De weg van een chauffeur gaat niet over rozen Hij rijdt op veertien banden Bezoek aan tandarts en specialist Cantine-concert De herboren drupsafdeling drijft ieder tot properheid „Laat ie glimmen" ■iiiiiimiiin Chauffeur E. Beekman (44) draait iedere week ongeveer 1000 km in zijn 98 pk diesel-truck met aanhangwagen, zoals dat in vaktermen heet. Dag-in-dag-uit zit Beekman, geboren in St. Jansteen (Zeeland) en tegenwoordig Amsterdammer, in de cabine en stuurt zijn 14 m lange en 3.15 m hoge wagen, die op 14 banden rijdt, die leeg 8 ton weegt en 10 ton lading kan vervoeren, door het drukke verkeer, zonder ooit een ernstig ongeluk te hebben gehad. Niet één keer in de 26 jaren (zo nu en dan met korte onderbrekingen) die hij als chauffeur heeft gesleten. Tot zijn 18e jaar werkte Beekman, die vader is van drie dochters, in het boerenbedrijf. In 1930, hij was toen al vier jaar in Amster dam, hing hij de schop, mestvork en melkbus aan de wilgen en nam een baan als chauffeur in een ex peditiebedrijf aan. Na een paar jaar schakelde hij over op de we genbouw en werd walsmachinist. Hij ruilde de wals weer voor een auto en kwam voor de tweede keer bij een expeditiebedrijf te recht. Na de oorlog reed hij voor het militair gezag en in 1947 trad hij in dienst van A.H. AH Altyd Haast. Het is niet zijn gewoonte het hoofd te buigen voor gladheid of mist. Soms echter moet hrj zich de mindere tonen en zijn wagen aan de kant van de weg zetten. Een week of wat geleden bijv.. toen Beekman samen met zijn bij rijder 's ochtends om 5.30 uur uit Meppel wilden vertrekken, kon hij met zijn zware auto geen me ter veilig rijden. De bijrijder had nauwelijks een stap buiten de deur van het hotel gezet of hij lag lang uit op het trottoir. Beekman, die hem te hulp wilde komen, kwam vlak naast hem terecht. Het leek beiden, bij zo'n gladheid, verstan diger even op de pekelwagen te wachten. Eén keer heeft hij aan de kant van de weg gestaan. Dat was toen zijn aanhangwagen losschoot (door een foutieve montage van de koppeling) en ergens in de buurt van Amerongen onder aan de dijk belandde. ,,Het expeditieleven is heel anders dan dat op de fabriek. Je hebt nooit vaste werktijden en een veel ongeregelder leven. En neem maar van mij aan dat A.H. betekent: Altijd Haast", luidt het oordeel van Beekman, die van mening is dat het chauffeursleven voor de oorlog veel prettiger was dan nu. „Er zijn tegenwoordig veel en veel meer voertuigen op de weg en het verkeer is veel sneller geworden". Muziek-chauffeur. Deze mening deelt zijn collega A. van den Berg (41), Zaandam mer en vader van een dochtertje van 12 jaar. Van den Berg rijdt sinds anderhalf jaar op een be stelwagen. Hij werkt al 19 jaar bij A.H. Eerst in de expeditie en na ae oorlog als bijrijder op een vrachtwagen. Over het algemeen maakt de bestelwagen geen grote tochten, maar rijdt vnl. in de om geving van Zaandam. Hij is de „privé-chauffeur" van Albert Heijns Muziekcorps. Hij vervoert nl. in zijn bestelauto de muziekinstrumenten. Van den Berg is tevreden met zijn 1 tons Chevrolet bestelwagen. Chauffeur zijn bevalt hem beter dan bijrijdez zijn. „Je bent veel zelfstandiger." Ook Van den Berg heeft nooit een ongeluk van betekenis gehad met zijn auto. (Voor zonder schade rij den krijgen de chauffeurs ieder half jaar een premie). Grappige voorvallen maakte hij wel mee. „Ik herinner me dat we zes jaar geleden 's avonds laat, het was al donker, in Kruiningen Wagenpark A.H A.H. vervoert de goederen voornamelijk over het water. Toch bevat het wagenpark in Amsterdam 3 vrachtwagens, in Zaandam 2 vrachtwagens en een bestelwagen en in Rotter dam 1 fruitwagen. Betsie Rep, stralend achter de glimmende tofjee-inpakmachine. Aanvragen voor bezoek aan spe cialist of tandarts dienen schrif telijk te geschieden door middel van een verzoekbriefje in de bus bij personeelszaken. Mondelinge verzoeken storen het weik van de medische dienst en zijn daarom niet toegestaan. Bezoek aan huisartsen wordt slechts bij hoge uitzondering toe gestaan op zaterdag- of maandag morgen. Men dient dit dokters bezoek dus aan te vragen op dins dag, woensdag, donderdag of vrij- Op 18 april zal opnieuw komen Tom Erich en zijn orkest. Zij brengen een nieuw showpro gramma waarmee zij op 1 april starten. (Zeeland) aankwamen. We slie pen daar altyd in hetzelfde ho telletje en reden daar dus naar toe. De deur was dicht en we bel den aan. Maar hoe hard we ook aan die bel trokken, ze deden niet open. Dat duurde tot er een boer tje langs kwam, die ons vertelde, dat alleen de gevel van het hotel nog overeind stond. De rest was de vorige dag afgebrand." Motor en brug. Beide heren hebben een wens, die zij ons toevertrouwden. Dat is voor Beekman een zwaardere mo tor in zijn vrachtwagen. Hij is van mening dat zijn DAF-truck te weinig reserve heeft bij een lading van 10 ton. En dat is voor Van den Berg een brede brug over de Zaan, die niet de helft van de dag open staat en een tunnel onder het Noordzeekanaal. „De uren, die ik voor de sluis in de Zaan en voor de Hembrugpont verdoe, zijn niet te tellen". Zowel Beekman als Van den Berg zijn volkomen doordrongen van de grote verantwoordelijkheid die zij dragen, wanneer zij achter het stuur van hun auto zitten. Bij bei den gaat veiligheid voor alles. Zy weten beiden dat de weg van een chauffeur niet over rozen gaat en dat chauffeur-zijn inhoudt: hard werken, by nacht en bij ontij op de weg zitten en een ongere geld bestaan leiden. Maar beiden zouden hun auto niet willen rui len voor een plaats achter een machine. Bovenstaand opschrift geldt mo menteel voor de Drupsafdeling. Het zal een ieder, die langere tijd niet op de afdeling is geweest, op vallen dat hier bijzonder veel is veranderd. Onze directie heeft moeite noch kosten gespaard om, alles in het raam van de moderni sering van de fabriek, dit deel van het bedrijf tot een modelafdeling te maken waar het prettig wer ken is. De nieuwste kookmachines, drups- vorminstallatie, koelbanden, tof- feekook- en inpakmachines staan hier zeer overzichtelijk opgesteld Verpakkingsafdeling kreeg lopende band De modernisering van ons bedrijf heeft ook op de verpakkingsafde ling enkele grondige verbeteringen gebracht. Voorheen bood de afde ling met zijn half-automatische machines en bijbehorende inpak- tafels en plaktafels een romme lige indruk. Het ruimtegebrek begon steeds nijpender te worden, want voor ieder piodukt, wat op één van de machines werd ingepakt, moest speciale beun worden gezet om de afgewerkte produkten te ver voeren. Per truck werden dan de beunen naar het magaz:jn gebracht. Dit was echter eenvoudiger gezegd dan gedaan. Meestentijds moesten eerst enkele andere beunen opzij gereden worden om een doorgang te maken. Vaak werd dan nog tegen andere beunen opgereden, wat weer tot gevolg had dat do zen en produkten beschadigd wer den en overgepakt moesten wor den. Het spreekt dus vanzelf, dat, toen eenmaal besloten was, om op deze afdeling nieuwe machines te plaat sen, dit niet zonder meer kan ge beuren, maar ook een oplossing gezocht moest worden voor het ruimtegebrek en het transport naar het magazijn. Door de veel grotere dagproduktie van de nieuwe machines, moesten ook veel meer volle dozen afge voerd worden. Per beun bleek dit een onmoge lijke opgave te worden. Dus als het kon automatisch transport. Niet tillen, maar schuiven. In de lengte van de verpak kingsafdeling werd een lange smalle band opgesteld, die langs alle machines loopt en uitkomt bij het magazijn. De meisjes, die de dozen vullen, behoeven nu niets anders te doen, dan de gevulde dozen via een triltafel op de tran sportband te schuiven en niet meer steeds de zware dozen overzetten op een beun. Zen doos weegt gemiddeld maar 15 kg, maar als men dit gewicht en worden overgoten door een prachtige verlichting. Goed aangebrachte ventilatoren zorgen dat de afd. kurkdroog blijft, waardoor, in tegenstelling tot vroeger, de vloer droog en schoon blijft. Een mooie lichtge kleurde verflaag op wanden en plafond, zorgt voor de algehele afwerking. Hou'en zo! Maar het is vanzelfsprekend dat deze, aan chef Vinke toevertrouw de afdeling ook netjes moet biy- ven. Dit is echter geen probleem geworden. Opvallend is, hoe ieder die op deze afdeling werkt, onder het wakend oog van de chef, poetst en wrijft om alles glimmend te houden. Lenie, Betsie Rep, Dientje, Beppie en Rientje, en niet te vergeten de mannen verzorgen alles tot in de puntjes. Want inderdaad het devies moet zijn: wat je niet vuil maakt be hoef je ook niet schoon te maken. Meisjes en mannen, mijn compli ment voor jullie werk. „Hou'en zo enlaat ie glim men". J. W. H. Waar gaan we heen? Zaterdag 14 april naar „Polly Perkins", een blijspel opgevoerd door onze eigen toneelvereniging. Zaterdag 28 april cabaretavond o.l.v. Eddy de Valk. zon vierhonderd keer per dag over een afstand van enkele me ters moet verplaatsen en opsta pelen, dan wordt dat voor een meisje, ook al is zij nog zo flink, toch wel een beetje te zwaar. Aan het eind van de band worden de dozen mot enkele stroken plak band dichtgeplakt en door een paar potige jongens op banden gezet, welke vervolgens in het magazijn gereden worden. Momenteel gebeurt het plakken van de dozen nog met de hand. maar in de toekomst is het waar schijnlijk mogelijk dit ook machi naal te doen geschieden, wat ech ter van de verdere ontwikkeling van deze afdeling zal afhangen. Voorlopig is er echter al enorm veel verbeterd. Het werk is veel lichter geworden voor de meisjes, het ruimtegebrek verminderd, het transport vereenvoudigd, een be tere ventilatie aangebracht en door de lichte kleuren, waarin machines en omgeving gehouden zijn, is de verpakkingsafdeling een prettige omgeving geworden om er te werken, zowel voor de meis- en jongens als voor de chefs. Zo zeer zelf, dat één van de chefs een mat en een spiegel heeft aan gevraagd om by de ingang te plaatsen, want voeten vegen en netjes er uit zien, wordt daar het parool. Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam 13e Jaargang No. 3 - Maart 1956 v^WAUTÈTr SAH002000025 Flitsen Fabr/Zaan maart 1956

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 1