Van Oost- en Westzijde m Schietwedstrijden leverden beker op Een kunstschilder in het kruideniersvak De familie Emmaneel schrijft aan Bartelson: Nieuws van alle kanten Van hobbelpaard tot auto Hij was weer goed raak 1 1 Humor en valse bankbiljetten Reisgeld voor leden Personeelsvereniging AH-FLITSEN Ran een kunstschilder zich aangetrokken voelen tot het kruide niersvak? „Niet makkelijk"zult U zeggen; tussen het vrije leven van een artist en de regelmaat van een kruidenier bestaat een te groot verschil. „Toch wel" zegt het hoofd van de bedrijfsschool de heer A. H. (hoe zoekt-ie die voorletters zo uit?) Pilger (53). En hij kan het weten, want hij heeft zelf jarenlang als kunstschilder een (schrale) boterham verdiend. Tegenwoordig liggen palet en penselen in de kast. Alleen de schilderijen in huis herinneren nog aan de artistieke loopbaan van de heer Pilger, die begon op de Academie voor Beeldende Kunst te Amsterdam en die eindigde in de kruideniersbranche Toen kunstschilder Pilger zijn toekomstige vrouw ontmoette met haar trouwde en een gezin stichtte was het uit met het artist-zijn. Er moest toch brood op tafel zijn en kleren in de kast? Hij stichtte een tekenschool in I van een enkele leraar, zoals in het Haarlem. De oorlog maakte een begin, vier mensen les geven, einde aan deze school en de direc- Sr worden vele soorten cursussen teur ging in het reclamevak. Hij op de bedrijfsschool gegeven: de trad in dienst bij een Coöperat c j bediendencursussen, de vervan gingscursussen (opleiding voo: chefs), herscholingscursussen voo; de nieuwelingen in het vak en de 1-daagse bijeenkomsten, de Zaan- dagen. Voorlichting. Natuurlijk is het heel belangrijk dat de leerlingen hier tot in de finesses worden voorgelicht over verkoop- I kunde. Dat zij leren wat zij ver kopen. dat zij weten wat de klant met haar boodschappen kan doen. dat zij leren hoe zij de machines, waarmee zij dagelijks omgaan, moe ten schoon houden en dat zij weten hoe de houding van de bediende moet zijn ten opzichte van zijn werk en die van de chef tegenover zijn personeel. Van groter belang is het echter volgens de heer Pilger, dat de cursisten tot de ontdekking komen dat zij geen nummer zijn maar een mens. dat voldoening en levensgeluk moet zoeken in zijn werk. Een van de stokpaardjes, van de heer Pilger, die pas sinds een jaar met zijn gezin (drie kinderen) in Zaandam woont, is Pit, het con tactblad van de opleidingsschool, dat hij zelf helemaal verzorgt Geen wonder dat er niet veel tijd voor de verzorging van de étala ges, zodat hij toch zijn kunstzin nige kwaliteiten kon uitleven. Les geven deed hij daar ook al. n.l. in etaleren en lakschrijven Onderwijzen was toen al een hobby van de heer Pilger: in zijnoverblijft voor liefhebberijen. Pa- vrije tijd doceerde hij kunstge- iet en schildersezel hangen dien- schiedenis en tekenen. Alles wat1 tengevolge al lange tijd hoog en ook maar iets met scholing van droog in de wilgen en zullen daai jonge en oudere mensen heeft tevoorlopig wel blijven, want, zegt maken kon en kan nog op zijn de heer Pilger: „Als ik weer wil volle aandacht ï'ekenen. gaan schilderen moet ik eerst da- Voor hij nu (zes jaar geleden) bij i genlang niets doen om weer artist A.H. kwam, verzorgde hij twee te worden en dat kan nou eenmaal jaar lang de propagandaleiding bijniet." een vrijwillig Filiaalbedrijf. Onderwijs. Bij A.H. begon de heer Pilger te werken als leider van de etalage- dienst. Langzamerhand verzeilde hij weer op het terrein van het onderwijs. Er was toen nog geen pand, zelfs geen lokaal waarin hij les kon geven. Drie jaar lang on derwees hij de cursisten in de gem. jeugdherberg „De Laurier' in Amsterdam. De resultaten, die de cursussen (waar iedereen in het begin wat sceptisch tegenover stond) afwierpen, waren van dien aard dat de directie besloot tot de oprichting van een eigen bedrijfs- school. Een school, die nu (anderhalf jaar na de opening) al weer bijna te klein is om alle cursisten te kun nen bergen en waarin, inplaats Wij vernamen weer iets omtrent de fam. E. en het blijkt, dat de geestelijke band met A.H. nog steeds bestaat, want als de post de nieuwe Flitsen brengt, dan wil len man en vrouw dit biad ge lijktijdig lezen. De man lost dit geval eenvoudig op, hij scheurt het blad n.l. in twee gedeelten, geeft zijn vrouw ook een stuk en dan is het een tijdje stil in den huize E. Inmiddels is de familie verhuisd en woont thans in een eigen huis met garage. Het huis is natuurlijk volgens Amerikaanse stijl ingericht en het echtpaar is er zeer mede inge nomen. Zij zijn met de in Amerika be reikte resultaten zeer tevreden en Wat heeft een hobbelpaard nu met de Bandoven te maken? Dit, zie ik U, al fronsend denken. Maar zo gek is dat nog niet, want onze oude O.K.A. koekspuit had er aardig wat van weg, zoals hij zijn dagelijks werk opknapte, schommelde hij als het ware boven de stalen band om daar zijn verschillende deegfiguurtjes op los te laten. Hij deed het, in onze ogen, nog maar wat lekker. Hoewel het spuiten meestal erg ongelijk was. Als de rubberspuitjes niet te gauw gingen lekken, waren we al heel tevreden. Zo was hat dan ook met gemeng-1 band naar de spuitmachine toe de gevoelens, dat we het besluit I Het gaat prima en met minder boorden. Er zou een nieuwe spuit machine komen! Hen kind ziet zijn lawaai dan vroeger. De oude ma- chine had bij ronde sprits een ge- hobbelpaard I heel draaibaar spuitstuk, dat, me nu ook eenmaal niet graag naar I verschillende losse schijven, aller- de rommelzolder verhuizen. Zo kwam de dag, dat de O.K.A. jesloopt werd en de auto, ik be doel hiermede de nieuwe koek- I lei soorten koekjes kon maken. Hier draaien alleen maar de spuit- jes, die met afstelling van de z.g Schablone Lub" allerlei vormen spuit, zijn intrede deed, hij was kunnen aannemen. prachtig gestroomlijnd en van al- "erlei blokriemen, motoren en ver- I Zo kan men ï'onde, lange, waaier- vormige en nog andere modellen schillende wieltjes en raderen was sprits spuiten. Ook zoute bollen hier niets meer te bespeuren. Toen hij daar zo stond, kon bltterkoek en cocos-banket I gemakkelijk te spuiten. alleen maar niet begrijpen dat zeDe gewichten blijven stabiel, en Jaar nu allerlei verschillende de modellen prachtig even groot. koekjes mee konden spuiten, maar ja, ik ben ook geen automonteur maar gewoon koekbakker. Een paar dagen later draaiden we Dus wel een grote vooruitgang! Het schoonmaken en verwisselen i is echter wel een secuur werkje, dat wel een beetje extra tijd kost proef, onder leiding van een des- j Maarwa^ wilt u? Een hob- kundig monteur. Het principe van de O.K.A. was, dat hij naar de staalband toe ging met spuiten en bij deze is het precies andersom, nu komt belpaard of een auto!! M het uitslagenbord. Er werd ge wikt en gewogen, als Dirk Ab- bink, onze laatste schutter nu nog 41 schiet, dan zijn we er. Maar Dirk liet zich nog niet zo gauw zien. Eindelijk, daar kwam hij hoor! Toen hij geschoten had, zat de le prijs in het kistje, niemand kon ons meer benaderen. Zodoende is ons korps weer voor een jaar de houder geworden van de wisselbeker en 5 medailles voor de schutters. Al met al, wij heb ben weer een genoeglijke middag gehad, werden onthaald op koffie met gebak en sigaretten en er werd nog wat bereikt ook, want zoals ik heb horen mompelen, wil onze bewakingskern de 2e week in Januari onderlinge schietwed strijden houden. (Dit wordt 8 Fe bruari). Nu wil ;k nog even de totale uit slag geven: 1. Albert I-Ieijn 237 punten: 2. De Band 230 punten; 3. Artillerie-Inrichting 228 pun- zijn de mening toegedaan, dat zijl ten; 4. Sterel Wechelaar 221 pun- deze in Nederland zeker niet zou- ten; 5. Gem, Politie 212 punten; den kunnen hebben bereikt. P.T.T. 177 punten. Zaterdag 17 december organiseerde de reserve-politie „De Band haar traditionele Kerstschietwedstrijden in het gymnas tieklokaal aan de Hogendijk te Zaandam. Ook ons bedrijf was hiervoor uitgenodigd om met een aantal schutters deel te nemen. Een vijftal aan de korps-wedstrijden, en enige anderen individueel om wild en gevogelte. Nu, dit vijftal heeft het er goed Resultaten van onze schutters afgebracht. Wat was er weer een I voor het corps: J. Schijf 46; H. K. STSH.SLwh gedrang voor Engel 50; D. Abblnk 46; H. van dT^af^spToken manieT behande1- het uitslap'enhord. F.r wpi-H er*»- tt>-f as- t Rnnn at Do losploeg van Albert Heijn be vat ook de lierder Jan Neizing uit Zaandam. Toen de ploeg eens 's morgens I vroeg moest beginnen, konder I niet alle lieden aanwezig zijn waarop Jan prompt aan zijn chef vroeg: „Die boeren uit Hoorn ko- I men natuurlijk niet". Deze opmerking heeft hem de bij- naam van „Leider der Bóeren- kapel" bezorgd. GEACHTE ZWERVER. Hoewel inwendig woest, over de wijze waarop je mijn positie als buffer (gelukkig nog geen buffel) laconiek accepteert, heeft de rest van je schrijven me er toch van overtuigd, dat het beste wat ik doen kan is, het mij aangeboden compagnonschap accepteren. Stel je nu echter niet voor, dat mij de copy zomaar aanwaait, maar als ik iets heb, zal ik het op len. Urk 48; J. Boon 47. iv[| Ook onze persoonlijke resultaten I H*e*t beste voor 1956 waren zeer goed. De heer G Heijn schoot zefs 50 punten won hiermee een konijn. DE MEDE-ZWERVER 1 1 1 De heer C. R. de Grooth schrijft is: an bank te Gelsenkirchen (W.- uitsland) heeft ontdekt dat er k valse munters met gevoel voor ïmor bestaan. Een vervalst bil- t van vijftig mark (ongeveer 45 d.) bevatte inplaats van de ge ldverlegenheid zitten, ander: toneelkijker gericht op Ziezo, de feestdagen zitten er weer op' Nou. 't viel best mee hoor. De Kerstboom is deze keer niet in de fik gegaan en we heb ben geen darmcatarrhe gehad van de oliebollen. Toch wel gezellig hè. zulke dagen, echt knus; ik zie me nog zitten met een natte spons achter de kerstboom. Gelukkig maar. dat het aloude Kerstverhaal nooit verveelt, want we hebben er via alle vijf omroep verenigingen naar geluisterd. Maar 13 maal Tjingel bells. 27 maal Bing Crosby in White Christmas en 13S maal Stille nacht vind ik toch wel iets te veel van het goede. Toen kwam Ouwe jaar. Dat feest plegen we altijd met een aantal familieleden te vieren. Wij wer ken dan bijna altijd hetzelfde pro gramma af. Koffie met oliebollen nog vier uurgezellig één en der tigen, hompie kaas (nog 2x/i uur), gezamenlijk luisteren naar de ra dio, hetgeen tante Stien met haar gekwebbel onmogelijk maakt (nog 2 uur), appelflappen, borreltje, opa probeert ons voor de elfde maal te vertellen hoe hij oude jaarsavond 1889 door het ijs zakte (nog llj uur), spelletje Zwarte Pieten of liegen (omdat één en dertigen zo n rot spelletje is), bor reltje (nog dertig minuten), blieft er nog iemand oliebollen of ap pelflappen gunst, we eten ze over drie weken nog), croquetje zullen we nog op dit moment begint de radioklok te slaan (ome Dirk en tante Coba twisten nog even over de vraag of het bij de eerste of laatste slag 12 uur is). Gelukkig Nieuwjaar! Smok klap tranen naar buiten allemaalvoetzoeker tussen je benen weer naar bin nen koffie metnee maar niet...). Dan komt het moment waarop oom Jaap elk jaar op nieuw met een gezicht of hij zo juist met veel moeite een kwal heeft ingeslikt, zegt: ,.Ja mensen, wat zal het nieuwe jaar ons weer brengen?" Algemene stilte en een paar tranen van de aanstelster van de familie. Dan nog behelpen met slapen vanwege de visite, op staan met barstende koppijn en een rare maag; bij voorbaat walgen van de handjes die je vandaag en morgen moet schudden Hoera, het is voorbij, wc gaan weer ons gewone gangetje. Ook de Toneel vereniging is weer gestart met de repetities voor een nieuw stuk en de Amateursavond. Dus werk ge noeg aan de winkel. O ja, voor ik het vergeet, toch nog maar een gelukkig Nieuwjaar allemaal van H. v. P Op de onlangs gehouden bestuurs vergadering werd een op de jaar vergadering aan de orde gestelde vraag behandeld, n.l. het vergoe den van reisgeld naar Zaandam, in verband met een te houden ontspanningsavond in het O.G. Het bestuur stond ln eerste in stantie niet afwijzend tegenover de gestelde vraag. Na overleg werd besloten, dat bij wijze van proef gedurende dit ka lenderjaar de personeelsvereniging aan ieder die hiervoor in aanmer king wenst te komen, het reisgeld zal vergoeden, uitgezonderd de dans- en kienavond. Deze vergoeding wordt alleen ver strekt aan diegene, die lid is van de personeelsvereniging; dus niet aan familie of introducé's van dit lid. Stelt men er dus prijs op zijn reis geld terug te krijgen, dan moet men dit tijdens de pauze aan eer van de in de zaal aanwezige be stuursleden kenbaar maken, door het trein- of buskaartje te tonen.

Personeelsbladen | 1956 | | pagina 3