Afrika en Haarlemmermeer leveren de grondstoffen peper ew 3<?Mf 2 AH-FLITSEN Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V. Zaandam 13e jaargang - No. 3 Maart 1956 Verantwoordelijk eindredacteur J. Ph. IJPMA, personeelschef fabrieken Redactie: G. J. van Hulzen, in- en externe betrekkingen Aan dit nummer werkten mede: Arbeidsstudie M. Barrette J. Ph. Bartel son J. Boon Th. A. van Duimen Hagens Diversen Muziek Personeelfonds Oost en West Foto's Verpakkingsafdeling J. W. Hekkert Drupsafdeling Ch. Jager Schaaknieuws J. Janse Paasverhaal W. v. Maltha Diversen A. H. Pilger Tekeningen P. C. Vink Schaaknieuws Druk: Ramshorst, Wormerveer. Cliché's: Zaanl. Cliché Industrie De wonderlijke weg van een paaseitje Alleen om het feit, dat men een afwijkende kleur heeft, wordt men in ons land niet met de nek aangezien. Het viel daarom de chauffeur niet op, dat er in zijn wagen een vlot gesprek was ontstaan tussen „Bruintjes" van de Goudkust van Afrika en „Witjes" uit de Haar lemmermeer. Trouwens, de man had zijn volle aandacht bij het rijden nodig en hij bemerkte dan ook niet. dat hït genoemde gezelschap op de Oost zijde te Zaandam zijn wagen ver liet. Het was vlak voor de ingang van de fabriek van A.H. Al pra tend stapte men naar binnen en meldde zich bij de portier. Vreemde sollicitanten De meeste mensen zouden mis schien even verbaasd hebben ge keken, maar onze portier niet; hij knipte zelfs niet met zijn ogen, doch zei op de bekende vriendelij ke wijze: „Goedemorgen, wat is er van uw dienst?" Het antwoord luidde: „Wij komen solliciteren om verwerkt te wor den". „Gaat U dan maar naar kamertje drie, en vult U dan deze formu lieren in, dan kom ik U wel roe pen". Men ging naar het aangewezen kamertje en zette zich ijverig aan 't werk. Eén der bruintjes schreef het vol gende Wij zijn in Afrika geboren in een heet klimaat. Onze stamvader. Ca- cacaoboom, was 6 meter lang. Mijn moeder, Cacaovrucht, had 50 kinde ren, Cacaobonen genaamd. Wij, ca caobonen, hadden in den beginne niet veel kleur, maar kort na onze ge boorte werden wij in een fermen tatie-bak gestopt en nu kregen we pas onze mooie rood-bruine kleur en het bekende aroma. Na in een droog- huis weer wat te zijn bijgekomen, werden we op een schip geladen en daar ging het een onbekende toe komst tegemoet. De vraag betreffende de gezond heid werd als volgt beantwoord: Enige jaren geleden trad er een ern stige ziekte in onze familie op. welke haar bijna deed uitsterven, doch de geleerde mannen krijgen deze ziekte steeds meer onder de knie. De deur van het kamertje ging open en de portier zei: „Gaat U maar mee, Bruintjes". De sollicitanten werden in het la boratorium gebracht en, na be studering van hun papieren, on derzocht. Bij dit onderzoek werd speciaal gelet op: verontreiniging (mot, diverse larven, e.d.), te veel aan doppen, vochtgehalte en smaak. Na goedkeuring ging het de fa briek in en. daar begon men met de opleiding. Deze bestond uit: pellen, breken, branden en malen, zodat tenslotte een cacao-massa j ontstond. Suikerbiet-kinderen. Ook de Witjes hadden inmiddels hun formulier ingevuld en we la zen het volgende: Onze moeder, Suikerbiet, woonde in de Haarlemmermeer. Op zekere dag, tegen eind september, was het dan zover, dat wij geboren konden wor den. Ruw werd moeder uit de klei getrokken, met vele anderen op een auto geworpen nadat haar de groene kroon van het hoofd was ge rukt en daar ging het naar de inrichting. Het was een propere in richting. De patiënten kwamen eerst in een zwemgoot, zo werd het ergste vuil afgewassen. Vervolgens gingen zij door de wasmoten en toen begon de eigenlijke operatie pas. Na door de snijmolen gegaan te zijn, kwamen zij in de diffusieketel, hierin werden ze uitgeloogd (de pulp. welke overblijft, is voor het vee of in oorlogstijd voor de mensen). Het ontstane ruwsap onderging nu een carbonatatieproces (het vrijmaken van de voor de zui vering gebruikte kalk) en vervolgens werden nog de volgende apparaten gepasseerd: de schuimpers (afschei- din van de z.g. schuinmaarde), ver dampingsapparaat indampen van dun sap ±15% tot dik sap ±55% suiker), vacuumpan (verder indam pen), de koe/inrichtingde centrifuge (de ruwe suiker geel/bruin wordt van de stroop ontdaan) en toen ging het naar de raffinaderij waar uiteindelijk de alom bekende kristalsuiker ontslaat). Nu wordt ook de baal suiker op het lab. ontboden en gekeurd op kleur, helderheid en zuiverheid. Alles wordt echter in orde be vonden, de suiker mag thans ter verdere verwerking de fabriek be treden. Wat men nu verder in de fabriek met de beschreven producten al dan niet te zamen doet? Wel, in deze paastijd maakt men er eitjes van. Chocolade-eitjes. Aan de cacao wordt suiker en een hoeveelheid cacao-boter toege voegd tevens zo nodig ingedikte volle melk. De aldus ontstane chocolade-mas sa wordt totaal pl.m. 72 uur door elkaar geslagen, zodat hij soepel en glad wordt. In hoofdzaak worden de volgende soorten chocolade-eitjes gemaakt: Pure ehoc.-eitjes, deze worden in vormen gegoten en dan de helften op elkaar geperst. Vervolgens worden ze afgekoeld en uitgetikt. Melk eitjes, hiervoor is aan de In deze pannen wordt een deel van de eitjes gedrageerd met suiker of chocolade. chocolade niet alleen suiker, doch ook volle melkpoeder toegevoegd, verder als bij pure choc, eitjes. Duplo-eitjes, deze zijn half puur, half melk, de ene helft van de vorm wordt met pure chocolade gevuld, de andere met melk-cho- colade. Deze belde helften worden weer op elkaar geperst en verder gaat het als hiervoor omschreven Halve advocaat-eitjes, het inte rieur de advocaatvulling wordt op de suikerwerk-afd. ver vaardigd, krijgt een chocolade- bad en daarna volgt weer afkoe ling. Nougat-eitjes, het interieur wordt op de drups-afd. gemaakt en dan voorzien van een laagje chocolade. De pure- en de melk-eitjes worden door onze nieuwe machine op snel le wijze van het kleurrijke staniol voorzien. Suiker-eitjes e.d. Van suiker, stroop en bijgevoegde vruchtensappen maakt men o.a Fondant eitjes, deze worden in diverse kleuren machinaal ge goten. Paas-melange, ook dit artikel wordt machinaal gegoten. Dan hebben we nog een afdeling, waar enige lange rijen schuin draaiende koperen pannen staan, de dragé-pannen. In deze pannen verwerkt men de op de drups-afd. gemaakte eitjes 'het onderwerk) verder. Dit zijn b.v. vogel-eitjes, nougat- eitjes (deze zijn zonder chocolade) en decoratie-eitjes die in de mand jes met kippetjes worden gelegd Het onderwerk wordt in de pan gedaan. Men voegt nu stroop bij dit gebeurt in 6 verschillende kleuren en geschiedt pollepels- gewijze, terwijl de pannen steeds draaien. Ook wordt de suiker toe gevoegd. Zijn stroop en suiker tenslotte op gewerkt, dan heeft zich om het onderwerk een harde of zachte kleurrijke laag gevormd. De vo geleitjes (groen) worden ook nog met een zwarte stof bespat, zodat de bekende kievits-eitjes ontstaan. Dan gaat alles naar de droogka- mer, waar de artikelen een nacht blijven. Vervolgens worden ze af geglansd en dan tenslotte zijn zij na 3 dagen voor vervoer gereed. Het Paasfeest. Pasen is afgeleid van Pascha, Pésach, „voorbijgaan". Oorspron kelijk een natuurfeest in het voor jaar gehouden bij volle maan, met offer-maaltijden van de nieuwe oogst en de nieuwe dracht van de kudde. De Joden vierden het ter herden king van de uittocht uit Egypte. De Chr. Kerk heeft tenslotte, na veel strijd, op het concilie van Nicea (325) het paasfeest bestemd ter herdenking van dc opstanding van Jezus Christus uit de dood en bepaalde daarvoor de eerste zondag na de eerste volle maan in de lente, dus tussen 22 maart en 25 april. Van Pasen maakt men toch wel een echt „feest" met verschillen de tradities zoals, eierzoeken, eierdansen, eiertikken, eierblazen, het ophalen van eieren bij buren en vooral neemt de laatste jaren de viering weer toe van: Palmpasen, de zondag voorafgaande aan Pa sen. Er worden, ook in de grote steden, steeds meer palmpaas-op tochten gehouden. „Waarom zon haast. Jansen?" „Weet ik zelf niet meer, maar ik kom er wel weer op!" Hij: Als ik zelf niet wist, dat ik lelijk ben, zou ik denken: ik heb sjans!" Hij is met mij meegelopen, moeder, mag ik hem houden? TIEN gulden voor dat doekie? Ik geef je VIJF HONDERD gulden voor de LIJST „11 heeft een beroep voi verrassingen." Produktiviteit! De palmpaas de bont versierde staak met vele heerlijkheden is in de verschillende, streken anders van samenstelling. Meestal hangt er, behalve de papieren versiering, nog het volgende aan: broodkrans, broodhaantje, uitgeblazen eieren, sinaasappel, krentenbroodje enz., enz. en niet te vergeten de paas- artikelen van chocolade of suiker. Palmpaasvieringen danken hun ontstaan aan 2 gebruiken, n.l. de palmpaas-processie en de mei boom. Jezus werd op Palmzondag bij zijn intocht in Jeruzalem met palmtakken begroet. De meiboom is het symbool van het opnieuw ontwakende leven. Het ei is dus eveneens een uiting van het nieuwe leven. Men krijgt echter de indruk, dat er, gezien het grote aantal kippeëieren, dat wordt gegeten, heel wat jonge le vens worden vernietigd. Laten wij echter tot de A.H.-eitjes terugkeren. Zijn groot en klein er zich wel van bewust, wanneer ze zo'n chocolade- of suiker-eitje van enige centen in hun mond steken en vaak gedachtenloos d.w.z. zon der te proeven, inslikken, dat er zeker 2 werelddelen aan hebben medegewerkt? Het is daarom, dat ik U met de wens „Vrolijk Pasen" het ontstaan en de geboorte van dit snoepje heb willen beschrijven.

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 2