Eerste chefs-bijeenkomst met sneeuw Rayonleider P. J. van Rooy als 13-jarige reeds kruidenier De heer C. Govers toegevoegd aan de heer A. Heijn Voorlichting over personeelbeheer en -opleiding Personeelsorgaan van Albert Heijn N.V., Zaandam Landelijke editie 13e Jaargang No. 2 - Maart 1956 In het najaar, om precies te zijn op 9 november, zal het 25 jaar I geleden zijn dat de heer P. J. VAN ROOY (44) voor 't eerst het jasje aantrok, dat iedere winkelbediende van A.H. draagt. Hij heeft dat jasje ondertussen aan de kapstok gehangen en geruild voor een „auto- coat", die hem goed van pas komt, nu hij als rayonleider van het district Amsterdam heel wat kilometers heeft af te leggen. hem nog net zo na aan het hart Zelfs onder dienst bleef hij krui denier (soldaat fouragemeester) En in zijn huwelijk was en is hst van een zelfde laken een pak. De heer Van Rooy geeft zelf toe dat zijn gezin op de tweede plaats komt. Dat dit wel eens aanleiding geeft tot conflicten is logisch. Mevr. Van Rooy echter is zo ver- :tandig zich hierin te schikken en was, en is nog altijd, de rechter hand van haar echtgenoot, ook ir. zijn werk. Wanneer je het vak van haver tot gort kent, wanneer je weet hoe zwaar een bakfiets trapt, wannee: je v/eet hoe blij je kunt zijn me', een kopje koffie, dat een klant je aanbiedt, wanneer je weet hoe je j voeten aanvoelen na een drukke i zaterdag en wanneer je precie: de problemen van de 32 chefs in J je rayon kent uit een ervaring van 31 jaar, dan ben je vergroeid met je werk. Een spelletje biljar' eens in de week, een gramofoon- plaatje, wat lichte lectuur of een gesprek met de kinderen kan de i heer Van Rooy echter af en toe wel eens uit zijn werk trekken. 13 jaar oud was de heer Van Rooy toen een kruide nier in zijn woon plaats (Nij megen) hem vroeg of hij niets voor het mooie kruideniersvak voelde. Op dat moment kon de jonge Van Rooy bogen op zes jaa: lagere school en een jaar Han delsschool. De krui deniers winke' trok hem meer dan de schoolban ken en zo ging hij van school. Nr drie jaar zocht hij een andere baas, maar in de malaise keerde hij weer terug naar de kruidenier die hem de liefde voor het vak had bijgebracht. Omstreeks die tijd leerde de heer Van Rooy zijn vrouw kennen en dat veranderde zijn leven in één klap. Schoonmama n.l. was niet erg te spreken over het los-vastc werk van de man, die zijn zinner op haar dochter had gezet. Or haar aandringen solliciteerde dr heer Van Rooy bij A.H.. een firm" waar schoonmama blijkbaar toe komst in zag. De sollicitatie lukte en de jonge Van Rooy werd win kelbediende in het A.H.-filiaal tr Velp, zijn verloofde en schoon moeder achterlatend met deze be lofte: „Voor ik 25 jaar oud ben, ben ik chef van een filiaal." Chef van 23 jaar Op zijn 23ste jaar werd hij be noemd tot chef. Dat ruimde alle bezwaren, die voordien het huwe lijk in de weg stonden, op en zc kreeg Tegelen een jonge chef er een charmante „cheffin", want mevr. Van Rooy stond haar man netje in de winkel. In 1937 ver wisselden zij Tegelen voor Tilburg, waar zij tijdens de oorlog bleven en in 1945 werd chef Van Rooy rayonleider Van Rooy. Driekwart deel van ons land reis de de heer Van Rooy af: Braban1", Zeeland, Groningen, Friesland Drente, Overrjsel, Gelderland Limburg en Amsterdam „bewerk te" hij. In Amsterdam heeft lr" zijn derde rayon. Dit steeds wis selen van rayon betekende vij' maal verhuizen, vandaar dat mev Van Rooy het nu welletjes vind en voorlopig in haar mooie, me deme huis in Badhoevedorp wi blijven. De grootste wens van haa echtgenoot is echter een rayon ir het Zuiden, want zijn hart trek' naar dat deel van ons land. De heer Van Rooy voegt er echte" zelf aan toe: „Voorlopig zal daa" wel niets van komen." En daa- stemt mevr. Van Rooy mee in, om heel andere redenen echter. Z wil haar drie kinderen (waarb' een tweeling van 19 jaar) eerst hun studie laten voltooien en daa" hebben zij zo vlak bij Amsterdam mooi de gelegenheid toe. Geboren kruidenier. De heer Van Rooy is, hoewel zijr ouders met dit vak niets te maker hadden, een geboren kruidenier Wie uit het bovenstaande zou op maken dat hij in het kruideniers vak verzeild is geraakt en er maai in is blijven „hangen", heeft het mis. Vroeger al toen zijn vader die het met de keuze van zijr zoon niet eens was, zei: „Jij me' dat tuutjes plekken'' (jij met jc zakjes plakken). In zijn verlo vingstijd lag het kruidenier-zijn Kruidenier met zwak voor handelswetenschappen Sinds november j.l. is de heer C. Govers (33) toegevoegd aan de heer A. Heijn (onderdirecteur Alg. Zaken) en speciaal belast met de pro ductie-regeling, de verkoop voorbereiding en de planning. Daarvóór was de heer Govers assistent-verkoopleider, een functie, waarin de heel Kuijl hem opvolgde. Eresaluut aan onze wijkverkopers die uier weken lang door de sneeuw en in de koude onze bekende service hebben hoog gehouden. Hierboven verkoper J. Groen van filiaal Nijmegen. Daalseweg. Wie schenkt de jubilaris een pluspluim? In november viert de heer Van Rooy een jubileum. 25 jaar is hij dan in dienst van A. H. Een ge beurtenis. want na de heer Ruys is de heer Van Rooy de rayonleider met de meeste dienstjaren. Er zul len natuurlijk de gebruikelijke fes tiviteiten zijn met mooie geschen ken. Maar uit het gesprek, dat wij met de a.s. jubilaris hadden, bleek ons dat het mooiste cadeau, dat men hem kan geven, is: een plus pluim in zijn rayon. Dat is toch niet te veel gevraagd, chefs? De heer Govers is Amsterdammer' van geboorte, echtgenoot van een charmante mevr. Govers en vader van twee lieve kindertjes. Hij woont in Koog a/d Zaan. In mei 1940 deed hij eindexamen H.B.S. A. Zijn sterkste punt vormden de handelswetenschappen, vandaar de wens van zijn vader om hem accountant te laten worden. Doo: het uitbreken van de oorlog kon daar niets van komen. Vrij spoedig kwam hg in contact met de krui deniersbranche zijn tweede werk gever was Van Amerongen, waar hij zeven jaar bleef. In 1949 solliciteerde hij naar de betrekking van assistent-ver koopleider bij A.H. en slaagde. Hij nam afscheid van zijn Van Amerongen collega's, die hij ech ter, tot zijn verrassing, een paar maanden later terugzag, omdat A.H. en W.v.A. één bedrijf werden. Het werd de taak van de nieuwe assistent-verkoopleider het werk van de heer Legerstee te verlich ten. In de zes jaar dat de hee Govers de functie van assistent verkoopleider uitoefende ontstond de verkoopafdeling (6 man) zo als die nu werkt. Neem een koekje. We zullen iets van het werk, dat hij tegenwoordig verricht, trach- Dp 14 en 15 februari j.l. is de eer- beheer en -opleiding. Onderstaande foto's geven u een 3te bijeenkomst gehouden van 30 De samenkomst had plaats in hetduidelijk beeld van de genoeglijke chefs uit verschillende rayons, die Henri Dunanthuis op het terrein Hooi- de heren Engel en Pilger van het conferentieoord Woud- activiteit van de aanwezigen en de voorgelicht werden over personeel- j schoten te Austerlitz bij Zeist, j mooie omgeving. Links boven: de heer J. Legerstee opent de bijeenkomst. Eveneens waren aanwezig de heren D. A. ter Wee, Th. Daalhuysen, M. den Ambtman en K. A. Verhey. Midden en rechts boven: de ingang van het conferentie-oord met links de slaapkamers en rechts de conferentiezaal. Midden: de gasten zelf werkzaam. Rechts: beoordeling van etalagekleuren. Onder: de. stichter van het Rode Kruis, de Zwitser Henri Dunant. in een Russische vermomming. Rechts onder: de auto van de heer Daalhuysen, zoals hij deze aantrof toen hij naar huis wilde rijden! ten uit te leggen met behulp van een koekje. Toen dit koekje voor het eerst gemaakt werd, wist nie mand of het 't zou „doen". Direct ïadat het proefkoekje werd goed gekeurd door de onderdirectie, gaat de heer Govers er zich mee bemoeien. Wanneer moet het „ge draaid" worden, want de produc tie van de andere artikelen mag van dat koekje geen schade on dervinden. De heer Govers treedt daartoe in contact met de fabx-iek. Hoeveel moet er worden gemaakt Stel dat hij een te grote hoeveel heid laat maken en dat de filialen er mee blijven zitten. Een strop, die de heer Govers zich op de hals van A.H. heeft gehaald. Gelukkig komt dat bijna nooit voor, want langzamerhand heeft hij ervaring gekregen in de hoe veelheden, die worden verkocht. Hoe moeten de koekjes worden verzonden, opdat zij kersvers in de winkel komen? Hoe moet het koekje geïntroduceerd worden in de filialen? Welke reclame heeft het nodig Dat zijn allemaal vra gen en problemen, die de heer Govers dient op te lossen. Moeilijker nog wordt de „planning op lange termijn", d.w.z. de ver- koopverwachting over 3 tot 12 j maanden, waarop kostprijsbereke ning, productieapparaat en de in koop van grondstoffen worden af gestemd. Blik in toekomst. Dc inkoopafdelingen ovexieggen met hem, vooral ook waar het aankopen op lange termijn of sei- zoenartikelen betreft, de te kopen I hoeveelheden. Hierbij moet dus reeds lang te voren met verkoop campagnes en reclames rekening worden gehouden. De voorraden j verpakkingsmateriaal moeten I worden afgestemd op de verkoop- 1 verwachting. De productie moet j zo worden geregeld, dat de filialen nooit een artikel „neen" verko pen. doch aan de andere kant moet iedere fabrieksafdeling vol- i doende ox-ders hebben om te kun nen draaien. Al deze factoren te coördineren, stagnatie te voorkomen en te vex*- mijden, een vlotte gang van za ken mogelijk te maken, dat is de taak van de heer Govers. De aard van het werk, dat hij zes I jaar lang voor A.H. verrichtte als assistent-vex'koopleider en de aard i van de taak, die nu op zijn schou- ders rust, hebben veel gemeen. Beide zijn afwisselend en boeiend, vragen een groot improvisatie- j talent en een hoog tempo.

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 1