Van Oost- en Westzijde Functioneel gebruik van kleuren Nieuws van alle kanfen Muziek bij Sint Nicolaas-optocht Wij heten welkom Heftige strijd Volop spanning Albert Heijn in de aether AH-FLITSEN 3 Nieuw personeel fabrieken: C. van Giesen-Bas S.B. E.M. Hooreman-de Rek K.B. H. Oostrom-v. Gelder K.B. J. Pennink-Glandorf B.W. A. G. Ruig-Budde B.W. A. C. van Westrop B.B. P. J. A. Servais V.A. J. Eshuis V.A. A. Eshuis C.F. R. Hobijn V.A. A. Visser V.F. J. Vuysje K.B. J. J. C. de Ridder-Meurs S.B. G. M. Servais-Wierink S.B. A. J. Plaat-Manussen V.A. G. Neubauer-de Vries K.B. W. A. Herniary T.D. C. v. Heusden-Tuinstra K.B. C. H. Kemp-v. Kampen V.A. A. de Jong-v. d. Graaf V.A. H. Bruin-Bakker C.F. M. C. Houtkamp S.B. E. v. d. Zwaard-de Vries V.A. G. Veltman-Kiers K.B. M. J. Kuypers-v. Laar K.B. G. Mantel-Spijker S.B. A. W. Groot-Bijkerk K.B. J. A. Does-de Leer K.B. A. E. v. Neuren-Balters K.B. A. H. Loers K.B. W. E. Loers-Verkerk V.A. C. v. Balen-v. d. Kooij V.A. E. J. Prenger S.B. J. Beekvelt S.B. L. J. A. Zwan Emb. K. Geugjes Kaas A. de Graaf B.A. E. A. Audrichem S.B. J. Poggenklaas S.B. W. A. H. Gerritsen-de Wit C.F. W. A. Verlee-Staudt V.A. G. Heij-aan 't Goor V.A. W. Zwart L.F. H. van Eijck-Bruinink L.F. H. R. Bunder-Duyvis S.B. M. E. Bok-Clerc S.B. G. J. C. M. de Vrind C.F. M. C. van Schaik C.F. B. Lukken-Neijzing C.F. H. de Kroon K.B. D. C. Peperkamp S.B. J. M. v. d. Made Exp. J. J. Miedema Kaas N. Duyf V.A. M. G. Buysingh C.F. M. I. Hagman S.B. J. J. Vastenhout-Wiersma C.F. A. Steinkist-Bron S.B. M. Toepoel-Kok S.B. J. Veerman V.A. P. Singer V.A. J. Vermeulen-v. Es K.B. J. Nederhof V.A. H. Kelder V.A. A. Wijngaarden K.B. C. Chapelier-Spaargaren K.B. G. Wessel-Jager K.B. A. Dekker-Jagers K.B. J. Hekman-Ivens K.B A. C. Schuitemaker- van Trappen K.B. A. I. Beekkerk S.B. N. E. v. d. Berg S.B. M. Smit C.F. W. T. L. Koning C.F. A. G. Bosman C.F. J. M. van Elsland C.F. J. Land Exp. F. A. v. d. Kint T.A. T. Sijm Kaas A. Wieten V.A. J. Assman-Winter S.B. A. Koetsveld-Tijsma K.B. J. Meijer V.F. A. M. J. Altena V.A. L. Brouwer V.A. Nieuw personeel Hoofdkantoor: J. Buwalda-Hoven fact.afd. T. Boon corr.afd. J. v. d. Linde adm. contr. Gehuwd: 18-ll-'55 W. van 't Veer (Exp.) en T. Horn. 24-ll-'55 J. Pekelharing (T.D.) en S. Volbeda. 30-ll-'55 G. Prins (Bestell.) en G. Huurman. Geboren: 3-ll-'55 Ansje GroenescTieij, (fil. boekh. 13-ll-'55 Pauline Ligtenstein. Ter inleiding volgt hier eerst op een zeer beknopte wijze een uiteen zetting „wat zijn kleuren". Na een periode waar alles crème en nog eens crème de boventoon voerde, is het functioneel gebruik van kleuren de laatste jaren in de volle belangstelling gekomen. Let wel, iedere overdrijving in het toepassen van kleuren moet be slist vermeden worden. Als men op bescheiden wijze de juiste kleuren weet toe te passen, dan zal men ongetwijfeld er in slagen een juiste sfeer te scheppen, welke aan zijn doel beantwoordt. Hoe komt het, dat wij b.v. een voorwerp in een bepaalde kleur zien? Nu kunnen we het daglicht in sa mengestelde delen splitsen. Laat men een van de zon afkom stige straal in schuine richting op een glazen prisma vallen, dan blijkt in tweeërlei opzicht dat de straal een verandering heeft on dergaan. In richting en in aard. Nu blijkt dat de lichtstraal ge splitst is in 7 kleuren. De verschillende lichtsoorten, waaruit het zonlicht is samenge steld hebben ieder op zichzelf een eigen golflengte. Het uiterst zichtbare rood 780 mil. mm en het uiterst zichtbare vio let 380 mil. mm. Tevens zijn de kleuren van het zonnespectrum de meest inten sieve kleuren. Voorwerpen die zelf licht geven, zelflichtende voorwerpen dus, heb ben een eigen kleur, zoals gloeien de lichamen en gloeiende gassen. Gloeiende damp van natrium geeft geel licht, Sarium groen, wijngeest blauw, enz. Een dankbaar gebruik maakt hiervan de vuurwerk erg o.a. Ben gaals vuur, vuurpijlen, luchtra- ketten enz. Nu de zelf niet lichtende voor werpen, wat gebeurt daarmee? Dit zijn namelijk geleende kleuren. Voorwerpen door wit licht be straald, lenen dit licht als het wa re en zij geven het ogenblikkelijk weer terug doordat zij het licht terug kaatsen. Worden b.v. uit het witte licht de rode en blauwe stra len geabsorbeerd (opgeslorpt), de rest wordt door ons oog als een geelgroene kleur vertolkt. Wordt dus al het licht geabsor beerd, dan nemen we het waar als een zwarte kleur; wordt het gereflecteerd teruggekaatstdan als wit. Tot zover. Een volgende keer zul- leji we het hebben .over kleuren j in bedrijf, kajitoor, enz. De strijd om de match-punten is reeds enige weken in volle gang. Een stand zal ik maar niet publi ceren, want deze wisselt iedere week en zou, als U deze woorden leest, wellicht weer heel anders zijn. Wel wil ik even memoreren, dat de 2 paren die vorige maand moes ten degraderen, hard op weg zijn het verloren terrein te herwin nen en beide, zo goed als zeker, bij de eerste gelegenheid weer naar de A-groep zullen promo veren. Hieruit spreekt een wedstrijd mentaliteit, die ik al onze paren toewens. Maandag 28 November houden wij onze St. Nicolaas-drive, waarvoor we een serie fraaie boekwerken als prijs hebben aangekocht. Tafeltennis Radio Nederland de oren van de wereld De competitie is al weer enkele weken op gang en al valt er om trent het eindresultaat nog niets te voorspellen, dan hebben toch verschillende teams reeds laten blijken, dat zij dit seizoen een hartig woordje zullen meespreken. Zo bleven het le en 2e herenteam tot dusver nog ongeslagen en moest het le damesteam eenmaal de eer aan de tegenpartij laten. Alleen het 2e dames- en 3e he renteam brachten er nog niet veel van terecht en wisten zelfs nog geen winstpuntje te veroveren. Voor de heren valt dit wel toe te schrijven aan het feit dat zij steeds met invallers hebben moeten spe len. Maar wanneer zij binnenkort weer volledig uitkomen zal de smadelijke nul wel gauw zijn uit- I gewist. G. Kosters Kaapstad Hier nogmaals enige letters uit het verre Afrika. En aangezien U één van die mensen bent, die ge regeld in Flitsen schrijft, richt ik mijn brief maar tot U. Maar om tot de zaken terug te komen. Het gaat met ons allemaal nog erg goed. Het bevalt ons hier best. De verdiensten zijn goed en het is een prachtig land. Op mijn werk be valt het mij ook heel goed. Ik werk nog steeds bij dezelfde werk gever. Ze zijn op het ogenblik aan het uitbreiden en er wordt een aardige werkplaats gebouwd. Het ligt in de bedoeling om in die nieuwe werkplaats te beginnen met allerhande soorten repara ties, plaatwerk en laswerk. En nu tnaak ik een grote kans om enige promotie te maken. En aan gezien dat ook meer geld op brengt, trap ik daar natuurlijk in. Dus met dat al gaat het me hier niet slecht. Over het leven hier is niet veel te vertellen. Dat gaat zo gewoon zijn gangetje. Het le ven is hier iets duurder dan in Holland. Maar ga je nu bijv. naar de winkel om koek te kopen, dan sla je achterover van de prijs. En dan moet je maar afwachten wat er uit de doos komt. Het is n.l. allemaal verpakt. En het heeft de gekste namen. Mijn vrouw kocht van de week tenminste koek (dat dacht ze tenminste). En toen ze het pakje open maakte kwam er in het zilverpapier iets uit. Maar dacht U dat het koek was? Ho maar. Het was chocolade met iets er in. En nou heb ik hier geen lab., maar volgens mij is het een massa van gember, cocosnoot, suiker en iets vies. En de prijs was omgerekend in Hollands geld 1.45 (een Engels half pond). Je komt de gekste combinaties te gen. Mijn vrouw zegt wel eens: ik wou dat ik een heerlijke Zaan- se koek had. (Waarom begint AH hier geen filiaal Ik heb hier klanten genoeg. Dat zou hier best aftrek hebben, i Maar voor de rest zou ik toch niet willen ruilen. Dat het hier een gezond en vruchtbaar land is, kan ik U ook verzekeren. Aangezien ik n.l. 3 weken in het bezit ben van een gezonde doch ter, die wij de naam hebben ge geven van Jansje Wilhelmma Martina. We zijn nu met z'n vie ren, waarvan er één een Afri- kaantje of te wel een bobiaantje is. Ja, dat komt in de beste fa milies voor hè. Maar om nu eens op de Flitsen terug te komen, ik lees dat er heel wat veranderingen en vernieuwin gen aangebracht worden in de fa briek. (Ik heb vandaag weer een krantje ontvangen en daarvoor mijn hartelijke dank.) En ik merk wel dat het voor de T.D. ook een hoop drukte meebrengt. En in de koffie gaat het helemaal automa tisch. Ze beginnen al op de 5e ver dieping. Laat ik nou ook een goed idee hebben voor de bus. Als ze nou op dak een tropische tuin in richten en daar koffie laten groeien, dan is het helemaal com pleet (ik hoor wel of het idee goed is en wat het betaalt). Maar alle gekheid op een stokje. Ik hoop in de toekomst nog eens een kijkje te mogen nemen in de fa briek. Als ik het geluk mocht hebben nog eens met verlof te komen. Maar dat zijn nog toe komstdromen. Maar met al dat gepraat raakt mijn papier weer vol. En ik eindig met de harte lijke groeten aan U en de oud-col lega's en vrienden in de grote AH-familie. Tot de volgende keer en alles van die beste. H. Gorter Dank brengen aan Directie en personeel voor de bewezen attenties de dames R. van der Peet, Mevr. v. Capelleveen en de heren J. Broers, A. Vos, W. J. Haring en A Keijzer tijdens hun ziekte Hr. en Mevr. Krom-Kuilboer bij hun huwelijk Hr. en Mevr. A. Keijzer bij hun 25-jarig huwelijksfeest Mevr. C. Hooijschuur voor de •brandstoffen. Wereldomroep verzorgt uitzending in drie talen Op 16 Nov. j.l. hadden wij de Wereldomroep op bezoek in onze opleidingsschool om een serie op namen te maken van onze mo derne bedrijfsscholing. Een dag lang werkten we op de school in de zenuwachtige span ning van rode lampjes, micro-re petities, bandopnamen e.d. Vele meters kabel lagen overal ver spreid en iedereen liep op een Hilversumse manier rond, alsof Albert Heijn plotseling veranderd was in een omroepvereniging van formaat. De diverse opnamen die gemaakt werden, zijn bestemd om uitgezonden te worden naar Indo nesië, Arabië en Zd. Afrika ten einde een beeld te geven van de scholing van diverse Nederlandse bedrijven. Vertegenwoordigers uit deze landen waren dan ook aan wezig. Zo zagen we o.m. de heer Ch. Pakasi uit Menado, Mevrouw Tr. Pohl uit Zd. Afrika en de heer Aquil Hashem uit Arabië. Terwille van de opnamen moest alles in doodse stilte gebeuren en sommigen peinsden er zelfs over hun schoenen maar uit te trek ken, totdat plotseling iemand vroeg „Waarom moet alles zo doodstil? Mag er dan geen tam tam bij Alle gekheid op een stokje, maar U ziet het al weer: de opleidings school van Albert Heijn klinkt dus vandaag of morgen ook in de aether! We zullen U bijtijds waar schuwen. Vanaf nu: Opleidingsschool AH all over the world! Karei Romp De heer Piiger vond aandachtig gehoor voor zijn verhaal over onze opleiding. Deze winter zal ons wintercon- cert plaats vinden op Zaterdag 28 Januari 1956 in ons mooie ont spanningsgebouw. Er wordt reeds hard geblokt op prachtige muziek dus wij hopen dat dit wintercon- cert weer een stapje moge zijn in de goede richting. Zaterdag 19 November j.l. gingen wij met het corps naar Amsterdam om de goede Sint in te halen. Wij kre gen deze vererende uitnodiging en vonden het leuk om ook eens met deze massale optocht mee te lo pen. Ongeveer een millioen men sen waren op de been. Volgende keer hoop ik hier dan weer ver slag van uit te brengen. Verder geen nieuws te melden van het muzikale front, dus tot de vol gende keer. M. Barrette

Personeelsbladen | 1955 | | pagina 3