Bezoek aan Denemarken N°!"Je" Kunstzinnig volk - aangenaam land Goed jaar achter de rug Naarovergangsklasse? Bartelson bezoekt 4 AH-FLITSEN Zondagmiddag 7 Augustus precies op de minuut streken we met de B 552, een DC 6 van de Scandinavian Airline VOC, op het bij Kopenhagen behorende vliegveld Kastrupp neer. Daar we in het vliegtuig geluncht hadden, maakten we het voornemen om aan de hand van een zeer duidelijke plattegrond een uitgebreide wandeling door de Deense hoofdstad te maken. Ofschoon een tropische warmte heerste, gingen we toch te voet, omdat bij wandelen vee' meer gezien en opgemerkt wordt. We startten van het Raad huisplein, dat wel het havt van de stad vormt Hierop komt o.m. uit de Vesterbrigade. waaraan het beroemde ontspanningsoord „Tivo- li" is gelegen. In de avond maakt deze boulevard een machtige in druk met zijn enorme neon-recla- mes, die zelfs op Broadway geen slecht figuur zouden slaan. Ver wonderlijk is het in de Deense hoofdstad zo n grote plaats te zien ingeruimd voor prachtig aan gelegde parken met verzorgde wa terpartijen. De bouwtrant is ons niet vreemd omdat we deze in de stad Gronin gen volkomen weerspiegeld zien Alles doet streng en gelovig aan Het volk is niet luidruchtig, iet o" wat stug zou men haast duiven zeggen. Over onderhoud van huizen kun nen we niet roemen. Integendeel, 't Koninklijke paleis, waar de be roemde lijfgarde in de rood-wit blauwe uniformen de wacht houdt, maakte een reer onverzorgde indruk. De gevelversieringen or vele plaatsen verminkt. Ramen ei: deuren verveloos, het geheel za; er troosteloos uit. Vele machtige standbeelden versieren het stads beeld. De grote Tuborg Bierbrou werij heeft een monument ge schonken, wat de kracht van he' land uit moet beelden. Dit is een waarlijk groots beeldhouwwerk; vier machtige stieren staan ge spannen voor een Romeinse zege kar en worden gemend door een vrouw. Alles is op pl.m. 2 maal de normale grootte. Elke stier geeft het uiterste van zijn kunnen Len der stieren trekt zich op de knieën. Een fontein in het front levert het stuifwater uit de snui vende neusgaten. Alles is in brons uitgevoerd. We wandelen langs de havens, al thans aan de overzijde er van. De bankjes waren bezaaid met ver moeide wandelaars. Vele dames genoten van hun sigaren, niet zo maar trekken en de rook wegbla zen, maar echt genietend roken. Ook de manier waarop de sigaar gehanteerd werd was kennelijk die van de Connaisseurs. De stad Kopenhagen heeft vele bezienswaardigheden. Zijn beroem de marmerkerk aan de Boedgade is een imponerend gebouw. De be roemde collectie Deense Kroon juwelen kan men bewonderen in het Rosenborgpaleis. In vogelvlucht nog enige gegevens betreffende de omstreken. In Hel- singfoi^s het Kasteel Hamlet in Hollands renaissance stijl, ge bouwd omstreeks 1594. In Hillerod de beroemde Kroningskapel, waar alle Deense vorsten werden ge kroond. Het wereldberoemde aqua rium in Charlottenlund. Rest ons nog de Kathedr^l van, I Roslcilde te vermelden, die om streeks 1170 werd gebouwd en waar alle overleden Deense ko ningen liggen begraven, l Het Deense landschap lijkt veel I op ons midden Limburg. Fris en vuchtbaar. De wegen zijn goed doch zeer weinige dubbele rijba- j nen. De keuken is prima, alleen naar I onze begrippen erg vet. Men is zeer royaal met boter en olie. I Onafscheidelijk van wat men eet 1 is altijd een collectie smörrebrot I op tafel. Men laat zich snel verlei den om een paar van die heerlijk en fantasierijk opgemaakte boter hammetjes te gebruiken. Maar de eetlust wordt er danig door ver minderd, want het is vette, ste vige kost. Koffie is in Dc remarken de volks drank. Nog iets voor de dames. Op modegebied hebben we geen extra-vagante dingen gezien. Een voudige japonnetjes met sobere make-up. Ook de etalages waren in deze trant. Alleen op het ter- ein van gebreide goederen kon men zijn hart ophalen! Mooie gedurfde dessins in vele kleuren. De winkels zelf zijn nog n antieke stijl. Ouderwetse puien met dito etalage-ruimten. De grote warenhuizen op mode gebied in Nederland zijn beter en gedurfder georiënteerd dan de ge middelde zaak in Kopenhagen. Aardewerk en glaswerk vormden een oase in de drukke winkelsstra ten. Sober geëtaleerd, prachtig van vorm en kleur, staken deze eta lages wel erg af bij de omgeving. Ook prachtig met de hand ge maakte borduurwerken, gebracht als rokken, shawls, tafelkleedjes sn lopertjes, soms in zeer gedurf de en uiterst moderne dessins, deed het wandelend publiek stil staan. Resumerende: Een rustig en aan genaam land, dat in heel veel op zichten doet denken aan onze noordelijke provinciën. Bridge Weer is een jaar voorbij en uit verenigingsoog bekeken, een goed jaar. Bij mijn terugkomst in April van dat jaar vond ik een gezonde ver eniging met een goede geest te rug, en ik geloof dat we die geest hebben kunnen handhaven. We hebben een bestuur gekozen, we zijn gestart met de winter competitie en we hadden onze ge zellige wedstrijden waar om aar dige prijsjes kon worden gestre den. De strijd om de clubtitel is dit jaar zeer fel, zodat nu met geen mogelijkheid te voorspellen valt, waar deze dit jaar heen zal gaan We hopen, dat hij inderdaad bij het beste paar terecht zal komen. Nu rest mij nog om u allen, Di rectie, Personeel en Familie, van harte een gelukkig 1956 toe te wensen. Moge dit jaar u brengen, wat u er van verwacht. Moeder, ons aandeel is er! Het hieronder vermelde geval beleef de mijn Vader, besteller bij de P.T.T te Heemstede. Bij een adres moest hij een aangete kende van Albert Heijn bezorgen. Dc dochter deed open en mijn Vader vroeg of Mevrouw of Mijnheer thuis was om af te tekenen. De dochtei riep haar moeder met de volgende woorden: „Moeder ons aandeel is er", waarop Moeder en dienstbode naar de deur vlogen om het aandeel m ontvangst te nemen. Voordat Me vrouw had getekend was „het" aan deel al tevoorschijn gehaald en met gejuich begroet. Toen de handteke ning was gezet ging de Familie in optocht naar binnen alsof ze zo juist bezitsters geworden waren van Al- bert Heijn's fabrieken van de vergadering van de Directie niet de Contactcom missie op Maandag 9 Jan. '56. Aanwezig de dames: Zr. C. Moe- derzoon, R. de Boer en F. Jansma en de heren F. Schuddeboom. M. Bergh. J C. Berghege, A. J. Dog ger, J. W. Hekkert, J. Overmeer, J. Sikkes, S. Vos en J. Ph. Ypma. Na de opening komen de punten uit de vorige vergadering aan de orde, t.w. le. Busverbinding Amsterdam-N. Hierover is contact opgenomen met de Enhabo, die ons toegezegd heeft, aan het vervoer van onze personeelsleden speciale aandacht te zullen schenken. Een aparte bus wordt niet ingelast, maar als er klachten of opmerkingen zijn dient men deze direct door te geven aan de pei-soneelsafdeling. 2e. E.H.B.O.-cursus. Teneinde on ze E.H.B.O.-ploeg op peil te hou den wordt nu reeds nagegaan, welke gediplomeerden in ons be- i drijf werkzaam zijn. Een cursus kan eventueel pas in September georganiseerd worden. 3e. Tarieven beschuit-afdeling. Nu de productie bijna zonder storing verloopt blijkt dat er t.a.v. het be- lia'en van de taak geen moeilijk- I heden meer beslaan. Van een stij ging der productie kan momen teel nog niet gesproken worden al zal deze in de toekomst verwacht kunnen worden. i De heer Schuddeboom vraagt ver- j volgens of er naar aanleiding van I de speciale vergadering over de pensioenverbeteringen nog op- I merkingen te maken zijn. De con tactcommissie, die in de bovenge noemde vergadering reeds dank aan de directie heeft gebracht I voor de ingevoerde verbeteringen, heeft voornamelijk twee punten die zij met alle gevoelens van waardering toch gaarne onder dc aandacht der directie wil brengen. Dit zijn: le. De termijn van 40 dienstjaren, welke nodig is om het volle pen sioen te halen, wordt in verband met het feit dat de instelling van bedrijfs- of ondernemingspensioen fondsen nog niet algemeen is, erg lang gevonden. Een van de C.C.- leden vraagt of er een overgangs- I regeling mogelijk is, welke b.v. geldt voor personeel met 25 dienst jaren en meer. 2e. Zou het mogelijk zijn in de toekomst d.w.z. na de instelling van een ondernemingsraad I vooraf de personeelsvertegenwoor diging te horen opdat met sugges ties of opmerkingen reeds bij het opzetten van het plan rekening gehouden kan worden? De heer Schuddeboom wijst er in zijn beantwoording van het eerste punt op, dat r*eeds verkregen en toegezegde rechten onaangetast blijven zodat de reglementen ten aanzien van dienstjaren voorna melijk betrekking hebben op per- i soneel dat nog in dienst treedt. Verder kan A.H. moeilijk alles goedmaken wat in het verleden is verzuimd. Wel wijst hij er met nadruk op dat men zich persoon lijk kan bij-verzekeren in ons pen sioenfonds. Degenen, die hiervoor belangstel ling hebben kunnen zich wenden tot de afdeling personeelszaken. Tenslotte wordt er op gewezen dat het bestuur van ons pensioen fonds uitsluitend belast is met he* beheer der gelden en zich dus bezighoudt met beleggingen en verdere financiële vr-aagstukken. 1 De hoogte der pensioen-uitkerin gen kan zij op grond van het pen sioenfondsreglement noch vast- I stellen, noch wijzigen. Na deze uitgebreide discussie komt aan de orde het punt: I Vrijnemen op Zaterdagmorgen, waarmee niet bedoeld wordt het opnemen van een snipperochtend, maar het inkorten van de werk- week tot 5 dagen. Deze 5 dagen- i regeling, die voor gehuwde vrou wen in vele gevallen moet worden toegepast mag om velerlei redenen niet te grote vormen aannemen. Het is derhalve noodzakelijk dat I alle nieuwe verzoeken daartoe en ook alle reeds verleende toestem mingen, door Zr. Moederzoon wor den behandeld en dat mede op grond van haar bevindingen be slist wordt aan wie wel en aan wie geen verlof kan worden ge- geven om 's Zaterdags thuis te blijven. Daar 24 en 31 December 1956 op een Maandag vallen waarop niet gewerkt zal kunnen worden, be sluit de vergadering er nu reeds van uit te gaan dat dit verplichte j snipperdagen worden, tenzij Bij het bereiken van het hoogste punt werd op de nieuwbouw de vlag gehesen. ;emand tijdig voldoende overuren hiervoor kan reserveren. Of beide dagen over het jaar 1956 afge trokken moeten worden, zal nog nader bekeken en beslist worden als er meer richtlijnen uit het overleg tussen werkgevers- en werknemersorganisaties bekend zijn. De C.C. heeft zich beraden over de vraag of gehuwde vrouwen al dan niet in ons personeelsfond pinnen worden opgenomen. Dc conclusie waartoe men ter ver gadering komt is, dat er teger. opneming geen bezwaar is, doe?: dat er wel bepaalde beperkingen zullen gelden. Zo zal de uitkering uit het fonds bij huwelijksjubilea alleen gelden als betrokkene min stens 1 jaar in dienst van Albert Heijn is en zullen degenen die halve dagen werken bij jubilea en huwelijk geschenken tot een lager bedrag ontvangen. Op een desbetreffende vraag ant woordt de heer Schuddebeurs dat de bedrijfs-commissie ons concept reglement O.R. in behandeling heeft en dat wij op het antwoord van deze commissie wachten om de O R. voor hoofdkantoor en fa briek in te stellen. Hoewel wij op spoedige behandeling hopen kar de directie niet zeggen wanneer dit antwoord binnen zal komen. Over de 5e Mei is niets bekend buiten hetgeen in de openbare pers is gepubliceerd, zodat ook op de vraag of er in onze fabrie ken gewerkt zal worden geen de finitief antwoord gegeven kan worden. Het lijkt verstandig om uit te gaan van de uitspraak van de Stichting van de Arbeid, die deze dag niet als extra vrije dag of als snipperdag wil beschouwen, behalve bij b.v. de 10-jarige her denking. Op verzoek van de C.C. zullen en kele brancards geplaatst worden op diverse afdelingen, die ver van de medische dienst verwijderd zijn. Niets meer aan de orde zijnde sluit de heer Schuddeboom de ver gadering. De eerste helft van de competitie zit er bijna op en wanneer we dan de ranglijst eens bekijken, künner we niet anders zeggen, dan dat de meeste teams zich in deze eer ste helft kranig hebben geweerd In de resp. afdelingen worden de volgende plaatsen bezet: Heren 1, 2e klasse no. 3 Heren 2, 3e klasse 3 Dames 1. 3e klasse5 Dames 2, 3e klasse 8 Door een te zware indeling is de positie van het 3e damesteam minder rooskleurig en zullen deze dames het ongetwijfeld uiterst moeilijk krijgen, om zich in de 3e klasse te handhaven. Jammer was het, dat het 3e team heren uit de competitie moest worden teruggetrokken, wegens het uitvallen van enkele spelers Daardoor is het aantal teams dat nog aan de competitie deelneemt gedaald tot 4. Wel een verschil met vorig jaar. toen we met 6 teams over de streep gingen. Ook is er dit seizoen weer eens aandacht geschonken aan de trai ning, waarvoor contact werd op genomen met een speler uit de overgangsklasse, hetgeen naar thans blijkt, wel een goede keu is geweest en kunnen de leden nog heel wat van hem leren. Maar wie weet, tovert A.H. ook nog eens een of meerdere van deze cracks te voorschijn, met als ge volg een plaats in de overgangs klasse. G. KOSTERS. Zo heeft het nieuwe jaar zijn in trede weer gedaan, en wij hebben elkaar weer 't allerbeste toege wenst. vooral gezondheid. Vele dankbetuigingen kwamen bij ons binne::, voor al het goede wat de Directie en het personeelsfonds in het afgelopen jaar voor de zie ken en gepensionneerden weer heeft gedaan. Er zijn er ook ondei' ons die vrolijk gestemd kunnen zijn, die na een jaar van lang durige ziekte weer geheel her steld zijn. Wij willen hier noemen mcj. C. Oosting die na vele maan den in 't W.G. verpleegd te zijn, en na een ernstige operatie, weer thuis is en straks haar werk weer :al mogen doen. Hier zal het nieu we jaar met vreugde begroet zijn. Ook de heer J. v. Dam, na vele weken een rustkuur te hebben moeten ondergaan, is weer goed aan de beterende hand; op zijn verjaardag (6 Jan.) was hij ten minste goed te spreken. En zo zijn er nog wel enkelen die wij met recht een goed jaar mochten toewensen. De heer G. v. Urk is nu weer zover dat hij (al is "t nog maar voor enkele uren per dag) toch weer de werklust terug heeft gekregen. Zo kunnen wij, zo vooraan in het jaar, al weer vrolijke gebeurtenis sen vermelden. De heer en mevr. G. Heijn werden verblijd met een dochter, die de naam Isabella ont ving. Wij deden onze felicitatie vergezeld gaan van een fruitbak. Ook bij H. Stiffels was blijdschap, want daar is een zoon geboren. Bij de fam. J. Kuijk (KB.) was ook vreugde over de geboorte van hun zoon Jacob. De fam. B. Suvail (Exp.) werd met een zoon ver blijd. Wij wensen deze ouders veel plezier en gezondheid toe met hun kinderen. Wij hebben nog een bruid in ons midden en wel mej. B. Onink (K.B.). Wij wensen u een goed huwelijk toe. Wat onze zieken aangaat is het nog gunstig. De heer K. Janssen (T.D.) is al een poosje thuis; wij wensen hem een voorspoedige be terschap De heer Zeeman (T.D.) is weer aan het werk getogen na enige weken ziek te zijn ge weest. Mej. C. Helsloot loopt nog in de ziektewet; wij wensen haar 't beste. Ook mej. G. v. d. Hagen loopt nog steeds met haar vinger, een vinger behoort nu ook niet onder een nietmachine, dus opgepast, Gonda. Wij willen hartelijk dank zeggen voor de goede wensen welke wij mochten ontvangen van de fam. Emmanuel en fam. Groot. Geluk kig dat 't u allen zo goed gaat. De fam. Emmanuel hartelijk dank voor de mooie foto's. Zo kregen wij een idee van de mooie omge ving daar in Detroit. Wij willen namens het personeel u allen een voorspoedig en gezond jaar toe wensen. Ook de fam. Gorter in Z.-Afrika onze beste wensen in het nieuwe jaar en veel gezond heid toegev/enst. Wij vinden het fijn dat onze A.H. Flitsen zo met vreugde worden ontvangen. Wij hopen dit jaar u maandelijks weer onze krant toe te sturen. Van de fam. Deurholt hebben wij ook bericht gekregen en daar is alles prima in orde. Onze beste wensen voor het nieuwe jaar voor deze familie. Wat een heerlijk idee, Groot, dat u nu zelf een huis hebt gekregen, want je mag het nog zo goed hebben, maar eigen haard is goud waard. Ik wil dan besluiten om onze zie ken, waar ze ook verpleegd wor den, namens ons allen het aller beste toe te wensen.

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 4