen. Deze bungalows wor den gebouwd door bouwonderne mers maar dan meestal direct ver kocht aan de gegadigden, die na een eerste storting ook hun wo ningen op afbetaling kopen, zoals zij het ook gewoon zijn met hun auto, hun televisietoestel, hun ijs kast en hun meubelen. In San Francisco zagen onze on derdirecteur en zijn reisgezel de beroemde Golden Gate-Bridge, de grootste hangbrug ter wereld, die deze stad verbindt met de kust lijn naar het noorden. Een prach tige baai ten oosten en noorden van San Francisco maakt n.l. dat zij op een schiereiland ligt. Tol-bruggen. Interessant voor ons is dat men voor het passeren van deze brug en trouwens ook van andere bruggen tol moet betalen. Dit is ingesteld, omdat elke brug als het ware in haar eigen kosten moet voorzien en pas als alle kos ten van aanleg zijn terug ontvan gen, wordt deze tol verlaagd. Ook voor de Bay-bridge, die de verbinding met het oostelijk ge legen land vormt gold deze tol heffing, maar dit is dan ook een brug met een dubbel dek. Op de bovenste passage loopt een zes- baansweg voor luxe auto's en hier onder een zesbaansweg voor trams, bussen en vrachtvervoer. Elk voertuig houdt haar eigen baan tenzij men wil inhalen en het is in tegenstelling tot onze Nederlandse gewoonte toege staan zowel links als rechts te passeren. Voetgangers lopen echter geen ri sico, daar men voor deze stopt, mits zij zich en ook dit is ge woonte aan de oversteekplaat sen houden. Opvallend is dan ook dat men voetgangers rustig over de meest drukke wegen ziet over steken. Nog veel meer wisten de heren ons van hun ervaringen te vertellen, doch voor deze keer willen we het verhaal besluiten om in ons juni-nummer nog eens uitvoeriger op de fruitteelt in deze streken terug te komen.

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 1