Het fil ialenbureau is schakel tussen hoofdkantoor en filiaal Mevrouw Admiraal helpt graag mee in de winkel AH-FLITSEN De „Instuif"- en Zaandagen van de afgelopen maand. De verkoopafdeling, of filialen- bureau, zoals men tegenwoordig zegt, is nog niet zo erg oud. In 1949 was er feitelijk nog geen sprake van. Langzamerhand groei de deze, tegenwoordig onmisbare afdeling, waarop zes mensen wer ken. In vroeger jaren bemoeiden de inkopers zich niet alleen met de inkoop, maar namen zij ook deel van de verkoop-organisatie voor hun rekening. Tegenwoordig vormt de verkoop-afdeling de schakel tussen de inkoop en de filialen. Het beste kan men de verkoop afdeling vergelijken met het smal ste gedeelte van een zandloper. Boven op de zandloper prijken fabriek, administratie, inkoop, kortom alle afdelingen, die op het Hoofdkantoor zijn ondergebracht. Onderaan de zandloper bevinden zich de 360 filialen. Alle berichten nu, die de afdelingen daar boven op die zandloper willen doorgeven aan de filialen, passeren liet. smal ste gedeelte van de zandloper: de verkoopafdeling. Die berichten bereiken de filialen in de vorm van weekberichten mededelingen personeel - prijs- veranderingen en diverse an dere aanschrijvingen. Omgekeerd passeren vele berichten uit de fi lialen eerst het filialenbureau en worden daar verder verwerkt en doorgegeven aan de diverse afde lingen. Ook de telefoon is een zeer be langrijk element in het contact met de filialen. Op drukke dagen als de drie telefoon-toestellen en het telar-apparaat steeds maar ratelen en het werk geregeld on derbreken, is het dikwijls oppas sen geblazen. Er mag niets tus sendoor glippen dat vergeten zou worden Zes man sterk. Maar de medewerkers van de heer Kuijl staan hun mannetje! Drie van de vijf zijn, evenals hij, krui denier. De heer J. Mignon (31) belast met alle zaken die niet rechtstreeks op de verkoop betrekking hebben, stamt uit het hotelbedrijf. Hij zocht echter doelbewust zijn toe komst bij A.H. en kwam, na enige jaren in onze filialen in Limburg te hebben gewerkt, naar 't hoofd kantoor. Hij is gehuwd met een Limburgse en heeft een zoon van 1 Va jaar, die twee-talig moet zijn, want er wordt van hem verwacht dat hij zowel „Hollands" als „Limburgs" verstaat De heer Vroon (27), ongehuwd, zoon van een grossier in levens middelen, kwam na de H.B.S. te hebben doorlopen, in 1947 „in het vak". Drie jaar bezocht hij krui denierszaken, waarna hij van 1950 tot 1953 als assistent van de di rectie van een kruideniers-organi satie werkzaam was. Zijn taak was: de verkoop stimuleren. Daar na kwam hij bij A.H. Op het filialenbureau is hij belast r De heren D. Vroon en J. Mignon met alles wat direct op de ver koop betrekking heeft. De heer H. van Bronswijk (24) is algemeen assistent voor verkoop acties demonstraties e.d. Hij kwam in 1947 op kantoor en werkte achtereenvolgens op de af delingen postverzending retou- ren en bestellingen. Na het volbrengen van zijn militaire diensttijd kwam hij terug op het filialenbureau. De heer J. Pelder (63) toege voegd voor archiefbehandeling, een secuur werk, want elke brief en elk stuk moet bij navraag ter stond te voorschijn gehaald kun nen worden is vanaf zijn prille jeugd kruidenier. Enkele dagen per week is hij in de buitendienst werkzaam als balansmaker. De heer J. Oostei'huis (18) ver zorgt de behandeling van alle post (een veel omvattende taak op het F.B.). Je schrikt wel eens van de stapel die dagelijks binnen komt. Dezelfde dag nog is alles gesorteerd en behandeld met de afdelingen die er mee te maken hebben. Boeiend werk.1 Het is ondoenlijk om alle werk zaamheden van het filialenbureau i op te sommen. Er lopen dagelijks zoveel korrels door de zandloper, dat het onmogelijk is ze alle te beschrijven. In een paar woorden zou men kun nen zeggen, dat het F.B. mee werkt aan een vlotte gang van zaken tussen winkels en kantoor. Het verleent service en coördi neert. Het werk op het F.B. is boeiend en nimmer saai men moet kun nen improviseren en in een hoog tempo kunnen werken. Geen werk mag een dag blijven liggen al les wat binnenkomt moet dezelf de dag worden afgehandeld. Zij verving haar man in de oorlogsdagen „Ik wist niet, dat ze daarvan in Zaandam op de hoogte waren", zei mevrouw E. P. Admiraal-van Amersfoort (filiaal Stevinstraat, Scheveningen), toen men haar vroeg naar het aandeel dat zij er in heeft gehad, dat de zaak ge smeerd bleef lopen toen haar man vorige maand ziek werd, twee meisjes uit het filiaal griep had den, terwijl er tot overmaat van ramp nog een vacature was. „Het is eigenlijk niets bijzonders," vertelde mevrouw Admiraal. Toen haar man voor het eerst tij dens zijn 2ü-jarige loopbaan bij Albert Heijn het ten lange leste ondanks allerlei geneesmiddeltjes niet langer op de been hield, kwam er natuurlijk een vervanger, maar daarnaast bleef mevrouw in de zaak helpen. „Dat doe ik wel meer, als het druk is. Dan staan mijn man en ik een uurtje eerder op en als ik dan om kwart over tien met de koffie naar beneden kom, is het huishouden gedaan m'n man heeft me daar dan ook wat mee geholpen en kan ik zonodig de hele dag meehelpen". Mevrouw Admiraal vindt dat hele maal geen opoffering; ze doet het graag. Verkopen heeft ze altijd prettig werk gevonden; vóór haar huwelijk heeft ze als eerste ver koopster in een manufacturenzaak in Beverwijk gewerkt. Vooral nu haar dochtertje en haar drie zoons al wat ouder zijn de oudste zoon is getrouwd heeft ze er geen enkel bezwaar tegen om de witte jas aan te trekken en in de winkel mee te helpen. Wat dat betreft heeft ze wel voor hetere vuren gestaan. „Cheffin". Dat was in de mobilisatietijd van 1939/1940. toen chef Admiraal in Hoek van Holland „lag" en zij het filiaal in de Stevinstraat moest lei den. Soms ging ze dan als haar man 's zondags niet vrij was met de kasboeken naar „de Hoek", huur de daar voor drie uur een kamertje en ging daar met haar man de ad ministratie controleren. Iedereen leefde met haar mee in die tijd en het is dan ook wel gebeurd, dat ze door een klant met een grote autö naar Hoek van Holland werd gebracht. Die auto maakte alleen al een geweldige indruk op de schild wacht voor het kampement van haar man, maqr toen zij vroeg naar „Ad miraal", sprong de schildwacht hele maal vol ontzag in de houding: hij dacht minstens, dat het de vrouw van de admiraal was, die uit die mooie auto was gestapt. Trouwe medewerkers (sters) Ook toen de kinderen nog klein waren, hielp mevrouw Admiraal in de zaak mee. De kinderwagen werd achter het huis gezet, en met z'n allen pasten ze op de baby. Evenals het echtpaar Admiraal reeds lang in het filiaal aan de Stevinstraat werkt, hebben zij ook medewerkers (sters), die hen reeds jaren terzijde staan. Behalve de oudste bediende, de heer M. Bos nia, werken er de zusjes Thijssen (Lies ruim vijf jaar en Corry ruim drie jaar in de Stevinstraat). Nieuwelingen zijn Betty Goor- berg, een nichtje van de meisjes Thijssen en Addie van Steenes, die I overigens geen nieuwelinge in het vak is, daar ze reeds twee jaar in een ander AH-filiaal heeft ge- werkt. Tenslotte is Kees Keuve laar, de jongste bediende, er nog als vijfde medewerker. De zusjes Thijssen wachten ech- ter met smart op een huis om te kunnen trouwen en chef Admiraal en zijn vrouw zien die trouwda- gen hoe van harte zij het de I meisjes ook gunnen dat ze gaan trouwen reeds met gemeng- de gevoelens tegemoet. Maar ook hiervoor zal het altijd samenwerkende echtpaar Admi- raai wel weer een oplossing vin- i den. En als het moet, wil mevrouw j nog altijd wel even bijspringen!

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 3